Zorgvuldig Met het kunstenhuis 'Wij staan altijd i m,y r Clementie voor verslaafde winkeldief LrlllsfClClll 111CI Nederlandseen Ia r^j door Frank van Cooten /AAltfliln ■iwwlll HUI Terneuzen staat meer hinder toe aan Verkorting sSlH 'I'YIOT Ontmoetingsplek voor Vlaamse dichters. College Sluis vindt maximale prijs van 160.000 euro reëel. Ergernisje Ontmoetingsplek voor Nederlandse en Vlaamse dichters. •k> I 1 f I |J| r SINT ANNA TER MUIDEN - Kunst en vU1 A. V«r -M- VJAJL%'P I VJ historie krijgen straks een vaste Dichters Jan Peter Kakebeeke (links) en Peer van Meey maken van de her vormde kerk in Sint Anna ter Muiden een kunsthuis. Wf üÊi 26 l Woensdag 8 augustus 2007 PZC door Frank van Cooten SLUIS - Het dagelijks gemeentebe stuur van Sluis is niet van plan overal lukraak starterswoningen te bouwen. In West-Zeeuws-Vlaanderen zijn momenteel volgens het college ge noeg goedkope woningen voor mensen die voor de eerste keer een huis kopen. Uit onderzoek blijkt dat van de woningvoorraad 51 procent onder de grens van 150.000 euro ligt. Bo vendien zijn deze woningen in ver houding tot andere regio's aantrek kelijker omdat ze op grotere kavels staan. Tegenover deze enorme voorraad staat een beperkte doel groep starters (jongeren tussen de 19 en 34 jaar). Deze doelgroep be draagt slechts twintig procent van de bevolking. „We streven naar een samenhan gend pakket maatregelen dat ver der reikt dan de toevoeging van nieuwe goedkopere woningen", stelt het college in een notitie voor de gemeenteraad. Het college stelt naast de bouw Sluis wil niet lukraak nieuwe star- terswoningen bouwen omdat er voldoende goedkope huizen zijn. Wei wordt gestimuleerd om de ze huizen op te knappen. DEN HAAG - Een 38-jarige Terneuze- naar hoeft de drie maanden cel straf die hij eerder van de Middel burgse politierechter kreeg opge legd wegens een gewelddadige winkeldiefstal, niet meer uit te zit ten. Zijn advocate S. Koller kreeg giste ren in hoger beroep in Den Haag voor haar cliënt een werkstraf van 100 uur voor elkaar, die in plaats komt van de celstraf Haar cliënt kwam overigens zelf niet opdagen, tot verwondering van de advocate die wel op hem had gerekend. De drugsverslaafde Terneuzenaar had bij de Lidl in Middelburg een 1 Tot de dagelijkse ergernisjes die de argeloze burger het leven zuur ma ken, behoren de groepjes jeugdige fietsers die zich van verbodsborden niets aantrekken en de voetgangers zones in binnensteden onveilig ma ken. Waag het niet hen te beris pen, want dat levert slechts reac ties op in de trant van: 'Waar be moei je je meel' van een beperkt aantal starterswo ningen daarom voor om bestaan de woningen aantrekkelijk te ma ken voor starters. Dat kan met aan trekkelijke leningen of subsidies en het opknappen van bestaande goedkopere huizen in samenwer king met Woongoed. Als het niet lukt bestaande woningen op te knappen, worden ze vervangen door nieuwbouw. Ook kunnen op beperkte schaal nieuwe starterswongen worden ge bouwd. Het gaat om huizen met een maximale verkoopprijs van 160.000 euro. Dat is een Zeeuws gemiddelde. Zo wil de Brabantse woningcorpo ratie 'Zorg voor Wonen' twintig tot 25 starterswoningen bouwen in IJzendijke-Oost. Ook in het plan Hof van Europa, de voormali ge Euregiotuinen in Oostburg, wordt het bouwen van goedkope re huizen (circa 23 stuks) in de planvorming meegenomen. Om de eenmaal gebouwde starters woningen ook in de toekomst be reikbaar te houden voor beginners op de woningmarkt, wil het colle ge het concept Maatschappelijk Ge bonden Eigendom gaan toepas sen. Dit houdt in dat deze woningen bij verkoop verplicht moeten wor den aangeboden aan de projectont wikkelaar (meestal corporatie) die vervolgens de woningen weer goedkoop op de markt zettten voor een volgende starter. mp3-speler gestolen. Bij een ande re Middelburgse winkel waar hij een T-shirt stal, kwam het volgens getuigen tot een handgemeen tus sen de verdachte en iemand van die winkel. De advocate wees het hof erop dat haar cliënt tegenwoor dig zijn leven betert, er wordt iets aan zijn drugsverslaving gedaan. Hoewel hij zijn twijfels niet onder stoelen of banken stak, wilde hof- aanklager P. van Zeben het wel proberen met een werkstraf „Loopt dat mis, dan draait meneer toch alsnog de bak in, dus vooruit maar." Hofrechter C. Flint vonnis te conform de eis. Tip? redoctie@pzc.nl Een heer op leeftijd uit de Zeeuwse hoofdstad heeft dé remedie gevon den. Steeds wanneer hij een groep jefietsers in het voetgangersgebied ziet naderen, roept hij op waar schuwende doch vriendelijke toon: 'Pas op jongens, verderop staat po litie.' En het werkt!, meldt hij op triom fantelijke toon. door Frank van Cooten SINT ANNA TER MUIDEN - Kunst en historie krijgen straks een