Binnenland Supermarktklanten nemen werk van caissières over Verdachten ronselen jihadi's vrij Bijna honderd supers bieden mogelijkheid van zelfscannen. Meer geld voor goede doelen door erfenissen Twee mannen met buis doorboord na ongeval Verdrinking kleuter in kanovijver 'ongeval' Justitie gelooft niet langer in bestaan van terreurorganisatie. 6 Vrijdag 10 augustus 2007 PZC De klant scant het product voordat hij het in de kar doet en aan het einde van de rit zet hij de scanner in het rek bij de betaalpaal. foto David van Dam/CPD door Jan Trommelen OECSTCEEST - De caissière zit nog lang niet zonder werk, maar in bijna honderd supermarkten kan de klant al zelf zijn boodschappen afrekenen. „Alles wat je de klant zelf kunt laten doen, is meegeno men." Geen bliep, geen bliep en nog geen bliep. Het valt nog niet mee om een bakje trostomaten te scan nen. De streepjescode loopt om de hoek van het zakje en de rode la serstraal uit het pistool kan de ge bogen code niet herkennen. Een beetje frummelen om de barcode vlak te trekken en bliep. Albert Heijn stuurt zijn klanten in deze supermarkt in Oegstgeest met een streepjescodepistool de winkel in. De klant scant het pro duct voordat hij het in zijn kar gooit en aan het einde van de rit zet hij de scanner in het rek bij de betaalpaal. Even pinnen en door naar de inpaktafel om de bood schappen in de tas te stoppen. Hoogvliet, Ciooo, Plus en Vomar doen het anders. Daar kies je pas aan het einde van de boodschap- penronde. Aansluiten in de rij voor de caissière of zelf aan de slag met de scantunnel? In de scantunnel haal je artikel voor artikel uit de kar, houdt de co de voor de scanner en legt het op de lopende band die door een tun nel gaat. In de tunnel zit een weeg schaal om te controleren of het ge wicht, dus het artikel, wel overeen komt met de gescande streepjesco de. Betaling gaat via de machine die pinpas of contant geld accep teert. Hoogvliet is het verst met de in voering van het zelfscannen, in dertig van de 55 filialen kan het. El- ly Hogervorst, verkoopleider van veertien filialen rond Den Haag: „We besparen er caissière-uren mee. Alles wat de klant voor je doet, hoef je niet zelf te doen. En de klant hoeft niet in de rij voor de kassa te staan. Hij doet er zelf wel langer over dan een caissière, maar hij is zelf bezig met iets. Dat is minder vervelend dan wach- 'De klant zal altijd de keuze houden tussen zelfdoen of de caissière' ten." In de Hoogvliet-supermark- ten rekent een op de drie klanten zijn boodschappen af via de scan tunnel. Albert Heijn zegt dat 40 tot 50 procent van de omzet in de winkels met de pistolen door de klant zelf wordt gescand. De marktleider wil na twee jaar ex perimenteren de zelfscanpistolen geleidelijk landelijk invoeren in de grote filialen. „Het systeem dat we nu hebben werkt succesvol. Het zal niet snel in alle winkels ko men. Bij elke verbouwing van een supermarkt bekijken we of zelf- scanning daar past. Het kost ook ruimte, dus het moet wel een gro te winkel zijn", aldus een woord voerster. Een experiment in een AH in Utrecht in 2005, waar klanten al leen konden zelfscannen, werd te ruggedraaid. „De klant zal altijd de keuze houden tussen zelfdoen of de caissière." Diefstal is een groot probleem in de supermarkt, maar zowel Hoog vliet als AH zegt dat het geen ver schil maakt of de caissière of klant zelf afrekent. „Het is niet meer of minder dan bij gewone kassa's", al dus Hogervorst. Bij Hoogvliet con troleert de weegschaal in de tun nel of het juiste artikel is gescand, en de 'gastvrouw' die bij de scan tunnels rondloopt let op of de klant niet wat producten 'vergeet' en in de winkelkar laat liggen. Zon der kassabon is het niet mogelijk om de poort uit te lopen. Albert Heijn controleert de eerlijk heid van zijn klanten via steek proeven. Als de lamp boven de be taalpaal gaat branden, komt er een medewerker die alsnog alle bood schappen voor je scant aan een kassa. Of die lamp gaat branden wordt enkel en alleen bepaald door de computer, bezweert AH, en niet door winkelmedewerkers. De computer pikt de klant er voor controle