Lot van een held is ongewis Geheugen thema bij filmfestival Nederland naar Veere Expositie Nieuwe Kerk in Amsterdam belicht roem en verguizing. P2C Vrijdag 10 augustus 2007 35 De expositie Held omvat onder meer een foto van Pim Fortuyn (1948-2002) tijdens het 'taartincident' in maart 2002. foto Robin Utrecht/ANP VLISSINGEN - Film by the Sea wijdt dinsdag 18 september een speciaal programma aan geheugen en her innering. Onderdeel daarvan is de Nederlandse première van Away from her, het regiedebuut van de Canadese actrice Sarah Polley. Na afloop daarvan is een debat onder leiding van schrijfster Connie Pal men, met Christine van Broeckho- ven, Douwe Draaisme en Remco Campert Sarah Polley bewerkte een kort ver haal van Alice Munro tot Away from her. Dat gaat over Fiona, die vanwege de ziekte van Alzheimer niet meer thuis kan blijven. Grant, met wie ze al veertig jaar ge trouwd is, kan haar opname moei lijk verwerken. De film begint om 19.00 uur, om 21.30 uur gevolgd door een discus sie met twee deskundigen op dit gebied. Christine van Broeckho- ven (komende zondag te zien in Zomergasten) geldt als een interna tionale autoriteit in het onderzoek naar onder meer Alzheimer en de mentie. Douwe Draaisma, buiten gewoon hoogleraar in Groningen, publiceerde in 2001 Waarom het le ven sneller gaat als je ouder wordt. Schrijver Remco Campert draagt passende tekstfragmenten voor. door Fran^oise Ledeboer AMSTERDAM - Op de expositie Held in de Nieuwe Kerk in Amsterdam hangt een portret van koningin Wilhelmina dat zwaar is bescha digd met messen. Schande! Wilhel mina was toch een heldin? De ex positie laat zien hoe Nederlanders hun helden vereren en vereerden. En niet zelden later weer dump ten op de mestvaalt van de geschie denis, een lot dat ook een Oranje vorst kan treffen. Gastheer Nieuwe Kerk gaf Rijks museum-conservator Gijs van der Ham de kans de eeuwenoude vlecht van Jacoba van Beieren, een jasje van Hugo de Groot en de bril van Johan van Oldenbarneveldt uit het depot te halen. Maar hij wil ook aantonen dat heldenvere ring én -verguizing van alle tijden is. Hij illustreert dat met 'recente' spullen zoals voetbalschoenen van Mark van Bommel, relikwieën van Johan Cruijff, het Madame Tus- saud-beeld van Ali B en een toet senbord met foto van Marco Borsa- to. De bezoekers lopen de kerk in door een triomfpoort met lauwer krans waaraan linten hangen in de Nederlandse driekleur. Hoog bo ven de poort is een enorm scherm aangebracht, waarop filmfragmen ten van helden uit heden en verle den zijn te zien. Onder toejuichin gen van - meestal - uitzinnige mas sa's trekken de Canadese bevrij ders, de Beatles, de Europese voet balkampioenen van 1988, Frans Bauer, Olympische sporters, Idols Jim en Jamai, Willem-Alexander en Maxima en Mandela aan het oog voorbij in een heerlijke selec tie nostalgie. De beker die de Oranjehelden in 1988 mee naar huis namen, wacht elders in een vitrine. Het is een ob ject dat schamel afsteekt bij het prachtige zilver dat andere helden ten geschenke kregen. Nep? Hoe Nederlanders de reputatie hebben gekregen niet van helden te hou den en het beter te vinden het hoofd niet boven het maaiveld uit te steken, is op deze expositie een raadsel. Alleen al de eeuwenlange verering van Michiel de Ruyter toont het te gendeel. In de rijk gevulde vitrine bij zijn praalgraf in de Nieuwe Kerk hangt een affiche uit 1942, waaruit blijkt dat ook de natio- naal-socialisten de admiraal als held annexeerden. Het Departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten organiseerde dat jaar een tentoonstelling in het Rijksmu seum, waarin De Ruyter als Ger maanse held werd vereerd omdat hij in de Gouden Eeuw meer dan eens de Engelsen op de knieën dwong. Naast de gebruikelijke stroom bor den, postzegels, schilderijen, pren ten en heldendichten, is ook een plaatsje ingeruimd voor cartoonist Ruben Oppenheimer. Hij verbeeld de premier Balkenende in de NRC van 14 augustus 2005 vilein als een mislukte De Ruyter, waarbij hij het monumentale portret van Fer dinand Bol uit de Gouden Eeuw als