Vluchtheuvel of verdedigingswerk? 'Normaal gesprc 36 mm ■■■■■■■I SBHBEBMB De vliedberg aan de Snouck Hurgronjeweg in Capinge. Gapings<fre s<\% Vliedberg I 3S o a> oq s re oo Gapinge Vreemde, kleine heuvel tjes, in het vlakke Zeeuwse landschap. In de volksmond he ten ze vliedbergen. Een vluchtheuvel die bij storm vloed een veilig heenkomen biedt. Dat is eigenlijk niet hun functie. Het zijn de resten van verdedi gingswerken. Dat neemt niet weg dat ze bij hoogwater droge voeten kunnen bieden. Momenteel telt Zeeland nog 38 bergjes. We heb ben voor u de meest bijzondere op een rijtje gezet. door Timo van de Kasteele Carolien van de Kreeke van Het Zeeuwse Landschap, tipt als favoriet de vliedberg aan de rand van Gapinge. Deze da teert uit 1566. „Vanaf de Snouck Hurgronjeweg loopt een prachtig slingerwegje voorzien van beukha- gen met iedere keer doorkijkjes naar de vliedberg. Je kronkelt als het ware naar de vliedberg toe. Op de achtergrond blijft altijd het sil houet van Gapinge zichtbaar, waar door je je even in een andere tijd waant." Opvallend aan de vlied berg is zijn formaat, hij is behoor lijk hoog en voorzien van schapen. Een andere favoriet, die ze ker niet in het rijtje mag ont- breken, is de 'Berg van Tro- je'. „De berg is gelegen aan de rand van Borssele, en ontleent zijn naam aan het voormalige 'stamslot' van de heren van Borsse le. Ooit de rijkste familie van Zee land. „De berg is volledig gerestau reerd doordat deze ernstige bescha digingen opliep tijdens de Tweede Wereldoorlog. Door de herstel werkzaamheden behoort deze berg momenteel tot de best be waarde vliedbergen. Zelfs de gracht is in ere hersteld. Helaas is het niet mogelijk om de vliedberg te betreden, wel is er een informa tiebord geplaatst en zijn er bankjes zodat er na een fietstocht uitgerust kan worden." Veel vliedbergen zijn in de af- gelopen honderd jaar door ruilverkaveling verloren ge gaan. „Gelukkig hebben we het vliedbergencomplex bij Baars- dorp weten te redden", zegt Gert-Jan Buth van Het Zeeuwse Landschap. „Tijdens de aanleg van de rijksweg A58 in de jaren zestig zouden de twee vliedbergen aan vankelijk plat gewalst worden. Daar is een stokje voor gestoken omdat een van de vliedbergen wordt begrensd door een histori sche kerkhofmuur. Daarnaast is het natuurlijk uniek dat de bergen zo dicht bij elkaar liggen." „In het vlakke Schouwse /i landschap tussen Zierikzee en Kerkwerve aan de Heu- velsweg, bevindt zich één van de twee laatste Schouwse vliedber gen", vertelt Gert-Jan Buth. „Alle overige bergen op Schouwen zijn ten onder gegaan tijdens de ruilverkaveling vorige eeuw. Veelal zijn ze gebruikt om naastgelegen poelen te dempen. Gelukkig is de ze berg aan de Heuvelsweg ge spaard. Hierdoor is het een opval lende verschijning in het vlakke landschap." foto Carolien van de Kreeke 5 Buth sluit af met de vlied berg in het Zeeuws-Vlaamse Groede. „Eigenlijk is dat een vreemde eend in de bijt. Momen teel wordt historisch onderzoek verricht om de herkomst van de berg te achterhalen. Volgens som migen is het namelijk een grafheu vel terwijl anderen ervan over tuigd zijn dat het een vliedberg is." Op de valreep stuurde J. van Lom- wel uit Goes ons nog een foto van de vliedberg bij 's-Gravenpolder. Die is te zien op www.pzc.nl Geen mooiere provincie dan Zee land. ledereen die er woont, heeft wel zijn favoriete plekje. Een prach tig stil strandje, de mooiste toren of de leukste duinwandeling; laat het ons weten! In de rubriek Aanbevo len geven we tips van lezers door aan lezers. Voor de krant van vrijdag willen we van u weten wat de interessantste dorpsgalerieën van Zeeland zijn. Kunt u