Kermisfamilie Dit waren geen frisse jongens, anders draag je geen mes bij je Goes houdt vier \ye staan altijd voor elkaar klaar kandidaten over voor kunstwerk Borstonderzoek in Yerseke en Krabbendijke Gedenksteen Mathieu Cijsouw herplaatst Nehalennia-tempel in Colijnsplaat geopend Vrijgezellenfeest van bruidegom Edwin wordt plots enge film. Voetbal Yerseke viert opening sportcomplex Exploitanten staan in Goes voortaan op terrein Zeelandhallen. Kinderkunst te zien bij buitenschoolse opvang 'Gemiste kans voor de stad Terneuzen' Echtpaar uit Oostdijk is al vele jaren gelukkig in Terneuzen. Herstel van kreek in de Hogerwaardpolder 26 Woensdag 8 augustus 2007 PZC GOES - De gedenksteen ter nage dachtenis aan de 1 september 2006 verongelukte Mathieu Cijsouw is herplaatst bij het fietspad over de Goese Houtkade, de plek waar de 16-jarige Goesenaar om het leven kwam. Het monument was eind juni vernield, een kleine week na de plaatsing. Een automobiliste reed er bij een rare manoeuvre overheen. Maker John Bruk heeft de gedenksteen hersteld. In stilte is die maandagavond teruggezet. COUJNSPLAAT - De Nehalennia- tempel in Colijnsplaat is zaterdag open van 10.00 tot 17.00 uur. Er zijn gidsen en 'Romeinse' acteurs. Om 12.00, 14.00 en 16.00 uur zijn er offerrituelen. Kinderen kunnen van klei een mini-votiefsteentje maken als aandenken aan Nehalen- nia. Het open huis is in het kader van de Colijnsplaatse dagen. door Frank Balkenende KAMPERLAND - Komende vrijdag trouwt hij, maar dat iemand op zijn vrijgezellenfeest een mes in zijn onderarm stak, had hij nooit kunnen bevroeden. „Als ik die steekbewegingen niet had afge weerd, had het slechter kunnen af lopen." Edwin (34) uit Kamper land - zijn achternaam wil hij niet publiekelijk maken uit zorg over mogelijke represailles - belandde afgelopen zaterdagavond op recrea tieterrein De Speelmansplaten bij Tholen plotseling in een enge film. Toen zij stonden te douchen, wer den hij en zijn zes vrienden be laagd door een groep mannen met een 'Oost-Europees uiterlijk'. Zij staken met messen en reden later ook nog met een auto in op de Kamperlanders. Edwin weet eigen lijk niet waarom. „We waren naar de Speelmanspla ten gegaan om op mijn vrijgezel lenfeest lekker met quads te scheu ren. We zaten na afloop flink on der de modder, dus gingen we om 'Als ik die steekbewegingen niet had afgeweerd, had het slechter kunnen aflopen' een uur of acht douchen op het re creatieterrein. Probleem was dat de binnendouches alleen koud wa ter gaven. De meesten besloten dan ook zich buiten af te spoelen." Volgens Edwin was op dat mo ment niemand van de belagers in de buurt. „Die groep zat verderop. Kennelijk heeft één van hen ons gezien. Ik denk dat ze zich hebben gestoord aan het feit dat sommi gen van onze groep buiten in hun blote kont stonden." Edwin bevond zich binnen, in het douchegebouw, toen hij buiten tu mult hoorde. „Ik wilde om de hoek kijken en kreeg meteen een mes in mijn arm. Ik heb nog een klap uitgedeeld, maar het ging alle maal zo snel." Ook één van zijn vrienden kreeg een messteek, in zijn bovenarm. Hij maakt het goed. De daders vertrokken per au to, waarbij zij inreden op twee Kamperlanders, die net op tijd konden wegspringen. Edwin ontkent dat hij of zijn vrienden hebben geprovoceerd of zich anderszins misdragen. „Abso luut niet. Dit waren gewoon geen frisse jongens. Anders draag je geen mes bij je. Ik heb ook gé hoord dat de kentekenplaten op hun auto vals waren." Het politieonderzoek loopt nog. en luxer geworden. Ook de kermis zelf is door de jaren heen uitge dijd. Behalve op de Grote Markt staan de attracties ook aan de Sin gelstraat en het parkeerterrein bij de Koepoort. Ordelmans: „Het aan tal exploitanten is ook toegeno men. Daardoor stonden we op het Molenplein op den duur tegen