Soms word je wel gek van elkaar Bij een beetje vakantie hoort gehakketak Hoewel vakantie rust brengt, is de kans op ruziemaken groter. Onderzoek wijst uit dat ruzies voor de hand liggen - maar niet altijd. door Madelijne Daub Druk-druk-druk. We moeten wer ken, het huishouden managen én we moeten onze relatie onderhou den. Sterker nog, in het dagelijkse leven is het vaak zelfs zó druk dat echtelijke ruzies er bij inschieten. Totdat de vakantie aanbreekt. Hoe wel de druk van de ketel is, sta je ineens voor andere problemen, zo als vakantiebestemmingen kiezen, kaartlezen en jengelende kinderen zoet houden. Logisch dat er dan ru zie komt, vindt eerstelijnspsycho loog (direct toegankelijke psycholo gie) Annelies Vree die haar prak tijk in Middelburg heeft. „Als je ontspant", legt Vree uit, „word je je bewust van tekortko mingen in je behoeften. Die frus tratie reageer je af op je partner, be ginnend met kleine irritaties die steeds groter worden." Vaak resul teert dat in geharrewar en onenig heden. Lianne (38) en Jeroen (37) 't Veen uit Kersteren, op vakantie in Dis hoek, hebben ervaring met vakan tieruzies. „Als een man werkt, doet de vrouw meestal het huis houden", zegt Lianne 't Veen. „En wanneer het dan vakantie is, heeft die man sturing nodig om te hel pen, maar dat wil hij dan weer niet. Meneer hier gaat lekker zit ten, terwijl ik vier kinderen in smeer met zonnebrand. Het punt is, dagelijkse dingen zijn voor hem gewoon niet dagelijks. Dat is het hele eieren eten." 't Veen denkt wel dat er een ver schil is tussen mensen die pas of al langere tijd bij elkaar zijn. „Tja, jon ge stelletjes die geen kinderen heb ben zijn vaak egoïstischer dan kop pels die een gezin hebben. De één wil dit, de ander dat." Robert Veerman (20) en Renée Lesscher (19) uit Nijverdal zijn nu vijf maanden bij elkaar en staan twee dagen op Camping Groede. De enige ruzie die ze ooit hadden, was inderdaad tijdens de vakantie. „Toen waren we twee weken bij haar thuis, want haar ouders wa ren weg", vertelt Veerman. „Je zit voor het eerst continu op eikaars lip, en dan word je op een gegeven moment wel gek van elkaar", vult Lesscher aan. „Op een avond wil de ik toen graag gaan stappen met vriendinnen, maar die konden alle maal niet. Mijn boosheid reageer de ik vervolgens op Robert af. Uit eindelijk is hij boos weggefietst en hebben we het pas 's nachts weer goedgemaakt." Evengoed waren er minder irrita ties dan in vorige relaties, zeggen ze alletwee. „Met eerdere vriendin netjes had ik vaak meer dan één keer per week ruzie en dat was dan ook na een paar maanden al weer uit", aldus Veerman. 'Je spreekt gewoon je mening uit en die bonje klaart de lucht weer eens' Toch is eerstelijnspsycholoog Ger- rit van der Neut uit Zaamslag van mening dat relaties ook juist kun nen verbeteren in de vakantie. „Mensen zijn in den vreemde, en dus op elkaar aangewezen. Daar om communiceren ze meer." Daar bij, ruzies hoeven lang niet altijd slecht te zijn, vinden Lianne en Jeroen 't Veen. „Je spreekt gewoon De enige ruzie die Robert Veerman en Renée Lesscher ooit hadden, was op vakantie. je mening uit en die bonje klaart de lucht weer eens." De gevarenzones voor gekibbel zijn de heenreis en tenten opbou wen, zeggen de psychologen Vree en Van der Neut allebei. Maar ze hebben vijf tips om geschillen te voorkomen. Ten eerste is het be langrijk dat er compromissen geslo ten worden. Ook wordt aanbevo len om altijd heldere afspraken te maken - en die dan ook na te ko men. De psychologen menen ver der dat het cruciaal is om je be hoeftes op tijd te uiten en daar naast extremen te mijden. Je hoeft niet alles samen te doen: de één kan gaan zwemmen, de ander bij de tent zitten lezen. Vervolgens wordt aangeraden om altijd duide lijke grenzen voor jezelf te stellen: tot hier en niet verder. En tot slot adviseert Vree gezin nen, iedereen tijdens de vakantie om de beurt eens te laten kiezen wat te gaan doen op een bepaalde dag. Dat voorkomt een hoop hei bel. foto Madelijne Daub Lianne en Jeroen 't Veen hebben ervaring met vakantieruzies. foto Madelijne Daub door Stefan Hopmans en Madelijne Daub De Amerikaanse wetenschappers Paul Rosenblatt en Martha Russell deden in 1975 onderzoek naar pro blemen die voortvloeien uit een gezinsvakantie. Hun conclusie was tweezijdig: aan de ene kant is de kans op ruzie groter, maar aan de andere kant kun je in zo'n periode juist weer op krachten komen en veranderingen tot stand brengen. Normaal gesproken zijn gezinnen thuis beter bestand tegen ruzierisi co's dan op vakantie, want ieder een is met zijn eigen dingen bezig, zoals school, werk en sport. Fami lieleden zijn vaak niet eens tegelijk in hetzelfde huis aanwezig. Maar in de vakantie is iedereen bij el kaar, zonder dat het territorium duidelijk is afgebakend én vaak zonder een duidelijke taakverde ling. Mensen hebben dikwijls een geïde aliseerd beeld van een gezinsreis. Dat leidt tot hoge verwachtingen die niet kunnen worden waarge maakt en de dan volgende teleur stelling kan voor problemen zor gen. Alhoewel een vakantie met kinde ren misschien gedoemd lijkt te zijn tot irritaties, hoeft dat volgens Rosenblatt en Russel niet zo te zijn. Misschien moet je je wel aan passen aan het ritme van je peuter en regelmatig stoppen tijdens een lange autorit, maar daardoor kan ook de stress worden verminderd die ontstaat door het op een kluit je in de auto zitten. Ook verrassend is dat slecht weer de stemming juist verbétert. Het aantal keuzes wordt beperkt en de teleurstelling wordt aan het weer geweten, niet aan medereisgeno ten. Volgens Rosenblatt en Russell wordt een vakantie er dan zelfs meer ontspannen op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 69