Een dag op stal staan Waterproblemen samen aanpakken PZC 2 Donderdag 16 augustus 2007 PZC Miniatuur TT WILLEM VAN DAM <&s, Het is vakantie, het weer sombert en je hebt een stel kin deren en kleinkinderen. Wat doe je dan? Je zou naar Miniatuur Walcheren kunnen gaan. Een jaar of vijf tien geleden was ik daar voor het laatst, en ik was toen - om het eufemistisch te zeggen - niet echt onder de indruk van die bijeengeknutselde verzameling poppenhuizen. Maar allez. Dus de hele club in de auto geladen en op naar klein-Walcheren. De entreeprijzen zijn beslist niet klein. Een volwassene betaalt negen euro, voor kinderen moet zeven euro worden neerge teld. Dat loopt aardig op. Uit de luidsprekers van het attractie park klinkt, heel toepasselijk, de Nederlandse versie van Ifl had a hammer: 'Had ik maar een hamer, een hamer en wat spij kers.' Nou, daaraan bestaat op Miniatuur Walcheren kennelijk ook groot gebrek, want het gebo- dene behoeft dringend onder houd: de huisjes vertonen veel mankementen: kapotte ramen, rotte dakgoten, verveloze deur tjes - het onkruid viert volop feest. De dorpjes die er zijn nage bouwd, zijn uitgestorven: het lijkt alsof Aagtekerke en Nieuw- land door een neutronenbom zijn getroffen. Bij de kraam met Vis van Chris zijn een paar poppetjes ter aarde gestort; geen beste reclame voor Chris. Het modeltreintje dat geacht wordt van het geheel verlaten station Middelburg te vertrekken, rijdt niet. Stuk, zegt een medewerker van het park. Indien Walche ren er in werkelijkheid net zo troosteloos zou bijliggen als de exploitanten van het attractiepark de toerist willen doen gelo ven, zat er voor het provinciebestuur slechts één ding op: spoorslags naar Brussel om een paar Europese subsidiebron nen aan te boren voor de wederopbouw. Valt er dan helemaal niets positiefs te melden over een van Zeelands belangrijkste toeristentrekkers? Jawel hoor. Het toiletbezoek is gratis. Had ik maar een hamer, een hamer en wat spijkers COLOFON •I.' :TV Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mailteamzeeland@pzcnI Business-to-business/de Ondernemer. Zorg. Onderwijs, Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1: automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevóordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: Iezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegévéhsbeschèrrning PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen.van Wegeneren zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met-betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95, Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Dieren zijn publiekstrekkers. Steeds vaker worden ze ingezet om mensen, vooral kinderen, te vermaken. Zeker in de zomer. Is dat niet zielig? Welnee, vinden de verzorgers. door Cornelleke Blok Valentino en Limbo stapten gisteren trouw door de polder rond Wissenkerke. Achter de twee fjor den een grote huifkar met twintig glunderende toeristen. I. de Kok houdt deze zomer elke woensdag middag een huifkartocht. Op haar boerderij kunnen de deelnemers pannenkoeken eten en pony's be rijden. „Ik zit al drie weken hele maal vol. De combinatie van kin deren en dieren is erg leuk. Als je ze ziet stralen, heb je zelf ook lol." In Sluis sjokte dinsdagavond een groep kamelen mee in de optocht ter afsluiting van de jaarlijkse zo- meravondmarkten. „We wilden de optocht ook leuk maken voor kin deren. Mensen zien nou eenmaal graag beesten", zegt C. Langen- berg, voorzitter van de onderne mersvereniging in Sluis. Dieren lijken het gouden recept voor een geslaagde attractie, weet ook woordvoerder T. Sluijter van Deltapark Neeltje Jans. De zeehon