Comité ex-moslims zoekt naar erkenning Gemeente Velsen haalt Russen van trawler vol met asbest Vee zieker door blauwtong finnen:" nd KRAS.IML VENETIË, ROME FLORENCE ROME Totaal TOSCANE, UMBRIE en ROME Steuncomité stuurt brief rond voor ondersteuning. Brief gaat naar 50 politici en auteurs Om eten te kunnen kopen is de bemanning het schip gaan slopen. Virusziekte treft naast schapen nu ook runderen. waarom zou je verder zoeken door Erwin Buter DEN HAAG - Na lang stilzwijgen laat Paul Cliteur weer van zich ho ren in het islamdebat. De filosoof en conservatief stopte drie jaar ge leden voortijdig met zijn columns voor het tv-programma Buitenhof, omdat hij zich bedreigd voelde na zijn bijdrage in het minderheden- debat. Hij sloot zich onlangs aan bij het steuncomité voor ex-moslims. Dit comité stuurde gisteren een brief rond met de vraag een verklaring te ondertekenen vóór geloofsvrij heid. Met zijn lidmaatschap van het steuncomité voor ex-moslims wil Cliteur vooral 'een signaal' af geven. „Max Pam noemde het een burgerplicht. Dat is een mooie for mulering. Afvalligen binnen de is lam worden vaak fysiek bedreigd en verstoten." Naast de journalist Pam maken on der meer Opzij-hoofdredacteur Cis- ca Dresselhuys, columnist Theo- dor Holman en rechtsgeleerde Af- shin Ellian deel uit van het steun comité voor ex-moslims. De veertien leden zijn niet direct verbonden aan het comité van ex-moslims van de zwaar be veiligde Ehsan Jami, maar wil len wel het recht op geloof en ver laten van het geloof gegarandeerd zien. Cliteur heeft stevige kritiek op PvdA-leider Wouter Bos. Die zei vorige week dat de PvdA het comi té van ex-moslims niet kan steu nen als Jami moslims blijft beledi gen. Volgens Cliteur moet Bos anders stelling nemen. „De PvdA zegt wel dat ze het recht op afvalligheid wil verdedigen, maar zet zich daar niet echt voor in." Volgens de filosoof bagatelliseren veel politici en ambtenaren de pro blemen van ex-moslims in Neder land. „Het erkennen van het probleem is de eerste stap naar een oplos sing." Het comité van ex-moslims van Jami wil zich op 11 september - niet geheel toevallig - aan het pu bliek tonen. Paul Cliteur: „Zo'n comité had al in de achtste eeuw moeten be staan, toen de islam zich net be gon te verspreiden." AMSTERDAM - Het steuncomité voor ex-moslims heeft vijftig politi ci, wetenschappers, journalisten en schrijvers per brief gevraagd een verklaring te ondertekenen vóór geloofsvrijheid. Onder de ont vangers zijn de fractievoorzitters in de Tweede Kamer. Het CDA liet al weten geen behoefte te hebben aan zo'n verklaring. De partij vindt dat het recht op geloof al is geregeld in de grondwet. Ook D66 neigt naar een nee. Vertrekdata: 7-21-28/9 en 5-12-19/10 Supervoordelig naar het mooiste van Italië! Het romantische Venetië, de'Eeuwige Stad'Rome en de kunststad Florence behoren absoluut tot de mooiste steden van Europa en wellicht van de wereld! Want zeg nu zelf, heeft u niet altijd al een prachtige tocht per gondel willen maken, het unieke Vaticaanstad en het machtige Colosseum willen bezoeken en de vele kunstschatten van Florence willen bewonderen? Dit alles kan tijdens deze schitterende reis! Bovendien nemen we u ook mee naar Padua, de stad van de heilige Antonius, en Assisi. Op de reis naar huis rijden we via de Ligurische kust nog naar Pisa met zijn Scheve