Francisco Elson is géén superman Sport; -V:c Aanwinst van Roda JC is spoorloos Braziliaanse centrale verdediger 40 Woensdag 8 augustus 2007 PZC Kampioen van de NBA zegt nog steeds een gewone jongen te zijn. J Ramon is cfeie week op proef bij AZ Spits Yulu-Matondo meldt zich niet op medische keuring. Zeventienjarige speler krijgt de kans zich te bewijzen in Alkmaar. Broer wordt coach zwemster Manaudou KLM Open strikt Daly onder voorbehoud Hockeyers houden een slag om de arm Zuiderbaan wint twee races op het WK door Ruud Ramler ALMERE - De hoop van een verval len basketbalnatie drukt op zijn schouders. Er wordt niets minder van hem verwacht dan dat hij Oranje weer de Europese A-status zal bezorgen. Maar Francisco Elson zegt niet aan het geschetste profiel van superman te voldoen. „Ik ben gekomen om te helpen", zegt de 2.13 nieter lange Rotter dammer van NBA-kampioen San Antonio Spurs. „Verwacht echter niet van mij dat ik wedstrijden in mijn eentje beslis." Maandag zette Elson, met vijftien interlands Oranje-ervaring in de bagage, weer voet op Nederlandse bodem. In het bezit van de NBA-ring, sieraad van de aller grootste kampioenen. De drager zegt niet veranderd te zijn door het succes in de Amerikaanse prof competitie. „Ik ben nog steeds een gewone jongen." Maar op het parket van de NBA, de competitie die hij bij de Denver Nuggets genoeg onder de knie kreeg om een contract te verdie nen bij de kampioen uit San Anto nio, leerde Elson ook mensen te bespelen. Mét en zonder bal. Hij gebruikt de extreme aandacht voor hem, om de sport die hij lief heeft te verkopen aan onwetende landgenoten. Nu gedragen door Elson moet het ook zonder hem al verrassende Oranje de leidende positie in de kwalificatiegroep consolideren. Om straks voor promotie naar het A-niveau te mogen spelen. Ook de beste drie nummers twee komen in aanmerking. De reis leidt nog langs lastige klippen als medekop loper Wit-Rusland, op 19 augustus in Almere, en Groot-Brittannië. Deze ploeg kan over twee NBA- spelers beschikken en is daarom volgens velen de te kloppen favo riet. Dankzij Elson kan ook de Neder landse bondscoach Marco van den Berg hoopvol vooruit kijken. Hij heeft er niet voor hoeven lobbyen. „Francisco heeft gekozen op basis van zijn eigen motivatie. Als zo'n topspeler aansluit is dat wel een goed teken naar de rest. Want het beste team dat Nederland kan op stellen hoort te spelen. En dat is al lang niet meer gebeurd." Waar Dan Gadzuric van de Mil waukee Bucks zich nog niet liet overtuigen was de keuze voor Elson simpel. Twee jaar na zijn laatste interland, tegen Israël, kreeg hij weer het prettige gevoel bij Oranje dat hij zo lang had ge mist. „Laten we zeggen dat er des tijds dingen niet zo goed waren ge regeld. En dan is zelfs het mooiste spelletje van de wereld niet meer fijn", is het enige dat hij erover kwijt wil. „Nu heb ik vastgesteld dat het beleid is veranderd. Dat er weer jonge spelers over de vloer rennen met wie ik graag een ploeg wil vormen." Ze hebben hem nog niet de hemd van het lijf gevraagd over zijn erva ringen in de NBA. „Sterker, ik ben degene die hén dingen vraagt. Zij kennen mij veel beter dan ik me zelf ken." Via het wereldwijde web en e-mails van de bond bleef hij op de hoogte van de gang van za ken rond de ploeg. Het gesprek met Gregg Popovich leverde geen problemen op. De coach van de Spurs keek hem slechts niet begrij pend aan toen het over de Neder landse ploeg ging. Alsof hij zich af vroeg