Mosseldag is en Vijftien maanden geëist na Bitte, rufen Sie an PZC 1 2 Vrijdag 17 augustus 2007 PZC OM vindt slikken medicijnen en xtc geen excuus. MATTY VERKAMMAN In ons dorpje aan de Oosterschelde staat drie huizen bij ons vandaan het oude gemeentehuis. In dat oude gemeen tehuis zat vroeger ook de lagere school en achter het ge bouw staat een juweel van een gymzaal. In ons dorp kunnen de oudste mensen met een weemoedige blik vertellen over dit gebouw. Fan-tas-tische ruimte! Diverse dorpsgenoten zouden er graag iets mee doen in de culturele sfeer. Dat lukt echter niet, want het complex is in bezit van een Duitse eigenaar. Hij schijnt een heel aardige man te zijn, maar dat heb ik alleen van horen zeggen, want ik heb buur man, of zijn echtgenote, nog nooit gezien. De kolossale ruimte is 355 van de 365 dagen van het jaar onbewoond. Er zijn mensen in ons dorp die dat erg jammer vinden. Ik be hoor tot die mensen. Ik vind na melijk dat een huis - zeker zo'n prachtig huis, met zo veel moge lijkheden - bewoond moet zijn. Dat is met dit huis dus niet het geval. Onze Duitse vriend bezit slechts het huis. Hij laat het huis trouwens prima onderhouden, wat prijzenswaardig is, maar wat heb je aan een huis dat prima wordt onderhouden, maar niet wordt bewoond? De huiseigenaar is erg rijk geworden - zo begrijp ik - met de gi gant Proctor 8c Gamble (o.a. shampoos en pampers). Hij zat ook in het Europees parlement. En hij bezit niet alleen het na genoeg onbewoonde huis in ons dorp, maar tevens giga-hui- zen in Londen, Kent, Nice, de Bahama's, Brussel en Hamburg. Allemaal mooi en aardig, maar beste buurman: het huis dat u bezit en waar u dus niet in woont, zou zo ontzettend geschikt zijn voor een meer algemeen dorpsbelang. Onze oudste dorps bewoners zouden graag hun schooltje van weleer nog eens zien. Of hun oude gemeentehuis. Zelf ga ik voor de gymzaal. Bitte, rufen Sie an! Ik vind dat zo'n prachtig huis bewoond moet zijn VA.: '•■•-Vrv Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1: automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging- Abonnementsprijzen Maand 21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar. €236,00 (acceptgiro €239,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek- ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl ,rm-'W Frans Voshol (35), leider bij scou tinggroep Ridder Boudewijn. „Scouts regelen op Mosseldag het ver keer. Dat doen we al jaren. Zonder ons zou het een chaos worden in het dorp, want als je ze niet begeleidt, parkeren automobilisten ook op de doorgaande wegen. Voor je het weet staat de boel muurvast. Met porto foons houden we contact om opstop pingen zo snel mogelijk op te lossen. We zitten er bovenop!" Hugo Meuieman (53) uit Moerbeke (B) is al decennialang de mosselkok op de Mosseldag. „Ooit kocht ik twintig kookketels van het Belgische leger, ideaal om mosse len in te koken. Ik mocht op proefin Yerseke koken en sindsdien, het was 1980, bereid ik met een team van fa milie en vrienden de mosselen tijdens de Mosseldag. Er gaat dan 500 kilo ajuin, 100 kilo selder en bergen krui den doorheen. Het recept? Geheim!" Ida Sinke (43), coördinator van Zee land Presenteert, de organisator van de Mosseldag in Yerseke. „Als gemeentevoorlichter in Reimers- waal hoort dit baantje er automa tisch bij. Het is wel in mijn straatje, ik ben dochter van een mosselboer, ik ken de mensen in de sector, ik spreek hun taal. Dat is handig, want als coör dinator verwijs je hoofdzakelijk men sen door en los je probleempjes op." De mosselsector heeft het moeilijk, maar Yerseke staat morgen weer op zijn kop. Want ondanks de malaise van de kwekers blijft de mosseldag groots van opzet. „De sympathie van het publiek moet je koesteren." door Lue Oggel De derde zaterdag in au gustus is zoiets als de derde dinsdag in sep tember: een begrip. In Yerseke staat op die dag alles in het teken van het 'zwarte goud'. Het mosseldorp wordt dan over spoeld door duizenden bezoekers. Het feest wordt al decennialang ge