Phil Spector is de 'beste show van Los Angeles' 'D 'H PZC Donderdag 16 augustus 2007 21 Het proces tegen de legendarische muziekproducent Phil Spector is dagelijks te volgen op de Amerikaanse televisie. Alles wijst erop dat de excentrieke 'Wagner van de popmuziek' schuldig is aan de moord op B-actrice Lana Clarkson. door onze correspondent Frank Hendrickx e beste show in Los Angeles'. Zo wordt het proces tegen mu ziekproducent Phil Spector omschreven. Televisiekana len zijn blij met de bizarre come back van de 'rock-'n-roll legende' die zijn hoogtijdagen beleefde in de jaren zestig en zeventig door zijn eigen geluid te creëren, de be kende wall of sound. Het zou ook wel eens een afscheidsshow kun nen zijn. Als Spector (67) veroor deeld wordt voor de moord op La na Clarkson, kan hij vijftien jaar de gevangenis in. De zaak lijkt vrij helder. Op 3 fe bruari 2003 werd de B-actrice La na Clarkson, 'bekend' van de film Barbarian Queen, met een kogel in haar hoofd gevonden in het huis van Spector, een man met een voorliefde voor wapens. „Ik denk dat ik iemand vermoord heb", zei de producent tegen zijn chauffeur. Tegen een politieagent zou hij heb ben gestotterd dat het 'allemaal een ongeluk' was. Toen de tycon of teens gearresteerd werd, verander de hij zijn verhaal: Clarkson had zelfmoord gepleegd. Spector, die werkte met artiesten als The Beatles, Ike and Tina Tur ner en The Ronettes, heeft de schijn tegen. Zijn verschijning Muziekproducer Phil Spector in de rechtzaal in LA. Als hij veroordeeld wordt voor de moord op actrice Lana Clark son, kan hij vijftien jaar de gevangenis in. foto Gabriel Bouys helpt niet mee. In het live op tele visie uitgezonden proces komt hij over als de ultieme engerd. Came ra's zoomen altijd in op zijn inge vallen hoofd met blonde dan wel bruine toupet. Meestal staart hij met een lege, gedrogeerde blik voor zich uit. Spectors handen bibberen onop houdelijk, zijn kleren lijken uit een rariteitenkabinet te komen. Het 'muzikale genie', zoals hij stee vast wordt genoemd door verslag gevers, loopt consequent de recht bank binnen in het gezelschap van drie enorme, zwarte bodyguards. Zijn 26-jarige vrouw Rachelle Short is ook van de partij. Zij trouwde met de 41 jaar oudere Spector toen die al beschuldigd was van moord. Niet veel mensen zullen met de nieuwe mevrouw Spector willen ruilen. Vier vrou wen hebben in het proces ver klaard dat ze door Spector zijn be dreigd met vuurwapens. Eén getui ge beweerde dat ze zo werd ge dwongen om hem oraal te bevredi gen. Spector had er in zijn hoogtij dagen ook al een handje van om zijn muzikanten onder vuur te nemen. Hij richtte ooit zijn wapen op John Lennon, met wie hij onder meer het album Let It Be maakte. Ook Leonard Cohen mocht in de loop kijken van Spec tors pistool en toen de basgitarist van de band The Ramones zijn werk niet goed deed, gebeurde het zelfde. You've lost that lovin'feeling, de titel van Spectors grote hit met The Righteous Brothers, was hele maal op hem van toepassing. De 40-jarige Lana Clarkson kende Spectors reputatie niet. Ze werkte als serveerster in een nachtclub op Sunset Boulevard en ontmoette de producent op 3 februari 2003 voor het eerst. Ze zag de tengere Spec tor eerst aan voor een vrouw en sprak hem aan met miss. Pas toen een collega haar erop wees dat hij een belangrijke, rijke man was, kreeg de producent een tafeltje. Spector dronk alleen water, maar had eerder op de avond volgens ge tuigen grote hoeveelheden drank en pillen tot zich genomen. Clarkson wilde eerst niet met Spector mee naar huis te gaan, maar ging later toch akkoord. Dat hij een fooi van 450 dollar achter liet op een rekening van 13,50 dol lar zal wellicht geholpen hebben. Een Mercedes met chauffeur bracht het koppel naar het huis van Spector. Op de achterbank ke ken de twee naar de oude film Kiss Tomorrow Goodbye. Een paar uur later was Clarkson dood. Veel tekst heeft Spector niet in de rechtszaal. Hij laat het praten over aan zijn advoca ten, de bombastische strafpleiter Bruce Cutler voorop. Cutler, gesto- kenin 'maffiapak', lijkt te zijn uit gevonden voor de camera. Hij moest zelfs enkele procesdagen ver stek laten gaan, omdat hij als ac teur optreedt in een nieuwe televi sieserie. Cutler heeft maar één strategie: Clarkson afschilderen als een labie le actrice die het leven niet meer zag zitten. Dat valt niet mee. Er zijn aanwijzingen dat ze blut was en bezorgd over haar carrière, maar er zijn ook talloze getuigen die beweren dat ze zeker niet suïci daal was. De vraag is ook waarom ze nou uitgerekend bij Spector een einde aan haar leven zou hebben gemaakt. Evenmin overtuigend is het argu ment dat Spector te klein was om het wapen, een revolver kaliber 38, in de