Familie vraagt om strategie bejaarde ouders in huis? Sociale wereld doven en autisten onderzocht Stresservaring is deels genetisch bepaald Ouders van pubers moeten grenzen stellen Invloed op lawaai maakt herrie beter verteerbaar PZC Vrijdag 17 augustus 2007 21 sidie wil hij onder meer kijken naar de rol van boosheid bij zakelij ke (geld) en morele (waarden en normen) conflicten. „Ik vermoed dat mensen bij een conflict over geld iets eerder geneigd zijn boos te worden dan wanneer het gaat om waarden als voor/tegen eutha nasie of abortus. Die opvattingen zijn zo verankerd dat het weinig zin heeft daar boos over te wor den." Ook wil hij weten welke rol 'recht vaardigheid' speelt bij boosheid. „Hoe rechtvaardiger boosheid bij anderen overkomt, hoe positiever het effect op het verloop van een conflict. Iemand die ingaat tegen regels of afspraken op het werk of elders, krijgt minder bijval dan ie mand die zich in de ogen van an deren terecht boos om iets maakt." Om dit te onderzoeken legt hij zo'n vijfhonderd managers in het bedrijfsleven vragenlijsten voor: wat doet u in situaties waarin een werknemer boos wordt, hoe ver loopt het conflict, hoe komt dat? Daarnaast doet hij experimenteel onderzoek met circa tweeduizend psychologiestudenten. Via de com puter vertellen zij hoe zij omgaan met 'lastige zaken' en conflicten. Van Kleef rondde in 2000 zijn studies sociale psycho logie en organisatiepsycho logie cum laude af In 2004 promo veerde hij, ook cum laude, op on derzoek naar het effect van emo ties op onderhandelingen. „Vooral bij zakelijke transacties. Daaruit bleek dat boosheid niet altijd een negatief effect hoeft te hebben. Vooral bij kortdurende verschillen van inzicht met mensen die je daarna waarschijnlijk nooit meer ziet, kan boosheid effect sorteren. De tegenpartij voelt zich geïntimi deerd en is geneigd wat meer con cessies te doen." Als het goed is, maken mensen in een conflict snel een soort kosten- baten-analyse: heb ik straks nog met deze persoon te maken, wat le vert boosheid op of wat kost het? „Boos worden kan ertoe leiden dat de ander denkt: met die persoon moet ik rekening houden, dus laat ik 'm maar zijn zin geven. Iemand die regelmatig boos wordt, kan een reputatie krijgen die ervoor zorgt dat anderen voortaan toe schietelijker zijn. Dat lijkt op apen- gedrag. Met intimidatietechnieken - zichzelf op de borst slaan, herrie maken - laten zien: ik ben er, hou rekening met mij. Sommige men sen gedragen zich ook zo, onder het mom dat een brutaal mens de halve wereld heeft." Boosheid kan ook nutteloos zijn of averechts werken. Van Kleef: „Als anderen zich er niets van aan trekken, er niet over nadenken of geen tijd hebben om zich daar mee bezig te houden, heeft boos heid geen zin. Het werkt zelfs ave rechts als degene op wie je boos bent meer macht heeft dan jij. Neem de boze werknemer die uit valt tegen zijn chef Vindt de chef het onterecht dat je boos bent, dan gaat hij in de contramine. Je loopt dan de kans dat je in plaats van salarisverhoging salarisverla ging krijgt." Toch is het in woede ontsteken be grijpelijk, zeker op het werk. „Het kan effectief zijn, maar ook kwaad bloed zetten. Mensen kunnen op wraak zinnen, de boel saboteren, aan de poten van je stoel gaan za gen. Het is dus handiger een strate gie te kiezen, om opportunistisch te zijn: je boosheid kanaliseren, het juiste tijdstip kiezen. Zeker op het werk kun je beter wat voor zichtiger manoeuvreren." foto CPD Dove kinderen en kinderen met autisme hebben minder toegang tot de sociale wereld dan andere kinderen. Wat betekent dat voor hun emotionele ontwikkeling? Ontwikkelingspsycholoog Caro- lien Rieffe gaat het onderzoeken. „Mijn uitgangspunt is dat kinde ren emoties grotendeels leren via hun sociale omgeving", vertelt Rieffe. „Wanneer mag je boos zijn? Tegen wie kun je die boos heid uiten? Dat krijg je al jong mee van ouders, leraren en andere kinderen." (Universiteit Leiden) Dragers van een variant in het gen ADRA2B (alfa2b-adrenoceptor) blijken sterk emotioneel gekleurde gebeurtenissen beter te onthou den dan mensen met het normale ADRA2B-gen. Hierdoor ontwikkelen de dragers van de genvariant na een traumati sche ervaring gemakkelijker post traumatische stress, stelt D. de Quervain (universiteit Zürich) in het vakblad Nature Neuroscience op grond van onderzoek onder (gezonde) Zwitsers en overleven den van de burgeroorlog in Rwan da. Veel volwassenen zijn vergeten hoe ingrijpend de puberteit is ge weest. Dat maakt dat volwassenen het lastig vinden om met een pu ber in gesprek te gaan. Volgens Willem Heuves, universitair do cent in de klinische psychologie, moeten ouders beseffen dat pu bers hen nodig hebben om te be grijpen dat er grenzen zijn aan ge drag. Veel pubers rekenen er op dat ook bij problemen hun ouders er zijn om grenzen te herstellen en de schade te beperken. (Psycho- loog.net) Wanneer mensen denken invloed te hebben op geluidsoverlast, erva ren ze de herrie als minder erg. In een Leids experiment moesten twee groepen lezen terwijl ze een zacht of een hard vliegtuiggeluid hoorden. De eerste groep werd ver teld dat de onderzoeker bepaalde welk geluid ze zouden horen, ter wijl de tweede groep een voorkeur mocht opgeven. Bij het harde ge luid vond de groep die geen voor keur mocht aangeven dit vervelen der dan de mensen in de andere groep. (Psycholoog.net) kinderen gaan inwonen als ze hulpbehoevend worden: hooguit enkele duizenden doen dat. Toch lijkt er een kentering te komen. Van de bevolking verwacht 80 pro cent dat zieke mensen in de toe komst afhankelijk zijn van familie. „De kinderen nemen meestal het initiatief om onder één dak te gaan wonen. Zij moeten hun ouders soms overhalen", vertelt Steenbergen. Bijna 60 procent van de ouderen wil zijn kinderen niet tot last zijn. En 18 procent vreest het gebrek aan privacy. Dat kinderen overwegen pa en ma in huis te halen, heeft te maken met verha len over pyjamadagen en mensen die verdrogen in verpleeghuizen. 'Mijn moeder hoeft niet naar zo'n vreselijk tehuis' en 'Zij hebben ook voor mij gezorgd', zijn veelgehoor de argumenten. „Soms speelt het eigenbelang ook een rol. Een oppas voor de klein tjes, iemand die thuis thee zet voor de middelbare scholieren. Ide aal", vertelt Kees de Hoog. „Als mensen niet te veel verschillen in hun opvattingen over geloof, poli tiek en opvoeding kan het prima. Maar pas op: als moeder komt, loopt ze misschien met een stok. Als ze echt oud wordt, kan het zor gen ineens zwaar worden. Het in huis nemen van ouders heeft dan grote consequenties voor het dage lijks leven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21