innehlani Chinese kruiden verdacht Defensie onderhoudt jacht Beatrix Virus plundert rekening I Nederlanders niet zo nuchter Inspectie waarschuwt publiek voor gevaarlijke middelen. Handvol rekeningen bij ABN Amro leeggehaald via internet. W^ÊÊSÊ^M^ÊÊ Vorig jaar besteedde ministerie ruim een ton aan De Groene Draeck. Rijksmuseum koopt penningdoos VOC Politieman dood door ongeval op kazerne Consortium breidt belang in ABN Amro uit 'Gemeente weigerde heffing Lommerplein' Rapper niet meer welkom als docent Meer jacht op wilde zwijnen in Limburg 6 Donderdag 16 augustus 2007 PZC AMSTERDAM - De Inspectie voor de Gezondheid (IGZ) waarschuwt voor Chinese middelen uit krui denpraktijken. Bij invallen bij drie behandelpraktijken, in Amster dam, Amstelveen en Noord-Bra bant, trof de inspectie illegale mid delen aan die gevaarlijk zijn voor de gezondheid. Hormoonprepara ten, antibiotica en afslankmidde len zijn in beslag genomen. Het gaat om onder meer dexamet- hason acetaat, een synthetisch hor moon dat wordt gebruikt bij de be handeling van kanker en eczeem. Het middel mag alleen door een arts worden voorgeschreven. Het medicijn heeft onder andere als bijwerking slapeloosheid, toena me van de bloedsuikerspiegel, bro ze botten en onregelmatige hart slag of kortademigheid. Als de laat ste twee symptomen zich voor doen, dient direct contact met een arts te worden opgenomen. Ook bij het afslankmiddel Miaozi trof de IGZ een gevaarlijke synthe tische component aan. Eén van de verdachte middelen is een crème in een rode doos met de cijfers 999 en Chinese karakters. AMSTERDAM - Een 'handvol' bank rekeningen van Nederlandse inter netklanten van ABN Amro is in de afgelopen week geplunderd met hulp van een geavanceerd computervirus. Een woordvoer ster van het concern heeft dat woensdag bevestigd. De klanten zijn schadeloos gesteld, meldde ze. Over het exacte aantal slachtoffers doet de bank geen mededelingen. Om wat voor bedragen het gaat, zegt ABN Amro evenmin. Vermoedelijk dringt het virus de computer binnen via een kwets baarheid in het internetprogram- ma van Windows. De computerge bruiker krijgt bij het registreren een foutmelding maar stiekem is dan een transactie in voorberei ding. De tweede registratiepoging vormt de bevestiging voor de trans actie. Bedragen worden vermoede lijk overgeboekt naar de rekening nummers van stromannen. ABN Amro is voor zover bekend het enige doelwit, maar het com putervirus kan in theorie voor el ke willekeurige internetbank wor den gebruikt, legt Roel Schouwen- berg van het Russische antivirusbe- drijf Kaspersky uit. Hij spreekt over een complexe aanval. De bank heeft naar eigen zeggen maatregelen getroffen waardoor het virus geen schade meer kan aanrichten. Beatrix in de zomer van 2005 aan boord van de Groene Draeck bij het Friese Grou. Het ministerie van Defensie betaalt al tientallen jaren voor het onder houd van het privézeiljacht van koningin Beatrix. Alleen vorig jaar kostte onderhoud aan de Groene Draeck al 112.000 euro. Archieffoto Niels Westra/GPD door Remko Tanis DEN HAAG - Het ministerie van De fensie betaalt al tientallen jaren voor het onderhoud van het pri vézeiljacht van koningin Beatrix. Alleen vorig jaar kostte onder houd aan De Groene Draeck al 112.000 euro. Beatrix kreeg het zeiljacht van het Nederlandse volk, als cadeau voor haar achttiende verjaardag. Pas in het jaarverslag 2006 van Defensie staat voor het eerst dat het ministe rie geld uitgeeft aan De Groene Draeck. Een woordvoerder van het depart ment weet niet waarom het onder houd van het privéjacht uit de toch al krappe begroting van De fensie wordt betaald. „Daar zijn nooit afspraken op papier over ge maakt. Het is alleen zo dat de boot al sinds 1957 wordt onderhouden op de Rijkswerf van de marine in Den Helder." De Groene Draeck is een lemsteraak van vijftien meter lang en bijna vijf meter breed. De fensie kan ook niet verklaren waar om het onderhoud vorig jaar Defensie draait al jaren op voor het onderhoud aan De Groene Draeck, het privéjacht dat konin gin Beatrix van het Nederlandse volk kreeg. 