Expositie 'Ja, ik wil' roept emoties op de wet staan? Historisch Goes in kleur op de kalender Yell, yell, yell, Pollelce haalt de honderd wel Aanleg tunnel fietsers begint voorjaar 2008 320ÖB Harddisk wrkrijjkffiiWftalS w 72,50 Over trouwen en veel zaken die daarbij horen. Danker Jan Oreel tekent oude dorpstaferelen. tonipuZeelaBd Dorpsstraat 208 4451BC Heiitkenszond 0113-568372 www rarapuzeeM.nl TflUmSMlitk - S PZC Donderdag 16 augustus 2007 27 Bij Piet en Mies Romijn komen de herinneringen aan hun eigen trouwdag boven tijdens een bezoek aan 'Ja, ik wil'. foto Dirk-Jan Cjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Zijn die prachtige ho ge hoeden te koop?", vraagt een bezoeker van 'Ja, ik wil' in de Nieu we Kerk in Zierikzee aan gast vrouw Jeltje Lanting. Hij verwacht te het ontkennende antwoord al. „Jammer, ik had ze zo graag gehad voor mijn bedrijf! Ik krijg die au thentieke exemplaren bijna ner gens meer te pakken", verzucht de man. Hij is begrafenisondernemer in Hilversum, maar vertoeft als toe rist een dagje in Zierikzee. De tentoonstelling over trouwen tussen 1890 en 2006 roept talrijke emoties op: geluk, vertedering, ver driet en soms cynisme. Ruim vier duizend mensen bezochten sinds begin juli de presentatie. Velen schreven een korte reactie over hun indrukken in het gastenboek. „Vandaag precies 45 jaar geleden was ik zelf de bruid. Mijn man is twee jaar geleden overleden. Deze tentoonstelling brengt toch weer veel mooie herinneringen in mijn gedachten", schrijft een van de be zoeksters. Ook jongeren blijken binnen te lo pen. „Ik zal geduld moeten heb ben, want ik ben pas dertien jaar. Ik kan bijna niet wachten als ik dit allemaal zie", schrijft een meisje in het gastenboek. Meer dan voorgaande jaren wordt ook lof geuit over het orgelspel. „Blijkbaar past de muziek goed bij deze tentoonstelling en luisteren de mensen er nu bewuster", meent Lanting. Cynische reacties staan niet speci fiek in het gastenboek, maar er vaart zij meer aan de balie. Zoals het echtpaar dat achteloos het kerkportaal binnenkwam. „Een tentoonstelling over 'la, ik wil"', constateerde de man, „zullen we nog een keer?", grapte hij naar zijn echtgenote. „Nee", zei de vrouw: „Eén keer was genoeg." Ze draaide zich resoluut om en liep weg. De trouwjaponnen in wit, zwart, rood of bedrukt met bloemen, in fraaie stoffen en versieringen, de opmerkelijke modellen, maar ook twee fraaie kostuums van een homopaar uit 2003: het is allemaal te zien in de Nieuwe Kerk. „Gewel dig leuk", vinden Piet en Mies Ro mijn uit Scharendijke. De herinne ring aan hun eigen trouwdag in 1956 in Sliedrecht komt meteen bo ven. Hij: „De familie vond dat ik zo'n trouwkostuum moest huren met hoge hoed erbij." Zij: „Dat de den we dan, maar ik vond zijn ge wone pak veel leuker." Hij: „Ik weet nog dat ik haar de trap zag afkomen. Ze was zo schit terend in de bruidsjapon die ze zelf had gemaakt, dat ik bijna ver gat het boeket te geven." Zij: „En het was zo'n mooi bruidsboeket met Stephanotis-bloemen erin. Dat betekent huwelijksgeluk." 'Ja, ik wil' is nog tot en met vrijdag 24 augustus te zien in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. „Verder leggen we nu in brieven beter uit wat de consequenties zijn als mensen zich niet aan de voorschriften houden." Mensen de regels leren kan echter ook door die niet te moeilijk te ma ken of regels af te schaffen. Zo hoef je op het eiland sinds twee jaar geen vergunning meer aan te vragen als je een boom in je tuin weg wilt halen. Bovendien is ook de gemeente zelf gediend bij het schrappen van regels. Hoewel dat niet altijd kan. Want niet alleen burgers zijn wel eens verbaasd over vreemde of tegengestelde voorschriften. „Wij moeten ons soms houden aan bepalingen van het Rijk", legt de burgemeester uit. „Daar zitten erbij waarvan we I denken: moet dat