mond van Clarkson te du wen. De langbenige actrice werd zittend in een stoel gevonden en zo klein is Spector ook weer niet, Eén sterke troef heeft de verdedi ging in handen. Op het moordwa pen is alleen het DNA van Clark son gevonden, dat van Spector is afwezig. Daar tegenover staat weer dat er wel kruitdampen op Spec tors handen zijn gevonden. Het is voor de verdediging voldoende om twijfel te zaaien over de aan klacht, maar er lijkt een klein won der voor nodig om Spector vrijge sproken te krijgen. Heel Amerika lijkt overtuigd van zijn schuld. Aflevering 38 Waarin Daniël steeds verdachter wordt door Sanne Terlouw en Jan Tertouw Van Jan Terlouw en Sanne Terlouw zijn eerder verschenen De charmeur en Venijn. et is natuurlijk heel goed mogelijk dat Barendrecht je moeder heeft vermoord,' zegt Leonie. 'Maar die Daniël, wat weet je van hem?' 'Ik weet dat er iets is gebeurd tijdens zijn schooltijd. Een schandaal. Maar er werd bij ons thuis geheimzinnig over gedaan. Over familie roddelen kon wel, maar dit was blijkbaar te ernstig,' antwoordt Olivier. 'Weet je toevallig op welke school hij zat?' 'Ja, dat weet ik. Onze school in Rijswijk heette namelijk precies zo, zodoende heb ik het onthouden.' 'Ik ga die school bezoeken,' zegt Leonie. 'Ga je soms mee?' Ze knipoogt naar Olivier en bestelt een tweede ronde koffie. Een grote scholengemeenschap in Doetinchem met rokende leerlingen op het bordes en geschreeuw in de gangen. In de docentenkamer zitten groepjes jonge leraren te praten of te werken. Leonie schiet een van hen aan. Ze vraagt of hij weet of er ook oudere leerkrachten zijn, docenten die hier al lang werken. 'Casper Pinto werkt hier het langst,' zegt de jongen. 'Hij geeft scheikunde. Maar Casper zit nooit in de docentenkamer, hij blijft altijd in zijn lokaal tijdens de pauzes.' Hij zit er, ze zien hem door de ruit van de deur. Een oudere man met wit haar en een baard. Hij eet boterhammen uit een plastic trommeltje. Ze kloppen en gaan, na zijn knikje, naar binnen. 'Meneer Pinto? Ik ben Leonie Reders en dit is Olivier. We zijn op zoek naar informatie over een zekere Daniël van Dordt. Hij is ooit leerling op deze school geweest. Kunt u zich hem herinneren?' 'Daniël van Dordt? Maar natuurlijk.' 'Wat voor soort leerling was hij?' 'Onuitstaanbaar. Een ramp. Hij is op een gegeven moment definitief van school gestuurd.' 'Hoe zat dat precies?' vraagt Olivier. De witharige docent trekt een wenkbrauw op. 'Waarom zijn jullie eigenlijk zo geïnteresseerd?' 'We vermoeden dat Daniël bij een misdrijf is betrokken.' 'Dat zou me niets verbazen. Wetend wat Daniël als jongen heeft gedaan, kan ik me wel iets voorstellen bij jullie vermoeden.' 'Wat heeft hij dan gedaan?' 'Hij heeft een medeleerling van de trap geduwd. Opzettelijk. De jongen was er erg slecht aan toe. Hij had zijn nek gebroken en heeft maanden in het ziekenhuis gelegen. Daniël heeft een tijdje in bewaring gezeten. En hij is van school gestuurd.' Leonie kijkt Olivier veelbetekenend aan. 'U hebt ons enorm geholpen, meneer Pinto. Heel hartelijk dank.' Job is op datzelfde moment ook in Doetinchem. Hij wil onderzoeken of Daniëls alibi steekhoudend is. Van Manon heeft hij gehoord dat Daniël altijd biljart in café De Gieter. De kroegbaas kan heel makkelijk voor Job in het scoreboek nazoeken dat Daniël er die avond was. Om half negen was de competitie begonnen. 'Hij is het beslist,' zegt Leonie opgetogen. 'Hij is een gemene kerel, hij heeft een gewelddadig verleden, hij heeft het motief en ook wat planning betreft kan hij het gedaan hebben. Precies op tijd terug voor zijn biljartavondje, zodat hij keurig een alibi heeft geregeld.' 'We moeten niet te snel iemand beschuldigen,' zegt Job. 'We hebben geen enkel bewijs.' 'Hoe dwingen we Daniël tot een bekentenis? Hoe bewijzen we zijn schuld? Ja ja, ik bedoel, als hij schuldig is.' 'We kunnen een brief sturen,' bedenkt Job. 'We kunnen laten doorschemeren dat iemand hem heeft betrapt op die beruchte avond. Kijken hoe hij reageert.' Ze schrijven de brief met de toon alsof hij van een simpele ziel is. Erin staat het volgende: Daniël van Dordt, Je hebt Antoinette van der Geest vermoord. Ik weet dat je het hebt gedaan. Ik keek uit mijn raam en ik zag hoe je haar onder water duwde. Ik gaatje aangeven bij de politie. Maar als je me tienduizend euro geeft, zal ik mijn mond houden. Kom woensdag de 15e om acht uur 's avonds naar de Boekhorstlaan in Klein Dochteren bij Lochem. Daar is een groot landhuis met een oprijlaan. Daar staat een brievenbus. Gooi het geld in die brievenbus. Als je het niet doet, geeft ik je aan bij de politie. Laarmans Morgen aflevering 39. Daniël kiest eieren voor zijn geld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21