Buitenland De beer is dood, de herders juichen Voordelige BUSREIZEN Alarm VN over vloed Zuid-Azië Europarlement kritisch over registratieplicht VS .NL boek online of bel 0900 - 9697 Honderden schapen in de Pyreneeën volgens boeren doodgebeten. Mensen moeten zich zeker twee dagen voor reis naar VS melden. Wateroverlast bedreigt voedselvoorziening in grote gebieden. Prachtige 4-/5-/8-daagse busreizen naar Duitsland, Frankrijk, Italië en Oostenrijk Boek vooraf uvu excursiepakket al vanaf slechts 15. Wees er snel bij waarom zou je verder zoeken PZC Vrijdag 10 augustus 2007 7 De beer Franska, die al vele maanden in de Pyreneeën rondwaarde, is giste ren nabij bedevaartsoord Lourdes doodgereden. foto Cérard Merriot/GPD door onze correspondent Olivier van Beemen VIELLA - „Heb je het fantastische nieuws al gehoord?", vraagt scha penhoedster Marie-Lise Broueilh om zeven uur 's ochtends aan haar collega Henry Labit. „Franska is dood. We zijn van dat wilde beest af', zegt ze. „We moeten er van avond op drinken." De Sloveense bruine beer Franska, die al vele maanden in de Pyrenee ën rondwaarde, is gisterochtend nabij het Franse bedevaartsoord Lourdes doodgereden. Franska was een van de vijf beren uit Slovenië die vorig jaar in de Py reneeën zijn uitgezet, met als doel de uitstervende inheemse soort te redden. In een jaar tijd groeide zij uit tot een nationale bekendheid, geliefd door sommigen, gehaat door anderen. Franska werd steeds opnieuw in de mensenwereld gesignaleerd: in tuinen of bij afvalcontainers van BRUSSEL - Dat Europeanen zich over enkele maanden voor een reis naar de Verenigde Staten minstens twee dagen tevoren tegen betaling moeten aanmelden, leidt tot af houdende reacties in het Europees Parlement. „Extra handelingen voor reizigers hoeven voor mij niet zo", reageer de Corien Wortmann (CDA) giste ren. „Hopelijk kan de registratie te gelijk met het online boeken of in een restaurant. Tegelijkertijd liet ze een spoor van vernielingen ach ter op de bergweiden, waar ze vol gens de boeren al minstens twee honderd schapen heeft gedood, overigens zonder ze op te eten. Labit verloor zes jaar geleden acht tien schapen, doodgebeten door een andere, eveneens uitgezette checken. En het moet ook in korte re tijd kunnen dan twee dagen, voor lastminutereizen. De Europe se Commissie moet niet over zich heen laten lopen bij de onderhan delingen met de VS hierover." De Amerikaanse president George Bush ondertekende zaterdag een wet over het nieuwe Electronic Travel Authorisation system (ETA). De VS-regering moet de precieze vragen en tarieven vast stellen, zo bleek bij navraag door de Europese Commissie. De EU overweegt nu hetzelfde systeem in te voeren voor Amerikanen. De Amerikaanse registratieplicht beer. „We krijgen die schapen ver goed, maar ze beseffen niet hoe traumatisch het is om je opengere ten schapen terug te vinden." 'Ze', dat zijn volgens de boeren de zogenaamde milieubeschermers die in kantoren in Parijs plannen uitbroeden zonder enige kennis van de lokale situatie. Labit: „Ze komt bovenop andere informatie stromen voor de VS, zoals de cre ditcardgegevens via de luchtvaart maatschappij of allerlei betalings- gegevens via banken. „De VS krijgen al zo veel. Wat wil len ze nu nog meer weten?", rea geert Kathalijne Buitenweg (GroenLinks). Ze verwacht dat er in de VS zelf ook verzet ontstaat, als steeds meer Europeanen weg rot Europarlementariërs reageren af- houdend op de verscherpte regis tratieplicht voor de VS. De EU overweegt nu hetzelfde systeem in te voeren. beseffen niet dat de schapenteelt juist verantwoordelijk is voor een ecologisch evenwicht in de bergen. Beren verstoren dat." „De Sloveense beer is van een an dere soort dan de bruine beer van de Pyreneeën", zegt Marie-Lise Broueilh, die in een vakbond op komt voor de herders, in haar ach tertuin. „Er zijn genetische ver schillen, dat is aangetoond. Als ze zo nodig nieuwe beren hadden willen uitzetten, hadden ze beter voor Zweedse kunnen kiezen, die genetisch minder verschillen. Maar eigenlijk zijn de Pyreneeën in zijn geheel niet geschikt meer voor bruine beren. De menselijke aanwezigheid is er te groot, dat be wijst dit ongeluk ook." Fungeert de beer, vooral de Slo veense, niet als zondebok voor de schaapherders, die ook zonder de beer een weinig rooskleurige toe komst hebben? Hun beroep dreigt uit te sterven: