Geld en werk Veilige concurrentie voor de woekerpolis APOTHEKER PZC Woensdag 8 augustus 2007 1 9 'Gewoon, ik wil hem eens vragen wat hij op Van Dordt tegen heeft.' 'Ik zou maar bij die kerel uit de buurt blijven. Ik heb het niet zo op hem.' 'Ik wil hem toch graag spreken.' 'Maandag ga ik naar een vakbeurs in Amsterdam. Daar gaat Hoevenaar beslist ook heen.' 'Oké, hoe herken ik hem?' 'Weet je wat,' zegt Fridus en ze rilt bij wat hij daarna zegt, 'ga maar met mij mee, dan wijs ik je hem aan.' Fridus gedraagt zich keurig in de auto en Leonie doet haar best om zijn flauwe grappen te negeren en de conversatie op een zeker peil te houden. De beurs wordt gehouden in een verbouwde fabriekshal ergens aan de rand van Amsterdam. Leonie had zich geen enkele voorstelling gemaakt van zo'n happening. Ze heeft dan ook nog nooit een beurs meegemaakt. In het kielzog van Fridus loopt ze langs de verschillende stands, die worden bevolkt door drukkers, zetters, papierfabrikanten. Het is druk, maar Fridus loodst haar zonder aarzelen regelrecht naar de stand van Hoevenaar. Een kaartje met zijn naam in helderblauwe letters zit aan zijn jasje gespeld. 'Dit is mijn stiefdochter Leonie,' roept Fridus tot haar grote schrik. 'Ze wil graag met je kennis maken. Leonie, dit is nou Godfried Hoevenaar over wie ik je heb verteld. Vuur je vragen maar op hem af' Hoevenaar kijkt verrast. Gevleid. Een mooi jong meisje heeft belangstelling voor hem. 'Ans, haal eens koffie voor mijn gast,' zegt hij tegen een middelbare dame die ook in de stand staat.' En daarna tegen Leonie: 'Kom maar even hier achter. Hier is een stoel. Ben je model? Wil je poseren? Wil je dat ik je help aan adressen? Ik ken wel een paar fotografen. Kijk eens hier.' Hij laat haar een showalbum met foto's van halfblote dames zien. Ze bladert er even doorheen. 'Nee, daar gaat het niet om,' zegt ze. Fridus staat opvallend te doen alsof hij niet luistert. Hij kijkt vol nepinteresse in een catalogus van Hoevenaar. 'Het gaat over Cees van Dordt,' zegt Leonie. Er gaat een schokje door Hoevenaar heen. Zijn ogen worden iets kleiner. Zijn handen verkrampen. Leonie heeft het allemaal precies in de gaten en ze brengt de veranderingen in zijn lichaam in kaart alsof ze een college aan het voorbereiden is. 'Met Cees van Dordt wil ik niks te maken hebben,' gromt Hoevenaar. 'Een oplichter. Een zwendelaar. Een schoft.' 'Wat heeft hij u aangedaan?' 'Hij is me een hoop geld schuldig.' 'Waarom gaat u dan niet naar de rechter?' 'Ach jongedame, jij bent nog niet droog achter je oren. Jij weet nog niet hoe de wereld in elkaar zit. Om naar de rechter te gaan heb je een advocaat nodig en die kost net zoveel als Van Dordt me schuldig is.' 'Weet u dat hij een ongeluk heeft gehad?' Ze kijkt aandachtig naar zijn gezicht om te zien of hij al op de hoogte was. Een brede grijns trekt over zijn wangen. 'Je mag het niet vinden,' zegt hij, 'maar dat is nou eens een mooi bericht. Ik kan er in elk geval niet mee zitten. Is het erg met 'm?' 'Behoorlijk ja. Hij ligt in het ziekenhuis.' 'Allemachtig!' Hoevenaar zegt het glunderend. fMorgen aflevering 33. f Verhaal van een kleine man De ruim één miljoen zelfstandigen kunnen binnenkort op een veilige manier hun pensioen verbeteren. door Peet Vogels illustratie Ruben L. Oppenheimer Goed nieuws voor zelf standigen en werkne mers die een pensioen gat moeten vullen. Van af volgend jaar mogen ook banken zich op de pensioenmarkt storten waar tot nu toe verzekeraars het al leenrecht hebben. Meer eenvoudi ge producten en meer concurren tie moeten tot lagere kosten en dus hogere pensioenen leiden. De pensioenmarkt wordt flink op geschud. De aanleiding is de com motie rond de 'woekerpolissen' van de verzekeraars. Die verkopen koopsompolissen aan hun klanten die bol staan van de verborgen kos ten. Het gevolg is dat maar een deel van de inleg daadwerkelijk wordt belegd. In sommige geval len gaat veertig cent van elke inge legde euro op aan kosten. Gelukkig is de pensioenvoorzie ning tegenwoordig een belangrijk politiek item en daarmee willen al le politieke partijen zich profile ren. Vandaar dat de Tweede Ka mer nog net voor het reces ak koord ging met een initiatiefwet van de WD en de PvdA die pen sioensparen bij banken mogelijk