Meester in boekverfilmingen Cultuur Oerdomkop Homer Simpson veroorzaakt milieuramp Film by the Sea kent oeuvreprijs toe aan Volker Schlöndorff. Eigentijdse priester onderwerpt stel aan huwelijksexamen Ties Mellema ontvangt prijs AGllI-CULT Volker Schlöndorff. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Dat Film by the Sea dit jaar heeft besloten de Lifetime Achievement Award (oeuvreprijs) toe te kennen aan Volker Schlön dorff, is heel begrijpelijk. De Duit se regisseur heeft een groot aantal literaire verfilmingen op zijn naam staan, het genre waarmee ook het Vlissingse filmfestival zich profi leert. De 68-jarige Schlöndorff, die bo vendien film en literatuur doceert aan de European Graduate School in Saas Fee (Zwitserland), is al meer dan veertig jaar actief als re gisseur. Hij begon als assistent-re gisseur bij Louis Malle, Jean-Pierre Melville en Alain Resnais. Zelf de buteerde hij in 1966 met Der junge Törless, dat was gebaseerd op het boek Die Verwirringen des Zöglings 'Zijn grote, internationale doorbraak kwam in 1979 met Die Blechtrommel' Törleji van Robert Musil. In 1975 volgde Die verlorene Ehre der Katha- rina Blum, met de tekst van Hein- rich Böll als uitgangspunt. Zijn grote, internationale door braak kwam in 1979 met Die Blech trommel naar het bekende, gelijkna mige boek van Günther Grass. De film sleepte een Oscar voor de bes te niet-Engelstalige film in de wacht en won de Gouden Palm op het festival in Cannes, waar voor Schlöndorff in de jaren zestig al drie keer eerder was genomi neerd. De film, uitgegroeid tot een klassieker, gaat over de jongen Oskar Matzerath die in de jaren dertig in Duitsland het natio- naal-socialisme ziet opkomen. Uit onvrede met de wereld besluit hij te stoppen met groeien en zijn ver zet te uiten door op een blikken trommel te slaan en zo ijzingwek kend te gillen dat glas breekt. Een waagstuk was Schlöndorffs verfilming van een deel van Mar cel Prousts A la recherche du temps perdu, onder de titel Um amour de Swann (1983), met hoofdrollen van Jeremy Irons en Ornella Muti. Twee jaar eerder had hij al Die Fal- schung gemaakt (boek van Nicolas Born). Ook bekend werd, geba seerd op het toneelstuk van Art hur Miller, Death of a salesman (1985) met Dustin Hoffman, John Malkovich en Kate Reid. Sindsdien verfilmde de regisseur verder nog boeken van Margaret Atwood The handmaid's tale), Max Frisch Homo Faber), Michiel Tournier Der Unhold) en James Hadley Chase (Palmetto). Recente films zijn onder meer Der neunte Tag (2004) en Strajk (2006). Schlöndorff neemt de prijs zater dag 22 september in Vlissingen in ontvangst tijdens wat dit jaar de Fi nal Night Award Ceremony van Film by the Sea heet. Het is een di ner met ongeveer 600 prominente gasten, waarbij ook andere prijzen worden uitgereikt, zoals een spe cial award aan acteur Ben Kingsley Gandhien de prijs voor de win naar van de Film 8c Literatuurcom petitie. Voorafgaand aan de uitrei king wordt van Schlöndorff Die Blechtrommel vertoond. Ook Un amour de Swann is opgenomen in het festivalprogramma. Film by the Sea reikt de Lifetime Achievement Award dit jaar voor de zesde keer uit. Eerder winnaars waren Ettore Scola (2003), Milos Forman en Saul Zaentz (2004), Ist- van Szabó (2005) en Jonathan Demme (2006). De negende editie van het filmfes tival duurt van 14 tot en met 23 september. PZC Donderdag 16 augustus 2007 19 LICENSE TO WED Film. Regie: Kwen Kwapis Met: Robin Williams, Mandy Moore, John Krasinski. Te zien in Vlissingen. door Leo Bankersen Degene die het groene licht gaf voor License to wed vond het idee van een eigentijdse priester die trouwlustigen met een verplicht huwelijksexamen het vuur aan de schenen legt, ongetwijfeld een we- reldgrap. Waarna niemand zich meer zorgen maakte over wat regis seur Kwen Kwapis en beginnend scenarist Kim Barker hiervan gin gen bakken. Met de brede grijns van Robin Williams en het schatti ge fronsje van Mandy Moore kon er immers weinig misgaan? De makers zelf leken maar niet te kunnen beslissen of License to wed een brave familiefilm of een kol derieke komedie moest worden. Het ene moment probeert de aan staande bruidegom (John Krasins ki) de harten te veroveren met een stuntelig romantisch aanzoek, even later mept pater Williams hem bij een kruisverhoor een bloedneus die vervolgens met luid