'Onkruid' kan ook PL Ik kom eerder aan dan dat De Meisjes PZC De krant 4 weken voor €9,95! Een groep van 38 Zeeuwen fietst voor het goede doel in acht dagen van Nice naar Göes. De PZC brengt elke dag verslag uit van de gereden etappes. Vandaag: De eerste uitvaller. 2 Vrijdag 10 augustus 2007 PZC MATTY VERKAMMAN Eens per maand heb ik een heerlijk ochtendje. Vooraf gaand aan dat heerlijke ochtendje heeft mijn meisje een week lopen zeuren. Dat het geen 1970 meer is. Met ande re woorden: ga naar de kapper. Als het eenmaal zo ver is, wrijf ik in mijn handen en meld ik me bij de meisjes. Fijne meisjes zijn het. Ze kletsen over van al les en nog wat. Ik ga niet naar de meisjes om een ernstig ge sprek over mijn laatst gelezen boek te voeren. Ik wil horen wie er nu weer zwanger is. Waar de vakantie naar toe gaat: Tur kije, Ibiza, Vrouwenpolder. Hoe het met de koters gaat. Dat al les bespreek ik in de knipstoel. Dan heb ik het lekkerste alweer gehad. Bij voorbaat verge noegd en vol verwachting loop ik na binnenkomst het trapje op, waar mij een groot genoe gen wacht. De Hoofdmassage! Het duurt maar een minuut of vijf Na twee minuten deemster ik weg, bij drie minuten ben ik bijna in dromenland. Sluime rend concludeer ik dat het leven veel goeds te bieden heeft. Ik hou van de meisjes die me zo vertroetelen. Als het genot voorbij is en ik weer uit de stoel moet, sputter ik altijd even tegen. Nog even! De meisjes ken nen me en zetten nog even hun nagels in mijn hoofdhuid. Heerlijk! Na het knippen van de haartjes is er een kwartiertje later wel enige ontgoocheling. Met een ronde spiegel komen de meisjes mij vanachter het resultaat laten zien. Per knipbeurt groeit het meloentje. Dan denk ik aan onze Toine in de Middelburgse Abdij. Toine heeft alle gêne overboord gegooid. Weg met zijn haarstukje! Voortaan laat Toine zijn kale knikker zien. Toine, jongen, je ziet er fantastisch uit. Een advies: laat je nu ook eens verwennen door de meisjes! Er zal een wereld voor je open gaan. Vol verwachting loop ik na binnenkomst het trapje op COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Göes Postbus 31,4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg. OnderwiiS. Educatie, Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800-0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 61,50 (acceptgiro €64,50) jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de: uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van anderè onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Zevenblad is gekozen als het vervelendste onkruid. Toch is het vreemd, want écht onkruid bestaat niet. „Dat hebben de mensen ervan gemaakt", zegt tuinierster Mattie Wesdorp. door Cornelleke Blok Waar kun je beter op zoek gaan naar tuin- liefhebbers dan in Dreischor - de plaats die in 2001 tot groenste dorp van Europa werd uitgeroe pen? Aan de Bogerdweg houdt Mattie Wesdorp deze zomer elke donderdagmiddag open tuin. Vier vakantiegangers bewonderen het groene gazon. Natuurlijk wie den ze ook wel eens onkruid. „Maar ja, wat is onkruid eigen lijk?", kaatst Bea Rozendaal uit Hil versum de bal meteen terug. „Dat kan ook heel mooi zijn. Dit plant-' je zou ik er in mijn eigen tuin bij voorbeeld uithalen", wijst ze naar een madeliefje. „Ik heb maar een kleine tuin. Dan sta je er meteen met je neus bovenop. Hier vind ik het heel mooi." Een ergernis? Wel nee. „Ik vind het lekker om in de grond te wroeten. Het is heel ont spannend. Ik ben altijd bezig." Even verderop schuilt een groepje senioren onder de druivenstrui- ken. Laat het woord onkruid val len en de discussie barst meteen los. De één ergert zich aan bewin- des. Plakspul noemt ze het. Mos in je grasveld, dat is nog erger, vindt de ander. „Of van die bruine kla vertjes. Die zaaien zichzelf', voegt een volgende toe. „Ik erger me er zeker aan", zegt Maatje Weststrate uit Wilhelmina- dorp. „Vooral melkriet komt heel veel op. Ja, zo noem ik dat. Het zijn van die gele bloemen. Die plantjes moet je er met wortel en al uitsteken. Het is akelig spul." Toch is ze een fervent tuinierder. „Je krijgt er wel pijn in je rug van, maar ik doe het graag hoor. Als het weer een beetje meewerkt, zit ik in de tuin. Elke keer zie ik weer wat nieuws." Uit een onderzoek van www.tuin- advies.nl bleek dat tuinliefhebbers de grootste hekel hebben aan ze venblad. Dat verbaast Mattie Wes dorp niks. „Het plantje