Populariteit van breezer neemt in hoog tempo af Turks Kamerlid hekelt positief discrimineren KRA5.NL 'Door agent gedode man bedreigde buur' Fly-drive ANDALUSIË Hart van SPANJE Grand Tour ANDALUSIË Klassiek SPANJE Stichting Alcoholpreventie blijft zich zorgen maken. Plan Rijk zou indruk wekken dat baan is te danken aan afkomst. Meer gevallen van eergerelateerd geweld Zaak babylijkje in Opsporing Verzocht VWA doet slot op kermisattracties Gorilla Bokito mag weer naar buiten Eerste vrouwelijke generaal bij luchtmacht Ravage op Prins Clausplein na ongeluk waarom zou je verder zoeken boek online of bel 0900 - 9697 -| PZC Dinsdag 7 augustus 2007 5 DEN HAAC - Breezers raken snel uit de gratie. Na de ongekende hype van een paar jaar geleden stort de verkoop in hoog tempo in. Dit jaar wordt naar verwachting 8 miljoen liter van het alcoholische mix drankje verkocht, nog maar een kwart van het topjaar 2002. Volgens de Commissie Gedistil leerd, onderdeel van het Product schap Dranken, is de populariteit van de mierzoete alcoholcocktails in Nederland op een dieptepunt beland. „Je ziet ook dat er minder soorten bijkomen", aldus secreta ris Joep Stassen. „Ik denk dat de breezer gewoon een hype is ge weest." De breezer, een mix van sterke drank zoals rum of wodka met fris drank, werd na de eeuwwisseling onder jongeren in korte tijd enorm populair. De verkopen in discotheken en supermarkten, die de drankjes ook mochten verko pen, schoten omhoog. Maar na een hype van een paar jaar is de breezer in ongenade gevallen. Vo rig jaar daalde verkoop met ruim een kwart, het jaar daarvoor met 30 procent. Toch blijft de Stichting Alcoholpre ventie (Stap) zich zorgen maken over zoete alcoholdrankjes. Vol gens de organisatie neemt de po pulariteit van breezers inderdaad af, maar stijgen de verkopen van de zogeheten likorettes (likeurach tige drankjes) juist weer met 15 procent. Die zouden ook in trek zijn bij jongeren. „In Nederland zijn allerlei zoete drankjes op de markt", aldus Stap-directeur Wim van Dalen. „Die verbloemen de smaak van alcohol. Er wordt ook W* Breezers zijn steeds minder popu- lair. De verkoop van andere zoe te mixdrankjes, zogeheten liko rettes, neemt juist toe. Die toena me is echter vrij bescheiden. DEN HAAG - De Tweede Kamerfrac tie van D66 heeft forse kritiek op de wijze waarop minister Guusje ter Horst (Binnenlandse Zaken) meer allochtonen probeert te wer ven voor een baan bij de overheid. Het plan zet allochtonen op een dubbele achterstand, aldus het Tweede Kamerlid Fatma Koser Ka- ya gisteren. Zij is zelf Turkse van origine. Het kabinet heeft in het beleids programma vastgelegd dat het aan deel van allochtonen in de publie ke sector in 2011 met de helft moet zijn toegenomen in vergelijking met dit jaar. Er komen ook 2000 vaste stage plaatsen bij het Rijk, waarvan de helft bestemd is voor allochtonen. Tweede Kamerlid Koser Kaya ver wijt minister Ter Horst, die verant woordelijk is voor de ambtenaren, dat hierdoor de indruk kan ont staan dat allochtonen hun baan te danken hebben aan hun achter grond en niet aan hun kwaliteiten. Ook zouden zij volgens de fractie van D66 als 'ziek, zwak en misse lijk' worden neergezet. „Diversiteit kun je niet afdwin gen", vindt het D66-Tweede Ka merlid. Fatma Koser Kaya zegt dat minis ter Ter Horst beter de hindernis sen kan wegnemen voor mensen die nu met moeite aan een baan komen. Als voorbeeld noemt het Kamerlid het ambtenarenrecht. Dat zou ont slag van slecht presterend over heidspersoneel vaak bemoeilijken, meent de politica. Volgens Fatma Koser Kaya zorgt de uitzonderingspositie van ambte naren ervoor dat 'outsiders' niet aan de bak komen bij de overheid. driftig geëxperimenteerd met ge zoete wijnen en bieren. Je ziet die drankjes in allerlei leuke flesjes op de markt." Stap maakt zich al langer zorgen over de toename van zoete mix drankjes. Eerder dit jaar pleitte de stichting er nog voor om alle breezers uit de schappen van de su permarkt te laten verdwijnen. Ze zijn riskant voor jongeren, vindt Stap, en zouden daarom alleen in slijterijen verkocht mogen wor den, net als alle sterke drank. Volgens de Commissie Gedistil leerd is uit de cijfers niet