Zegiderprogranimèritig In de tweede helft van deze maand barst het nieuwe televisieseizoen los. De directeuren en schemabouwers hebben uitgekiende tv-menu's samengesteld om de kijker juist naar hun zender te lokken. 'Met tien Nederlandse zenders bestaan er geen zwakke tijdstippen meer' 1 2 Vrijdag 10 augustus 2007 PZC De strijd tussen d< mammoettankers door Berrit de Lange Na maandenlang puz zelen liggen de uit zendschema's voor het televisienajaar, met de omvang van een telefoonboek van een flinke stad, op de bureaus van de zender bazen. Vol nieuwe trucs om de kij ker te binden. Zo zijn er: 'horizon tale vooravonden' met elke dag op hetzelfde tijdstip hetzelfde pro gramma. Of wat te denken van 'tweede kans kijken' als moderne term voor herhaling. Het 'hoofdge recht' komt als vanouds op prime- time, het tijdstip met de meeste kijkers. De Nederlandse televisiekijker zapt anno 2007 meer dan ooit, dus wordt het steeds belangrijker hem vroeg in de avond al binnen te ha len op je zender. Herkenbaarheid is nu het toverwoord dat de sche mamakers voor de vooravond, grofweg tussen 18.00 en 20.30 uur, hanteren. Elke dag hetzelfde pro gramma op vaste tijden, zoals RTL Boulevard, Shownieuws, De Wereld Draait Door, Lingo en Goede Tijden, Slechte Tijden. Gewenning werkt ook op de late avond, zo blijkt. De kijker schakelt na 22.30 uur massaal in op vaste programma's als Pauw en Witte- man en Hart van Nederland. Zaak is het 'hoofdgerecht' daar tussenin zo smakelijk mogelijk op te die nen. „Nederland 1 heeft afgelopen sei zoen vooral na 20.30 uur een grote slag geslagen", zegt netcoördinator Marcel Peek. Spoorloos, Radar, Boer zoekt vrouw, Vermist, Mooi weer De Leeuw; al die grote publiekstrek kers op één net. Het bleek een gou den greep voor de publieke om roep. Bovendien kunnen die kijk cijferkanonnen nieuwe program ma's een duwtje in de rug geven. Peek: „De nieuwe serie Flikken Maastricht heeft in september niet voor niets na Spoorloos een plek in het schema gekregen. Dan is de kans het grootst dat de serie zo veel mogelijk kijkers trekt." De publieke omroep voerde vorig jaar al een herprofilering van de netten door. SBS maakte op zijn beurt afgelo pen seizoen een gestage groei door en gaat voort op de ingeslagen koers. Bij RTL was de najaarspro grammering een grotere klus. De van de bijna-opgeheven zender Tien overgenomen programma's en de komst van RTL 8 bezorgen programmadirecteur Bart in 't Hout heel wat hoofdbrekens. Bo vendien kan vlaggenschip RTL 4 wel een opfrisbeurt gebruiken om de opmars van Nederland 1 en SBS 6 te pareren. „Dat betekent in dit geval dat we afscheid nemen van programma's die al uit de vorige eeuw stam men", zegt In 't Hout. „Jouw vrouw mijn vrouw, In Holland staat een huis en Hoe schoon is jouw huis werden wat oubollig. We mikken nu op programma's die wat meer anno 2007/2008 zijn." Zo komen er nieuwe programma's met publiekslievelingen Wendy van Dijk en Gordon. „Een moder niseringsslag maak je niet van de ene op de andere dag. Een zender als RTL 4 is net als een mammoet tanker, je moet voor de kust van Frankrijk al gaan bijsturen om 'm netjes de haven van Rotterdam binnen te krijgen. Ik zeg altijd: een tv-zender is als een huis. Je moet voortdurend zorgen dat alles net jes in de verf staat. Het moet steeds een genot zijn om in dat huis te wonen." De publieke omroep gaat vooral uit van zijn eigen kracht, zegt Peek. „We gaan niet opeens alles omgooien om in te spelen op wat RTL 4 doet. Alle omroepen willen nu graag een rol spelen op Neder land 1, dat is in het verleden an ders geweest. Wie had kunnen denken dat zelfs de VPRO op de brede familiezender aanwezig wil zijn?" De profielen van het 'jongere' Ne derland 3 en het 'verdiepende' Ne derland 2 - het zorgenkindje van de publieke omroep - worden ko mend seizoen wel aangescherpt, erkent Peek. Zo verhuizen Zembla en Reporter komend seizoen van het derde net naar Nederland 2. Programmadirecteur Tina Nij- kamp van SBS 6 kijkt naar eigen zeggen niet constant over de schut ting. Desondanks kent ze inmid dels alle nieuwe tv-schema's uit het hoofd. „Wat me opvalt is dat er sterk wordt ingezet op Ameri kaanse series op primetime. CSi, House, Heroes, Grey's Anatomy. Wij zijn al in de zomer begonnen met Medical Investigation. Niet voor niets, dan kan de kijker vast wennen zodat-ie verknocht is zo dra de overvolle najaarprogramme ring losbarst." Er wordt inmiddels druk gerekend of de tot in de kleinste details uit gedachte zenderprofielen en doel groepen de beoogde kijkcijfers - en in het geval van de commer- ciëlen advertentie-inkomsten - zul len opleveren. „Je wordt zo groot als je concurren ten toelaten", zegt Bart in 't Hout. „We volgen voortdurend wat zij doen. Met tien Nederlandse zen ders bestaan er geen zwakke tijd stippen meer."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12