Zeeland Hoger domineesloon nekt Lutheranen Probleem met heli's is schuld vliegveld De huizen zijn van l'Escaut, Souburger krijgt voor 'laatste keer' taakstraf Zeeuwse gemeenten in problemen door harmonisatie PKN. Directie moet vluchten beter plannen, vindt Zeeuws CDA-Kamerlid. Politie vindt drugs bij scheldende man Avond met schlagers en smartlappen Opnieuw ongeval door kerende auto op N57 Oliebollenkraam weer de lekkerste attractie Zand voor zomerweek in Zoutelande Speeltuin krijgt geld voor opknapbeurt Eis van officier tot een celstraf wordt niet door rechter overgenomen. Corporatie kan best om raad en bewoners heen, maar doet dat niet. 26 I Woensdag 8 augustus 2007 PZC W Het interieur van de Lutherse kerk in de Walstraat in Vlissingen. foto Ruben Oreel door Marcel Modde VLISSINGEN - De Evangelische Lu therse gemeenten in Zeeland wor den in hun voortbestaan bedreigd. Door afspraken bij de totstandko ming van de nieuwe Protestantse Kerk Nederland (PKN) zijn de fi nanciële lasten voor de Luthera nen sterk gestegen. Dertig van de 55 gemeenten landelijk hebben moeite aan de hogere afdracht aan de centrale kas te voldoen. Het probleem schuilt vooral in de stijging van het salaris van de pre dikanten, legt dommee R. van den Berg uit. Hij is als consulent be trokken bij de gemeenten Groe- de-Middelburg-Vlissingen, Zierik- zee en Bergen op Zoom. „Bij de Lutheranen en gereformeerden was dat salaris altijd gematigd, bij de hervormden al iets minder ge matigd." Bij de vorming van de PKN is afgesproken dat niveau ge lijk te trekken en gelijktijdig een in flatiecorrectie toe te passen. Zowel de Walchers-Zeeuws-Vlaamse ge meente als die in Zierikzee heb ben momenteel geen eigen predi kant in dienst. Van den Berg: „In Middelburg kun nen ze het hoofd nog wel een poosje boven water houden. Maar als daar volgens de nieuwe regels een predikant zou moeten functio neren, is het eigen vermogen snel op." In die wetenschap zijn de Lu theranen in gesprek met de protes tantse gemeente Middelburg over de vorming van één gemeente. Van den Berg verwacht dat de nieuwe organisatie binnen twee jaar een feit is. Tussentijds wordt nog wel een Lutherse predikant aangetrokken, die meegaat naar de nieuwe gemeente. De samenvoeging betekent tevens dat de kerkgebouwen in Groede en Vlissingen mogelijk worden af gestoten. De Zeeuws-Vlaamse wijkgemeente zal zich uit prakti sche overwegingen afsplitsen en sa menwerking zoeken met andere gezindten in de eigen omgeving, denkt de consulent. Zierikzee is een geval apart, aldus Van den Berg. De gemeente heeft slechts zon dertig belijdende le den, maar kent daarnaast veel gas ten die graag naar het monumenta le kerkje komen. Samenwerking met andere gezindten ligt volgens de consulent in Zierikzee minder voor de hand. „Vandaar dat ze wil len proberen zelfstandig te blijven, zonder vaste dominee." Dat poetst het probleem van een (zij het lagere) centrale afdracht echter niet weg, realiseert Van den Berg zich. „Dus moet daar nog een oplossing voor worden gevonden. Zierikzee zal zichzelf in ieder geval niet zomaar laten opheffen." Dertig van de 55 Lutherse ge- meenten, waaronder de twee Zeeuwse, worden in hun voortbe staan bedreigd. Hoge financiële lasten zijn de oorzaak. door Maurits Sep ARNEMUIDEN - Vliegveld Mid den-Zeeland had gewoon beter moeten plannen hoeveel helikop- tervluchten worden toegestaan. Dan was het volgens CDA-Kamer- lid A. Koppejan uit Zoutelande niet nodig geweest om het terrein nu al te sluiten voor helikopters, inclusief politie- en traumaheli's. „Het is een beetje eigen