Buitenland 1 1 i -&ÜHÉivv. Mauritanië bestraft eindelijk slavernij Nieuw licht op evolutie van mens f/tomanlwc/ie ^inicorwerten Bestelbon Een op de vijf inwoners is slaaf en is dat meestal al vanaf de geboorte. SOERJADI CONCERTS B.V 10 Vrijdag 10 augustus 2007 PZC SBHB iiHj :'a(S|c. A V'ill i n j/ e r i e u r s Langstraat 2, Arnemuiden. tel. 0118-601273 Geopend van maandagmiddag t/m zaterdag. Koopavond op afspraak. www.joosseinterieurs.nl door Patrick Selbach CHICAGO - Wetenschappers heb ben in Kenia fossiele resten gevon den van voorgangers van de huidi ge mens. De vondst van een sche del en een kaakstuk 'ondermijnt' de huidige aanname van hoe de mens (Homo sapiens) is ontstaan. Algemeen werd aangenomen dat twee voorgangers van de huidige mens, de Homo habilis en de Ho mo erectus, elkaar geleidelijk op volgden in de reeks. Nu staat vol gens de vorsers vast dat beide ze ker een half miljoen jaar naast el kaar hebben geleefd, zo'n ander half miljoen jaar geleden. Beide soorten mensachtigen stammen volgens de jongste inzichten af van een gemeenschappelijke voor ouder, van wie nog geen resten zijn gevonden. De onderzoekers zien overigens de Homo erectus nog steeds als de waarschijnlijke voorganger van de Homo sapiens. De Homo habilis zou op een 'doodlopende weg' zijn beland. door onze correspondent Nona Eveleens NAIROBI - Slavenhouders in Mauri tanië kunnen tot tien jaar gevange nisstraf worden veroordeeld. Het Mauritaanse parlement heeft daar toe unaniem een wet aangeno men. In 1981 werd slavernij in het land, in het noordwesten van Afrika, al verboden, maar het is nog altijd een wijdverbreid gebruik. Slaven houders bleven tot op heden onge straft. „Wij hebben nu een wet die niet alleen slaven beschermt, maar die ook slavernij bestraft. Dat is een belangrijke verandering", reageert een tevreden Boubacar Ould Mes- saoud, leider van de actiegroep SOS Slavernij. Hij is in het verle den verschillende keren gearres teerd, omdat hij actie voerde tegen slavernij. Volgens zijn organisatie zijn er in Mauritanië ruim zeshonderddui zend slaven, zo'n 20 procent van de bevolking. Eén op de vijf inwo ners is slaaf. „Dat is wereldwijd het hoogste percentage slaven in een land. Niet iets om trots op te zijn", meent de activist. De hardere aanpak van slavernij houdt verband met de grotere de mocratie in het land. In het begin van dit jaar werden voor het eerst sinds de onafhanke lijk in i960 eerlijke en vrije verkie zingen gehouden. Tot dan toe had Mauritanië te lijden onder staats grepen en dictatoriale leiders. Twee jaar geleden kwam een mili taire junta aan de macht die demo cratie beloofde en die ook woord hield. De meeste slaven in Mauritanië zijn in slavernij geboren. Hun ouders waren slaven, evenals hun voorouders. Soms worden slaven goed behandeld en trouwen zij zelfs binnen de familie van de eige naar. Maar er zijn ook schrijnende geval len, zoals Skyra. Skyra is een weggelopen slavin die nu in een hut woont aan de rand van de Mauritaanse hoofdstad Nouakchott. „Ik ben in slavernij ge- 'Een wet die niet alleen slaven beschermt, maar die ook slavernij bestraft' boren", vertelt Skyra. „Ik werkte hard en toch sloeg mijn eigenaar me vaak. Hij is de vader van mijn eerste kind, maar ik ben ook ver kracht door zijn zoon en een neef Dat resulteerde in nog twee kinde ren." Slaven in Mauritanië zijn vaak van Afrikaanse afkomst, terwijl hun ei genaren Moren zijn, zoals de Arabi sche bevolking van het land heet. Mauritanië is niet het enige land waar slavernij nog voorkomt. In bijna alle landen in de Sahelstrook die van