ruchtige duiveluitdrijving behan deld moet worden. Een satire op de kerk is het desondanks niet. De baby die zijn vader bij het verscho nen van de luier in het gezicht plast ontbreekt evenmin. Het aanstaande echtpaar woont al lang samen, maar een van de op drachten is: twee weken geen seks. En raadt eens? Zij vindt het een uitdaging, hij begint te zeuren. Zij heeft al zes pagina's huwelijksgelof ten geschreven, hij heeft alleen een gekke cartoon op de rand van zijn kladblok getekend. Een van de weinige charmante aardigheidjes tussen alle ongein. AMSTERDAM - De oorspronkelijk van Tholen afkomstige saxofonist Ties Mellema heeft gisteren in de Passenger Terminal Amsterdam de Grachtenfestivalprijs gewonnen. Deze onderscheiding is bedoeld voor musici die de afgelopen jaren een belangrijke rol hebben ge speeld tijdens het Grachtenfesti val. Mellema kreeg van alle twin tig genomineerden de meeste stemmen van het publiek. Hij wint een optreden in het befaam de museum Hermitage in het Rus sische Sint Petersburg. De prijs werd dit jaar voor het eerst uitgereikt ter gelegenheid van het tienjarig jubileum van het evenement. Het Grachtenfestival begon zaterdag en duurt tot en met zondag. Een van de hoogte punten is traditioneel het Prinsen grachtconcert, komende zaterdag. drive-by foto-expositie t/m zondag 26 augustus 2007 Schapenweg, Zonnemaire ïnnv.ZONNliMAIlUi.COM AGIU-CIJLT WWW.TOUTUBK.COM AGRI-CULT zondagmiddag 26/8 15.00-17.00 afsluiting met muziek Het is nota bene vader Homer Simpson zélf die in de allereerste minuut van The Simpsons Movie de koe bij de horens pakt. „Ik kan niet geloven dat mensen gek ge noeg zijn om in de bioscoop te betalen voor iets wat ze op de te levisie voor niks kunnen zien", moppert hij. Maar Homer heeft het mis, zoals hij het in zijn acht tienjarige carrière als televisieheld wel vaker mis heeft gehad. En de liefhebbers van de langstlopende animatieserie in de tv-geschiede- nis hebben groot gelijk als ze geld neertellen voor een bioscoop kaartje. Want het is de makers van The Simpsons Movie gelukt om een an derhalf uur durende speelfilm te maken die veel meer biedt dan drie Simpsons-episodes achter el kaar. En niet alleen vanwege het feit dat er een volledig naakte Bart op een skateboard te bewon deren is, iets wat in de preutse Verenigde Staten voor de nodige ophef heeft gezorgd. De film ziet er prachtig uit. Het dagelijks leven van Homers woon plaats Springfield komt in een donkere bioscoopzaal veel beter tot zijn recht dan op de televisie. Het tempo is hoog: met name THE SIMPSONS MOVIE Regie: David Silverman. Met stemmen van: Don Castellaneta, Julie Kavner ea. Te zien in Vlissin gen, Terneuzen, Bergen op Zoom. door Hetty van Rooij het eerste half uur levert een sper vuur aan visuele en verbale grap pen op, met als hoogtepunt een scène in de kerk waar opa het goddelijke licht ziet. Maar om anderhalf uur leuk te blijven heeft een film iets van een verhaaltje nodig. Dus voor uit. De donut kauwende oerdom kop Homer veroorzaakt een mi lieuramp in zijn geliefde Spring field, en de Amerikaanse autori teiten - hé, daar hebben we presi dent Arnold Schwarzenegger! - weten niks beters te verzinnen dan een enorme glazen stolp over het stadje te zetten, om het zo van de buitenwereld af te slui ten. De Simpsons-familie ontkomt maar nét aan een lynchpartij door de plaatselijke bevolking en heel langzaam - hoe kan het ook anders - daagt bij Homer het be sef dat hij iets moet ondernemen. De liefhebbers van de lekker stou te Simpsons-humor komen volle dig aan hun trekken, al is het dui delijk dat hier een groot publiek moet worden bediend. De grap pen in de film zijn leuk, maar niet scabreuzer, gewaagder of scherper dan in een doorsnee Simpsons-aflevering. En met de geslachtsdelen van zoon Bart valt het wel mee. Ze zijn vooral aanleiding voor een prachtige parodie op de manier waarop genitaliën in Amerikaan se films met kunst- en vliegwerk buiten beeld worden gehouden. Het aller-allerlaatste woord in de film - niet te snel weglopen tij dens de aftiteling - is voor Maggy, die in al haar jaren als Simp- sons-baby tot nu toe uitsluitend het woord 'pappa' heeft leren zeg gen. Na 86 minuten pret is haar tweede woordje zowel een vraag als een belofte: 'Vervolg?' Homer Simpson.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19