Springen en stunten over de golven Binnen een halfuur leren wakeboarden. Onmogelijk of niet? door Anoeska Gijzel T e bent jong, in Zeeland op va- I kantie en je wilt wat, Strand- I weer is het niet en een mu- «um bezoeken laat je wel uit je hoofd. Je wilt iets avontuurlijks. Ki- tesurfen bijvoorbeeld, lekker hard over de golven, of zeilen. De keus valt op waterskiën. De website van de waterskischool belooft dat je binnen één sessie aan de lange lijn achter de boot kunt hangen. 'Eerst zien, dan geloven' vindt de zomer- redactie. Dus wordt een vrijwilli ger aangewezen om dat - of het te gendeel - te bewijzen. „Waterskiën? Da's oubollig. Jij gaat fijn wakeboarden", zegt instruc teur Jacco Jansen. Hij laat zijn blik even glijden over de cursist. „Schoenen 39, 40?" schat hij, „maatje 38?" Hij komt terug met het benodigde materiaal: een wetsuit, zwemvest en een wake board. Dat is een plank die er uit ziet als een snowboard, voorzien van een paar stevige schoenen. „Als je maar goed luistert, dan komt alles goed", zegt de instruc teur geruststellend. „Ik ga jou uit het water praten." Eenmaal op het Veerse Meer laat eerst Daniëlle Venverloo haar kun sten zien. De 14-jarige heeft zo'n vijftien lessen gehad en is een ge- 'Omdraaien. Makkelijker gezegd dan gedaan met zo'n plank aan je voeten' vorderde beginner, volgens Jacco. Maar in de ogen van een beginne ling is ze steengoed. Ze komt om hoog uit het water, doorkruist links en rechts de golven en waagt zich af en toe aan een klein spron getje. Dat is juist de bedoeling van wakeboarden: springen en stunten over de hekgolven die de boot maakt. Daarna is het de beurt aan de echte beginneling. De eerste oe fening in het water is omdraaien, van je buik op je rug en weer te rug. Dat is makkelijker gezegd dan gedaan met zo'n plank aan je voe ten. De volgende stap is het leren opstaan, om te beginnen tegen de de achterkant van de boot. De in structies van Jacco zijn ondubbel zinnig en recht door zee. „Hakken tegen je kont, armen recht voor uit, schouders naar achteren. Geen onnatuurlijke bewegingen maken. Langzaam gaan staan en draaien." Goed onthouden... Dan is het tijd voor de eerste se rieuze poging. Spannend, zo lang zaam als de lijn strak komt te staan. Als het maar lukt om de hendel vast te houden. Krampach tig de kikkerhouding bewaren. Te vergeefs, binnen no-time volgt een duikeling voorover. De tweede poging verloopt precies zo. Jacco keert de boot en roept: „Je ligt nog op schema hoor!" De keren daar op lukt het steeds beter om te gaan staan. Blijven staan is echter des te lastiger. De spectaculaire plonsen voor- en achterover zijn het bewijs. „Hendel boven de punt van je board houden, recht op staan, schouders achterover." De aanwijzingen klinken over het water. Bij poging negen en tien is het raak en lukt het om een tijd lang met zo'n 30 kilometer per uur over het water te sjezen. Jacco steekt lachend zijn duim op en zwaait. „Gefeliciteerd," zegt hij als de trotse 'boarder' in de boot klau tert. Echt supertof! Dat de oren vol water zitten en de mond vol zout, is niet erg. Springen over de golven moet echt mogelijk zijn. Misschien de volgende keer? Waar kun je waterskiën en wakeboarden? Waterskicentrum De Schotsman in Kamperland, aan het Veerse Meer (met kabelwaterskibaan, monoski, wakeboard). Kosten: volwassenen 16 euro voor 1 uur, kinderen tot 15 jaar 13 euro voor 1 uur, inclusief stan daard waterski's en zwemvest. Wetsuit en andere materialen tegen meer- prijs. Protest Wakeboard World, Kortgene, aan het Veerse Meer (waterski, mo noski, wakeboard). Kosten: 80 euro per uur (inclusief alle materialen). Dagrecreatieterrein De Speelmansplaten, Tholen, aan de Oesterdam. Trai- lerbaan, verder geen voorzieningen. Zeeuwse snelvaargebieden (waar je dus mag waterskiën): westelijk deel Veerse Meer, afgebakend gebied in het Zoommeer, het Grevelingenmeer tussen haven Springersdiep en Port Zélande en de Westerschelde. foto Dirk-jan Gjeltema Na een les of vijftien gaat het wakeboarden er professioneel uitzien, toont Daniëlle Venverloo. Zomerverslaggeefster Anoeska in actie: eerst opstaan... ...dan vallen... ...en uiteindelijk toch blijven staan. foto Dirk-jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 58