Zakkenrollers 'Ik heb ademloos voor me uit zitten staren' Bouw fïetstunnel bij Nansenplein begint op zijn vroegst in voorjaar Kattendiekse dag met markt, muziek en eten Fietsster gewond bij aanrijding in Goes Fietstocht Goese ouderenwerk Goes plaatst vier informatieborden Geen interesse voor inspraak Kruseveer College schuift zienswijzen van tafel Aanleg vertraagd door extra onderzoek naar doorstroming verkeer. Gelegenheid maakt in verschillende situaties verschillende dieven. Muzeeum-conservator Veronica Frenks 'ontdekt' schilderij. 26 Donderdag 16 augustus 2007 PZC KATTENDIJKE - Zaterdag vindt in Kattendijke de Kattendiekse Dag plaats. Van 12.00 tot 17.00 uur is er een kunst-, rommel- en ambachten markt. Er zijn optredens van de Keltische folkgroep Celtic4 en mu ziekvereniging Oefening en Uit spanning, in de theetuin bij de kerk. 's Avonds is er in het pas geo pende dorpscafé De Lantaarn een barbeque en een optreden van rock en rollband Flashback. COES - Een 53-jarige fietsster uit de gemeente Goes is gistermiddag met onbekend letsel naar het zie kenhuis gebracht na een aanrij ding in Goes. Een 48-jarige auto mobilist uit 's-Gravenpolder wilde rechtsaf de 's-Gravenpolderseweg op rijden en zag daarbij de fiets ster over het hoofd. Ze werd daar door van haar fiets geduwd. GOES - Het Goese ouderenwerk houdt vandaag een fietstocht voor senioren. De tocht start om 13.30 uur vanaf het dorpshuis in Wilhelminadorp. De route is ongeveer 25 kilometer lang en voert de deelnemers van Wilhelminadorp langs appel- en boomgaarden naar Kapelle en Eversdijk. Bij slecht weer wordt de ouderen- fietstocht afgelast en verplaatst naar donderdag 23 augustus. GOES - De gemeente Goes plaatst dit najaar aan invalswegen vier in formatieborden, waarop staat wel ke evenementen in de stad plaats vinden. De panelen, overigens geen digitale, kosten de gemeente 11.000 euro. Het college vindt die uitgave verantwoord omdat zo gep- podg wordt grotere evenementen beter te promoten. KRUININGEN - Of inwoners van Kruiningen hebben geen proble men met het plan Kruseveer, óf het interesseert ze niet. Welgeteld nul mensen hadden gisteren de moeite genomen om naar de in spraakavond over het vooront werp-bestemmingsplan te komen. Kruseveer is de naam van de 250 huizen tellende woonwijk die op het voormalig veerplein zal verrij zen. De planning is erop gericht die in 2012 gereed te hebben. GOES - Het dagelijks gemeentebe stuur van Goes wijst ingediende zienswijzen tegen de bouw van dertien appartementen in het voormalige WEA-kantoor op de hoek de Voorstad/Oostsingel af. Dat geldt ook voor een zienswijze die was ingediend tegen de bouw van een nieuw pand voor Den Berg aan de Rommerswalestraat. door Frank Balkenende GOES - De aanleg van een tunnel voor fietsers bij het Nansenplein in Goes (bij McDonald's) begint op zijn vroegst in het voorjaar van 2008. Begin dit jaar leek de gemeente de fïetstunnel in het najaar te kun nen aanleggen, nadat de provincie een bijdrage van 4,5 ton had toege zegd. Het project, dat zo'n ander half miljoen euro kost, loopt ver traging op, omdat er meer tijd no dig is voor onderzoek. Bovendien breidt de gemeente de studie uit. Het college van burge meester en wethouders wil weten hoe het verkeer op de Anthony Fokkerlaan in Zuid sneller de stad in en uit kan komen. Goes kampt dagelijks tijdens de spits met files, met name aan de zuidwestkant van de stad. „We wil len dat het verkeer beter door stroomt. Daarom breiden we het onderzoek uit. En ja, dat leidt tot vertraging", zegt wethouder M. Dieleman (CDA, verkeer). Goes probeert de drukte op de Anthony Fokkerlaan terug te drin gen door na de zomer de Nansen- baan op bedrijventerrein Poel II door te trekken. Dat wordt een nieuw stuk rondweg tussen Nan senplein en de 's-Gravenpolderse- weg. De