AEX zakt onder grens 500 punten Overname bank raakt voetbalfans "edaSenmeer Staking kost Smit klanten Belangrijkste index Amsterdamse beurs opnieuw op fors verlies. Feyenoord en Ajax wellicht beide verenigd onder paraplu Fortis 1 6 Vrijdag 17 augustus 2007 PZC DEN HAAC - Beleggers moesten gis teren opnieuw een zware klap in casseren. Voor het eerst sinds ja nuari dook de Amsterdamse beurs- graadmeter AEX onder de psycho logisch belangrijke grens van 500 punten. De index sloot 3,75 pro cent lager. De angst voor de Amerikaanse hy potheekcrisis en de daling van de Aziatische beurzen leidden tot een golf van verkopen. Ook elders in Europa kleurden de beurzen diep rood. Van Frankfurt tot Londen gooiden beleggers hun aandelen massaal in de aanbieding. Sinds de AEX half juli piekte, is ruim 75 miljard euro in rook opge gaan. Op het Damrak hield geen van de hoofdfondsen het gisteren droog, banken werden het hardst getroffen. Zelfs bankverzekeraar SNS Reaal, dat een recordwinst meldde, verloor 1,7 procent. Analisten repten gisteren van lich te paniek op de beursvloer. „Dit was een echte slachting, geen en kel fonds heeft het droog gehou den. Ook een solide bedrijf als Ak zo Nobel ging onderuit (min 7,8 procent)", zei analist Jan Meijer van zakenbank Theodoor Gillis sen. „Veel beleggers verkopen hun aandelen om hun winst van de af gelopen tijd zeker te stellen." De angst maakt het moeilijker om overnames gefinancierd te krijgen. Dat heeft volgens Meijer zijn weer slag op de koers van overnamekan didaten als ABN Amro (min 2 pro- Beleggers leden gisteren op de Amsterdamse beurs opnieuw zware verliezen. Sinds half juli is daar al voor 75 miljard euro in rook opgegaan. cent). „De mensen vragen zich af of dat nog wel doorgaat." Meijer noemt het 'een heel slecht teken' dat de banken die de overname van Endemol financieren, gisteren moesten melden dat ze hun lenin gen niet bij andere banken ge plaatst krijgen. Toch nadert vol gens Meijer het moment dat het interessant wordt in te stappen op de beurs. „Er is nu een aantal be drijven, waarmee het fundamen teel goed gaat, ten onrechte afge straft." Uit de Verenigde Staten kwam meer slecht nieuws over de krediet crisis. Countrywide, Amerika's grootste hypotheekverstrekker, heeft grote problemen. Het bedrijf liet gisteren weten gebruik te ma ken van een noodlening van ruim elf miljard dollar, verstrekt door veertig banken. Zakenbank Merrill Lunch waarschuwde eerder voor een mogelijk faillissement. De angst groeit dat consumenten geraakt worden door de huidige kredietcrisis en dat de Amerikaan se economie een tik krijgt. Cijfers over de bouw van nieuwe woningen in de Verenigde Staten vielen gisteren tegen. Het nieuws volgde op een stroom aan tegenval lende kwartaalcijfers. ROTTERDAM - De staking in de Rot terdamse haven begin dit jaar heeft de sleper Smit Internationale klanten gekost. Hoeveel is volgens bestuursvoorzitter Ben Vree moei lijk te zeggen. Volgens de topman kan pas in januari bepaald worden wat het effect van de staking is. „Een deel van onze klanten heeft bij nog een andere sleepdienst een contract gesloten om het risico te spreiden, die zijn we dus deels kwijt. Een aantal klanten is volle dig weg." Dit betekent niet dat Smit die inkomsten volledig mis loopt. Volgens Vree kunnen som mige concurrenten de nieuwe con tracten niet waarmaken, waardoor het werk door Smit gedaan wordt. Vree deed zijn uitspraken donder dag bij de toelichting op de half jaarcijfers. Het maritieme bedrijf presenteerde een flinke winststij ging over dë eerste zes maanden van dit jaar. De nettowinst kwam 60 procent hoger uit op 47,5 mil joen euro in vergelijking met de zelfde periode vorig