aangeven wat u de beste plattelandsgalerie vindt en waar om? Mail uw favoriete plek naar ons: Kijk ook op onze site: Of schrijf naar: Bellen kan ook: door Madelijne Daub Het mooie aan vakantie is dat je meer tijd hebt. Tijd voor jezelf, elkaar én het ontbijt. De vraag is: eten mensen anders wanneer ze van huis zijn? Vader Freddy (39), moeder Mar leen (37), de tweeling Alieke (9) en Mariët Bakker (9) uit Axel, en lo gee Renate (15) uit Terneuzen pak ken flink uit op Camping Groede. Op de ontbijttafel liggen onder meer keizerbroodjes, eier- en to nijnsalade, augurken, kaas, lever worst en chocoladepasta. „Normaal gesproken ontbijten we helemaal niet uitgebreid, maar zo op vakantie wel", vertelt Marleen. „Elke ochtend gaat één van de mei den broodjes en de PZC halen", zegt Freddy. „Meestal om de ZOMERAGENDA beurt, want anders wordt het ru zie, maar vandaag gingen we een keer met zijn drieën." Het gezin Bakker staat zes weken met een caravan op de camping. „Nee, dat verveelt helemaal niet", vindt Marleen. „Vooral de kinde ren hebben het hartstikke druk met de dagelijkse animatieactivitei ten, dus de tijd vliegt." Het ontbijt wordt nooit overgesla gen en is behoorlijk uitgebreid. „Ik eet meestal een broodje met filet americain, mosterdsaus en augur ken in plaats van de gewone boter ham met hageslag. Dat is wel het meest uitgebreid van ons alle maal", zegt Marleen. De tweeling neemt vaak een broodje met chocoladepasta of le verworst. Bij Alieke gaat daar vaak OP PAD Zwarte Polder Wandeltocht in de Verdronken Zwarte Polder. Info via 0113-569110. Nieuwvliet-Bad, Parkeerterrein bij Fritura 't Gemaal a/d Zeedijk, 19.30 uur. Op pad met scootmobiel Tochtje voor scootmobielers en rolstoe lers door natuurgebied Smitsschorre bij Axel. Axel, parking Kinderdijk, 14 uur. Met de imker mee Kinderen speuren met schepnetjes en loeppotjes naar bijen achter het museum. Aanmelden via 0118-582620. Oostkapelle, Terra Maris, 10.30-12 uur. Vlooien- en brocantemarkt Zierikzee, camping Kloet aan het Eerste Weegje, van 10 tot 16 uur. Wandeling Wandeling met gids van de kerk in Renes- se naar Slot Moermond. Aanvang 19 uur. Strandjutten met Anoek Strandbibliotheek, Noordzeestrand Brou- wersdam, ter hoogte van Port Zélande naast paviljoen De Kous, 13.30 uur. Kinderrommelmarkt In Bruinisse, als aanvulling op de wekelijk se markt. Kerkplein, 8.30-13 uur. Stuntshow Scharendijke, parkeerterrein bij paviljoen De Wijde Wereld, 20.00 uur. Natuurexcursie Excursie door de Prunje. Laarzen noodza kelijk. Aanmelden via 0900-2020233. Serooskerke (S), einde Prunjeweg, 13.30 uur. Fotopuzzelfietstocht Puzzel- en ontdekkingstocht door de na tuur. Westenschouwen, trampolinecen trum, de hele dag vanaf 10.30 uur. MUZIEK Orgelconcert De Noors/Letse organiste Ines Maidre sluit de serie avondconcerten op het Mar- cussen-orgel af. Goes, Grote of Maria Magdalenakerk, 20 uur. Trio Cordancia Peter de Ridder (klarinet), Mathias Pieters (altviool) en Peter Oerlemans (piano) spe len stukken van Mozart en Max Bruch. Retranchement, Nederlands Hervormde Kerk, 20.00 uur. Zomeravondconcert Laatste zomeravondconcert met Trombo nekwartet Trombonata. Met Alex van Ee- nennaam, Henk Kramer, Paul Droogers en Frank de Haan. Oostkapelle, Dorpskerk, 20 uur. Zomerorgelconcert Wim Diepenhorst uit Amsterdam speelt De film Ratatouille draait vandaa uiteenlopende tijden in de biosc Bergen op Zoom en Vlissingen m Wie een wandeltocht door het ken Land van Saeftinghe wil m: zich aanmelden bij het bezoeki trum aan de Emmaweg 4 in Nil Namen. De tocht begint om 1 Informatie via 0114-633110.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 56