Nansenbaan, die vlakbij het ziekenhuis aantakt, moet de bestaande route door Zuid ontlas ten. Het is nu tijdens de spitsuren Na de zomer zou de aanleg van een fietstunnel bij het Nansen plein in Goes beginnen. Door extra onderzoek wordt dat op zijn vroegst voorjaar 2008. niet alleen druk op de 's-Graven- poldersweg, Kloetingseweg, Buijs Ballotstraat, Fruitlaan en Anthony Fokkerlaan, ook de luchtkwaliteit komt in het gedrang. Vorig jaar besloot het college de si tuatie voor fietsers op het Nansen plein te verbeteren, hoewel de ro tonde aan alle normen voldoet. Veel fietsers, vooral scholieren, rij den er dagelijks overheen. Ze heb ben er voorrang, maar krijgen dat niet altijd. Begin februari 2006 kostte dat een vijftienjarige scholie re uit Heinkenszand het leven. Het ongeluk was voor het college aan leiding de veiligheid van fietsers op de rotonde te verbeteren. Of er één of twee fietstunnels komen, moet uit het onderzoek blijken. De gemeente heeft inmiddels de fietsoversteekplaats aan de Houtka de met een signaalkleur beveiligd. Begin vorig jaar kwam er een zes tienjarige jongen om het leven. door Mieke van der Jagt GOES - In Hulst is het gilde van tas jesrovers en zakkenrollers het ge sprek van de dag, maar ook in Goes lijkt behoedzaamheid geboden. Al leen al in het eerste halfjaar van 2007 werden in Goes vijf berovin gen gemeld en 29 mensen werden slachtoffer van zakkenrollers. Er loopt dus diefachtig volk rond, waartegen het zaak is zich te wape nen. Dat kan volgens politiewoord voerder M. Vis, door je vooral be wust te zijn van je eigen kwetsbaar heden. „Ook in dit geval maakt ge legenheid de dief" Zakkenrollers en tasjesrovers zitten waarschijnlijk niet in hetzelfde gil de. Ze opereren in elk geval anders. Zakkenrollers slaan graag toe op 'Het is niet de bedoeling dat mensen schichtig over straat gaan uit angst voor rovers' drukke plaatsen, terwijl tasjes rovers het gemunt hebben op geïso leerde slachtoffers die weinig weer stand kunnen bieden. Oudere vrou wen met rollators zijn een makke lijk doelwit. „Om de dooie dood niet", roept Lies van Driel (77). Zij mag dan een rollator gebruiken, haar tas krijgen ze echt niet te pakken. „Ik doe hem niet alleen over mijn schouder, maar ook over mijn hoofd en hij hangt altijd van voren, zodat ik er mijn arm meteen over kan doen." Bovendien doet ze er niets in, be halve een zakdoek, pepermunten en een goedkoop leesbrilletje. „Mijn centen zitten in mijn binnen zak. Een jack koop ik niet eens als er geen binnenzak in zit. In mijn wollen mantel heb ik er zelf eentje genaaid." Haar vriendin, zonder rol lator maar met een booschappen- trolley, doet zelfs niet meer aan handtassen. „Alleen nog voor net jes, als ik naar een feestje ga, of zo. Op vakantie neem ik zo'n buikding mee." De politie hoeft deze dames niks meer te leren. Het is verstandig om niet alleen op sjouw te gaan met een rollator en in je tas moet je niet je hele hebben en houwen meesleuren. Geld en passen be waar je het beste gescheiden en je tas hang je het beste niet aan de kant van de weg. Vis: „Het is natuurlijk niet de be doeling dat mensen schichtig over straat gaan uit angst voor tasjes rovers of zakkenroller, maar enige alertheid kan geen kwaad. Die die ven kiezen hun slachtoffers mede op de houding. Ze zien het als je alert bent." Daarom is het maar goed dat er geen dieven in de buurt zijn, nu Staf en Marie-José den Beer met hun gezin over de kermis lopen. Staf haalt om de vijf minuten zijn portemonne uit zijn kontzak om El ke, hun dochter van vier, van een attractie te laten genieten. In het netje aan de buggie zie je de beurs van Marie-José duidelijk zitten. Bo vendien heeft zij één arm vol aan een bejaarde Yorkshire terrier en de andere aan de kleine Sean, die liever niet in zijn karretje wil blij ven