Actuele kunst in Zeeuwse dorpen Het Belfort in SI 36 door Madelijne Daub „Hier komt echt geen kip als het strandweer is", zegt Diane Gijsel van Belfort Sluis. „Maar met Sluis' weer, als het bewolkt is, komen zo'n vijftig bezoekers per dag." En het 14e eeuwse Belfort van Sluis - 'het enige belfort van Nederland' - is moeilijk te missen: de wachtto ren met stormklok torent boven al les en iedereen uit. Er zijn twee voorname redenen om het Belfort te bezoeken. De eer ste is de raadzaal, die bekend staat als de mooiste kamer van West-Zeeuws-Vlaanderen. In vroe gere tijden werd hij vooral ge bruikt om macht en rijkdom uit te stralen. Naar tegenwoordige maat staven is hij nogal klein, maar zijn glans heeft hij niet verloren. De tweede reden is misschien nog wel belangrijker: de toren. „Zeker in de zomer is de toren veruit het drukst bezocht", vertelt Gijsel. „Dat vinden die kindertjes prach tig, hè, om naar boven te gaan. Het uitzicht boven vinden ze mooi." Volgens Gijsel hebben ouders er veel voor over om de to ren te beklimmen. „Ze nemen ge woon kindertjes van twee jaar mee naar boven. Dan kun je die ouders nog zó waarschuwen dat dat onverstandig is, dat haalt niks uit. Ze doen het toch." Er zijn meer aanleidingen om naar boven te gaan, ook al gaat dat niet altijd van harte. „Sommige mensen met hoogtevrees willen niet. In dat ge val stimuleer ik ze: 'er is een balus trade, je kunt niet vallen', zeg ik ZOMERAGENDA OP PAD Het Vlaemsche Erfgoed De museumformule in Groede is geo pend van ma. t/m za. van 10 -17 uur. Vrij dag: kunst en/of ambachten. Kindermiddag en feest De Colijnsplaatse Dagen beginnen vandag met krabvissen voor de kinderen, een spelletjesmiddag en vanavond feest ir» de vismijn voor alle leeftijden. Colijnsplaat, havenplateau, 13.00 uur. Natuurvaartocht Rondvaart bij laagwater over het natio- naalpark Oosterschelde. Tijdens de tocht geeft een gids uitleg. Er zijn zeehonden te zien en verschillende vogelsoorten. Burghsluis, Nieuwehave.nweg, 18.30 uur; Brocantemarkt Op het paardenbedrijf wordt vandaag een brocantemarkt gehouden. Kortgene, Molendijk 3, 10.00-16.00 uur Natuurvaart Een rondvaart geconcentreerd op.het Na tionaal Park Oosterschelde. Yerseke, Prinses Beatrixhaven, 19.30 uur; Stuntshow De stuntshow Schouwen-Duiveland is van daag in Bruinisse. Bruinisse, parkeerterrein van Onze Hoe ve, 20.00 uur. Circus Circus Renz Berlin staat in Renesse bij ma nege Grol aan de Roelandsweg. Voorstel lingen om 14.00 en 19.30 uur. Open kerk De RK Onze Lieve Vrouwe kerk, aan de Singel bij het stadhuis in Vlissingen is opengesteld voor bezoekers. Op vrijda gen van 11.00 tot 17.00 uur. MUZIEK Orgelfestival Tweede concert. Jan Hage speelt op het orgel. Aardenburg, Protestantse Kerk (Sint-Baafs), 20.00 uur; Heinekenband The Heinekenband treedt op met num mers uit de top 100. Goes, Bar Le Clochard, 21.00, Orgel Middagpauze orgelconcert door Wouter Bosschaart. Vlissingen, Sint Jacóbskerk, 12.00 uur; Orgelconcert Wout Bosschaart uit Rotterdam geeft een concert in de Sint Jacóbskerk in het kader van de serie gratis middagpauze concerten. Vlissingen, Sint Jacóbskerk, 12.00 uur Jeugdorkest Nederland Onder leiding van Jurjen Hempel. Werk foto Dirk-Jan Gjeltema ting haar tentoonstellingsruimte boerderijgalerie noemt. Gewoon lijk toont De Osseberg een geva rieerde mix van beelden en tweedi mensionaal werk van hedendaagse kunstenaars. Ook worden er regel matig concerten en lezingen gege ven. Nu ligt tot en met woensdag (zo en ma gesloten) nog de na druk op werk van de bekende Russisch/Franse kunstenaar Mare Chagall (1187-1985). In