Boeken verbinden Zeeland met Tibet dus zij beslist Hagelkanonnen zijn Werkstraf voor slaan van kennis veel te snel omarmd Havendagen in Zierikzee met boegsprietlopen Stel uit Vlissingen verkoopt boeken voor vluchtelingen uit Tibet. Stichting richt kritiek niet op fruittelers, maar op gemeente Borsele. Inwoners Koudekerke vinden dagvaarding door justitie al een straf. w door Anita Janse VLISSINGEN - Een boek van Thea Beekman, puntgaaf, voor 5 euro. In de winkel van Heieen Alders en Frans de Reeper uit Vlissingen hangt aan elk boek een gunstig prijskaartje. De verf is nog nat, de selectie van de boeken nog in volle gang, maar boekhandel De Boe- kenboog lijkt nu al een succes. „Wij staan verbaasd van alle en thousiaste reacties die we krijgen", vertelt Heieen. Duizenden tweede hands boeken kreeg het stel te ver stouwen. Meer dan 150 dozen vol. De verkoopopbrengst is bestemd weerlegt woordvoerder René van Genugten van de Nederlandse Woonbond. „Een corporatie heeft goedkeuring van zeventig procent van de huurders nodig, als het gaat om renovatie. En omdat sloop met vervangende nieuwbouw ook valt onder renovatie, is die regel in dit geval geldig. Bovendien kan l'Escaut niet om raadsleden heen. Het gaat om zo veel woningen, dat het vrijwel uitgesloten is dat het college een sloopvergunning geeft zonder debat met de gemeente raad. Zeker niet wanneer die eerst alles van tafel veegde." De Woon bond is argwanend. „De corpora tie rakelt de sloopplannen weer op in zomertijd. Misschien denken ze hun plannen er makkelijker door heen te krijgen, als veel mensen voor Tibetaanse vluchtelingen. Het idee voor de boekwinkel ont stond tijdens een bezoek aan Tiel. „Daar stuitten we op een winkel met tweedehands boeken, opgezet voor het goede doel." Op dat mo ment hadden Frans en Heieen al een oogje op hun huidige huis, maar zij twijfelden nog over de aankoop. „Wij wisten niet goed wat we met al die ruimte aanmoes ten." In Tiel vielen de puzzelstuk jes in elkaar. Inmiddels hebben zij een druk jaar achter de rug. Niet al leen het huis werd verbouwd, ook de garage moest er aan geloven. Langs de wanden staan goed gevul de boekenkasten. Er steken hand geschreven briefjes uit die de klant wegwijs moeten maken in de ver schillende rubrieken. Foto's herin- op vakantie zijn. Dat vermoeden krijgen wij Wel eens. En als een corporatie eerst weinig onderhoud pleegt en dan rept van sloop is dat vaak self-Jullfüling prophecy van de corporatie. Zo gemakkelijk gaat dat niet. Huurders moeten de publica tie van sloopbesluiten maar goed in de gaten houden. En bezwaar aantekenen." Dat kan, zegt l'Es caut. „Maar goedkeuring van ze ventig procent van de huurders heb je alleen nodig als je uitslui tend sociale huur terugbouwt, en dat doen wij niet", aldus Thea de Feyter. „Verder gaat het nu niet over prestatieafspraken, die zijn er namelijk niet meer, dus in princi pe hoeven we geen raadsleden te horen. Maar dat doen we wel. Niet onbelangrijk: ook de bewoners." neren de bezoeker aan de ideële doelstelling. „Het geld is bestemd voor noodhulp aan Tibetaanse vluchtelingen in India", vertelt Frans die voorzitter is van het Ti- bet-fonds Dolma. Hij reist jaarlijks af naar Azië om te zien wat er met het geld gebeurt. „Wij hebben in de loop der jaren al ruim één mil joen euro verzameld én uitgege ven, aan scholen, medische hulp posten en waterpompen." Tibet staat onder Chinees bewind, in 1949 afgedwongen door het le ger van Mao Zedong. Door de Ti betaanse bevolking wordt dit ge zag niet erkend en wordt de Dalai Lama als politiek en spiritueel lei der beschouwd. „Ouders sturen hun kinderen over de Himalaya, omdat in India wél mogelijkheden door Harmen van der Werf NISSE - De gemeente Borsele heeft het aan zichzelf te wijten dat het gebruik van twee van de acht Bor- selse hagelkanonnen vorige week door de Raad van State voorlopig is verboden, stellen bestuursleden P. de Dreu en T. Meijer van stich ting Behoud Zak van Zuid-Beve land. „Ze stonden er opeens in 