uit op basis van toeval, maar onthoudt ook het resultaat van eerdere controles. Wie daarbij veel 'fouten' heeft gemaakt, wordt in het vervolg vaker gecontroleerd, zegt de woordvoerster. Omdat zelf scannen alleen kan met de bonus kaart, weet AH dus van elke klant of hij netjes scant. De medewerker bij de betaalpalen kan ook in zijn handcomputer zien hoe de vorige controles zijn verlopen. Of er sancties zijn voor notoire foutscanners wil AH niet zeggen. De grootgrutter wil niet veel kwijt over de controleprocedure. De su permarktketen heeft wel gemeld bij het College Bescherming Per soonsgegevens dat zij de controle- gegevens van de bonuskaarthou der opslaat, aldus een woordvoer der van het CBP. In de folder over zelfscannen meldt de keten aan zijn klanten: „De computer houdt bij of het zelfscannen goed gaat. Scant u lange tijd foutloos, dan kunt u vaak de winkel zonder con trole verlaten." DEN HAAG - Goede doelen ontvan gen steeds meer geld uit erfenis sen. In 2006 ontvingen de belang rijkste charitatieve instellingen 122 miljoen euro uit nalatenschappen. Dit komt neer op een verhoging van 9,1 procent ten opzichte van een jaar eerder. Gezondheidsfond sen krijgen het meeste geld uit er fenissen, omdat veel overleden pa tiënten willen dat een deel van hun nalatenschap ten goede komt aan medisch onderzoek. Zo kreeg de KWF Kankerbestrijding 29 mil joen euro op haar bankrekening. APELDOORN - Twee mannen zijn woensdagavond aan een metalen buis van een hekwerk gespietst, na dat hun auto in Apeldoorn met ho ge snelheid van de weg was ge raakt. De twee werden zwaar ge wond afgevoerd naar een zieken huis. Een van hen werd, de buis nog in zijn lichaam, met een trau mahelikopter naar een hospitaal in Utrecht gebracht. In het voer tuig zaten vier mensen. De brand weer was ruim een uur bezig om de inzittenden uit hun benarde si tuatie te bevrijden. DEN HAAG - De verdrinking van een 6-jarige jongen in het Zuider park in Den Haag was een onge val. Dat maakte de politie gisteren bekend, nadat de toedracht van het dodelijke ongeluk was onder zocht. Duikers vonden het levenlo ze lichaam van de jongen vorige week dinsdag na een zoektocht van anderhalf uur op de bodem van de kanovijver. De kleuter was met een groep kinderen aan het spelen. Twee vrouwen, die de kin deren begeleidden, kan volgens de politie niets worden verweten. ROTTERDAM - De rechtbank in Rot terdam heeft dinsdag de voorlopi ge hechtenis opgeheven van twee mannen en een vrouw die worden verdacht van het werven van men sen voor de jihad. Het Openbaar Ministerie heeft dat gisteren ge zegd. Eerder liet de rechtbank drie ande re verdachten vrij. De zes blijven nog wel verdachten in de zaak, die de rechtbank in oktober inhoude lijk behandelt. Het Openbaar Ministerie zag de vijf mannen en een vrouw aanvan kelijk als criminele terreurorganisa tie. Inmiddels is justitie er niet meer van overtuigd dat zij zo hecht heb ben samengewerkt dat sprake is van een organisatie. Het (proberen te) werven van jihadi's blijft ech ter op de tenlastelegging staan, evenals opruiing en haatzaaien. Handscan of tunnel Vrijwel alle zelfscantunnels in Nederlandse supermarkten komen van het bedrijf Scangineers in Amersfoort. Het bedrijf werd in 1999 opgericht om de zelfscanapparatuur te ontwikkelen. Nederland liep in die jaren voorop, vertelt directeur Mark Schoonheim, maar door de supermarktoorlog hebben de supermarkten de investerin gen hierin stilgelegd. „In de Verenigde Staten heeft elke supermarkt het, ook in Groot-Brittan- nië, Frankrijk en Italië maakt zelfscanning een opmars. Het Nederlandse Scangineers mikt nu meer op buitenlandse supermarktketens. Het telt het Franse Casino en de Italiaanse Coop tot zijn klanten. Schoonheim: „Maar in Nederland gaat voor 2010 ook elke keten er mee aan de slag. De ketens zullen het zelf niet zeggen, maar het wordt moeilij ker om goede caissières te krijgen, zeker in de Randstad. En elk jaar ver trekt de helft van de caissières. Een supermarkt is dus steeds bezig met het inwerken van nieuwe mensen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6