maakt. In Nederland gaat sparen voor de oudedagsvoorziening via drie pij lers. De eerste pijler is de AOW, zeg maar het staatspensioen. De tweede pijler zijn de pensioen fondsen en de collectieve regelin gen bij verzekeraars. Die pijler is al leen toegankelijk voor werkne banken niet te veel kosten in reke ning brengen, verwacht Blok. „En het is transparant. Je kunt precies zien wat er met je geld gebeurt." Als de klant een overlijdensrisico- verzekering wil, moet hij die apart afsluiten. Daar krijgt hij dus een aparte rekening voor. Hoe groot het voordeel is, durft Blok niet aan te ge ven. Tijdens de behande ling van het wetsvoorstel circuleer den berekeningen die besparingen tot 30.000 euro aangaven. „Een eenvoudig product en meer con currentie zal hoe dan ook tot lage re kosten leiden", verwacht het Ka merlid. De concurrentie is vooral goed nieuws voor de meer dan één mil joen zelfstandigen. De verwach ting is dat veel meer zelfstandigen voor hun pensioen gaan sparen als dat goedkoper en gemakkelijker wordt. De premies zijn aftrekbaar. Het ministerie van Financiën schat de mogelijke belastingderving op 130 miljoen euro. Om dat gat te dichten, verhoogt Financiën de as surantiebelasting met 0,5 procent tot 7,5 procent. En die belasting moeten alle verzekeringnemers be talen. „Enkele euro's per jaar", al dus Blok. Maar ook de rijkere zelf standige moet inleveren. Nu geldt in de derde pijler nog een belas tingvrijstelling voor pensioenspa ren tot een inkomen van 150.957 euro. Dat wordt in de nieuwe wet 47.700 minder. De aftopping van de aftrek treft naar schatting 25.000 tot 35.000 zelfstandigen. De nieuwe wet kan ook gunstig zijn voor mensen die al bij een verzekeraar zitten. „Afge sproken is dat alleen redelijke kos ten mogen worden berekend voor een overstap van bank naar verze keraar of vice versa", aldus Blok. Nu worden vaak dermate hoge kos ten berekend voor tussentijds op zeggen van een koopsompolis dat overstappen niet loont. Een pensioenpolis voor zelfstandigen moet een simpel product worden met een eenvoudige financiële bijsluiter zonder addertjes onder het gras. mers. Zelfstandigen - en daar ko men er steeds meer van - moeten in de derde pijler sparen voor hun pensioen. En die derde pijler is het domein van de verzekeraars met hun koopsompolissen. Overigens zijn werknemers met een pen sioengat ook aangewezen op de derde pijler. In de derde pijler wil de Tweede Kamer concurrentie van banken toestaan. In wezen is het heel een voudig, licht WD-Kamerlid Stef Blok, een van de indieners van het wetsvoorstel, toe. „Je opent een ge blokkeerde rekening bij de bank en daar stort je je geld op. Dat kan een spaarrekening of een beleg gingsrekening zijn of een combina tie ervan. Ook switchen van spa ren naar beleggen of omgekeerd, moet eenvoudig en vrijwel koste loos kunnen." Zo'n rekening is een eenvoudig product met een eenvoudige finan ciële bijsluiter zonder addertjes on der het gras. Daarvoor kunnen de II Aflevering 32 Waarin Fridus iets te vertellen heeft Die avond eet Leonie bij haar moeder. Fridus Fontein is er ook. Het betekent dat het weer zoeken naar gespreksonderwerpen wordt. Om iets te vertellen te hebben, meldt ze dat de vader van een vriend van haar, een zekere Cees van Dordt, een vreselijk auto-ongeluk heeft gehad. 'Wat is dat voor vriend?' vraagt Wies direct. 'Gewoon, een studievriend. Olivier. Hij studeert farmacie.' 'Ik ken die man,' zegt Fridus, en hij staat op om voor zichzelf nog een biertje open te trekken. 'Olivier?' 'Nee, die Van Dordt. Hij is uitgever. Er is iemand die ongelooflijk de pest aan hem heeft. Hoevenaar heet ie, ik heb hem pas nog ontmoet. Van Dordt heeft hem belazerd.' 'Vertel op!' 'Weet ik veel. Iets met geld. Van Dordt wou niet betalen of zo. Hoevenaar riep dat hij hem al zijn tanden uit zijn mond zou slaan.' 'Misschien heeft Hoevenaar hem wel dat auto-ongeluk bezorgd. Hoe ken jij hem?' 'Hij is leverancier van fotomateriaal en tekeningen. Hij komt nogal eens langs om me z'n plaatjes aan te smeren.' 'Weet je ook waar die man woont?' Fridus kijkt haar van opzij aan. 'Wat moet je van hem?' Van jan Terlouw en Sanne Terlouw zijn eerder verschenen De charmeur en Venijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19