waarom Elson zich in he melsnaam tot dat niveau verlaag de. „Maar hij liet mij de keuze. Met het verzoek om 'heel' te blij ven en tijdig genoeg terug te zijn om rust te kunnen pakken voor een nieuw seizoen." Elson verbond geen voorwaarde aan zijn beschikbaarheid voor Oranje. Zelfs als de uitgangspositie voor de huidige koploper in de kwalificatiegroep onderweg uit zichtloos zou worden, verandert er niets. „Ik ben hier om te spelen, all the way." Te beginnen in Alkmaar, waar Oranje donderdag 16 en vrijdag 17 augustus oefent tegen respectieve lijk Noorwegen en Zwitserland. W* Francisco Elson keert twee jaar na zijn laatste interland terug bij Oranje. De NBA-kampioen wil weer graag een ploeg vormen met de jonge spelers. NBA-kampioen Francisco Elson is terug bij Oranje, foto Larry W. Smith/EPA door Rob Sporken KERKRADE - Jeanvion Yulu-Maton do heeft zich gisteren, zonder iets te laten horen, niet gemeld op de medische keuring die Roda JC voor hem gepland had. De club uit Kerkrade probeert sindsdien de van Club Brugge overgenomen spits te traceren, maar was er tot gisteravond laat niet in geslaagd hem te bereiken. Volgens algemeen directeur Huub Narinx is er mogelijk een pro bleem. „Dit is een raar verhaal. Maar we hebben wel zijn handte kening." Afgelopen zondag leek alles nog in kannen en kruiken. De moeizaam verlopen onderhandelingen met de 21-jarige Belgische Congolees waren afgerond en ook met zijn werkgever Club Brugge was een akkoord bereikt. Het sein om hem op de Open Dag te presenteren werd op groen gezet en maandag trainde de aanvaller al mee. Giste ren meldden Belgische media ech ter dat de speler ook een aanbie ding had gekregen van een club uit Qatar. Volgens zaakwaarnemer Eric Depireux, die in de slotfase van de onderhandelingen op een zijspoor gezet zou zijn door het kamp Yulu-Matondo, is de vader van de voetballer vooral uit op veel geld en heeft hij daarom on derhandelingen gevoerd met een andere gegadigde. De aanwinst liet zich gisteren in elk geval niet in Kerkrade zien om het officiële contract te onderteke nen. „We hebben geprobeerd zijn vader en hemzelf te bellen, maar we kregen hen aanvankelijk niet te pakken", aldus Narinx. „Inmiddels heb ik wel gesproken met zijn va der, die vertelde dat Yulu in Brug ge enkele zaakjes moest regelen en daardoor niet op tijd in Kerkrade kon zijn. Maar hij verzekerde me dat alles goed zou komen. Daar ga ik dan ook van uit." ALKMAAR - AZ heeft deze week de Braziliaan Ramon op proef De ze ventienjarige centrale verdediger is afkomstig van Esporte Clube Ba- hia, dat in Brazilië uitkomt in de serie C. Ramon trainde aan het eind van vorig seizoen al mee bij de belof tes en A-junioren van AZ. Deze week krijgt hij de kans om zich te bewijzen tegenover hoofdcoach Louis van Gaal. Als de centrale verdediger bevalt kan AZ hem nog niet overnemen, maar hem gezien zijn leeftijd hoog uit het volgend seizoen als eerste gegadigde blijven volgen. Pas als negentienjarige is Ramon gerech tigd om de overstap te maken. Waarschijnlijk doet de Braziliaan morgen en zaterdag mee met Jong AZ dat dan op het toernooi van SVW'27 in Heerhugowaard respec tievelijk AFC'34 en Türkiyemspor ontmoet. Marko Matic heeft gisteren een driejarig contract getekend bij AZ. De zeventienjarige middenvelder is bezig aan zijn tweede seizoen in Alkmaar. Het talent begint de com petitie vooralsnog bij Jong AZ. de Rechtspraak Rechtbank Middelburg De griffier van de rechtbank Middelburg