Westdorpe bevinden zich aan de Singel 45 Galerie en J Atelier 45. Eigenaresse is Anne Mannaerts, die zich in haar atelier vooral toelegt op het maken van Japanse poppen en bronzen beelden. Daarnaast organiseert zij exposities in de galerie, waar in de zomer ook een beeldentuin bij- hoort. In de fraai gelegen tuin aan de Molenkreek zijn op het ogen blik beelden - zowel figuratief als abstract - te zien van vijftien ver schillende kunstenaars. In de gale rie is werk te bewonderen van on der anderen schilderes Gerda Mui- zebelt uit Nummer Een (Hoofd plaat) en de glasvormgevers Anke en Rinus Rentmeester uit Nieuw- dorp. In een zwartgeteerde schuur aan de Polderdijk 2 bij Baar- r land runnen Cees Dubbel dam en Tineke van de Water hun galerie G Achttien 88. De naam is afgeleid van het jaartal op het dak. Dubbeldam tekent, schrijft en filo sofeert, Van de Water fotografeert en maakt keramiek. Maar ze tonen ook werk van anderen. Op het ogenblik is een expositie in gericht met kunst op textiel van Jacqueline de Jong en vazen van Ju- dit Hódos. In de tuin bij de galerie is de beeldententoonstelling 'Vreemde vogels in 't hof te be wonderen. 5 Aan de Dorpsstraat 43 in Heinkenszand is galerie 't Kunstuus gevestigd. Deze maakt geen onderscheid tussen amateurkunstenaars en professio nals. Tot en met zondag zijn er schilderijen te zien van Diana Mar- schall en beelden van Hanne Wa genknecht, beiden uit Keulen. Hoewel iets minder landelijk gele gen dan de eerder genoemde gale ries, verdient 't Kunstuus een plek je in deze lijst, al is het maar om u te attenderen op 'Kunstspeuren in de zak', de open atelierroute in Borsele (info: VW Goes). Geen mooiere provincie dan Zee land. ledereen die er woont, heeft wel zijn favoriete plekje. Een prach tig stil strandje, de mooiste toren of de leukste duinwandeling; laat het ons weten! In de rubriek Aanbevo len geven we tips van lezers door aan lezers. Voor de krant van dinsdag willen we van u weten wat de mooiste dorpskerk in Zeeland is. Tot en met maandagochtend kunt u aangeven wat u de mooiste kerk vindt en waarom. Mail uw favoriete plek naar ons: Kijk ook op onze site: Of schrijf naar: Bellen kan ook: Galerie Bellas Artes in Kerkwerve. Een galerie is echt iets voor een grote stad. Zou je den ken. Niet alleen heeft Zee land geen echt grote ste den, veel van de galeries bevinden zich ook nog eens op plekken waar je ze niet zou verwachten. In dorpen waar niet eens een boek handel of een supermarkt is. Van daag attenderen we u op enkele van de leukste dorpsgaleries van Zeeland. In het voormalige wagenhuis en de honderd jaar oude stal len bij hun boerderij aan de Heuvelsweg 4 bij Kerkwerve heb ben Alex en Suzanne den Hoed hun galerie Bellas Artes ingericht. Hun jaarlijkse zomerexpositie wordt opgeluisterd door een beel dentuin. Die geeft hun de moge lijkheid nog meer nadruk te leg gen op het thema dat ze willen uit werken: het evenwicht tussen het werk van hedendaagse kunste naars en de landelijke omgeving van de voormalige boerderij op Schouwen-Duiveland. Op het ogenblik is in Bellas Artes werk te zien van Marijke Abels, Ronnie Krepel, Hans Versfeit en Wendela de Vries. De Osseberg aan de Singel- weg 11 bij Sint Laurens (offici eel: Grijpskerke) is nog steeds een boerderij. Vandaar dat galerie houdster Addy Nieuwenhuize-Har- ■^j Bij de kerk van Kortgene is een romi pg» markt. De opbrengst is vooronderh J van het kerkgebouw. In de Grote Kerk van Veere geeft h Nederland o.l.v. Jurjen Hempel mei (viool) vanavond om 20.00 uur een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 66