schuld", reageert Koppejan. „Als je halver wege het jaar al aan je maximum zit, is er iets mis met de planning." Directeur P. Geysen erkent dat hij eerder aan de maximale 400 heli kopterbewegingen is gekomen dan hij had verwacht. Volgens hem ligt dat vooral aan de hoogtemetingen die in maart met een helikopter zijn verricht in opdracht van Wa terschap Zeeuwse Eilanden. Die zouden tien dagen duren, maar dat werden drie weken. „Daar heb ben zij zich op verkeken en ik dus ook", geeft Geysen toe. Koppejan vindt het bovendien niet terecht dat Geysen naar minis ter Eurlings van Verkeer en Water staat wijst. Geysen vindt dat de mi nister - een partijgenoot (CDA) van Koppejan - een duidelijker standpunt moet innemen en het mogelijk moet maken dat helikop- tervluchten door politie en trau mateam niet meer meetellen bij de norm van 400. „De minister heeft op vragen van ons over de kwestie eerder dit jaar al een geruststellend antwoord ge geven", reageert Koppejan. Eur lings liet in april weten dat trau ma- en politiehelikopters altijd W* Hoogtemetingen voor het water- schap hebben meer helikopter- vluchten gevergd dan verwacht. Vliegveld Midden-Zeeland heeft zich daarin misrekend. kunnen landen op Midden-Zee land omdat daarvoor ontheffing verleend kan worden. Ook kan de minister achteraf besluiten dat overschrijding van de 400 vliegbe wegingen vanwege een noodgeval niet wordt bestraft. „De directie had dus eerder ontheffing moeten aanvragen." Dat is ook al gebeurd, merkt Geysen op. „Ik heb een paar maanden geleden al een ver zoek ingediend om twee keer zo veel helikoptervluchten mogelijk te maken. Als we 800 starts en lan dingen mogen toestaan, is het pro bleem opgelost." Een besluit over aanpassing van de vergunning is er echter nog niet. „Dat duurt ze ker een half tot driekwart jaar. Dus had ik het in maart gedaan, dan had ik er nu ook nog geen pro fijt van gehad." Geysen vindt dat het probleem on nodig tot een 'principediscussie' is uitgegroeid. „We mogen nog wel veel meer vliegtuigen ontvangen, maar helikopters niet." VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag in de Van Dishoeckstraat in Vlissin gen een 44-jarige man aangehou den wegens openbare dronken schap. De man uitte bovendien be ledigingen tegen de agenten. Na zijn aanhouding bleek dat de man ook drugs bij zich had: twee zakjes wiet en drie envelopjes met cocaïne. De drugs zijn in beslag ge nomen. DOMBURG - In café Jerommeke in Domburg is het donderdag smart lappen- en schlageravond. De Ski-Jay draait de grootste hits uit de Alpenlanden en Nederland en België. Er zijn optredens van der Hollandische Schlager, Typi scher Dani en de Skilehrer. Het feest begint om 21.00 uur. De toegang is gratis. Café Jerom meke zit aan de Singel 12. OUDDORP - Een 49-jarige motorrij der uit Zierikzee is maandagavond ernstig gewond geraakt op de N57 bij Ouddorp. De man botste tegen de kerende wagen van een vrouw uit Middelburg. Een automobilist uit Burgh-Haamstede die achter de motorrijder reed kon hem niet meer ontwijken. De motorrijder had botbreuken. Het is het tweede zware ongeval met een kerende wagen op de N57 in twee dagen. MIDDELBURG - Voor de tweede keer is de oliebollenkraam op de Middelburgse kermis verkozen tot 'lekkerste attractie'. De Extreme is volgens de tweekoppige jury de beste vermaaksattractie, de Samba Balloon de beste attractie voor kin deren en de Skee Ball de beste be hendigheidsattractie. De winnaars kregen gisteren een beker van wet houder H. Kool-Blokland (CDA). ZOUTELANDE - Voor de zomerweek in Zoutelande is de Langstraat be dekt