el kaar aan. Je kon zo bij elkaar naar binnen kijken." Zijn vrouw José vult aan: „Kijk, het is een tijdelijk dorp, met bijbehorende sociale controle, maar een beetje afstand moet er ook zijn." Nu zit er een paar meter tussen de woonwagens en de caravans, lek ker rustig, vindt ze. Keerzijde van de medaille: zij kijken uit op de blinde muren van de Zeelandhal len en als je niet oppast, struikel je over de provisorische, bovengrond se riolering. Toch maalt Johan Ordelmans er niet om. Zoals het een onderne mer betaamt, redeneert hij naar zijn kassa toe: „Op het Molenplein zijn nu meer parkeerplaatsen be- Was het Goese Molenplein stee- vast het bivak voor kermisexploi tanten, door ruimtegebrek en op verzoek van de middenstand staan zij nu bij de Zeelandhallen. RILLAND - Stichting Het Brabants Landschap werkt de komende twee maanden aan het herstel van een kreek in de Hogerwaardpol- der, op de grens van de gemeen ten Reimerswaal en Woensdrecht. Een studie en een veldbodemon- derzoek hebben een goed inzicht gegeven in waar de kreek gesi tueerd was. Om hem weer bloot te leggen, wordt op een oppervlak te van 25 hectare zo'n 100.000 ku bieke meter grond afgegraven. YERSEKE - Jeugdvoetballers van Yer seke en Kapelle openen zaterdag het nieuwe sportcomplex in Yer- seke-West. Het feest begint al om 9.30 uur met een smurfentraining, voor alle Yersekse vijf- en zesjari gen. De hele dag loopt een clown rond en zijn er attracties. Vanaf 17.00 uur speelt oud-Yerseke tegen het Nederlands artiestenelftal. door Frank Balkenende GOES - Verdreven van het Goese Molenplein? Nee, zo voelt kermis- organisator Johan Ordelman het absoluut niet. Hij geeft de Onder nemers Organisatie Goes zelfs ge lijk: een groeiend aantal kermisex ploitanten neemt steeds meer par keerplaatsen in beslag op een ter rein aan de rand van de binnen stad. De woonwagens staan voortaan op het parkeerterrein bij de Zeelandhallen. „Je hebt minder sfeer, maar wel meer ruimte." Het Molenplein, waar de kermis- lui jaar en dag hun bivak opsloe gen, was stukken gezelliger. Super markt voor de deur, rondom hui zen. „Onze kinderen speelden met vriendjes uit de buurt." De woonwagens zijn echter groter Kermis Goes De Goese kermis opent vrijdag 10 augustus om 15 uur en duurt tot en met donderdag 16 augustus. Er staan 32 attracties, waaron der de nieuwe Superstar (een ronddraaiende schijf), bungee- katapult, miniscooters en een avontureneiland. De kermis is verspreid over de Grote Markt, de Singelstraat en het parkeerterrein aan de Koepoort. De weekmarkten (zaterdag 11 augustus en dinsdag 14 augus tus) wijken voor de kermis en staan tijdelijk op de Oostwal. GOES - Vier kunstenaars zijn in de race om een buitenkunstwerk te maken voor de wijk Goese Polder, onder wie de vermaarde Marte Röling uit Amsterdam. Andere kandidaten die een schets ontwerp mogen indienen, zijn de groep Paul 8c Menno de Nooijer uit 's-Heer Abtskerke en Wies de Bles en Martin McNamara uit Heinkenszand en de individuele kunstenaars Herman Lamers uit Rotterdam en Ton Zwerver uit Amsterdam. Het kunstwerk moet een verbin ding leggen tussen de nieuwe bre de school in De Spinne en het nog te bouwen, nieuwe zorgcomplex Erasmus en bij voorkeur uit meer dan één deel bestaan. Het uit honderd kunstenaars gese lecteerde viertal krijgt vier maan den de tijd om een schetsontwerp te maken. Het kunstwerk mag maximaal een ton kosten. GOES - Bij buitenschoolse opvang Minoes, aan de Elvis Presleylaan in Goes, vindt morgen een exposi tie van kinderkunst plaats. De jongens en meisjes van de bui tenschoolse opvang hebben in het kader van het project 'Knappe kunstkoppen' in de zomervakan tie allerlei kunstwerken als foto's, tekeningen en schilderijen ge maakt. Die kunnen morgen wor den bewonderd in Minoes tussen 16.30 en 18.30 