Geld en wer! Stiekem dubbelspel in de supermarkt POTHEKER 18 I Vrijdag 10 augustus 2007 PZC SCHEVE ZAKEN door Harry van de Vranden Soms gebeuren er zaken op de werkvloer die niet kloppen, maar moeilijk te bewijzen zijn. Een recherche bureau kan dan helpen. In de rubriek Scheve Zaken belicht Harry van de Vranden voorbeelden uit de praktijk. Kolpe is een Duitse super marktketen die zich sinds zeven jaar op de Neder landse markt begeeft. Met heel veel succes. Omdat het bedrijf kwalitatief goede producten tegen een zeer lage prijs aanbiedt, heeft men in Limburg in korte tijd een flink marktaandeel veroverd, met twaalf vestigingen binnen vier jaar. Sinds drie jaar wordt geprobeerd ook in de rest van Nederland voet aan de grond te krijgen. Vanuit het hoofdkantoor in Eindhoven wordt sturing gegeven aan het 'uitrollen' van de keten in de lage landen. Verantwoordelijk voor onderzoek naar en acquisitie van nieuwe loca ties is Richard van der Linden. Hij werkt sinds twee jaar voor Kolpe en is afkomstig van Vradeven BV, een van de grootste projectontwik kelaars in het zuiden des lands. Hij moet goede locaties zien te vinden en deze zo voordelig mogelijk aan kopen of huren. Het kan daarbij gaan om bestaande gebouwen, maar ook wordt er soms bouw grond gekocht, waarna Kolpe zelf een pand neerzet. De directeur van Kolpe is de heer Driessen. Het is hem opgevallen dat de laatste drie locaties die zijn bedrijf kocht, allen eigendom wa ren van Provita, ook een project ontwikkelaar. Ook viel het gedrag van Richard hem op. Die wilde de onderhandelingen niet zelf doen, maar liet ze over aan Driessen. Ter wijl dit toch eigenlijk bij de func tie van Richard hoort. Henry de Weert doet de onderhandelingen voor Provita. Driessen vertrouwt het niet. Drie keer dezelfde tegenpartij is hem wat al te toevallig. En dan die rare Richard, die telkens verstek laat gaan bij de onderhandelingen. Hij belt het recherchebureau. „Kun nen jullie ook een achtergrondon derzoek doen naar Richard en Henry?" Dat gebeurt. Al snel komen de speurneuzen er achter dat Henry in het verleden veel zaken deed met Vradeven BV. Het lijkt dus bijna onmogelijk dat de twee elkaar niet kennen. Dat is wél wat Richard beweerde toen Driessen hem daar specifiek naar vroeg! Ook de zakelijke belangen van beiden worden bekeken. Op Henry's naam staat een oerwoud bv's, allemaal actief in vastgoed. Maar er zijn nergens gemeenschap pelijke belangen met Richard te vinden. Wel blijkt dat locaties en panden die Kolpe van Provita kocht, allen kort daarvoor door Provita zijn gekocht: een sterke aanwijzing dat men informatie had over de belangstelling voor de locatie. „Als Richard vertrouwelij ke informatie doorspeelt over loca ties die wij op het oog hebben, neem ik aan dat hij dat niet gratis doet", verzucht Driessen in een ge sprek met de onderzoekers, die dat slechts kunnen beamen. Maar er is geen aantoonbare link tussen Richard en Henry. Ze ken den elkaar, maar dat is onvoldoen de om fraude te bewijzen. De speurders stuiten ook op een op Richards woonadres gevestigd be drijf. Niet op zijn naam, maar op die van z'n vriendin Miranda. Het bedrijf doet aan consultancy over bedrijfsvoering, is de vage om schrijving. Er is ook een website. Wie staat daar als referentie voor toekomsti ge opdrachtgevers? Provita, de werkgever van Henry! 'Ze' voerde daar een omvangrijk project uit. Wie zegt daarop hoe geweldig hij 'haar' vond? Inderdaad, de heer Henry De Weert! Of er veel te veel voor de diensten van 'Miranda' is betaald als vergoeding voor infor matie van Richard over bepaalde locaties, is niet te vinden. Maar er is wel degelijk een aantoonbare link tussen Richard en Henry. De speurders zetten een val strik. Driessen laat Richard bij zich komen en vertelt hem: „We willen een vestiging in Nieuwegein openen en kregen een tip over een pand dat voor een mooi prijsje te koop staat. Wil jij daar eens achteraan gaan?" Twee dagen later luncht Richard buiten de deur. Hij weet niet dat hij wordt bespioneerd. De obser vanten zien Henry aanschuiven, ze herkennen hem van de foto op de website van Miranda. Driessen weet genoeg. Hij wil dat de onderzoekers Richard confron teren met de feiten. Daarbij is het zaak iemand eerst zo veel mogelijk zaken te laten verklaren, die door feiten zijn te weerleggen. Richard zegt weer dat hij Henry niet kent, maar als hij met de onderzoeksge gevens wordt geconfronteerd, be kent hij. Hij heeft Provita inder daad getipt over de locaties. Ri chard neemt prompt ontslag. En mag zijn handen nog dichtknijpen dat Kolpe besluit om geen aangifte te doen. De gebeurtenissen zijn authentiek, de namen zijn verzonnen. 