met zand. Vandaag vanaf 18.00 uur schatgraven, daarna touwtrekken. Donderdag is er van af 12.00 uur beachvoetvolley, vanaf 20.30 uur touwtrekken voor da mes. Vrijdag zijn vanaf 12.00 uur de finales van het beachvoetvolley. Zaterdag zijn er toernooien jeu de boules en beachvoetvolley en tot middernacht zijn er optredens. MIDDELBURG - De speeltuin aan de Baarsjesstraat in Middelburg krijgt tienduizend euro van de gemeen te. Het geld kan worden gebruikt om de speeltuin op te knappen. De speeltuin in de wijk 't Zand be staat zestig jaar en is daarmee de oudste speeltuin van Middelburg. Eind jaren negentig is de speeltuin ook al eens opgeknapt. door Emile Calon MIDDELBURG - 'Het lijkt of u recht streeks de afgrond ingaat.' Met die woorden toonde politierechter M. Meeuwisse gisteren haar bezorgd heid over de toekomst van een 20-jarige Oost-Souburger. Hij stond terecht voor de mishande ling van een Vlissinger. Hij had hem vorig jaar september met een vuistslag dusdanig toegetakeld dat hij nu twee tanden mist en vier nog recht moet laten zetten. De bezorgdheid van de rechter werd met name veroorzaakt door het strafblad van de jongeman. De afgelopen jaren is hij, steeds in ver band met geweld, vaker in contact geweest met politie en justitie. Een taak- en leerstraf, opgelegd door de kinderrechter, werd door hem niet eens uitgevoerd. Om die reden vond officier van justitie E. Bethlehem het nodig hem nu een celstraf van zeven weken op te leg gen voor die zware mishandeling van de Vlissinger. Meeuwisse vond dat echter net iets te zwaar. Zij veroordeelde hem tot een werkstraf van vijftig uur en vier weken voorwaardelijke celstraf Wel waarschuwde zij hem het deze keer 'niet te verklooien'. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Eventjes was het stil, maar l'Escaut heeft weer van zich laten horen. De corporatie wil met huurders in Vlissingen praten over sloop. Maar wie beslist eigenlijk of hun huizen worden afgebroken? l'Escaut, zegt wethouder van volks huisvesting Tineke Verhage in één adem. „Haar Raad van Commissa rissen neemt een sloopbesluit, dat wij als college beoordelen. Daar is de raad niet bij betrokken." Dus raadsleden, die uiteindelijk de besluiten nemen en dus het hoog ste gezag hebben over de stad, heb ben nu niets te zeggen? „Precies. Dat probeer ik iedereen, ook colle ga-raadsleden, steeds duidelijk te maken", zegt PvdA-fractievoorzit- ter Henk de Haas. „Of we het nou leuk vinden of niet, een corporatie is autonoom in haar beslissingen. Daar gaan wij niet over. En ja, dat vind ik wel eens jammer." Jammer? Ronduit belachelijk, zegt Trix de Roos van de SP. „Ik vraag me wel vaker af of wij iets te zeg gen hebben, maar nu helemaal. Wij zeggen nee tegen sloop en ver volgens gaat l'Escaut toch haar god delijke gang. Daar leggen wij ons niet zomaar bij neer. Wat heeft dit te betekenen, hebben wij wethou der Verhage gevraagd. We hebben nog geen antwoord." De huurders zelf, hebben die nog iets te zeg gen? Weinig, blijkt uit de woorden van de voorzitter van de huurders vereniging. „Huurders kunnen een sloopplan niet tegenhouden", vol gens Cees Zuidweg. „Maar als een meerderheid van de huurders zich uitspreekt tegen het plan, is l'Es- 'Eerst weinig onderhoud, dan reppen van sloop: zo gemakkelijk gaat dat niet' caut verplicht hen van het tegen deel te overtuigen. Maar in princi pe mag ze het advies van de huur ders naast zich neerleggen. Ook dat van ons. Al heeft l'Escaut dat nog nooit gedaan." Huurders heb ben wel degelijk iets in te brengen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28