Toren. Inclusief tolgelden en toeristenbelastingen, 9 x ontbijt. Reisnummer EZ 24.015, zie www.kras.nl/24015 Vertrekdata: 8-15-29/9 en 6-13/10 Rome-liefhebbers opgelet! Boek nu vanaf slechts 519 de laatste plaatsen op deze fasci nerende reis, waarbij alle geheimen van de stad ontrafeld worden! Met zeer professionele reisleiding gaat u op ontdekkingstocht door de 'Eeuwige Stad', waarbij alle highlights aan bod zullen komen. Wat dacht u van het stoere Colosseum, het eeuwenoude Pantheon, het Forum Romanum, natuurlijk Vaticaanstad, maar ook de Spaanse Trappen en de romanti sche Trevifontein. Ook bezoekt u de attracties buiten het centrum en is er volop vrije tijd voo verkenning van de terrasjes en winkelstraten die Rome telt. Op naar Rome! Inclusief luchthaven- en toeristenbelastingen, 5 x ontbijt. Reisnummer EZ 23.006, zie www.kras.nl/23006 VELSEN-NOORD - De bemanning van de Russische trawler Nishne- volshskiy heeft het schip dinsdaga vond vrijwillig verlaten. Aan boord is zo veel asbest aanwezig dat gevaar bestaat voor de gezond heid van de Russen. De gemeente Velsen liet dit gisteren weten en biedt de veertien opvarenden on derdak. De Russische trawler ligt al sinds juni aan de Velserkade. Het schip is aan de ketting gelegd, omdat de reder een rekening van 80.000 eu ro voor stookolie niet heeft be taald. De veertien bemanningsle den verbleven zonder proviand en geld aan boord. Ze hebben delen van het schip gesloopt en het mate riaal verkocht om aan inkomsten te komen. Door de sloop is asbest houdend materiaal vrijgekomen. In de omgeving van het schip is geen asbest gevonden, meldde de gemeente gisteren. De toegang tot het schip wordt geblokkeerd met hekken. Op de kade staat een con tainer met asbesthoudend materi aal. Er wordt nog bekeken hoe dit het beste kan worden afgevoerd. Een inspectie van de Milieudienst IJmuiden maandag op de Nishne- volshskiy maakte duidelijk dat op drie plaatsen grote hoeveelheden 'niet-hechtgebonden asbest' voor kwam, en wel in zulke hoge con centraties dat er groot gevaar voor de gezondheid van de opvarenden bestond. De gemeente stelt contacten te hebben met zowel het Russische consulaat als Buitenlandse Zaken. Niet duidelijk is wanneer de Rus sen naar huis kunnen. Hun schip verkeert in slechte staat en de ver eiste papieren zijn verlopen zodat het ook niet mag uitvaren als aan financiële verplichtingen wordt voldaan. DEN HAAG - De virusziekte blauw tong slaat harder toe onder het vee dan vorig jaar. Dit melden boeren en veeartsen aan de land- en tuin bouworganisatie LTO. „Er worden meer dieren per bedrijf getroffen en de verschijnse len zijn heftiger. Behalve schapen worden nu ook runderen erg ziek: stramheid, problemen aan de hoeven, minder melk. De toename valt ons op, vorig jaar werden runderen niet of nau welijks ziek. Nu worden ook meer dode kalveren geboren", zegt Mona van Spijk, beleidsmede werkster gezondheid bij LTO Noord. Volgens haar gaat het nu wel om hetzelfde virustype (nummer acht) dat vorig jaar in Nederland heerste, maar is de uitwerking an ders. „Dieren herstellen moeiza mer. Ze komen niet meer op het oude niveau." Het ministerie van Landbouw zegt nog geen aanwijzingen te hebben dat het erger wordt. Tot dinsdag waren er volgens een woord voerster van het ministerie 207 vee bedrijven getroffen door blauw tong. Vandaag bespreken de