Onder de ijslaag van de Noordpool bevindt zich waarschijnlijk een enorme rijkdom aan fossiele brandstoffen. Hoewel de winning ervan nog heel lang onmogelijk lijkt, laten de naties die aan het gebied grenzen zich geenszins ontmoedigen: 'De Noordpool is van ons!' 1 2 I Donderdag 16 augustus 2007 PZC Loeren naar de schatkamc Doorsnede en mogelijke reserves Lomonosov-rug kloof: 4 kilometer diep Noordpoolgebied De vijf landen die aan het Noordpoolgebied grenzen zijn de Russische Federatie, Noorwegen, Canada, Dene marken (via Groenland) en de VS. Ze willen allemaal een groot stuk van de zeebodem kunnen uitbaten. De Lomonosov-rug is een bergketen die ruwweg vanuit Siberië onder de Noordpool loopt richting Ellesmere Is land in Canada. Zowel de Russische als de Deense en Ca nadese claims op de zeebodem gaan uit van een zeker 'eigendom' van deze rug. De bergketen is 1800 km lang, maximaal 200 km breed en het hoogste punt ligt nog altijd 954 meter onder de zeespiegel. Het Zeerechtverdrag van de VN bepaalt dat landen een strook van ruim 22 km vanaf hun kust mogen beschou De Lomonosov-rug herbergt waarschijnlijk 5' meer olie en gas dan de huidige voorraden van Rusland en Saudi-Arabië samen. bron: GN wen als hun territoriale wateren. Voor grote baaien die omringd worden door één land, zijn er uitzonderingen. Het verdrag geeft ieder land ook nog een economische zone op zee die 370 km breed is, tenzij een ander land te dichtbij ligt, dan worden er onderling afspraken ge maakt. De economische zone heeft alleen met exploita tie te maken en is geen eigendom. De ijslaag in het Noordpoolgebied is doorgaans tussen de vier en zeven meter dik. Anders dan voor het Noordpoolgebied, is het wél goed geregeld met de ontginning van de Zuidpool, ofwel het continent eromheen: Antarctica. Er mag alleen weten schappelijk onderzoek worden gedaan en het winnen van grondstoffen is nog ruim veertig jaar verboden. door John Jas z ompige moerassen, meren van zoetwater met een temperatuur van wel 24 graden en miljoenen drijvende varentjes. Het is nauwelijks voor te stellen, maar waar nu ijsberen lopen en een licht briesje al zorgt voor bevroren ledematen, heerste ooit een subtropische klimaat. Op de plaats waar tegenwoordig de ijskap van de Noordpool ligt, was het eens een paradijs voor al gen. Het is dan wel zo'n 55 mil joen jaar geleden, ze hebben hun sporen duidelijk achtergelaten. De zeebodem is er daarom zó rijk aan gas en olie, dat meerdere landen er BP Een mini-duikboot van de Russische Federatie wordt vanaf een onderzoeksschip tmmtm Lomonosov-rug Huidige economische grens van staten rond de Noordpool. Moermansk Verenigde Staten (Alaska) Rusland claimt dankzij de Lomonosov- rug, een groot deel van de zeebodem onder de Noordpool. Om precies te zijn 1,2 miljoen km2. Canada en Denemarken kunnen zeg gen dat het gebergte ook hun rechten j versterkt. De vijf landen die aan het Noordpool gebied grenzen hebben nu nog slechts recht op een economische zone van 370 kilometer vanaf hun kusten. Russische Federatie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12