'Scheve Zaken' komt tot stand in samenwer king met onderzoeksbureau Schalke Partners in Breda. Reacties sturen naar: schevezaken@schalke.nl vermoord, getuige geweest van een shoot out, waarschijnlijk een afrekening van misdadigers onder elkaar. Er moest een brief of een document of wat dan ook worden uitgewisseld tegen een tas vol bankbiljetten. Van Dordt heeft het geld meegenomen en dat heeft hij aan niemand verteld, ook niet aan zijn vrouw. Nee, ik zeg het fout, hij heeft het aan één iemand verteld.' 'Zijn neef Daniël uit Doetinchem,' zegt Leonie. 'Die ja. Cees van Dordt is heel openhartig tegen ons geweest. De twee hadden afgesproken dat ze met het geld uit de sporttas in Nottingham een juwelierszaak zouden beginnen, zoals u al vermoedde. Toen hij alles aan zijn beulen had opgebiecht, wilden de nog in leven zijnde kerels van de shootout, waarvan er een al voldoende was hersteld van zijn verwondingen 'Duik Bekkers,' zegt Leonie. Bekkers ja,... die kerels wilden het geld natuurlijk terug hebben. Maar het was al in Engeland, onder andere geïnvesteerd in een winkelpand. Ze hebben Van Dordt een week gegeven om dat pand weer te verkopen of er een hypotheek op te nemen en het geld op te leveren.' 'Lastig, als je met gebroken ribben in een ziekenhuis ligt,' zegt Leonie. 'Precies, en dat realiseert hij zich ook,' zegt Jorinde. 'Marisa en Olivier moeten bewaking krijgen,' vindt Job. 'Dat is al geregeld. We hebben ook Barendrecht verhoord en ik kan jullie ook daarvan verslag doen.' Dat doet ze. 'Ik heb hem tot mijn spijt moeten laten gaan. Hij ontkent dus in alle talen iets met de zaak te maken te hebben.' 'Welke stappen neemt de politie nu verder?' vraagt Job. 'Mijn baas heeft er een speciaal team op gezet om de activiteiten van Barendrecht te ontrafelen. Ik blijf voorlopig belast met het oplossen van de moord op mevrouw Van der Geest. Van Dordt beweerde overigens stellig dat zijn vrouw er niets van wist, dat hij alleen zijn neef Daniël van die tas met geld heeft verteld,' zegt Jorinde. 'Logisch,' vindt Job. 'Anders maakt hij zichzelf verdacht.' Ze komen niet verder. Jorinde belooft ook nu weer dat ze hen op de hoogte zal houden, en vertrekt. 'We moeten die viezerd in Doetinchem aan de tand gaan voelen,' vindt Job. 'Als Antoinette wel iets heeft ontdekt over dat mafïiageld, dan heeft Cees dat misschien aan zijn neef verteld. Ik denk dat ik morgen nog maar eens naar Doetinchem ga. Je hebt geen tijd om mee te gaan, hè?' Leonie voelt aan haar klompen dat haar vader het niet vreselijk zou vinden als ze geen tijd had. Maar ze laat zich niet afpoeieren. 'Jawel hoor, alle tijd,' zegt ze. 'Trouwens, ik wil die Manon wel eens ontmoeten. Als je het niet erg vindt.' 'Je bent hartelijk welkom om mee te gaan.' 'Maar in de juwelierszaak vertonen kan ik me niet,' zegt Leonie. 'Daniël heeft me immers gezien in Den Bosch, bij de juwelenverkopende notaris.' 'Ik heb een plan,' zegt Job. 'We gaan Daniël er inluizen. En weet je wie ons daarbij gaat helpen? Zoë.' Morgen aflevering 35. Zoë's acteertalent wordt benut AuwEEfr. e e;m toplocatie IN EEN HANDOIV1fc.Fï./\Al GEREGELD, BAAS I N. provita IfBggP •i. |si en Jan Terlouw Van Jan Terlouw en Sanne Terlouw zijn eerder verschenen De charmeur en Venijn. Aflevering 34 Waarin Jorinde Cees ondervraagt T orinde Goedhart gaat met een collega in I burgerkleding naar het ziekenhuis om Cees I van Dordt te ondervragen. Later die dag ontbieden ze advocaat en procureur Barendrecht in het politiebureau en verhoren de man langdurig. Barendrecht blijft keihard ontkennen dat hij bij de zaak zou zijn betrokken. De volgende dag vertrekt Jorinde alleen naar Amersfoort, waar ze een afspraak heeft gemaakt met vader en dochter Reders. 'In het ziekenhuis zit een agent op de gang, voor de kamer waar Van Dordt ligt,' vertelt ze. 'Dat heb ik meteen geregeld nadat u bij me bent geweest. De man lag er zielig bij. Gebroken ribben zijn erg pijnlijk. Maar het bleek dat hij nog veel erger is gemarteld. Twee kerels hebben hem in een auto gesleurd en meegenomen naar een plek die hij niet zou kunnen aanwijzen, want ze hadden hem geblinddoekt. Ze hebben sigaretten op zijn arm uitgedrukt, ze hebben een priem in zijn schouder gestoken, ze hebben met hun hakken op zijn blote tenen gestampt, en weet ik wat. Ze hebben tegen zijn ribben getrapt, maar die kan hij ook gebroken hebben toen hij later uit de auto werd gegooid.' 'Wat wilden ze weten?' vraagt Job. 'Van Dordt is niet lang voordat zijn vrouw is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 18