Zeeland WAT KOST EEN UTER.NL Pom op het eind van een avondje uit gemoedelijke sfeer LITERS VAN tfLISSIHGEH Buurt blijft tegen plan woonvorm 0 Jan de Nooijer vof IJSSELDIJK ■if i VOORDELIG TANKEN? Zeeland en Suriname gecombineerd in een broodjesrestaurant. Absdale ziet niets in komst gehandicapten naar Groot Eiland. Woning- en meubelstoffeerder MODES WPZC Vrijdag 10 augustus 2007 27 UITEINDELIJK TOCH DE GOEDKOOPSTE door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De zoute vis kwam met de Nederlandse schepen over de oceaan naar Suriname. Lloyd Essed brengt het gerecht nu in een Surinaams jasje terug naar Middel burg: als broodje bakkeljauw in Brédé Pökoe (muzikaal broodje) aan de Turfkaai. „Suriname en Zeeland hebben veel gemeen", zegt hij. „Dat is het verleden. Dat is de reden dat we Surinaamse én Zeeuwse broodjes verkopen." Een broodje pom, kouseband, bak keljauw of roti, maar ook jonge kaas, beenham of brie. Met zelfge maakte dranken van mango, gem ber of tamarinde, een Nederlands pilsje of Surinaams Djogo-bier en altijd met Zuid-Amerikaanse mu ziek. „Dit heb je nergens in Neder land", stelt Essed. „Andere Suri naamse restaurants zijn allemaal een beetje afhaalachtig. Dat zijn wij nadrukkelijk niet. Wij zijn meer een broodjesrestaurant." Het was eigenlijk wel een haast klus. De menu's zijn nog niet klaar en de bezorgers rijden nog niet. „De planning was om eind van het jaar iets te beginnen, maar ik reed hier voorbij en dit pandje werd nét leeggehaald. Het heeft bloed, zweet en tranen gekost om het te verbouwen. En toen heb ik besloten om maar vast te begin nen, met wat ik paraat had." Essed heeft een missie: het Suri naamse broodje moet in Middel burg net zo ingeburgerd raken als het broodje shoarma. „In de Rand stad is het heel normaal dat je een broodje bakkeljauw gaat halen. Hier niet. Shoarma is de afgelopen jaren veranderd van iets bijzon ders naar e'en normaal slot van een avondje uit. Ik wil voor elkaar krijgen dat mensen na een avond stappen een Surinaams broodje ko men eten." Essed kende Middelburg al, hij werkt - nog steeds - als buschauf feur bij Connexxion. „Van tevoren zeiden mensen tegen me dat Zeeuwen stug zijn. Stug? Verre van dat! Ik vind Zeeuwen gezellig! Echt waar. En dat kun je echt niet overal zeggen." Surinaams eten is nieuw voor Mid delburg. „Onze keuken is een men gelmoes: Javaans, Indiaas, Chinees en Creools, een mengelmoes die noodgedwongen zo gelopen is. Het eten is een mix van heel pittig met heel zacht en delicaat. Ik durf te zeggen dat de Surinaamse keu ken daardoor de beste van Z-uid-Amerika is." „Ik voel me hier echt welkom. Mid delburg is mooi. De geschiedenis leeft hier. Ik houd van oude din gen. Eigenlijk zou Middelburg de hoofdstad van Nederland moeten zijn. Zeeland was ooit het cen trum van de scheepvaart en de eco nomie." Lachend: „En al die zee helden, die jullie helden noemen en wij piraten, die komen allemaal hier vandaan." HULST - Bewoners van de buurt schap Absdale kondigen opnieuw verzet aan tegen de woonvorm voor verstandelijk gehandicapten met een seksuele stoornis die de zorgstichtingen Tragel en Het Gors willen vestigen in natuurgebied het Groot Eiland. „Eerst wilden ze die mensen laten wonen in onze voortuin, nu in on ze achtertuin. Wij gaan volgende week de koppen bij elkaar steken voor overleg hoe we met deze si tuatie om zullen gaan. In elk geval zijn we van plan de handtekenin genactie die we vorige keer al wil den houden nu echt ten uitvoer te brengen", zegt woordvoerder Gerard de Rechter namens de be woners die eerder protest aante kenden tegen vestiging van de woonvorm aan de Plattendijk. De Rechter vermoedt dat de loca tie aan het Groot Eiland vorige keer al door de gemeente en de ini tiatiefnemers achter de hand werd gehouden. „Want toen kregen we de vraag of we wel in zouden kun nen stemmen met een locatie die iets verder af zou liggen van de Plattendijk. Goed dat we daar ook 'nee' tegen hebben gezegd, anders konden we nu geen kant meer uit." De directie van Tragel gaat niet in op de kritiek. „We zijn mo menteel in overleg met de gemeen te Hulst. Naar verwachting zal er volgende maand meer duidelijk heid zijn over een mogelijke loca tie. Belanghebbenden worden hier over dan geïnformeerd", heet het in een verklaring. van het totaal. De oudste boot da teert van meer dan een eeuw gele den. De grootste boot is 22 meter lang, de kleinste 5 meter. De helft van de vloot meert af in de bin nenhaven. Die wordt daar speciaal voor vrijgemaakt. De andere helft kiest een ligplaats aan de steiger achter de Campveerse Toren. De vereniging ronde- en platbo demvrienden ziet Veere als een ideale plek van samenkomst. „Wij voelen ons niet prettig in grote bui tenhavens. Juist op een klein en rustig water als het Veerse Meer, zijn we in ons element", zegt secre taris Diane de Wit. „Op grote eve nementen val je al snel in het niet. Juist in een historisch stadje als Veere komen onze schepen goed tot hun recht." Ronde- en platbodems Eigenaren van ronde- en platbo dems zijn lid van de vrienden vereniging van de Stichting Stamboek Ronde- en Platbo- demjachten. De SSRP is op 8 oktober 1955 in Amsterdam opgericht. De stichting heeft als belang rijkste doel een stamboek te maken met zo volledig mogelij ke gegevens over schepen die cultuurhistorisch of vanwege hun bouw van belang zijn om behouden te worden. - Tot die schepen behoren Zeeuwse types als hengst, hoogaars en Zeeuwse schouw. ÏXMFT Langstraat 79 Arnemuiden tel.: 0118-602937 www.iandenooiiervol.nl Zomeractie: de hele maand september korting op het herstofferen van uw meubels. Voor het stofferen van uw meubels komen wij geheel vr langs en geven wij een gratis offerte!!! 20% korting op rolluiken, 1Sc^rorfing op terrassi plissédeuren en harde vloeren, en 10% korting op raamt Wij leveren o.a. meubels, verlichting, tapijt, overgordijnen en vitrages, laminaat, vinyl, behang, binnen- en buitenzonwering en bed-, bad en keukentextiel. Lloyd Essed (tweede van rechts) en zijn team in Brédé Pökoe in Middelburg. foto Lex de Meester www.ijsseldijkmodes.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 57