CDA bekritiseert stap van Delta vindt een paard veel erger Koopkracht Vermiste Naischa Marie teruggevonden in Middelburg Juridische procedure tegen de Staat wekt bevreemding. PZC Donderdag 16 augustus 2007 3 COMMENTAAR Wie gelooft in de vette jaren van Jan Peter Balkenende komt bedrogen uit. Want het Centaal Planbureau heeft een ontnuchterende boodschap. De koopkracht zal volgend jaar een beetje dalen. Dus is Den Haag in rep en roer. Waarom de burger minder te besteden krijgt, is nog wel uit leggen. Dat komt door hogere ziektekosten, hogere belasting en minder loonstijging. Maar dat dit effect juist optreedt nu het goed gaat met de economie begrijpt niemand. En waarom het opnieuw vooral de ouderen en de minima zal treffen al helemaal niet. Dit rimpeltje in de financiële vijver wordt gemakkelijk een golf van twijfel over de zin van loonmatiging. Wat is terughoudendheid waard als Den Haag premies en belastingen niet kan of wil beteugelen? Hoe serieus zijn de beschouwingen over eerst het zuur en dan het zoet en over duurzame verbetering nog te nemen? Het gaat niet zozeer om dat halve procentje meer of minder. Het gaat om het vertrouwen in het sociaal-economische beleid van de overheid. Die heeft niet voorzien dat een florerende economie kan samenvallen met relatieve krapte in de huishoudportemonnee. En de combinatie CDA, PvdA en Christenunie is kennelijk geen garantie voor bescherming van mensen met een laag inkomen. Het kabinet zal er waarschijnlijk alles aan doen om de pijn te verzachten. Dus wellicht valt het allemaal nog mee. Maar als het kabinet Balkenende IV het vertrouwen van de altijd calculerende burger wil behouden, zal het voortaan wat meer financiële stuurmanskunst moeten tonen. De zeehonden Olaf, Rob en Bobby geven elke dag vier of vijf shows in Del tapark Neeltje Jans. „De dierenverzorgers vertellen het publiek over het leefpatroon van de zeehonden. Daarnaast vertonen de zeehonden allerlei kunstjes", zegt woordvoerder T. Sluijter. Mensen kunnen ook voor een dag dierenverzorger zijn. In 2005 was er een zeehondenzoenactie (foto) op Va lentijnsdag. Normaal gesproken kan het publiek de dieren niet aanraken. „Maar de mensen komen wel heel dichtbij." archieffoto Dirk-Jan Cjeltema De 'aanraakbak' in het Arsenaal in Vlissingen is razend populair. Behalve de roggen kunnen bezoekers er ook haaien, tropische vissen en papegaaien zien. „We brengen het maritieme thema met piraterij op een speelse ma nier", zegt directeur S. van Rijswijk. De bovenste verdieping is 'boven wa ter'. Daar doen de papegaaien hun kunstjes. Op de begane grond is het the ma 'onder water' met de vissen. „De aanraakbak is een topper. Het is schit terend om te zien hoe mensen de roggen aaien." foto Lex de Meester door Ben Jansen MIDDELBURG - Het CDA in de Sta ten van Zeeland is erover verwon derd dat Delta naar de rechter stapt. Het Zeeuwse energiebedrijf wil op die manier van de Staat de kosten terugkrijgen die de gedwon gen splitsing met zich meebrengt. In vragen aan het dagelijks provin ciebestuur stelt CDA-Statenlid Wies Saman dat het voornemen van Delta de rechter in te schake len eerst aan de aandeelhouders (de provincie en de gemeenten) had moeten worden voorgelegd. Hij vraagt zich af waarom het dage lijks provinciebestuur niet vooraf heeft geïnformeerd naar het stand punt van de Staten. De procedure van Delta houdt ver band met het besluit van de lande lijke politiek de commerciële activi teiten van de energiebedrijven af te zonderen van het beheer van de netwerken. Delta en de zusterbe drijven Eneco en Essent zijn daar verklaarde tegenstanders van. Uit de vragen van Saman blijkt dat het CDA vraagtekens zet bij het standpunt van Delta. Hij stelt dat een vrij toegankelijk energienet- W<l De gang van Delta naar de rech- ter om de kosten van de split sing op de Staat te verhalen, had eerst aan de aandeelhouders moeten worden voorgelegd. werk in Zeeland een belangrijke voorwaarde vormt voor marktwer king en concurrentie op de ener giemarkt, met als uiteindelijk resul taat een zo laag mogelijke prijs voor de consument. In de visie van het CDA wordt dit met de splitsing bewerkstelligd. Saman heeft ook twijfels over de bewe ring van Delta dat de splitsing in strijd is met Europese verdragen over vrij verkeer van kapitaal en vrijheid van vestiging en het recht op een ongestoord eigendom. MIDDELBURG - Het vermiste meisje Naischa Marie uit Axel is weer te recht. Ze was sinds 25 juli 2007 zoek. Het achttienjarige meisje werd gis termiddag, even voor half vijf, on gedeerd aangetroffen bij het asiel zoekerscentrum aan de Stromen- weg in Middelburg. Met Naischa Marie gaat het naar omstandigheden goed. De politie heeft nog geen idee waar het zwakbegaafde meisje, dat in een gezinsvervangend tehuis verbleef, de afgelopen tijd is ge weest. Zij verdween toen zij een bezoek bracht aan het graf van haar moeder. Het meisje is inmiddels overdra gen aan medewerkers van Stich ting Arduin, die haar in juli als ver mist opgaven. Dat Naischa vermist was, werd afgelopen dinsdag open baar gemaakt. Nog meer dierenvermaak Ruben en Eva van Maaren uit Wolphaartsdijk geven demon straties met roofvogels. Onder meer op verschillende dorps feesten en braderieën in de provincie. Op boerderij Monnikenwerve van de Theo en Susanne de Bruijckere in Sluis kun je struis vogels bekijken. Pasgeleden werden er nog twee jonge struisvogels geboren. Tijdens de folkloredagen in Wissen kerke en Westkapelle worden elk jaar koeschijtwed- strijden gehouden. Degene die zijn geld inzet op het stukje grasveld, waar de koe zijn be hoefte doet, wint de hoofd prijs. t- De olifanten van Circus Renz Berlin bezochten gisteren de plaatselijke bakkerij in Cad- zand-Bad om publiek te trek ken voor de circusvoorstellin gen van deze week. Twee stalhouderijen (Schroe- vers en Labrujère-Boone) verzorgen rondritten met de paardentram door het centrum van Middelburg. Toe risten worden langs beziens waardigheden van de stad gere den. I. de Kok houdt deze zomer elke woensdagmiddag een huifkartocht in Wissenkerke. „We maken een tussenstop op mijn boerderij. Daar kunnen kinderen op de pony's rijden. Ze mogen ze ook borstelen. Dat vinden de pony's heerlijk. Als je de goede plekjes weet te vinden, gaan ze er echt voor staan." foto Dirk-Jan Cjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3