2006 en waarom zijn er direct acht toegelaten?", vragen De Dreu en Meijer zich af. Ze vinden het be grijpelijk dat fruittelers er alles aan zijn om de Tibetaanse cultuur voort te zetten. Die kinderen ko men met afgevroren ledematen in India aan. Daar wacht hun honger en armoede. Ook zien we veel poli tieke vluchtelingen." Geweldloosheid en vreedzame op lossingen zijn belangrijk voor de boeddhistische Tibetanen. Dat spreekt Frans en Heieen aan. Over de naam Boekenboog hoefde ze niet lang na te denken. „Wij ho pen met onze boeken een beteke nisvolle verbinding tot stand te kunnen brengen tussen het laagste en het hoogste land ter wereld." Op zaterdag 18 augustus om 15.00 uur wordt de zaak aan de Hendrick Vroomlaan 78 in Vlissingen geo pend door burgemeester Dok. willen doen om hagelschade tegen te gaan. De verwijten richten zich tegen de gemeente Borsele. Meijer en De Dreu vertellen al in 2006 te heb ben gereageerd op de komst van de hagelkanonnen. Ze werden dat jaar gedoogd. Voor dit jaar zijn mi lieuvergunningen afgegeven. „Wij kregen er opmerkingen over van donateurs", vertellen ze, „en heb ben bij de gemeente een zienswij ze ingediend." Het grootste be zwaar van stichting Behoud Zak van Zuid-Beveland is dat de kanon nen 'enorm veel geluidhinder ge ven'. „De Zak is nota bene een stil- tegebied. Mensen komen hier voor de rust." door Emile Calon MIDDELBURG - Alleen al het moeten verschijnen voor de politierechter beschouwden de twee inwoners van Koudekerke als een straf. Dat zij gisteren in het markante gebouw aan de Kousteensedijk zaten, had den zij (22 en 27 jaar) aan zichzelf te danken. Na een avond stappen had den zij op 4 maart een plaatsgenoot mishandeld. Bovendien zou de oudste die nacht ook nog een taxi chauffeur een klap hebben gegeven. De twee gaven toe dat zij na een avond stappen een plaatsgenoot een forse dreun hadden gegeven. Dat was omdat hij volgens hen 'bleef zeiken over geld'. Zij waren namelijk die nacht samen met een taxibusje uit Zoutelande teruggere den. In hun dorp bleek dat de inzit tenden van een tweede busje pro blemen hadden met het voldoen van de rekening. Volgens verklarin gen zou de 27-jarige zich ook met dat gesprek hebben bemoeid en die chauffeur een klap hebben gegeven. Hij ontkende dat gisteren echter bij hoog en bij laag. Om de zaak niet verder te laten es caleren betaalde het latere slachtof fer van de beide mannen die taxi chauffeur. Vervolgens probeerde hij dat bedrag bij de anderen te innen. Dat deed hij volgens de beide man nen op een irritante wijze. Nadat beiden hem een klap hadden gege ven zou de oudste, terwijl het slachtoffer al door zijn knieën was gegaan, hem ook een trap hebben gegeven. Hij ontkende dat maar officier van justitie E. Bethlehem wees naar de verschillende getuigenverklaringen. Zij eiste een werkstraf van zestig uur tegen de 22-jarige en tachtig uur tegen zijn kompaan. Politierechter M. Meeuwisse volgde die eis, maar legde de helft van die straf, als stok achter de deur, voor beiden voorwaardelijk op. ZIERIKZEE - Vlissingen heeft de Sail, maar Zierikzee heeft haar Ha vendagen. Hoofdingrediënten zijn mosselen, muziek, boegsprietlo pen en een Culinaire Boulevard. De havendagen vinden plaats op donderdag 23, vrijdag 24 en zater dag 25 augustus. Een nieuw onder deel is de talkshow met de titel Schot voor de boeg op de eerste ha vendag. Het praatprogramma wordt gepresenteerd bij café De Biet en visueel ondersteund met oude filmbeelden. Als de talkshow losbarst is de Culinaire Boulevard - te vinden op de Engelse Kade - als het goed is al helemaal op stoom. De volgende dag ook. Dan is er voorts een optreden van het Bruinisser Visserskoor. Zaterdag is er een vlootschouw. 's Avonds staat het gekostumeerd boegspriet lopen op het programma. Ook is er die dag muziek en vuurwerk. www.havendagzierikzee.nl Frans de Reeper en Heieen Alders uit Vlissingen hebben hun garage verbouwd tot tweedehands boekenzaak. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 47