Ctóiotiiïieiif loor de darmen tegen tuberculose Tumoren te lijf met elektromagnetisch veld Een joint is net zo slecht als vijf sigaretten Melkzuur kan helpen bij genezen van allergie Maagzuurremmers beïnvloeden de geest Printers oorzaak van fijnstof op kantoren PZC Woensdag 8 augustus 2007 21 kingen op te sporen en daar een diagnose aan te koppelen. Lukt dat? Volgens dr. Van Tuyl vaak wel: 38 procent kreeg een zekere diagnose, 32 procent kreeg een mo gelijke diagnose, 30 procent kreeg geen diagnose. Dat laatste bete kent: ondanks de beelden kan de mdl-arts niet zeggen wat er pre cies mis is. Dr. Van Tuyl onderzocht verder of de videocapsule leidt tot een ande re, betere behandeling. Of een ver andering in de verdere analyse. In medisch jargon: heeft deze capsule 'klinische consequenties'? Het ant woord luidt 'ja'. Artsen wijzigen bij bijna vier van de tien patiënten (38 procent) de behandeling na het bestuderen van de beelden. Als de gestelde diagnose 'zeker' was, stapten artsen zelfs zes van de tien keer over op een andere be handeling. Niet vissen in het toilet Thuis drinkt de patiënt één (soms twee) liter water met op losbaar polyethyleen, een laxeermiddel dat de darmen schoonspoelt, zodat heldere opnames gemaakt kunnen wor den. Slikken: De videocapsule wordt ingeslikt en maakt daar na twee foto's per seconde. Nuchter: De eerste vier uur eet de patiënt niets, zodat de opnames niet worden ver stoord. Daarna is een beschuit met een kop thëe toegestaan. Op de wc: Na 24 tot 72 uur, verlaat de capsule op de wc het lichaam. De patiënt hoeft herri niet uit de ontlasting te vissen: beelden zijn via elektro des (met plakkers op het lichaam bevestigd) verzonden naar een datarecorder. De cap sule kan worden doorgespoeld. Obstructie: Er is een risico van 1 procent dat de capsule in de darmen blijft hangen, bijvoor beeld bij een vernauwing. In dat geval haalt een endosco pist of chirurg hem eruit. Filmpje: De arts krijgt de 60.000 opnamen als een film op z'n beeldscherm. Hij kan elk beeld ook apart bestuderen. lijke oorzaak. De Engelse arts Ben jamin Marten was in 1720 de eer ste die opperde dat tuberculose wellicht veroorzaakt werd door 'wonderbaarlijk kleine levende we zentjes die via langdurig nauw con tact van een patiënt overgebracht konden worden naar een gezond persoon'. Het duurde echter nog tot 1882 voordat Martens vermoeden we tenschappelijk werd bewezen. In dat jaar toonde de Duitse micro bioloog Robert Koch onomstote lijk aan dat de bacterie Mycobacte rium tuberculosis de bron is van tu berculose, een bacterie die zich via speeksel en opgehoest slijm gemak kelijk verplaatst van een patiënt naar een gezond persoon. Zo'n dertig jaar eerder, in 1854, was al een begin gemaakt met een meer effectieve behandeling van de ziekte. De Duitser Hermann Brehmer, zelf lijdend aan tubercu lose, merkte op dat zijn ziekte na genoeg verdwenen was na een reis door de Himalaya. Op grond van die ervaring opende hij in het plaatsje Grobersdorf's werelds eer ste sanatorium. Gezonde berglucht en goede voe ding moesten de tuberculosepa tiënt weer op de been helpen. In sommige gevallen lukte dat ook, maar de belangrijkste bijdrage van de sanatoria aan de strijd tegen tu berculose was eigenlijk dat de pa tiënten werden afgezonderd van de gezonde mensen. De kans op verdere verspreiding van de ziekte nam daardoor af Een stap voorwaarts in de behan deling bleek de uitvinding van de röntgenfoto. Deze maakte het mo gelijk tuberculose in een vroeger stadium op te sporen. De patiënt was dan nog minder uitgeteerd, wat de kans vergrootte op gene zing door - bijvoorbeeld - goede voeding. Mede door het massaal op de rönt genfoto zetten van de bevolking in de hiertoe opgerichte consultatie bureaus voor tuberculose daalde het sterftecijfer door tuberculose geleidelijk. Het aantal mensen dat een besmetting opliep bleef echter onverminderd hoog, jaarlijks ruim 15.000 in de jaren veertig in Neder land. Het was de opkomst van de anti biotica, met als eerste streptomyci- ne in 1945, die in combinatie met de verbeterde hygiëne uiteindelijk een succesvolle behandeling van tuberculose mogelijk maakte. In Nederland overleden in 2004 nog 78 mensen aan tuberculose, voor namelijk ouderen die in hun jeugd besmet waren geraakt en bij wie de bacterie nooit helemaal uit het lichaam was verdwenen. Elektromagnetische velden met een lage intensiteit zijn in staat om tumorcellen te doden. Dat is gebleken uit een eerste proef in Israël, waarbij tien mensen met terugkerende hersentumoren werden behandeld. Hun overleving verdubbelde hierdoor ten opzichte van (historische) controles. Dat schrijft E. Kirson (Matam Advanced Technology Centre, Haifa) in het wetenschaps blad PNAS. Waarschijnlijk verstoort de invloed van het elektromagnetische veld de deling van de tumorcellen. Het roken van één joint is voor je longen net zo schadelijk als het ro ken van vijf sigaretten. Dit conclu deert S. Aldington (Medical Re search Institute of New Zealand) in het vakblad Thorax op grond van een onderzoek onder 339 vol wassenen. Regelmatige cannabisro- kers klagen dan ook veelvuldig over kortademigheid en het opge ven van slijm. Een lichtpuntje voor de jointrokers: uitsluitend cannabis roken leidt, anders dan het roken van sigaretten, zelden tot longemfyseem. Allergieën kunnen mogelijk gene zen worden met behulp van gene tisch gemanipuleerde melkzuur bacteriën Lactococcus lactisDoor deze bacteriën zo te veranderen dat zij het eiwit uitscheiden waar tegen de allergie bestaat (aller- geen), kan het afweersysteem in de darmen geleidelijk worden blootgesteld aan het allergeen. Dit kan mogelijk leiden tot tolerantie voor het allergeen. In het vakblad Gastroenterology beschrijft I. Hui- bregtse (AMC Amsterdam) dat dit principe werkt bij muizen. Mensen die veelvuldig maagzuur remmers (zogeheten H2-antagonis- ten) gebruiken, lopen tweeënhalf maal zoveel kans op latere leeftijd last te krijgen van verminderde geestelijk vermogens, zoals ver wardheid en vergeetachtigheid. Dit schrijft M. Boustani (Indiana University School of Medicine; In dianapolis) in het vakblad Journal of the American Geriatrics Society op grond van een studie onder 1558 65-plussers. Mogelijk rem men de maagzuurremmers de op name van vitamine B12. Sommige laserprinters blazen net zoveel stofdeeltjes de lucht in als een brandende sigaret. Dat stelt C. He (Queensland University of Technology, Brisbane) in het vak blad Environmental Science 8c Technology, na onderzoek van 62 printers. Of een printer veel stof uitstoot, hangt onder andere af van het merk en type, maar ook van de ouderdom van de tonercar- tridge en van wat er afgedrukt wordt. Zo is de uitstoot meestal hoger bij nieuwe cartridges en bij het printen van plaatjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21