Zeeland Borsele kijkt achter de geraniums platform jongeren Plan voor Groen historisch onverantwoord Openbaar debat pensioen Wille Gemeente wil vereenzaming bestrijden. Windmolenpark verrijst na jaar vertraging in Anne-Mariapolder Gemeente laat j ongerenwerker animo inventariseren. Middelburg stelt regels op voor kleurgebruik in de binnenstad. X S PZC Donderdag 16 augustus 2007 29 door Willem van Dam HEINKENSZAND - Borsele gaat de eenzaamheid te lijf! Binnenkort wordt in de gemeente begonnen met een project, dat de naam Kij ken achter de geraniums heeft mee gekregen. Daaraan werken diverse maat schappelijke en kerkelijke organisa ties en instellingen mee. Doel van het project is om de problematiek van de vereenzaming in kaart te brengen, om vervolgens mensen die thuis dreigen te verkommeren de weg te wijzen naar een actief so ciaal leven. Het project richt zich niet alleen op ouderen, maar op al le leeftijdsgroepen. In Zeeuws-Vlaanderen werden eni ge tijd geleden vergelijkbare initia tieven genomen. Borsele is vol gens wethouder M. Vermue-Ver- mue (CDA, welzijn) de eerste Zeeuwse gemeente boven de Wes- terschelde die vereenzaming op de ze manier probeert te bestrijden. Vermue zegt geen idee te hebben van de omvang van het probleem binnen haar gemeente. „Het is een lastig item - hóe krijg je er grip op, cijfers zijn er niet." Vermue is er zeker van, dat bin nen de Borselse gemeentegrenzen sprake is van vereenzaming. „Aller lei organisaties, bijvoorbeeld de thuiszorg, krijgen voortdurend sig nalen dat mensen eenzaam zijn. Maar met die signalen gebeurt tot dusver te weinig." Op het gemeentehuis van Borsele WR De gemeente Borsele wil met het project 'Kijken achter de ge raniums' de helpende hand bie den aan inwoners die een geïso leerd bestaan leiden. wordt al geruime tijd met de ge dachte gespeeld om te proberen het probleem aan te pakken. In de nota gezondheidsbeleid Borsele Be ter werd er jaren geleden al voor gepleit om inwoners die een geïso leerd bestaan leiden de helpende hand te bieden. Daarmee wordt nu ernst gemaakt. De gemeente heeft daartoe con tact gezocht met thuiszorgorganisa ties, het algemeen maatschappelijk werk, de GGD Zeeland, ouderen en vrijwilligersorganisaties en de kerken. „En die reageerden alle maal met groot enthousiasme", al dus wethouder Vermue. Borsele hoopt onder meer via de ze organisaties mensen op te spo ren die onder eenzaamheid ge bukt gaan, om eventueel actie te kunnen ondernemen. Daarbij wordt onder meer gedacht aan ge richte groepsbezigheden of indivi duele activiteiten. Het project loopt in eerste instan tie tot eind volgend jaar. Dat wil echter niet zeggen, dat daarna geen aandacht meer aan het pro bleem wordt geschonken, verze kert Vermue. De kosten van Kijken achter de gera niums worden op 10.000 tot 15.000 euro geraamd. BATH - Eén voor een worden ze neergezet, de zestien windturbines in de Anne-Mariapolder, ten oosten van het Schelde-Rijnkanaal. Het windpark van Delta had er eigenlijk al een jaar geleden moeten staan, maar de bouw heeft lang stilgelegen vanwege problemen met de leveran cier van de molens. De funderingen lagen er ech ter al die tijd al. De turbines worden gebouwd door het bedrijf Emergya Wind Technologies uit Schoondijke. Alles alles goed gaat is het park in december operationeel. foto Willem Mieras SLUIS - De gemeenteraad van Sluis debatteert op donderdagavond 30 augustus in het openbaar over de riante pensioenvoorziening van wethouder Leen Wille. Dit ge beurt op verzoek van enkele frac tievoorzitters na de mislukte po ging een 'commissie van wijzen' onderzoek te laten doen naar een redelijk en aanvaardbaar pensioen. Al vrij snel werd duidelijk dat en kele fractievoorzitters geen behoef te hadden aan de wijsheid van de 'wijzen'. Toen er ook nog werd ge steggeld over de opdrachtformule ring en de kosten is besloten deze onderzoekspogirig te staken. Op basis van de pensioenwetge ving voor politieke ambtsdragers krijgt Wille straks meer pensioen dan zijn huidig salaris. Dit pen sioen is mede gebaseerd op zijn carrièreverloop. Onderzoeken to nen aan dat er niets onrechtmatigs is gebeurd. Wille vindt het openbare debat prima. „Ik heb niets te verbergen." