Russen 'lenen' beelden 'Het is eigenlijk tragisch dat de opwarming van de aarde zorgt voor het beschikbaar komen van meer brandstoffen die zorgen voor juist dat effect.' paieobotanicus Henk Brinkhuis PZC Donderdag 16 augustus 2007 1 3 de Noordpool te water gelaten. foto Vladimir Tsjistjakov/AP Twee duikbootjes plantten eer der deze maand een Russisch vlaggetje op ruim vier kilometer diepte op de zeebodem onder de Noordpool. De symbolische claim op een groot gebied onder de ijslaag was wereldnieuws en de beel den die de Russen ervan maak ten gingen de wereld rond. Daarom kreeg ook de 13-jarige Waltteri Seretin ze te zien. Di rect merkte hij dat er iets niet klopte. Had hij dit niet eerder ge zien? Dat kon toch niet? Maar het kon wel. Er waren beel den gebruikt uit de tien jaar oude film Titanic met Leonardo di Caprio in de hoofdrol. En dat was de Finse schooljongen opge vallen. De Russische staatstelevisie had voor een deel van de reportage enkele beelden 'geleend' waarop duikbootjes onder water wer den getoond. Ze werden eigen lijk gemaakt voor de Amerikaan se kaskraker. Als groot fan van de speelfilm, herkende Waltteri de beelden. De duikbootjes zijn schaal modellen van de boten die ook in het echt zijn gebruikt. De sce nes werden in de studio ge filmd. Twee weken geleden werd staatszender Rossia ook al be trapt op vervalsing van beelden van een ander nieuwsonder werp. De Britse krant The Times werd aangepast om de indruk te wekken dat de krant een kri tisch bericht over de in Moskou in ongenade gevallen zakenmag- naat Boris Berezovski voorpagi nanieuws vond. Het eigenlijke bericht stond op de opiniepagi na. alles aan willen doen grote delen van het gebied in te lijven. Deze week is een Deense expedi tie uitgevaren om te onderzoeken welke claim de Denen, 'eigenaars' van het aangrenzende Groenland, kunnen leggen op de schatten van de Noordpool. De Scandinaviërs: 'Er zijn zaken die suggereren dat de Noordpool aan Denemarken toebehoort.' Eerder deze maand plantten Rus sen er hun vlag op ruim vier kilo meter diepte tijdens een expeditie die nieuwe gegevens verzamelt voor een Russische claim. 'De Noordpool is van ons!', zegt Mos kou. De Canadezen zijn bezig een nieu we exploratie te organiseren. Ook hun premier heeft van zich laten horen in de woordenstrijd. Maar hoe rijk aan fossiele brand stoffen is nu het gebied onder de dikke ijslaag? Drie jaar geleden on derzocht de Nederlander Henk Brinkhuis een deel van de Lomo- nosov-rug, het kolossale gebergte diep onder water dat de kem zal zijn van aanspraken door de Russi sche Federatie. De paieobotanicus (oerplantdeskundige) deed met een internationale groep weten schappers een boring op 1400 me ter diepte. „De monsters lieten ge lijk zien dat de bodem zeer rijk is geweest aan organisch materiaal. Omdat er dieper in de grond meestal genoeg druk is dat materi aal om te vormen tot olie, ver wacht ik dat er een enorme hoe veelheid olie en gas te vinden is." De stunt van de Russen met hun vlag en de aankondiging van een nieuwe claim die te zijner tijd wordt ingediend bij de Verenigde Naties, zorgden voor veel publici teit. Maar waarom deden ze dat nou precies? Wat valt er voor de Russen halen? Ofschoon nog bijna 'Die Russische vlag was vooral een gebaar was voor binnenlandse consumptie' niemand het over concrete hoe veelheden heeft, wil Brinkhuis wel een voorspelling doen. „Ik denk dat het gaat om meer dan duizend gigaton olie. Dat is een 1 met zestien nullen. Meer dan de huidige voorraden van Rusland en Saudi-Arabië