Hulst wenst Reddingsbrigade leidt grensrotonde Kapellebrug Verstandelijk gehandicapten steeds minder getolereerd Hulploketten welzijnsclub Hulst wil perceel casino Ritz kopen voor aanleg van een rotonde. B.A. WINTERBERG Schoonheid Strandwachten uit de streek kennen de kust op hun duimpje. 26 I Vrijdag 17 augustus 2007 PZC door Sheila van Doorsselaer KAPELLEBRUG - De gemeente Hulst wil een braakliggend perceel (de plaats van het voormalige Casino Ritz) aan de grens in Kapellebrug aankopen ten behoeve van een ro tonde. Die moet de verkeersdoor- stroming aan de grens gaan verbe teren. Hulst liet de aankoop van het grensperceel aan de Gentsevaart een paar jaar geleden nog schieten omdat Rijkswaterstaat (toen nog de wegbeheerder) geen geld had voor de aanleg van het verkeer splein. Hulst kon de aanleg van de rotonde om dezelfde reden niet voorfinancieren. Het verpauperde casino met de spiegelpui werd toen verkocht aan een Belg die er een kleinschalig ho tel wil bouwen. Het pand is ge sloopt, maar de bouw van het ho tel is na jaren nog steeds niet be gonnen. De kans is klein dat het hotel er echt komt en Hulst ziet haar kans nu schoon om alsnog in het bezit te komen van de grond. De rotonde moet de verkeerslich- De verkeersmalaise aan de grens bij Kapellebrug wordt nu moge lijk écht aangepakt. De aanleg van een rotonde lijkt dichterbij dan ooit. TUINHUISJES - GARAGES - CARPORTS ALLE MATEN EN MODELLEN Bezichtiging of informatie: Biezenstraat 30, 4529 JK Eede, Tel. (0117)491315 Alle weekdagen geopend. Zaterdag geopend tot 12.00 uur. ten aan de grens vervangen. De verouderde verkeersinstallatie, zon der detectielus, zorgt voor veel oponthoud bij de grens. De stop lichten springen automatisch op rood, ook al komt er geen verkeer uit de zijweg. Overleg met de Bel gische buurgemeente Stekene -de stoplichten staan immers op Vlaams grondgebied- resulteerde erin dat de installatie anders werd afgesteld, zodat men nu precies 25 seconden minder hoeft te wach ten voor het stoplicht. Dit helpt slechts gedeeltelijk want op druk ke dagen staat er nog steeds een lange file. Het is dan ook een tijde lijke oplossing, tot er geld is voor een serieuze oplossing; een roton de. Volgens de Hulster wethouder Clen de Kraker (Verkeer) zit er nu eindelijk schot in de zaak. De pro vincie is nu wegbeheerder en dat praat wat makkelijker. Ook buurge meente Stekene staat geheel achter het plan. De Kraker: „Wij onder handelen momenteel met de eige naar van de grond over aankoop. Daarnaast zijn we ook in gesprek met Stekene over de kosten van de gewenste verkeersaanpassingen, met andere woorden; wie gaat hoe veel betalen." De Kraker ziet in de gezamenlijke aanpak van de verkeersmalaise een prachtig grensoverschrijdend project. „We hebben er allemaal de mond vol van, maar nu kun nen we er echt mee aan de slag." AXEL - Mensen met specifieke vra gen over welzijn of zorg, of die hulp kunnen gebruiken kunnen vanaf maandag 3 september te recht bij de loketten van 'Aan Z' in het voormalige stadhuis van Axel en in het stadhuis van Terneuzen. Vrijwilligers zullen dan bekijken of de vragen beantwoord kunnen worden en of vragen om hulp kun nen worden ingewilligd. 'Aan Z' is de naam van de Terneuzens wel zijnsorganisatie die zorgt voor de ondersteuning van ouderen, zie ken, mantelzorgers en vrijwilligers organisaties. De loketten in de stadhuizen zijn geopend op maan dag van 13 tot 17 uur en op dinsdag tot en met vrijdag van 9 tot 12 uur. Normaal gesproken geeft het de Zeeuws-Vlaamse juf een goed ge voel als blijkt dat de kleuters uit haar klas haar wijze lessen oppik ken en zich ernaar gedragen. Een enkele keer roept dat begrip echter gemengde gevoelens bij haar op. Zoals afgelopen week, toen het over gelijkheid en discriminatie Tip? redactie@pzc.nl ging. Onder het mom 'ware schoonheid zit van binnen' legde ze uit dat het niet uitmaakt hoe je eruit ziet, maar dat het veel belang rijker is dat je vriendelijk en be hulpzaam bent. Een vijfjarig jochie pikte het haar fijn op. „Het klopt allemaal, juf. Kijk maar naar jezelf, jij bent ook niet mooi, maar wel heel aardig..." door René Hoonhorst NIEUWVLIET - Reddingsbrigades zijn nog steeds een beetje 'onderge schoven kindjes'. Iemand die op een boot van de Koninklijke Nederland se Redding Maatschappij vaart, is een held die schipbreukelingen redt. Maar dat er ook reddingsbrigades zijn, die vooral vanaf de kant de vei ligheid van watersporters en badgas ten in de peiling houden, is veel mensen onbekend. Begrijp haar goed: Jeannine Christi- aansen klaagt niet. De Stichting Red dingsbrigade West-ZeeuwsVlaan- deren krijgt wel waardering van de gemeente. En ook de collega's van de KNRM-stations in Breskens en Cadzand kijken niet op de reddings brigade neer, maar werken juist vaak samen. Het grote publiek weet echter niet of nauwelijks wat de red dingsbrigades in Nederland doen. De 35e verjaardag van de West- Zeeuws-Vlaamse brigade, die boven dien voor het tiende jaar op het strand een praktijkopleiding strand- wacht verzorgt, is een mooie aanlei ding om daar wat verandering in