den Olaf Rob en Bobby stelen zo mers elke dag vijf keer de show. „In onze onderzoeken onder de bezoekers scoren de zeehonden on veranderd hoog." De 'aanraakbak' van het Arsenaal in Vlissingen, waar bezoekers rog gen kunnen aaien, is ongekend po pulair. „De mensen zijn er niet weg te slaan. Het is iets wat men sen normaal nooit kunnen doen", zegt directeur S. van Rijswijk. Volgens De Kok hebben de paar den helemaal geen hekel aan de huifkar. „Je merkt dat ze het leuk vinden om te doen. Hun oortjes staan naar voren en ze staan rustig stil, als ik het vraag. Het zijn fjor den. Ze hebben een zachtmoedig karakter. Hoe meer mensen, hoe rustiger ze zijn. Voor paarden is het goed om in beweging te blij ven. Laat ze maar werken. Een dag op stal staan vinden ze veel erger." Sluijter: „De zeehonden zijn in ge vangenschap geboren. Ze kunnen niet terug naar de natuur. En ze moeten toch bewegen, net als mensen. Ze hebben een bassin van vijftien bij vijftien meter. De dierenarts houdt de gezondheid van de dieren bovendien goed in de gaten." Het Arsenaal heeft bioloog J: van de Veen in dienst om de haaien, roggen en tropische vissen te ver zorgen. „De vissen weten niet be ter. Maar, het feit dat sommige vis sen hier al vijftien jaar rondzwem men, zegt wel wat. Als ze zich niet goed voelen, raken vissen gestresst en eten ze minder. Het is moeilijk te zeggen of ze het naar hun zin hebben, maar ze vinden het in elk geval niet erg. Roggen komen al leen naar je toe als ze zin hebben om geaaid te worden", weet Van de Veen. De dierenbescherming Zeeland heeft nooit klachten gehad over at tracties met dieren. „Wij vinden het belangrijk dat het dier dier kan zijn. Als er verantwoord met de dieren omgegaan wordt, hebben wij er geen problemen mee. Het is voor kinderen heel goed om in aanraking te komen met dieren", zegt bureaumanager I. Zweedijk. Van de Veen is het met haar eens. „Als je niet weet wat er in de Oos- terschelde leeft, kun je je er ook niet druk om maken." door Rinus Antonisse WAARDE - Het gezamenlijk aanpak ken van verschillende waterproble men levert voordelen op. De bur ger merkt dat in zijn portemon nee. Het gaat dan om bestrijden van wateroverlast, verbetering van de waterkwaliteit en natuuront wikkeling. Gedeputeerde Frans Hamelink (CU, natuur en water) tekende gis teren in het gemaal Waarde met dijkgraaf Wim Gosselaar van wa terschap Zeeuwse Eilanden een Be stuursakkoord Water. Daarbij on derstreepte hij het belang van een gezamenlijke aanpak. Iedereen maakt plannen om het watersys teem in 2015 op orde te hebben. Het komt er nu op aan ze in sa menhang uit te voeren, betoogde Hamelink. Hij gaf aan dat voor een overeen komst en samenwerking vertrou wen tussen partijen nodig is. „De discussie gaat al gauw over: om wiens belang gaat het en betaal ik niet te veel." Hamelink stelde dat het vertrouwen tussen provincie en Zeeuwse Eilanden aanwezig is. Hij hoopt nog dit jaar ook met wa terschap Zeeuws-Vlaanderen een akkoord te kunnen sluiten. Dijkgraaf Gosselaar merkte op dat Zeeland in 1998 door de grotq wa teroverlast hard met de neus op de feiten is gedrukt. Er zijn sindsdien wel maatregelen genomen om daar wat aan te doen, maar nog lang niet genoeg. Het waterak koord geeft richting aan de verdere uitvoering. Waarde is een voor beeld van samenhang: waterber ging, natuurvriendelijke oevers en wandelroute zijn gecombineerd. Ter afsluiting van de jaarlijkse avondmarkten in Sluis liepen deze week kamelen mee in de optocht. „Dieren spre ken mensen en vooral kinderen aan", zegt C. Langenberg van de ondernemersvereniging Sluis, foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2