vaste plek in de hervormde kerk van Sint Anna ter Muiden. Dichters Jan Peter Kakebeeke en Peer van Meer beginnen het kunstenhuis. Concerten, dansvoorstellingen, poëziebijeenkomsten, beeldende kunst en fotografie onder een dak. „Sint Anna ter Muiden is een poë tische plek. In het dorp zijn grote kunstenaars geweest. Het kunsten huis is daarom ook een eerbetoon aan de voormalige kunstenaarsko lonie." Kakebeeke was één van de bieders op het voormalige stadhuisje van Sint Anna. Louter een symboli sche daad. Alleen op die manier kon hij twee maanden geleden bij de verkoop op het kantoor van de Oostburgse notaris aanwezig zijn. De afloop van deze verkoopproce dure is genoegzaam bekend. De Vlaamse kunstenaar Lambert bracht weliswaar het hoogste bod uit, maar kon niet aan zijn finan ciële verplichtingen voldoen. Het stadhuisje staat daarom weer te koop. Het gebouw wordt nog tot het ein de van dit jaar gebruikt als exposi tieruimte. Wat daarna gebeurt, is nog ongewis. „Het kunstenhuis in de kerk is in ieder geval een prima alternatief als straks niet meer in het stadhuisje geëxposeerd kan worden", zegt Kakebeeke. De onzekerheid omtrent het stad huisje is echter niet de aanleiding voor het kunstenhuis in wording. Kakebeeke wil gewoon meer doen met het kerkgebouw. „Ik zie toeris ten morrelen aan de poort van de kerk. Die is immers niet open. Wat een armoede, denk ik dan. Door middel van het kunstenhuis ontwaakt het hele gebouw." Hij ging onderhandelen met het college van kerkrentmeesters van de hervormde gemeente Zuidwest hoek over het gebruik van kerk en toren voor culturele manifestaties. Deze onderhandelingen hebben WESTDORPE - De gemeente Terneu zen wil de Wet Geluidhinder met een paar decibellen oprekken om de bouw van drie woningen aan de Vissersverkorting in Westdorpe mogelijk te maken. Ook kan door het toestaan van een extra geluids belasting aan de Westdorpse uit valsweg van drie, vier decibel de aanleg van vier extra woonwagen standplaatsen mogelijk worden ge maakt. De gemeente heeft die standplaat sen in Westdorpe op korte termijn nodig, omdat Terneuzen verplicht is om het woonwagencentrum in Sas van Gent te saneren. Dat cen trum moet met het oog op de uit breiding van alcoholfabriek Nedal- co weg. Heeft de gemeente tegen de tijd dat de fabriek in werking is getreden niet de beschikking over nieuwe standplaatsen, dan ver dwijnt het Sasse centrum achter een muur van containers. tot een positief resultaat geleid. Kerkgebouw en toren gaan in de komende jaren permanent ge bruikt worden voor culturele ma nifestaties. Kakebeeke richt bin nenkort de kunstzinnige stichting Sint-Anna de Goede op. Er is een programma in voorbereiding voor 2008. Deze stichting draagt de ver antwoording voor het jaarprogram ma. „Ons programma is afgestemd op 'Sint Anna is het scharnierpunt tussen twee verwante culturen' de kalender van zondagse vierin gen en huwelijksplechtigheden in de kerk." Het eerste jaar wordt beschouwd als een proefjaar. „Dan hebben we tijd ons in te stellen op een ander soortig multifunctioneel gebruik van het gebouw. Als de kerk bij voorbeeld vochtig is, moeten we er geen schilderijen hangen. We moeten rekening houden met het klimaat. De activiteiten lopen daar om gelijk op met de jaargetijden." Lopend door Sint Anna ter Mui den doet de dichter veel inspiratie op. „Het is de som van het geheel. De entourage, de sfeer, de goede om geving en het decor. Sint Anna is een perfecte pleisterplaats en ont moetingsplek voor allerei kun sten." Het kunstenhuis bouwt ook op de principes van de kunstmanifesta tie Het Stille Feest, dit jaar op 8 en 9 september in onder meer de her vormde kerk van Sint Anna ter Muiden. Vreemd is dat niet. De artistieke leiding van de manifesta tie is immers in handen van Kake beeke en Van Meer. Het kunstenhuis wordt volgens Ka kebeeke een ontmoetingsplek voor dichters en dichteressen van Zeeuws-Vlaanderen, de Zeeuwse eilanden en Belgisch Vlaanderen. Contacten zijn gelegd met Beau- voorde en Middelburg en er komt een evenement van Nederlandse en Belgische dichters, genaamd 'IJ- zersterk', een woordspeling op de IJzerstreek in Zuid-West-België. „Sint Anna is het scharnierpunt tussen twee verwante culturen." Kakebeeke heeft een onlangs ge houden toespraak van commissa ris van de koningin Karla Peijs goed in zijn oren geknoopt. „Zij moedigde kleine culturele instellin gen aan hun werk voort te zetten. Daarbij verwees ze nadrukkelijk naar de ruime budgetten van de subsidieverstrekkers in Brussel. Voor een goede luisteraar is een half woord al voldoende. Voor het jaar 2008 wordt de subsidie bin nenkort aangevraagd." Marien de Bat en Anna van Iwaarden. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 30