roept op: Pieter Uijl, geboren te Vlissingen, op 15 november 1956, om te verschijnen op de terechtzitting van donderdag 13 september 2007 te 13.30 uur in het gerechtsgebouw te Middelburg aan de Kousteensedijk 2, teneinde te worden gehoord op het door mr. V. Jongepier namens mevrouw W. Uijl-Steketee, ingediende verzoek schrift tot vaststelling van rechtsvermoe den van overlijden. U kunt tot bovengenoemde behande lingsdatum een verweerschrift indienen ter griffie. Als u geen verweerschrift wilt indienen, maar wel bezwaar heeft tegen het verzoekschrift, kunt u op die zitting verschijnen en uw bezwaar daar bekend maken. Middeiburq, 6 augustus 2007, L. Vader, griffier. PARIJS - Olympisch zwemkampioe- ne Laure Manaudou wordt voortaan gecoacht door haar broer Nicolas. Dat meldde de Franse sportkrant L'Equipe gisteren, een dag nadat de Franse zwemster om disciplinaire redenen werd wegge stuurd bij haar Italiaanse club La- Presse Nuoto. De 20-jarige zwemster, die een Ne derlandse moeder heeft, was in mei toegetreden tot de Italiaanse zwemstal nadat ze haar coach Phi lippe Lucas had verlaten. Daar werd ze teamgenoot van haar Itali aanse vriend Luca Marin. Volgens de leiding heeft de 20-jarige Fran- (jaise zich afgelopen weekeinde rond zwemwedstrijden in Parijs niet gedragen als een topsporter. Manaudou is wereldrecordhoud ster op de 200 en 400 meter vrij. ZANDVOORT - De organisatie van het golftoernooi KLM Open heeft de Amerikaanse topspeler John Da ly onder voorbehoud vastgelegd. De Amerikaan kan zich door een topprestatie in het US PGA Cham pionship deze week nog kwalifice ren voor de Fedex Cup, een toer nooi in de VS. In dat geval geeft hij de voorkeur aan dat evene ment. Toernooidirecteur Daan Slooter vindt dat de 41-jarige speler een grote impact heeft gehad op het hedendaagse golf. Daly, winnaar van twee Majors, staat bekend om zijn verre afslagen. De Amerikaan is afgezakt op de wereldranglijst, maar Slooter blijft hem een sensa tie vinden: „Je moet hem min stens een keer in je leven hebben zien spelen." NIEUWEGEIN - De Nederlandse mannenhockeyploeg neemt onder voorbehoud deel aan de Cham pions Trophy, later dit jaar in Paki stan. De Nederlandse hockeybond (KNHB) heeft zich inmiddels inge schreven voor het toernooi, maar houdt wel een slag om de arm. Door de onveilige situatie in het land liet Australië eerder al weten van deelname af te zien. De KNHB won de afgelopen dagen in formatie in bij het ministerie van Buitenlandse Zaken en kreeg een positief reisadvies. „Ondanks het positieve advies maakt de KNHB zich zorgen over de veiligheid in Pakistan", liet de bond in een pers verklaring weten. „Daarnaast is het deelnemersveld geen afspiege ling van de beste zes teams van de wereld." SAINT QUAY-PORTRIEUX - Klaartje Zuiderbaan is met haar team het WK matchracen in Bretagen rede lijk goed begonnen. De uit Terneu- zen afkomstige zeilster won giste ren in de eerste voorronde twee van de drie races. Het team bestaat naast Klaartje Zuiderbaan uit Francoise Broek hof, Trijntje Zuiderbaan en Nanda Nengerman. De formatie staat mo menteel derde op de wereldrang lijst. De Franse Claire Leroy be kleedt de eerste positie. Leroy maakte gisteren in Saint Quay-Por- trieux ook een goede indruk en won haar drie races. Vandaag en morgen zijn er ook voorrondes. Vrijdag en zaterdag wordt er gevaren volgens een afval- systeem: kwartfinale, halve finale en finale.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 60