PZC 25 Monumentstatus orgel is gewenst Man bedreigt burgemeester SCHOUWEN-DUIVELAND 46 en 47 31 Jubileum wordt gevierd met concertreeks en cd-opnames. yJEtSESl Camera Speeiparadijs biedt vrolijke pleisterplaats tijdens sombere zomer John Malkovich heeft niet zo veel met John Malkovich Vrijdag 10 augustus 2007 Scholier op de fiets loopt na de vakantie extra risico Tip? redzzee@pzc.nl door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het Van Vulpenorgel in de christelijk gereformeerde kerk bereikt dit jaar de leeftijd van vijftig jaar. De concertcommissie van de christelijk gereformeerde kerk in Zierikzee viert dat met een concertreeks en cd-opnamen. Bij de Rijksdienst monumentenzorg is het kerkorgel door het kerkbe stuur aangemeld als monument. Of de aanmelding geaccepteerd wordt en het instrument de status van rijksmonument krijgt aange meten, is volgens Hans Biesma, één van de vaste organisten van de kerk en lid van de concertcommis sie, niet te zeggen. „Het zou wel mooi zijn want als het orgel een monument is, kun je subsidie krij gen voor instandhouding van het instrument." Daar staat, weet Biesma, tegenover dat je aan een monument niet zo maar zaken mag veranderen. „Als de kerk echt bomvol is, schiet het orgel een beetje tekort en we hebben wel eens overwogen om het te vergroten. Maar dat bleek technisch gewoon niet te doen, dus dat idee hebben we laten va ren." Het Van Vulpenorgel in de christe lijk gereformeerde kerk werd in 1957 gebouwd door Gebr. Van Vul pen BV uit Utrecht, een bedrijf dat ook anno 2007 nog steeds (kerk)or- gels bouwt. Het instrument - waar voor 80.000 guldens moesten wor den neergeteld - werd geplaatst in 155 De christelijk gereformeerde kerk in Zierikzee heeft het dit jaar vijftig jaar geworden Van Vul penorgel aangemeld voor de sta tus van rijksmonument. de toenmalige christelijk gerefor meerde kerk aan de Minderbroe derstraat en trok van meet af aan de aandacht van de kenners. Bies ma: „Het was destijds hét visite kaartje van Gebr. Van Vulpen." In 1965 werd het orgel verplaatst naar de nieuw gebouwde christe lijk gereformeerde kerk aan de Ze- vengetijstraat en ging het oude kerkgebouw aan de aanpalende Minderbroederstraat tegen de vlak te. In 1969 werd vanwege de andere ruimte waarin het orgel na ver plaatsing was komen te staan de intonatie aangepast, maar verder is het instrument inclusief behuizing authentiek gebleven. Dat moet ook om in aanmerking te komen voor de status van monument. In de afgelopen vijftig jaar heeft, zo heeft Biesma becijferd, het or gel tijdens 3500 erediensten zijn werk gedaan. Om de toehoorders nog meer bij het orgel te betrek ken, wil de orgelcommissie hen via het op strategische plaatsen op stellen van videocamera's een blik op en zelfs in het orgel gunnen. Biesma: „Vorig jaar konden men sen op een groot scherm de orga nist aan het werk zien en dat was een groot succes." ZIERIKZEE - Een 44-jarige man uit Schouwen-Duiveland zit in de cel omdat hij burgemeester J. Assel- bergs mondeling heeft bedreigd. Hij was maandag bij het vallen van de avond naar de woning van de burgemeester gegaan en heeft doodsbedreigingen aan het adres van de burgemeester geuit. Assel- bergs heeft de politie gebeld. De man is gisterochtend voorge leid aan de rechter-commissaris in Middelburg. Gezien de aard van de bedreiging heeft de rech ter-commissaris besloten de man voorlopig in hechtenis te houden. Volgens een woordvoerster van het Openbaar Ministerie (OM) moet hij zich woensdag 15 augus tus nader voor de rechter verant woorden. Zij laat verder weten dat de bedreiging van burgemeester Asselbergs te maken heeft met een vergunningskwestie binnen de ho reca. „Het OM is terughoudend met mededelingen in dit soort za ken. Wat ons beweegt in dit geval wel naar buiten te treden, is het feit dat met deze bedreiging een ge zagdrager wordt belemmerd in de uitoefening van zijn functie", al dus de woordvoerster. Burgemees ter Asselbergs zelf wilde gisteren geen commentaar geven. Tip? redactie@pzc.nl Hij pakt de zaken graag serieus aan. Zo'n nieuwe videocamera is bij hem geen kwestie van luk raak op een knopje drukken. Twee dagen studeren op de ge bruiksaanwijzing ging vooraf aan het moment waarop hij wel gemoed op pad ging. Zijn doel was reeën te filmen. Die fraaie dieren manifesteren zich vooral bij zonsondergang veelvuldig in zijn woonomgeving. Nou kruis ten eerst mooie paarden zijn pad. Ook die werden vastgelegd. Maar ergens tussen knollen en hertjes moet het zijn misgegaan met het aan-en-uit-knopje. Prachtige paarden, dat wel. Maar daarna afwisselend asfalt en gras en geen ree te bekennen. WESTENSCHOUWEN - Er zijn van die dagen dat de zon het volledig laat afweten en wind en regen het buitenspelen danig belemmeren. Vooral dan biedt Kinderkermis 't Kraayenest in Sportcen trum Westerschouwen een welkom alternatief. Zaken als survivalbaan, klimtoren, ballenbad, spa- cepuzzle, pannabowl oftewel de voetbalarena doen het slechte weer snel vergeten. De activiteiten zijn gericht op kleine kinderen. „Vanaf het moment dat ze kunnen lopen tot een jaar of elf', zegt een medewerkster van het Sportcentrum. foto Marijke Folkertsma Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800-0231231.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29