Buiten! h d Een jaar lang ^ufoWeek voor slechts €1 per week? Deze week in de winkel voor slechts Oermoeder na 3,2 miljoen jaar op reis Dodental door overstromingen in Azië stijgt tot negentienhonderd vanaf Overstromingen Azië Zware regenval maakt einde aan lange hittegolf in Bulgarije. Skelet Lucy moet geld bijeenbrengen voor opknappen museum. kortweg genieten 10 I Woensdag 8 augustus 2007 PZC zwaarst getroffen gebiodon NEPAL BANGLADESH BIHAR Ga dan snel naar www.autoweek.nl/abonnement en vul uw gegevens in. U kunt ook gratis bellen met 0800-5567777. U krijgt dan elke week 50% korting! PAKISTAN". m wind richting Ji tijdens zomer- moesson, die van juni tot september extreem veel neerslag brengt INDISCHE OCEAAN •X krn I. I UTTAR PRADESH ASSAM lolkata (Calcutta) GOLF VAN BENGALEN SLACHTOFFERS Bangladesh 9.000.000 18.000.000 335.000 DODEN >280 >1.500 >100 EHHHgji anp - bron: afp NEW DELHI - Het dodental in India, Bangladesh en Nepal is sinds het begin van de overstromingen in juni gestegen tot negentienhon derd. Het waterpeil in Zuid-Azië begon gisteren echter te zakken na de zware moessonregens van de af gelopen maanden. Reddingsoperaties die hulp probe ren te bieden aan ruim vijftig mil joen getroffen mensen duren voort. Reddingswerkers hebben echter nog niet alle gebieden be reikt. „Wij hebben geen hulp ont vangen en nog geen handvol graan gekregen sinds twee we ken", aldus een dorpeling uit de In diase deelstaat Bihar. „De hele fa milie heeft honger." Overstromingen in Bulgarije heb ben de laatste twee dagen vijf men sen het leven gekost. Hevige regen val in het Balkanland heeft een einde gemaakt aan een lange hitte golf waarbij temperaturen tot 43 graden Celsius werden bereikt. De meeste slachtoffers vielen in het noorden, waar ook nog enkele mensen worden vermist. door onze correspondent llona Eveleens NAIROBI - Het skelet van Lucy, de beroemdste voorloper van de mo derne mens, is begonnen aan een tournee langs Amerikaanse musea. Het 3,2 miljoen jaar oude fossiel verliet zonder veel fanfare Ethiopië waar het in 1974 werd gevonden. Het bezoek aan de Verenigde Sta ten is omstreden. Sommige weten schappers vrezen beschadiging van de overblijfselen door de reis. Min naars van Afrikaanse kunstschat ten vinden dat Lucy thuis had moe ten blijven. Lucy is geclassificeerd als deel uitmakend van de kleine mensachtigen Australopithecus af- arensis, die drie tot vier miljoen jaar geleden in Afrika leefden. Het skelet van de oermoeder owerd ge vonden in de Afar-regio, een woes tijn in het noordoosten van Ethio pië. Lucy en haar soortgenoten lie pen rechtop, maar wetenschappers zijn het oneens of zij ook nog ge noeg aapachtige kwaliteiten beza ten om zich goed in bomen te be wegen. Afrika wordt beschouwd als de wieg van de mensheid. In het nationale museum in de Ethiopische hoofdstad Addis Abe ba is alleen een kopie van Lucy te zien. Maar in het museum voor na tuurwetenschappen in het Ameri kaanse Houston zal het echte fos siel worden tentoongesteld. Daar na gaat het skelet verder op tour nee in andere musea in Washing ton, New York, Denver en Chicago 'Afrika wordt beschouwd als de wieg van de mensheid' en keert eind volgend jaar weer te rug naar Ethiopië. Afrikaanse kunstschatten zijn meestal niet in de plaats van her komst te zien maar wel in westerse expositieruimten. In het British Museum in Londen vergaapte zich een Nigeriaan aan prachtig bewerk te houten deuren uit zijn land en vroeg zich af waarom hij ze niet thuis kan bewonderen. In de kel ders van het British Museum be vinden zich volgens kenners vrach ten Afrikaanse kunstschatten. Er is echter geen plaats om ze te expose ren. Bovendien bestaat de vrees dat Afrikaanse regeringen hun ei gendommen, ooit gestolen door Britse kolonisten, terugeisen. In 2005 gaf Italië na grote druk een 24 meter hoge obelisk terug aan Ethiopië. Italiaanse troepen had den die in 1937 in opdracht van Be nito Mussolini meegenomen naar Rome. De 1800 jaar oude obelisk is afkomstig uit Axum, waar volgens de legende de koningin van Sheba zetelde en zich de heilige ark be vindt. Kunstschatten hebben vaak niet de eerste prioriteit van Afrikaanse regeringen die worstelen met een enorme schuldenlast. In veel hoofdsteden in Afrika staan welis waar nationale musea, maar die da teren veelal uit de jaren zestig en zijn niet geoutilleerd voor de con servering en beveiliging van kunst schatten. Ethiopië belooft met de opbrengsten van de tournee van Lucy het vervallen en verouderde museum in de hoofdstad Addis Ab eba op te knappen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10