jaar. Nieuwe contracten voor de terminal-divise en het vele werk voor de bergers stuwden het resultaat. Ook de ha vensleepdiensten van Smit wereld wijd hadden het druk. De omzet kwam uit op 259,8 miljoen euro. Vorig jaar in dezelfde periode be droeg de omzet 209,2 miljoen eu ro. door Jasper van de Kerkhof AMSTERDAM - Voetbalrivalen Feye noord en Ajax worden binnenkort wellicht verenigd onder de para plu van Fortis. De bankverzeke raar, geldschieter van Feyenoord, aast immers op Ajax-hoofdspon- sor ABN Amro. Fortis ziet geen probleem, maar de fanatieke fans denken er anders over. Feyenoord-fan Sleepguy uit Spijke- nisse verkneukelt zich al op een machtsovername in de hoofdstad. „Eindelijk neemt Feyenoord (For tis) Ajax (ABN Amro) over", schrijft hij triomfantelijk op inter net. Om daar pesterig aan toe te voegen: „Wat mij betreft meteen opheffen die Amsterdammers." De rivaliteit tussen voetbalclubs Feyenoord en Ajax is befaamd en berucht. Toch is de kans groot dat beide kemphanen straks een en de zelfde hoofdsponsor krijgen. ABN Amro, sinds 1991 de belangrijkste geldschieter van de Amsterdam mers, wordt wellicht overgeno men door een consortium rond om Fortis. Die bankverzekeraar is al jaren de suikeroom van eeuwige opponent Feyenoord. I** Feyenoord-sponsor Fortis ziet geen problemen voor verdere sponsoring van Ajax bij eventue le overname van ABN Amro. De fans speculeren er echter op los. ABN Amro-topman Rijkman Groenink beloofde vrijwel direct na de aankondiging van de fusie met de Britse bank Barclays het contract met Ajax - dat afloopt in 2012 - te respecteren. Temidden van alle overnameperikelen sprak de bank 'onvoorwaardelijke' steun uit voor Ajax. Maar dat was in het voorjaar, toén ABN Amro nog af stevende op de beoogde fusie met Barclays. Intussen zijn de beste papieren voor het rivaliserende consortium rondom Fortis, dat ABN Amro wil opkopen en onderling verdelen. De naam ABN Amro zal in dat ge val behouden blijven voor de con sumentenbank in Nederland, ter wijl het Fortis-label wordt gereser veerd voor de verzekeringstak. Topman Jean Paul Votron liet zich onlangs ontvallen dat Fortis best twee Nederlandse clubs kan spon soren, ook al zijn het gezworen te genstrevers. De trouwe aanhang van beide clubs speculeert er intussen lustig op los. Daniël Dekker van de sup portersvereniging van de Amster dammers: „Ongetwijfeld zijn som mige fans boos als we dezelfde geldschieter krijgen als Feye noord." Hij herinnert zich de woede van de fanatieke aanhang toen Ajax be gin jaren negentig met de Duitse kledingsponsor Adidas in zee ging. „Maar voor mij telt alleen of de sponsor goed is voor de club. De rest is emotie die niets met het voetbal van doen heeft." UTRECHT - Huisartsen declareren- sinds de invoering van het nieuwe zorgstelsel in 2006 meer verrichtin gen, terwijl ze nauwelijks meer be zoek van patiënten kregen. Dat concludeert Nivel in een onder zoek dat gisteren is gepubliceerd. De dokters hebben volgens Nivel sinds vorig jaar 17 procent, onge veer 142 tot 156 miljoen euro, meer aan consulten, visites en tele fonische contacten met patiënten in rekening gebracht dan ver wacht. Het aantal contacten met patiënten is slechts 1 tot 2 procent toegenomen. In het nieuwe zorg stelsel bestaat het verschil tussen particulier- en ziekenfonds niet meer. Elke verrichting bij een voor malige ziekenfondspatiënt wordt nu apart in rekening gebracht. Een boot van Smit Internationale sleept een containerschip in de haven van Rotterdam. Het bedrijf heeft over de eerste zes maanden van dit jaar een nettowinst geboekt van 47,5 miljoen euro. foto Lex van Lieshout

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 16