het oosten naar het wes ten van Afrika loopt, bestaat een of andere vorm van slavernij. Ook daar zijn slaven meestal van Afri kaanse herkomst, terwijl de eigena ren behoren tot herdersvolken van Arabische origine. „Mijn ouders hadden geld nodig en verkochten mij aan voorbijtrek kende nomaden toen ik nog een klein kind was", aldus Mamadou uit Niger, nu een tiener, tegen een sociaal werkster. „Ik werd ziek en moest naar het ziekenhuis. Mijn eigenaar betaalde alles. Ik krijg geen salaris, want vol gens hem ben ik nog altijd bezig de rekening en rente daarop af te lossen", vertelt Mamadou. In Niger staat dertig jaar gevange nisstraf op slavernij, maar eigena ren worden zelden berecht. Het land telt volgens schattingen ruim veertigduizend slaven. Slavernij gaat niet altijd gepaard met een raciaal element. In het westen van Afrika kunnen vele duizenden huishoudelijke hulpen, vaak kinderen, tot slaven worden gerekend. Zij en ook hun werkge vers zijn van Afrikaanse herkomst. „Mijn ouders hebben veel kinde ren en zijn blij dat ze deze baan voor me vonden", vertelt de twaalfjarige uit Ivoorkust afkomsti ge Nene. „Ik werk twaalf uur per dag, zeven dagen per week. Ik heb geen keuze. Naar huis kan ik niet. De straat wil ik niet op/want ik heb hier tenslotte een bed en twee keer per dag eten." Romantisch Tuinconcert Het monumentale witte huis op een unieke locatie in de bosrijke omgeving van Zeist wordt omringd door reusachtige eeuwenoude beuken- en kastanjebomen en een idyllische waterpartij die het sprookjesachtige décor' vormen van Wibi's traditionele tuinconcert. Adres: Postcode:Woonplaats: Telefoonnummer: E-mailadres: O Ik machtig Flevobird Trading BV eenmalig om het verschuldigde bedrag af te schrijven van mijn bank-/girorekening: Datum: Handtekening: Stuur deze bon op naar Flevobird Trading BV. o.v.v. actie Wibi Soerjadi, Postbus 130, 8200 AC Lelystad. Flevobird Trading BV verstrekt slechts de kaarten indien en zodra autorisatie van de verschul digde betaling is verkregen. Tussen afschrijving en het ontvangen van de kaarten kan enige tijd verstrijken. Voor vragen kunt u mailen naar wibisoerjadi@wegenerdagbladen.nl De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon van de kranflréft u na'dere' informatie 'aan. Zie ook het privacy U.I.U i.i'tf Jib.au ,'.statemént^^pZc.ril. Op zaterdag 25, zondag 26 augustus, zaterdag 1 en zondag 2 september geeft Wibi Soerjadi een Romantisch Tuinconcert en Tuinfestival in de parktuin van zijn landgoed Wulperhorst. Voor het eerst dit jaar zal het Romantische Tuinconcert 's avonds plaatsvinden. Om 19.00 uur openen de poorten en om 20.00' uur begint het concert. Tuinfestival Vanwege het enorme succes van vorig jaar zal naast het Romantische Tuinconcert een Tuinfestival plaatsvinden van 11.00 tot 16.00 uur. Op diverse podia zal een doorlopend programma met plano optredens van jonge getalenteerde pianisten plaatsvinden. Uniek is het Open Podium met een vleugel waar de bezoekers zelf hun kunsten mogen vertonen. Wilt u erbij zijn? Vul dan snel de bestelbon in. Bestellen kan tot 12 augustus a.s. Naam: O Ja, ik bestelparkeerkaart(en) a 3,-. Het totaalbedrag bedraagt +€1,95 verzendkosten. O Ja, ik bestelkaarten voor het Romantische Tuinconcert. O Ik ben abonnee van de PZC en betaal 35,- per kaartje. O Ik ben geen abonnee van de PZC en betaal 45,- per kaartje. O Ja, ik bestelkaarten voor het Tuinfestival a 4,50. Datum: O Zaterdag 25 augustus 2007 O Zaterdag 1 september 2007 O Zondag 26 augustus 2007 O Zondag 2 september 2007

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10