jongeren hebben geen trek in het werk. Broueilh komt in opstand: „Natuurlijk heb ben we problemen, maar dan hoe ven de beren die niet nog eens te vergroten." blijven wegens de vele romp slomp. „Wel grappig dat de EU nu hetzelfde van plan is voor Ameri kanen." D66-Europarlementslid Sophie in 't Veld vindt dat de VS met de re gistratieplicht weer een soort vi sumplicht invoeren voor Nederlan ders. Ze wordt 'zo langzamerhand een beetje moe van alle informa tie-eisen van de VS'. „Je gaat je af vragen of we nog wel bondgeno ten zijn." Ze vindt dat Brussel te slap reageert. „We hobbelen achter Bush aan. Er is zelfs geen openba re evaluatie van al deze privacy-in- breuken." BANGKOK - De Verenigde Naties hebben gisteren gewaarschuwd voor de gevolgen op de langere ter mijn van de overstromingen in grote delen van Zuid-Azië. Vol gens het wereldvoedselprogramma WFP zullen miljoenen mensen waarschijnlijk nog lange tijd hulp nodig hebben, ook als het water peil weer is gezakt. Talloze arme families zijn volgens WFP oogsten, landbouwgrond en vee verloren. Geld om hun leven weer op te pakken ontbreekt. Bo vendien zijn talrijke bruggen, we gen en scholen verwoest. Het zal nog mogelijk jaren duren voordat de infrastructuur weer in orde is, aldus een verklaring van WFP. Tot dusver heeft alleen Nepal om structurele voedselhulp gevraagd van de VN. In andere landen wordt nog vooral noodhulp ver strekt. Het dodental door de over stromingen in India, Bangladesh en Nepal is intussen opgelopen tot circa 2000, terwijl de stortbuien zijn afgenomen. De meeste doden, zeker 1551, zijn geteld in India. Alleen al in de deel staat Bihar is er een miljoen hecta re landbouwgrond onder water ge lopen. In Bangladesh zijn al zeker 346 doden geregistreerd. Nepal meldde tot dusver 95 doden. De moesson, die duurt van juni tot september, leidt jaarlijks tot overstromingen in Zuid-Azië. De overlast van dit jaar geldt echter als een van de ergste ooit. In India zijn honderden opvangkampen waar mensen verblijven die alles kwijt zijn. Duizenden dorpen staan nog altijd onder water. Waanzinnig geprijsd' vanaf itoV8SSW»™» i" (jfHuttiu is i ttftmm* 8 2SÊS si ss if 1 Hebt u uw vakantie nog niet geboekt? Dan heeft KRAS dé oplossing voor u! Wij hebben maar liefst 5 prachtige busreizen voor u in de aanbieding. En... natuurlijk tegen werkelijk spotgoedkope prijzen! Want vanaf slechts 149 boekt u al een prachtige reis. Maar... vol=vol! 4 dgn Bruisend BERLIJN v.a. 149 14-21/9 en 12-19-26/10 U verblijft in Van der Valk Berliner Ring**** incl. ontbijt. Voor slechts 15 p.p. boekt u het excursiepakket met alle highlights van Berlijn. Reisnr. EZ 24.163, zie www.kras.nl/24163 8 dgn CÖTE D'AZUR v.a. €298 29/9, 5-14-20-27/10 en 3-10-17- 24/11 U verblijft in het comfortabele 3-sterren Van der Valk Hotel inclusief ontbijtbuffet. Het hotel ligt vlak aan de Middellandse Zee, aan de rand van Saint Aygulf. Met het uitgebreide excursie pakket dat u bij kunt boeken voor, 69 p.p., laten wij u alle hoogtepunten van de Cöte d'Azur zien. U bezoekt o.a. het vorstendom Monaco, met het Koninklijk Paleis en de botanische tui nen, de badplaats St. Tropez, de stad Nice en de schitterende Grand Canyon du Verdon. Reisnr. EZ 24.231, zie www.kras.nl/24231 8 dgn ITALIAANSE BLOEMENRIVIÈRA v.a. 349 22-29/9, 6-13-20-27/10 en 3-10-17-24/11 Tijdens deze prachtige reis verblijft u in het Hotel Clio Corello (of gelijkwaardig) inclusief ontbijt en diner. Ook bij deze reis kunt u een prachtig excursiepakket bijboeken voor slechts 75 p.p.. Tijdens de excursies komt u langs o.a. het vor stendom Monaco, Albenga, het schilderachtige stadje Rapallo en u maakt een tocht door het Ligurische binnenland. Tevens brengen we een bezoek aan Sassello, het kuuroord Acqui Terme, Asti en de stad Alba. Reisnr. EZ 24.232, zie www.kras.nl/24232 5 dgn Sfeervol SAKSEN v.a. 299 20-27/10 en 3-10-17-24/11 U verblijft in hotel Renaissance Chemnitz**** incl. ontbijt. Boek het excursiepakket bij v.a. slechts 39 p.p. met excursies naar o.a. Dresden. Reisnr. EZ 24.224, zie www.kras.nl/24224 8 dgn Zomer in OOSTENRIJK v.a. €359 25/8, 15-22-29/9 en 6-13-20/10 U verblijft in Hotel Rossmann in Greifenburg incl. ontbijt en diner. Inclusief excursies naar het Karintisch merengebied en de Weissensee. Reisnr. EZ 24.180, zie www.kras.nl/24180

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7