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De binnenstad van Middelburg zal niet zomaar van kleur verschieten nu er nieuwe re gels zijn voor het schilderen van panden. Het aantal kleuren dat ei genaren op hun gevel mogen sme ren is beperkt. Wie zich wil uitle ven, moet dat doen op ramen en deuren. De regels zijn er dan ook vooral om het de mensen makke lijk te maken: het is nu duidelijk wat wel en niet mag. In Dordrecht is dat heel anders. Daar stimuleert de gemeente het gebruik van kleur. Er is een waaier samengesteld met 55 kleuren. Wie de kleuren gebruikt, krijgt subsi die. „Die waaier is gemaakt nadat een aantal jaren onderzoek is ge daan", vertelt Elise Mutter van het bureau monumentenzorg en ar cheologie. „De kleuren zijn geïn spireerd op historische kleuren, sommigen zijn ook gebaseerd op de oude recepten." Want wie denkt dat kozijnen en deuren al eeuwenlang monumentengroen of verantwoord wit zijn, heeft het mis. „Dat is echt iets negentien- de-eeuws", zegt Mutte. In de eeu wen ervoor was er bijvoorbeeld veel meer rood en okergeel op straat te zien. Door onze negen- tiende-eeuwse blik zijn de panden nu veel meer op elkaar gaan lijken dan ze vroeger hebben gedaan. „De individuele panden springen er nu meer uit in Dordrecht", zegt Mutter. „Voor eigenaren is dat ook aantrekkelijk: je kunt je onder scheiden. Als je veel verstand hebt van het systeem, kun je zelfs aan het kleurgebruik de geschiedenis van het pand aflezen. Het is niet IRR De binnenstad van Middelburg verschiet de komende jaren niet van kleur. Er zijn nieuwe regels voor het schilderen van panden, maar die staan niet veel toe. zo dat er vaste kleuren zijn voor een zeventiende-eeuws pand. Wel ke kleuren toegestaan zijn, is ook afhankelijk van latere verbouwin gen. Er kunnen bijvoorbeeld ne- gentiende-eeuwse ramen in zit ten." Gebruik van de voorgeschre ven kleuren is niet verplicht in Dordrecht. „Mensen mogen er van afwijken, maar er mag heel veel. Natuurlijk gaat er wel eens iets mis, maar gelukkig moet het schil derwerk toch om de paar seizoe nen over gedaan worden. Het is maar verf En ik vind het geen rommeltje" Middelburg heeft bewust niet ge kozen voor de Dordtse aanpak, ver telt wethouder Hannie Kool-Blok land (CDA). „Daar is na het onder zoek ongeveer per pand aangege ven wat wel en niet mag. Zo'n on derzoek is duur. Ze hebben daar een paar mensen permanent op gezet. Wij denken dat we per sal do hetzelfde kunnen bereiken. Ook wij willen meer variatie in het kleurgebruik mogelijk maken." door Luc Oggel KRUININGEN - Reimerswaal laat jon gerenwerker Esther van Ham on derzoeken of er bij de jeugd in de gemeente animo is om zitting te nemen in een jongerenplatform. Om de interesse te peilen krijgen alle Reimerswaalse jongeren tus sen de 10 en 23 jaar, dat zijn er om precies te zijn 3772, volgende week een brief en een aanmel dingsformulier van de jongeren werker in de bus. Daarop kunnen ze aangeven of ze interesse heb ben voor het platform en of ze er eventueel een actieve rol in willen spelen. Als er genoeg aanmeldingen zijn, wordt aan de hand van de reacties een selectie gemaakt van tien tot vijftien jongeren. De jongerenwerker zal dan eerst individuele gesprekken en later ge- zamelijke gesprekken met hen voeren. Het doel van het jongerenplat form is volgens Van Ham om de jeugd een actievere rol te geven en om activiteiten te ontplooien die in samenwerking met de jon geren zijn bedacht en niet vanach ter een bureau. Timmermans Verduit GERECHTSDEURWAARDERS Goes - Bergen op /oom - Tilburg Op 10 augustus 2007 heeft deurwaarder M. Rave te Goes op verzoek van Barend Labee, wonende te Zevenbergen (geen ondernemer in de zin van art. 7 Wet op de Omzetbelasting 1968), te dezer zake woonplaats kiezende te Bergen op Zoom aan de Gagelboslaan 4 ten kantore van de gerechtsdeurwaarders J.P.J.J. Timmermans E.B.H. Verduit, bij exploot de personen die verblijven in bet pand gelegen aan de Boezemweg 5 te 3255 MC Oude Tonge, gedagvaard om op 28 augustus 2007 om 14.30 uur te verschijnen voor de zitting van de Voorzieningenrechter van de arrondis sementsrechtbank te Rotterdam die alsdan en aldaar zitting houdt in het gerechtsgebouw aan het Wilhelminaplein 100-125 te 3072 AK Rotterdam. In de dagvaarding wordt onder meer veroordeling gevraagd tot ontruiming. Belanghebbenden kunnen zich voor een afschrift van genoemd exploot wenden tot: Timmermans Verduit gerechtsdeurwaarders/incasso Vlasmarkt 6 4461 CW GOES tel. 0113-246333

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 43