heeft een enorme wortel onder de grond. Elk takje dat je afbreekt, wordt weer een nieuw plantje. Zo kun je een hele tuin vol met zevenblad krijgen. Het verdringt alle andere planten. Ze zeggen dat je de tuin tot zeventig centimeter diepte moet omspitten om er weer van af te komen." Maar Wesdorp heeft een betere tip. „Je moet de grond afdekken met een dicht doek. Dan stikt 't. Je kunt ook planten neer zetten die sterker zijn dan het ze venblad." En toch, benadrukt Wesdorp: „Volgens het boekje bestaat er geen onkruid. Dat heb ben de mensen ervan gemaakt. Ik zeg altijd: alles waar je te veel van hebt en wat groeit waar je het niet wilt hebben. Dat is onkruid." Haar tuin staat vol met woeke raars, maar Wesdorp heeft ze on der controle. „Kijk, dit zeefkruid is heel mooi, maar 't is wel onkruid. De wortel groeit door onder de grond. Van deze hedera heb ik een pergola gemaakt. Ik knip het elke keer weg, anders gaat 'ie door je hele tuin heen. Bramen kunnen ook onkruid zijn. Vogels eten ze op en poepen de zaadjes uit. Als die op een gunstig plekje terecht komen, krijg je er een nieuw bra menplantje voor terug." Het is een kwestie van goed onder- 4. w% houd en veel ervaring, vindt Wes dorp. „Ik heb altijd een schaar bij me. In de loop der jaren krijg je er een gevoel bij. Dan weet je de plantjes te herkennen. Als er één keer iets misgaat, hou je het de vol gende keer beter bij. Vroeger was het onkruid de baas over mij, maar nu is dat andersom. Maar daar zijn een heleboel jaren voor nodig." Een paar tips van een ervaren tui nierster. „Ik heb mijn tuin hele maal volgezet met bodembedek kers: ezelsoor, heuchera, vetplan- ten, vrouwenmantel. Dan krijgt het onkruid minder kans. Achter in de tuin staat munt. Daar heb ik met plastic en hout schotjes in de bodem gemaakt. Zo blijven de plantjes compact." En nog een laatste advies voor mensen die weinig tijd hebben om onkruid te wieden. „Pluk in elk geval de bloemen van de plant jes. Dan zijn er geen zaadjes en voorkom je dat de plant het vol gende jaar terugkomt." Want, weet ze: „Een jaar geen on kruid gewied geeft zeven jaar ellen de." Onkruidergernis www.tuinadvies.nl heeft onder zoek gedaan naar het verve lendste onkruid in de siertuin. Eén op de vijf tuinliefhebbers stoort zich aan het voortwoeke rende zevenblad. De heermoes of paardestaart staat op de oneervolle tweede plaats, gevolgd door de haag winde, klavers, brandnetels, dis tels, kleefkruid, vogelmuur, peemgras, varkensgras, boter bloemen en zuringsoorten. Onkruid is beslist niet altijd las tig. Sommige soorten zijn eet baar en weren insecten. Zevenblad. Bloeit wit in juni. Laat zich door een hardnekkige wortelstructuur lastig bestrijden. Is eetbaar, smaakt naar worteltjes. Gebruikt tegen voetjicht. Heermoes. Sporenplant die zichzelf'wegslin gert'. Moeilijk te bestrijden door die pe wortel. Giftig voor huisdieren. Wordt gebruikt tegen reuma. Haagwinde. Snel groeiende kruip- en klimplant, bloeit van juni tot augustus. Kent veel ondergrondse uitlopers en krui pende stengeltjes. Werkt laxerend. Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per.kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van. 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt, de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) 'Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Aan één woord had Alex Hanne- wijk, gymleraar aan De Kring in Goes, genoeg om de rit van Buchè- res ten zuiden van Troyes naar Charleville-Mézières in de Franse Ardennen te typeren: „Bar". Van 's ochtends vroeg bij de start om kwart voor acht tot aankomst om kwart over zes 's middags regende het aan één stuk door. „Ik heb zelfs m'n winterkleding aan ge had. Zo koud was het ook nog, der tien, veertien graden." Geen wonder dat de minst getrain de van alle deelnemers, Jeroen Miersemann, het niet haalde. Hij nam om elf uur noodgedwongen plaats in een volgauto, 's Avonds is hij met de trein naar huis gegaan. „Jeroen had maar vijfhonderd kilo meter gereden dit jaar", wist Alex Hannewijk. Op de website viel te lezen dat Jeroen zijn groep ging op houden. Na twee uur was er nog maar 46 kilometer gereden en dat met in totaal 218 kilometer voor de boeg. Alex Hannewijk heeft zelf ter voor bereiding 3500 tot 4000 kilometer gekoerst, onder meer tijdens zijn vakantie in Spanje, in de bergen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2