uitgangspunt nam. Zijn voorganger Willem Drees (1886-1988) bereikte door zijn so ciale wetgeving voor ouderen een zodanige heldenstatus, dat met ge mak een hele vitrine met eerbewij zen kon worden gevuld. Er ligt on der meer een brief waarin de 'Alge- meene Bond van Ouden van Da gen' hem uitriep tot 'Vader der Ouden van Dagen' en een portret in schelpen. Vadertje Drees kijkt uit op T-shirts met de gezichten van helden als Che Guevara, Kurt Cobain en Jimi Hendrix. In dezelf de rij hangt een foto van de borst kas van Antoine Veltman. Om ringd door borstharen kijken de ge tatoeëerde hoofden van Herman Brood en Elvis Presley de kerk in. Uit de collectie van het Meertens Instituut komen huldeblijken en 'Het is een raadsel waarom wij de reputatie hebben niet van helden te houden' uitingen van verdriet van bewon deraars van Pim Fortuyn. In de vi trine onder een foto van Fortuyn die net door een taart is getroffen, hangt het gedicht dat Rob voor 'Pimmetje' schreef: Onze tranen tezamen die door bundeling een waterval creë ren zullen de wereld redden. En er ligt een kei met de inscrip tie: 'Pim je bent een kei!' Held van velen Fortuyn (1948-2002) kijkt uit op de gevilde lijken van Johan en Cornelis de Witt, aan wier macht in 1672 abrupt een eind kwam. Het anonieme officiële portret van koningin Wilhelmina uit 1948 dat in het gebouw van het Nederland se Hoge Commissariaat in Jakarta hing, werd in i960 door Indonesi sche studenten met messen ver nield. Aanleiding was de Neder landse weigering Nieuw-Guinea over te dragen. Het schilderij werd nooit gerestaureerd en is met zijn diepe sneden een van de mooie voorbeelden van de vergankelijk heid van heldendom. Linda de Mol is met een collage van covers van haar tijdschrift ook in de Nieuwe Kerk aanwezig. Hoe zal het haar over een eeuw zijn ver gaan? Igl De expositie 'Held' in de Nieuwe Kerk (Dam, Amsterdam) duurt tot en met 11 november. Openingstijden: dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur; elke donderdag in september en oktober tot 22.00 uur. Voor meer informatie: www.nieuwe- kerk.nl. Zeeuwse topstukken De tentoonstelling Held is geor ganiseerd naar aanleiding van het 400e geboortejaar van een van de grootste helden uit de Nederlandse en Zeeuwse ge schiedenis: Michiel de Ruyter. »- Het Zeeuws Museum heeft twee belangrijke stukken uitge leend voor deze expositie. »- Het gaat om het wandtapijt met daarop de afbeelding van Willem van Oranje en een por tret van Michiel de Ruyter, ge maakt door de zeventiende- eeuwse schilder Ferdinand Bol. Het schilderij wordt samen met drie andere portretten van Bol getoond. VEERE - Het Jeugdorkest Neder land verzorgt vanavond een con cert in de Grote Kerk in Veere, bij Muziekpodium Zeeland. Het speelt onder leiding van dirigent Jurjen Hempel klassiek en mo dern-klassiek werk, met violist Daniel Rowland als solist. Het op treden begint om 20.00 uur. Op het programma staan drie werken: Vioolconcert in D op. 35 van Tsjaiko- vski, De vuurvogel, suite van Stra vinsky en Just numbers, dancing van Klaas de Vries. (1944), die in Terneuzen is geboren. Solist Daniel Rowland (1972) is af- komstig uit Groot-Brittannië maar heeft een nauwe band met Neder land, doordat hij bij Davina van Wely en Viktor Liberman aan het Conservatorium van Amsterdam heeft gestudeerd. Sindsdien heeft hij een veelzijdige carrière ontwik keld als solist, kamermusicus en or kestleider. Zondag is er opnieuw een concert bij Muziekpodium Zeeland van jong talent. Het gaat om de 26-jari- ge pianist Antal Sporck. Hij is een zoon van een pianistenechtpaar en speelde al op zijn vijfde piano, viool en trompet. Op jonge leeftijd begon hij ook met componeren. Toen hij twaalf jaar was, werden zijn eerste werken uitgevoerd. In Veere combineert Sporck werk van grote klassieke namen (Balla den op. 10 van Brahms en Sonate in E op. tog van Beethoven) met werk van hedendaagse Britse com ponisten (Shadowlines van George Benjamin en Variations op. 24 van Oliver Knussen). Aanvang: 15.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 65