te brengen, vinden Jeaninne en me de-opleider Bram Nortier. Nortier en Christiaansen leiden de ze week 24 aankomende strandwach ten op. De leergierigen komen voor al uit de eigen achterban - de stich ting heeft 145 leden - maar er ko- men er ook een paar uit regio's waar geen praktische kennis kan worden opgedaan. De reddingsbrigade is al jaren niet meer in staat om strand wachten te leveren voor alle zeven strandposten aan de West-Zeeuws- Vlaamse kust. Maar de stichting stelt eer in het leveren van een behoor lijk aantal. Christiaansen, ook bestuurslid van de stichting: „We streven er naar jaarlijks tien tot vijftien strandwach ten uit de eigen brigade te leveren. Niet alleen om ons als club te profile ren, maar ook omdat we de inzet van lokaal bekende strandwachten als een maatschappelijke verant woordelijkheid zien." Strandwach ten uit de streek kennen de kust op hun duimpje. Ze weten welke geva ren er dreigen en hebben direct over zicht. Dat ze mensen kennen en alle 'Inzet lokale strandwachten is een maatschappelijke verantwoordelijkheid' West-Zeeuws-Vlamingen verstaan, is mooi meegenomen, bevestigt ze. Bram en Jeannine waren in de begin jaren van de reddingsbrigade zelf strandwacht. Maar ondanks ruim dertig jaar ervaring ontdekten ze de ze week tijdens de lessen iets nieuws. Ter hoogte van de Verdron ken Zwarte Polder werden ze tijdens de vloed toch naar zee getrokken door een sterke stroming. „Als je bij opkomend water niet makkelijk Strandwachten in opleiding oefenen het vervoer van een drenkeling. Eisen strandwacht Een strandwacht moet mini maal zestien jaar zijn, maar de opleiding staat open voor kin deren vanaf 12 jaar, Jongere eerstejaars kunnen een certificaat halen dat aantoont dat ze de basistechnieken van reddend zwemmen beheersen. Het brevet strandwacht maakt duidelijk dat de houder zowel theoretisch als praktisch de basisbeginselen onder de knie heeft. Het diploma Strandwacht A is voor strandwachten, die zelf standig kunnen worden inge zet als strandbewaker. Het diploma Strandwacht B eist niet alleen meer kennis, maar ook leidinggevende capa citeiten. De examens voor de brevetten en Strandwacht A en B worden volgende week zaterdag afge nomen in Domburg. naar het strand zwemt, moet er wel erg sterke stroming staan. De strand wachten hebben nog geen zwem mers met problemen hoeven red den, maar zullen het nu extra in de gaten houden." De nieuwe geul vanuit de polder, die vorig jaar enkele paarden bijna het leven kostte, is waarschijnlijk de oorzaak van de plaatselijk zeer ster ke stroming, denkt Bram. „Gevaar lijk, maar tegelijkertijd een mooie aanvulling op de lessen. Aankomen de strandwachten maakten nu zelf mee hoe onverwachts de omstandig heden kunnen veranderen en ze kunnen zich daardoor ook makkelij ker inleven in een in paniek zijnde drenkeling." De twaalfjarige Dante uit Oostburg is niet al te zeer geschrokken. De eer stejaars cursist heeft nu gemerkt dat het aanleren van reddingstechnie ken niet alleen leuk is, maar daad werkelijk nut kan hebben. Hij zal vandaag dan ook goed zijn best doen om een certificaat in de wacht te slepen door te laten zien dat hij de bevrijdingsgreep, de vervoers- greep en de transportgreep al enigs zins onder de knie heeft. De stichtingen Tragel en Woongoed merken dat het verzet tegen woonruimte voor gehandicapten groeit. Schaalvergroting en -verklei ning bepalen al jaren de grootte van zorgvoorzienin gen. Rijksnormen veranderen naar gelang ministers dit raadzaam vin den. Instellingen kunnen daar wei nig aan doen. Het opschalen van de gehandicaptenzorg zorgde er in Zeeuws-Vlaanderen voor de bouw van De Sterre, een instelling voor verstandelijk gehandicapten, in Clinge. Het grensdorp zat niet echt op de inrichting te wachten, maar toen de voorziening eenmaal ANALYSE door Conny van Gremberghe gebouwd was bleken de dorpelin gen trots te zijn op de instelling, die niet alleen werk naar het dorp bracht, maar ook een stimulans be tekende voor de leefbaarheid. Dat Clinge en De Sterre met elkaar ver groeid raakten bewezen ook de Sterrefeesten. Medio 2001 werd er een punt gezet achter het concen treren van gehandicapten op een plek, in een voorziening. Gehandi capten moesten voor zover dit mo gelijk was zoveel mogelijk integre ren, in de gewone samenleving wo nen. Schaalverkleining werd in de sector het modewoord. Gezocht werd naar locaties om mensen met functiebeperkingen (al dan niet begeleid) te huisvesten. In den beginne verliep dit proces re delijk, maar naar mate de tijd ver streek en er meer zorgbehoevende cliënten vanuit de inrichting naar buiten moesten worden gesluisd, werden de problemen voor zorgor ganisatie Tragel en corporatie Woongoed groter. De pogingen om een groep van 12 gehandicapten met seksueel afwij kend gedrag aan een nieuw onder komen te helpen slaan alles. Van tolerantie is in Absdale en op het Groot Eiland geen sprake meer. Schijnbaar wordt vergeten dat het hier om cliënten gaat, mensen die zonder zorg en hulp het in deze sa menleving niet redden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 36