uur. TERNEUZEN - Ondernemers in Ter- neuzen vinden het een gemiste kans dat middenstandsvereniging City Terneuzen de stad terugtrekt uit de strijd om de titel Beste Bin nenstad van Nederland. Bram Stof fels van ondernemerskoepel C8cM: „Je moet trots zijn op zo'n nominatie. Wij zijn tevreden over de ontwikkelingen in Terneuzen." door Raymond de Frel TERNEUZEN - Anna de Bat-van Iwaarden (82) uit Terneuzen moet er zelf om lachen. Zei ze net dat ze zich meer een Zeeuws-Vlaamse dan een Bevelandse voelt, vraagt ze vervolgens of 'het stukje over hun zestigjarig huwelijk' ook 'bie ons op Beveland' verschijnt. Samen met haar man Marien (84) verliet zij in 1953 het gehucht Oost- dijk, nadat hun huis tijdens de wa tersnoodramp tot aan de dakgoot onder water raakte. „Mijn baas, neef Johan de Bat, handelde in Zeeuws-Vlaanderen al veel in land bouwproducten. Het was natuur lijk een grote stap om naar Terneu zen te gaan, maar goed: we had den niets meer", vertelt Marien. Hij en Anna komen allebei uit Oostdijk. „Ik heb haar daar van on der de schouw weggeplukt", grapt Marien. „In de oorlogsjaren moes ten we 's avonds om acht uur bin nen zijn, maar wij gingen altijd met een groepje naar de dijk", zegt Anna. Marien: „Ja, en daar ging ze er met mijn portemonnee van door! Uit gekkigheid, hoor!" De twee groeiden naar elkaar toe, maar werden abrupt uit elkaar ge haald. Marien werd in Duitsland en Rusland twee jaar tewerkge steld als elektrisch lasser. Na twee jaar keerde hij terug in Oostdijk. „Na zo'n lange tijd moet je toch weer naar elkaar toegroeien", zegt Anna. Daarin zijn ze met vlag en wimpel geslaagd. Marien: „We staan altijd voor elkaar klaar." schikbaar voor bezoekers van de kermis." Bovendien heeft hij wei nig tijd om zich te bekommeren om de entourage van zijn tijdelijke thuis. De voorbereiding van de ker mis neemt hem volledig in beslag. „Je moet een boel regelen, zorgen dat niet iedereen tegelijk arriveert, want dan wordt het een chaos op de Grote Markt. Het is trouwens toch al behoedzaam manoeuvre ren door die nauwe Korte Kerk straat." Ordelman dient ook rekening te houden met de noden van winke liers. De kermis mag bijvoorbeeld de bevoorrading niet hinderen. „Het is logistiek een ingewikkeld proces. Je bouwt in etappes op. Je moet zorgen voor 1600 kilowatt stroom. Dat besteed ik uit aan een bedrijf dat gespecialiseerd is in gro te evenementen." Goes is al die moeite wel waard. Daar is voor een kermisman nog een goede cent te verdienen. „Als je maar zorgt dat je elk jaar twee, drie, liefst vier nieuwe attracties hebt. Je ziet nu Vlissingen teruglo pen en Goes opkomen. Dat is toch wel dé kermis van Zeeland aan het worden." Eén frustratietje blijft. Sinds de vuurwerkramp in Enschede krijgt Ordelman geen vergunning meer voor een knallend sluitstuk. „Da's erg jammer, want vuurwerk hoort bij de kermis. Daar komen de men sen voor." GOES - Ruim tweeduizend vrou wen tussen de vijftig en vijfenze ventig jaar uit Yerseke en Krabben dijke krijgen dezer dagen een uit nodiging voor het bevolkinsonder- zoek borstkanker. Maandag 13 au gustus arriveert de onderzoekswa- gen, waarin de verpleegkundigen hun werk doen, op het parkeerter rein aan de Kettingsweg bij de Wil- lem-Alexanderhaven. De Stichting Bevolkingsonderzoek Borstkanker Zuid West Nederland vraagt daar tot medio september elfhonderd vrouwen voor het tweejaarlijkse onderzoek. Daarna vertrekt de on- derzoekswagen naar Krabbendij ke. Naast De Meiboom -worden nog eens duizend vrouwen opge roepen voor de controle op ver dachtheden. Vroege ontdekking is essentieel voor een goede gene zing van borstkanker. Bij eerste op roep zijn vrouwen tussen de vijf tig en tweeënvijftig jaar. Anna de Bat-van Iwaarden en Marien de Bat. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 42