samen." De schatkamer van de Noordpool zit wel behoorlijk diep: vanaf de zeespiegel gaat het om minstens drie tot vier kilometer. Hetgeen de winning zeer moeilijk zal maken. De vijf landen die grenzen aan het gebied (de Verenigde Staten en Noorwegen horen daar ook bij) zit- - ten daar niet mee. Zij zullen al de komende jaren met argusogen naar elkaar loeren als er aanspra ken worden neergelegd bij een VN-commissie die grenzen op zee bepaalt. De vraag waar straks alles om draait, is of er redenen kun nen zijn waarom de landen hun economische grens op zee van de gebruikelijke 370 kilometer buiten de kustlijn kunnen uitbreiden met een veelvoud daarvan. De totale Russische claim meet een gebied van 1,2 miljoen vierkan te kilometer, ofwel 30 keer de op pervlakte van Nederland. „De Rus sen probeerden het al in 2001 te claimen", zegt Alex Oude Elferink, zeerechtdeskundige verbonden aan de Universiteit Utrecht. „Maar de commissie wees dat af Ze zul len nu, op basis van die onder- zoeksexpeditie met die vlag, nieu we argumenten aangedragen waar om zij vinden dan de Lomonos- ov-rug een voortzetting is van hun continentaal plateau." Als er sprake is van een relatief on diep stuk zee dat zich tot ver bui ten hun kustlijn voortzet, dan mo gen landen het rekenen tot gebied dat economisch bij hen hoort. Tot hun deel van een continentaal pla teau. „Dat kan dus meer zijn dan de 370 kilometer waar alle naties recht op hebben", zegt Oude Elfe rink. „Maar in het geval van dat ge bergte onder de Noordpool ben ik wel heel benieuwd hoe de Russen dat aan zichzelf denken te koppe len. Het is een wezenlijk andere claim dan alle claims die in andere gevallen zijn toegewezen." Als de commissie positief beslist voor de Russen, hebben ook De nen en Canadezen sterke papie ren, omdat de Lomonosov-rug in De winning van olie bij de Noordpool zal nog heel lang op zich laten wachten hun richting doorloopt. Oude Elfe rink neemt de claims serieus, maar verwacht niet dat het met de verdeling van de zeebodem zo'n vaart zal lopen. „Ik denk dat die Russische vlag in de diepte vooral een gebaar was voor binnenlandse consumptie. Een nieuwe beoorde ling van de VN-commissie van de Russische claim komt pas in 2010." De winning van olie in zo'n onher bergzaam gebied als de Noordpool zal in ieder geval nog veel langer op zich laten wachten. Shell wil zelfs geen uitspraken doen over een mogelijke termijn. Woordvoer der Wim van de Wiel: „Dat zou pure speculatie zijn. We zijn nu be zig met een project dat er een bééje op lijkt, bij het Russische Sachalin. Hoewel het daar veel on dieper is, kunnen we 's winters bij voorbeeld niet boren omdat er door het ijs geen scheepvaart mo gelijk is om olie af te voeren." Shell maakt wel steeds meer win- ningsputten onder water, zodat er geen olieplatform nodig is, maar dan nog zijn de dieptes bij de Noordpool een probleem. Van de Wiel: „Vanaf een ondiepe zeebo dem komen we nu nog maar tot twee kilometer. Dat moeten er op de Noordpool drie tot vijf worden. Voorlopig onmogelijk." Volgens Henk Brinkhuis zal het binnen de vijftig jaar wél kunnen. Zelfs eerder, als de prijs van olie verder stijgt. De bereikbaarheid van de gebieden zal ook beter wor den, doordat het broeikaseffect er toe leidt dat er minder ijs is en er betere aanvoerroutes zullen zijn. Eigenlijk wel tragisch, vindt Brink huis. „Dat de opwarming van de aarde zorgt voor het beschikbaar komen van meer brandstoffen die zorgen voor juist dat effect."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13