land- en tuinbouworganisatie LTO, het mi nisterie van Landbouw en veeart sen of er een onderzoek moet ko men onder de getroffen bedrijven. Dat overleg stond al langer ge pland, aldus een woordvoerster van het ministerie. Blauwtong wordt overgebracht door knutten, een insectensoort. Als ze een besmette herkauwer ste ken, besmetten ze bij hun volgen de steken ook andere dieren. De ziekte is ongevaarlijk voor de mens. Blauwtong is er in diverse varian ten. In Nederland heerst virustype acht. Daarbij ligt het sterftepercen tage op één tot twee procent. In Zuid-Europa komen andere ty pes voor, waarbij twintig procent van de beesten doodgaat. Het ruimen van vee is geen optie, de dieren worden immers besmet door insecten. De besmetting is te verminderen door het vee op stal te zetten en door te spuiten met insectenverdel ger. Herkauwers mogen niet preventief worden gevaccineerd. Als een veeziekte is uitgebroken dan kan - na toestemming van de Europese Unie - wel in een zone rondom de uitbraak worden gevaccineerd. Vlees van gevaccineerde dieren mag dan niet worden geëxpor teerd. 1*5 Blauwtong treft volgens LTO meer dieren per bedrijf dan vorig jaar. Zieke dieren herstellen moeizamer. Toch gaat het om hetzelfde virustype. Vertrekdata: 4-18-25/9 en 2-9-16-23/10 Supercompleet naar het hart van Italië! Want bij KRAS boekt u vanaf 599 een 8-daagse reis naar dit prachtige deel van Bella Italia. Bovendien is bij deze prijs ook 6 x ontbijt en diner inbegrepen. Het golvende groene heuvellandschap van Toscane en het bergachtige karakter van Umbrië vor men het decor voor indrukwekkende steden, die gelden als 'de schatkamers van kunst en cultuur'. Vanuit onze gezellige vakantieplaats Bolsena, gelegen aan het gelijknamige meer, bezoeken we onder meer Perugia, de stad van de heilige Franciscus: Assisi, Tarquinia, de pausenstad Orvieto en niet te vergeten de Italiaanse hoofdstad Rome. Kortom; een pracht van een reis! Inclusief luchthaven- en toeristenbelastingen, 7 x ontbijt en 6 x diner. Reisnummer EZ 24.017, zie www.kras.nl/24017 Met o.a. Venetië, Florence, Siena, Rome en Pisa Vertrekdata: 27/8,10-24/9 en 8-22/10 Schitterend reisnieuws van KRAS! Maak nu kennis met de vele hoogtepunten van het prachtige Italië! Er is geen land ter wereld waar men zoveel cultuurschatten op zo'n klein oppervlak kan vinden als hier. De romantische waterstad Venetië, het Padua van de heilige Antonius, de wonder schone kunststad Florence, het prachtige plein van Siena, het middeleeuwse Assisi, de overwel digend mooie Italiaanse hoofdstad Rome met een schat aan bezienswaardigheden, de beroemde Scheve Toren van Pisa... méér redenen om te kiezen voor deze fantastische rondreis heeft u toch niet nodig? En voor de prijs hoeft u het niet te laten... want u reist al mee vanaf slechts 699! Inclusief tolgelden en toeristenbelasting, 11 x ontbijt en 9 x diner. Reisnummer EZ 24.012, zie www.kras.nl/24012 boek online of bel 0900 - 9697 vanaf 10-daagse bus-/rondreis Italië PZC Donderdag 16 augustus 2007 7 Met o.a. Venetië, Padua, Florence, Assisi, Rome en Pisa Sterk in prijs verlaagd! kras- topper vanaf Onder zeer professionele leiding Rome verkennen! 6-daagse stedenreis Italië S-daagse vlieg-/rondreis Italië Met o.a. Siena, Perugia, Assisi, Orvieto en Rome prijsknaller! vanaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7