1 1 2 I Vrijdag 17 augustus 2007 PZC 'Snelweg door Himalaya' De top van de Mount Everest, gezien vanaf het boeddhistische Rongbuk-klooster vlakbij het ba siskamp op een hoogte van vijf kilometer. Timothy O'Rourke/Hollandse Hoogte Qomolangma noemen de Chinezen de Mount Everest. De hoogste berg van de wereld speelt een rol in een Chinese publiciteitsstunt die moet helpen de wereld ervan te overtuigen dat Tibet toch echt bij China hoort. De wereldwijde protesten tegen de bezetting in 1948 van het land van de Dalai Lama door de Volksrepubliek zijn namelijk nooit opgehouden. Tijdens de tocht van de olympische vlam naar Peking voor de spelen van 2008, wil China de fakkel de Mount Everest, op de grens van Tibet en Nepal, laten aandoen. Een Chinese en een Tibetaanse bergbeklimmer zullen 'gebroederlijk' ermee naar de top klimmen. Speciale apparatuur moet de vlam brandend houden op ruim acht kilometer hoogte. Er komt een weg waarover de fakkel van de bewoonde wereld kan reizen naar het bergbeklimmers-basiskamp aan de noordkant van de berg. Alleen al de aanleg van deze zogenoemde 'snelweg door de Himalaya' - in wezen het asfalteren van een bestaande onverharde weg - is omstreden. Een Chinees bouwbedrijf begon er in juni aan. Milieubezwaren bereikten enkele weken later wat alle protesten ten behoeve van een vrij Tibet niet voor elkaar kregen: het stilleggen van de werkzaamheden voor onbepaalde tijd. Het verharden van de 108 kilometer lange weg en het aanbrengen van vangrails erlangs moeten het aantrekkelijk maken naar het basiskai een economische opleving van het gebied als groepsreizen met de bus de hoogste berg ter wereld kunnen bezoeken. Milieu-activisten vre voor de kwetsbare omgeving. Een van de andere geuite bezwaren tegen de weg is dat wie snel omhoog reist, acclimatisatieproblemenbi l Nadat de milieu-autoriteiten in Tibet eind juli besloten het aanleggen van de asfaltweg voorlopig stil te leggen, kunnen de wegwerkers niet veel meer doen dan kuilen in de onverharde weg egaliseren. Gematigd milieu-protest is in China een van de weinige door de overheid getolereerde - en serieus genomen - vormen van activisme door de inwoners.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12