112.000 euro kostte: evenveel als het jaarsalaris van vijf ervaren sol daten eerste klasse. „Da's een hoop geld voor één jaar onderhoud", zegt de eigenaar van een Friese scheepswerf. „Mis schien haal je zo'n bedrag net als je er een nieuw teakhouten dek op legt." De werf schat de jaarlijk se onderhoudskosten van een schip als De Groene Draeck op niet meer dan 'een paar duizend euro'. Dat zit vooral in het zomer en winterklaar maken van een jacht. Eens in de paar jaar is dan nog een schilderbeurt nodig, maar dat hoeft volgens de werf niet meer dan vijfhonderd euro per meter te kosten. „Om aan een bedrag van AMSTERDAM - Het Rijksmuseum in Amsterdam heeft een gouden pen ningdoos verworven uit de VOC-tijd. De VOC schonk de doos in 1785 aan een Franse admi raal als dank voor zijn hulp bij de zeeslagen tegen de Engelsen. Het voorwerp geeft de neergang aan van Nederland als wereldmacht. Toen Nederland in oorlog raakte met Engeland, kreeg de Republiek hulp van Frankrijk. AMERSFOORT - Door een ongeval op de Bernhardkazerne in Amers foort is gisterochtend een 51-jarige politieagent omgekomen. Het gaat om een inspecteur van de verkeers politie van het korps Amster- dam-Amstelland. De agent reed onder begeleiding van een rij-in- structeur in een waterwerper. Het voertuig reed door onbekende oor zaak tegen een boom en kantelde. AMSTERDAM - Het bankentrio dat ABN Amro wil overnemen, heeft zijn belang in de Nederlandse bank uitgebreid naar 4,1 procent. Eerder deze week bleek dat de drie banken Fortis, het Spaanse Santan der en Royal Bank of Scotland een belang hadden opgebouwd van 3,25 procent. Een woordvoerster van Fortis maakte gisteravond be kend dat de drie opnieuw aande len ABN Amro hebben gekocht. AMSTERDAM - De gemeente Am sterdam heeft de kans gehad om de belastingheffing over de vergoe ding voor de bewoners van het Bos en Lommerplein op zich te ne men. Omdat de gemeente dat niet deed, moeten de bewoners nu zelf voor de kosten opdraaien. Dat zegt staatssecretaris De Jager (Financi ën). Het plein werd vorig jaar ont ruimd wegens instortingsgevaar. DEN HAAG - De rapper Appa wordt niet meer gevraagd om workshops te geven in jeugdgevangenissen. Daartoe is besloten na de commo tie die de rapper heeft veroorzaakt met dreigende uitspraken in de richting van politicus Geert Wil dere. Appa kwam vorige week in opspraak toen hij zei dat hij het niet erg vindt als iemand Wilders 'een kogel door zijn kop schiet'. pagina 11aangiftes tegen Wilders ROERMOND - Er zijn plannen om de jacht op wilde zwijnen in Lim burg te intensiveren. De zwijnen zijn in de provincie flink in aantal gegroeid. Ze vormen een bedrei ging voor de landbouw en de ver keersveiligheid en vernielen tui nen. Boeren, jagers, natuurvereni- gingen, grondeigenaren en de pro vincie zijn nu in één werkgroep verenigd. 112.000 euro te komen, moeten echt alle kosten erin zitten: brand stof, verzekeringen, liggeld." De Groene Draeck heeft de haven in Muiden als thuisbasis. Hoe hoog het liggeld daar is, is onduidelijk. Tot dit jaar werden de kosten die de marine maakte voor het pri véjacht van Beatrix nooit vermeld in de begrotingen en jaarrekenin gen. Eind 2004 eiste de Tweede Ka mer dat de kosten die worden ge maakt voor het Koninklijk Huis duidelijker terug te vinden zijn in de verslagen van de ministeries. De 27,6 miljoen euro die Defensie vorig jaar spendeerde aan het Ko ninklijk Huis gaan bijna geheel op aan de beveiliging door de mare chaussee. AMSTERDAM - Nederlanders zijn helemaal niet zo nuchter als we vaak denken. Dat blijkt uit een on derzoek van het maandblad Quest over hoe Nederlanders denken over geesten, bijna-doodervarin- gen, telepathie, voodoo en andere paranormale verschijnselen. De re sultaten staan in het nieuwe num mer van het blad, zo werd woens dag bekend. Marktonderzoeker TNS NIPO on dervroeg duizend mensen over hun spiritualiteit en legde een aan tal stellingen voor. Bijna driekwart van de respondenten denkt dat niet alles met wetenschap te ver klaren is. Op de stelling: koop je een huis als er volgens de geruch ten geesten rondwaren, antwoord de 44 procent 'nee'. Meer dan de helft van de ondervraagden ge looft dat er mensen zijn die de toe komst kunnen voorspellen. Een op de drie Nederlanders denkt dat het medium Char, bekend van tv, echt met doden kan praten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6