zitten. Zijn ze zich niet bewust van enig gevaar? „Ach ja, je weet dat er altijd zakkenrollers kunnen zijn, maar we houden het heus wel in de gaten." Volgens Staf is het op de kermis nog niet druk genoeg voor de dieven. „Die wachten op het echte drommen." Maak het de boef moeilijk Tegenover tasjesrovers ben je met twee sterker dan alleen. Hang schoudertassen nooit aan de kant van de straat. Laat waardevolle spullen zo veel mogelijk thuis en houd geld en passen dicht op het lijf. Mijd de kontzak als opberg plaats voor portemonnees en gebruik vooral binnenzakken. Steek de huishoudbeurs diep onderin de boodschappentas of in een apart binnenvak met een rits. Weet dat rugtasjes snel open geneden zijn. Wees alert! door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Schepen op de Schel de. Zeilschepen met gestreken zei len, galeischepen met de riemen strak en een roeibootje dat op de Schelde dobbert. Grijs water, brui ne schepen en een stad, die oranje kleurt. Pieter van der Velde staat heel stellig bij het olieverfschilde rij. Maar zo stellig was het Muzeeum in Vlissingen eerder dit jaar nog niet. Het schilderij lag geheel ano niem op zolder. Terwijl ze iets zocht voor het belfort in Sluis, stuitte conservator Veronica Frenks op een schilderij met zeven- tiende-eeuwse zeeschepen. Kwam dat even mooi uit voor de tentoon stelling over Michiel de Ruyter. Maar wie heeft het eigenlijk ge maakt? Die avond begon het te da gen. „Ik dacht, dat bootje ken ik!" Frenks sjouwde het schilderij naar beneden voor de De Ruyter-ten- toonstelling over. „Ik ben foto's gaan nemen van details: de poppe tjes, de wolken. En toen herkende ik ineens dat roeibootje. Zo was dat op een ander schilderij binnen onze collectie ook. De zachte vor men, de warme sfeer. Ik heb zeker een kwartier ademloos voor me 'Vandervelde 1712. Ja, dat zag ik ook pas toen ik er een loep bij pakte' uit zitten staren. Dit moest haast wel een Pieter van der Velde zijn, dacht ik. Ik heb die nacht niet ge slapen." En ja hoor, het is een Van der Vel de, bevestigde een kunsthandelaar uit Berghem. Onmiskenbaar zelfs. „Hoe dat is? Spannend natuurlijk. Niet dat Pieter van der Velde nou zo'n groot meester was en niet dat de waarde van het werk me zoveel zegt, want die is natuurlijk wel toe genomen, maar je kunt nu wél meer over het schilderij vertellen. Dat Bonaventura Peeters zijn leer meester was en dat die bruine gloe- den van hem komen. En dat Van der Velde pas na 1712 is gestorven, want dat wisten we nog niet. Maar het staat onder het schilderij: Van dervelde 1712. Ja, dat zag ik ook pas toen ik er een loep bij pakte." Was dat nooit eerder gebeurd dan? Nee, zegt Muzeeum-directeur Wil- bert Weber. „Daar heeft nog nooit iemand tijd of energie voor gehad. Bovendien, onderzoek kost geld. En zoveel hebben we niet. Pas dit jaar konden we gastconservatoren aantrekken. Zoals Veronica Frenks. Zij kijken toch elk met een heel an dere blik naar onze collectie. Zij doen ontdekkingen." Het schilderij is tien jaar terug 'zo maar' door iemand aan het Muzee um geschonken. Nu krijgt het een semi-permanente plek in de collec tie. „We gaan erbij stilstaan." En voorlopig blijft Veronica. Maar niet alleen in Vlissingen; ook zol ders van andere musea snuffelt ze af. Misschien zit er nog iets moois tussen om in bruikleen te nemen. Iets wat ze toevallig tegen het lijf loopt. Net als de tekening van het zeepaardje dat Michiel de Ruyter op zijri laatste zeereis meenam. Ze is te bescheiden om het zelf te zeg gen, maar de conservator heeft er oog voor. En op de zolder van het Muzeeum ligt nog zat. Wie weet wat er nog boven water komt. Veronica Frenks, gastconservator van het Muzeeum ontdekte de herkomst van een schilderij dat tot voor kort op zolder lag. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28