vierd en afgezien van de periode waarin sprake was van afsluiting van de Oosterschelde is het in al die jaren slechts één keer niet doorgegaan. Dat was begin jaren negentig. Het ging toen zó belab berd met de sector dat er geen be hoefte was aan een fuif Maar afge zien van dat ene 'rampjaar' heeft de mosseldag Yerseke voorname lijk hoogtij gevierd, het kon letter lijk en figuurlijk niet op. De schaal dieren waren onbeperkt én gratis. In 2002 werd echter gebroken met die traditie. Voor het eerst moest er worden betaald voor een portie: een euro. Vorig jaar werd die prijs opgeschroefd tot het dubbele en ook dit jaar moet twee euro wor den betaald. De malaise in de sec tor ligt daaraan ten grondslag. Oor zaak: enerzijds de overheid, die het opvissen van mosselzaad aan banden heeft gelegd en anderzijds de natuur zelf, want de zaadval is grillig. Ook dit jaar was er weer kri tiek op de schelpdieren. Consu menten vinden ze aan de kleine kant. De kwaliteit is in elk geval wel beter dan vorig jaar en ook zijn er meer mosselen aangevoerd. Het ideaal, een miljoen mosselton, wordt echter al lang niet meer ge haald. Ondanks de problemen in de sec tor vindt Johan van Velzen, secre taris van de Stichting Vrienden van de Mossel en voormalig mos- seldag-organisator, dat de mossel dag gewoon moet blijven zoals die is. „De sympathie van het publiek moet je koesteren. Heineken blijft toch ook gewoon reclame maken als het even wat minder gaat met het bedrijf?" Ook voor Ida Sinke, coördinator van het organiserende Comité Zee land Presenteert, is een versobe ring van het mosselfeest niet aan de orde. „Wel zoeken we het nu breder dan vroeger, het is nu meer een feest voor Yerseke en eigenlijk voor heel Reimerswaal." De sector zelf draagt de mosseldag eveneens een warm hart toe. „We zitten in zwaar weer, maar daar van moet je de consument niet de dupe laten worden", stelt Bert Hoogerland van Roem van Yerse ke. „Op zo'n dag kunnen we laten zien wat we allemaal doen en uit leggen wat nou eigenlijk het pro bleem is waardoor de mossels duurder worden. De consument krijgt toch een wat eenzijdig ver haal te horen. Mosseldag is voor ons een gelegenheid om te laten zien dat we ons niet in de hoek la ten drijven." Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal D een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713, 4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig 0 met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie door Emile Calon MIDDELBURG - Onder invloed van een grote hoeveelheid xtc-pillen en medicijnen zette een 38-jarige man uit Sluiskil eerst zijn vriendin uit hun huis. Vervolgens gijzelde hij zijn zoontje en moest een arres tatieteam eraan te pas komen om dat zesjarige jongetje te bevrijden. Officier van justitie R. Rammeloo had gisteren geen medelijden met de man. Hij stelde dat de Sluiskil- lenaar verantwoordelijk is voor al les wat op 7 mei in en om Sluiskil gebeurde. „Daar mag hij niet de omstandigheden de schuld van ge ven." Hij eiste een gevangenisstraf van 21 maanden waarvan zes voor waardelijk. Raadsman J. van der Doel stelde echter dat bij de arrestatie wel erg veel geweld is gebruikt. Hij citeer de de rechter-commissaris die vol gens hem het disproportioneel had genoemd. Bij de aanhouding raakte een beanbag, afgeschoten om hem tijdelijk uit te schakelen, zijn hoofd waardoor de Sluiskillen- aar nu tal van tanden mist. De man, soms flink emotioneel, stelde dat hij die dag zijn zoontje echt niets had willen aandoen. En dat hij vreselijk blij is dat zijn vriendin en zijn 'oogappel' hem nog willen zien. Verkeerde inter pretaties door de politie had de zaak echter doen escaleren, zo Wat is waar te doen tijdens Mosseldag Yerseke? In Yerseke wordt morgen de mosseldag gehouden met diverse activiteiten op en rond het water. Kermis 4JI Popfestivalj,: .yj| Vlootschouw ijl Info mosselveiling js jjJjÉ Mosselen eten Braderie Dorpscentnjm Smartlappenfestival PZC Rolant Quist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2