nou?" Verbouwing klaar? Melden! Volgens handhavingsambtenaar J. Perquin bezorgen burgers die de regels niet kennen, de gemeente handenvol extra werk. „Veel mensen weten niet dat ze dienen te melden dat hun verbouwing klaar is", zegt hij. „Wij moeten dan steeds gaan kijken of dat al het geval is." De gemeente wil niet alleen duidelijk maken wat wel en niet mag, benadrukt Perquin. „We helpen mensen ook de juiste weg te vinden als ze iets vragen over taken die niet on ze verantwoordelijkheid zijn." door Mieke van der Jagt GOES - Nog geen auto's op straat, 's- Heer Hendrikskinderen zonder witte schimmel, een gek diesel trammetje op het stationnetje van Wolphaartsdijk, bonte koeien op een huiswei en Zeeuwse wagens bij de Grote Kerk: je zou er prompt heimwee van krijgen. Dan ker Jan Oreel heeft opnieuw het beeld van Goes rond 1900 een kleur gegeven en net als vorig jaar heeft boekhandel Het Paard van Troje het als kalender uitgegeven. Historisch Goes, heet de kalender en het jaar 2008 prijkt onder twaalf tekeningen. Eerder dit jaar maakten Oreel en de boekhandel al een Zeeuwse ka lender volgens hetzelfde concept: stads- en dorpsgezichten naar oude foto's maar nu historisch ver antwoord ingekleurd. Oreel heeft voor de nieuwe kalen der andere onderwerpen gekozen dan voor de Historische Kalender 2007. Wel zorgde hij ervoor dat al le dorpen van Groot-Goes aan bod komen. De kalender kost 10,95 euro en is te koop bij alle Goese boekhan dels, de VW, het museum en bij het gemeentearchief. Jean-Paul Kotoun uit Zierikzee, be ter bekend als DJ Polleke, is bezig met zijn wereldrecordpoging hon derd uur achter elkaar muziek draaien. In de nacht van zaterdag op zondag moet de honderd uur ge haald worden. De PZC neemt elke dag een kijkje in de kantine van cam ping De Brem bij Renesse. Gistermiddag, een uur of drie. Achttien uur, geeft de grote, digitale teller boven het hoofd van Polleke aan. Dat is nog maar een schijntje van het uit eindelijke doel. De dj moet er nog tweeëntachtig. Om de saaiheid tegen te gaan, zijn er in de kantine van de camping al lerlei activiteiten. Gasten kunnen er eten, er staat een wedstrijd gar nalen pellen op de rol en regelma tig zijn er kinderactiviteiten. Giste ren konden de kids zich uitleven tijdens een 'dancewedstrijd'. Die houdt meer in dan alleen dansen, blijkt al snel. In twee groepjes mo gen ze ook een aanmoedigings- kreet bedenken, een zogenaamde yell. De eersten maken een variant op een bekend liedje: Polleke gaat nooit verloren, klinkt het enthou siast. De tweede groep houdt het simpel: yell, yell, yell, Polleke haalt de honderd wel. De aanmoedigingen geven de dj wat rust. De uren voor de start, dinsdagavond, hebben veel indruk op hem gemaakt. „Ik werd hier met een helikopter afgezet. Er ston den allemaal juichende mensen te wachten. Best heftig." De dj hoopt op veel afleiding. Hij roept daarom zijn collega-dj's uit de provincie op hem morgenmiddag tussen vijf en zes te komen steunen. GOES - De aanleg van een tunnel voor fietsers bij het Nansenplein in Goes (bij McDonald's) begint op zijn vroegst in het voorjaar van 2008. Het project, dat zo'n anderhalf mil joen euro kost, loopt vertraging op, omdat er meer tijd nodig is voor onderzoek. Het college van B en W wil weten hoe het verkeer op de Anthony Fokkerlaan in Zuid sneller de stad in en uit kan komen. Goes kampt dagelijks tij dens de spits met files, met name aan de zuidwestkant van de stad. Vorig jaar besloot het college de si tuatie voor fietsers op het Nansen plein te verbeteren, hoewel de ro tonde aan alle normen voldoet. Veel fietsers, vooral scholieren, rij den er dagelijks overheen. Ze heb ben er voorrang, maar krijgen dat niet altijd. Begin februari 2006 kostte dat een vijftienjarige scholie re uit Heinkenszand het Teven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 41