op te ma ken dat er een verschuiving is naar andere sterke dranken. Bovendien zou de groei van likorettes veel te laag zijn om de verkoopdaling van breezers te compenseren. „Dat we specifieke producten zoeten voor de jeugd is onzin", aldus Stassen. „Producenten moeten zich strikt houden aan lokale regelgeving en aan interne codes. Daarin staat ook dat zij zich niet specifiek op minderjarigen mogen richten." LEENS - De 33-jarige Klaas Tuma uit het Groningse Leens, die zon dagavond door een agent is dood geschoten, zat volgens een oogge tuige met een mes achter zijn buurman aan. De man was een kijkje gaan ne men omdat Tuma en zijn vriendin ruzie hadden. Een andere buurtbe woner was bang voor escalatie en ging ook naar de woning van het slachtoffer. Vervolgens liep het uit de hand, Tuma en de buurman kregen ruzie. Het slachtoffer greep een mes en wilde de buurman die naar buiten vluchtte te lijf gaan De politie was toen al gearriveerd. Volgens de ooggetuige liep Tuma 'als een dolle stier' naar buiten. De agent voelde zich zo bedreigd dat 'hij zich genoodzaakt zag om te schieten', verklaarde het Openbaar Ministerie (OM) gisteren. De agen ten hadden nog om versterking ge vraagd, maar die kwam pas nadat het fatale schot was gelost. ROTTERDAM - Het aantal meldin gen van eergerelateerd geweld in Rotterdam steeg in de eerste helft van dit jaar sterk. Sinds januari kwamen ruim zeventig meldingen binnen. In heel 2006 waren het er dertig. Gemeente, GGD, politie en hulpverleners pakken het pro bleem sinds 1 januari samen aan. ROTTERDAM - Het tv-programma Opsporing Verzocht besteedt van avond aandacht aan de zaak rond het babylijkje dat in 1996 in de Rot terdamse Rijnhaven werd gevon den. Het stoffelijk overschot, van een pasgeboren jongetje, is nooit geïdentificeerd. DEN HAAG - De Voedsel en Waren Autoriteit heeft gisteren drie ker misattracties van het type Booster verzegeld. Zaterdag brak in Frank rijk door onbekende oorzaak de bak van deze attractie, waarin vier mensen zaten, af en viel ruim der tig meter naar beneden. Hierbij kwamen twee mensen om. ROTTERDAM - Gorilla Bokito en zijn familie mogen vanaf vandaag weer naar buiten. Het eiland is nu 'Bokito-proof, meldde Diergaarde Blijdorp in Rotterdam gisteren. De mensaap ontsnapte in mei uit zijn verblijf en viel een vaste be zoekster aan. DEN HAAG - De Koninklijke Lucht macht heeft haar eerste vrouwelij ke generaal. Commodore Made- lein Spit kreeg gisteren in Breda haar nieuwe strepen opgespeld. Zij heeft de afgelopen twee jaar in Washington gewerkt aan het pro ject voor het gevechtsvliegtuig Joint Strike Fighter. DEN HAAG - Een ongeval heeft op het Prins, Clausplein een ravage aangericht. Een truck raakte de vangrail en viel drie meter lager ondersteboven op de rijbaan rich ting Rotterdam. De weg was tus sen 14.00 uur en 20.00 uur dicht. De chauffeur is ongedeerd. Vertrekdata: 30/8, 6-13-20-27/9 en 18/10 Voordelig naar wellicht het mooiste deel van Spanje! Al vanaf de spotprijs vanaf 499 p.p. kunt u de mooiste steden van historisch Andalusië gaan bewonderen. Per huurauto maakt u een ontdekkingstocht door de geschiedenis, waarbij wij naast de auto en de vlucht ook de overnachtingen alvast voor u regelen. Natuurlijk bezoekt u de oude koningsstad Granada en zijn Alhambra, bewondert u de oude Moorse stad Córdoba en vergaapt u zich in Sevilla aan de prachtige klokkentoren La Giralda. Of wat dacht u van een uitstapje naar de sfeervolle renaissancesteden Baeza en Ubeda, Ronda of de Sherrystad Jerez de la Frontera? Inclusief luchthaven- en toeristenbelastingen, 7 x ontbijt Reisnummer EZ 74.723, zie www.kras.nl/74723 Vertrekdata: 1-15/9 en 6-20/10 Zeer voordelig geprijsd! Vanaf 639 maakt u kennis met het historierijke Castilië, in het hart van Spanje. Vanaf Amsterdam vliegen we naar Madrid, waar we de eerste 2 dagen aandacht besteden aan de pracht en praal van deze stad. Zo rijden we tijdens een stadsrondrit door prachtige lanen en gezellige pleinen naar het Koninklijk Paleis, het stadhuis en het beroemde Prado. Maar uiteraard besteden we ook voldoende aandacht aan de andere juweeltjes van steden die in dit gebied te vinden zijn. Wat te denken van de sprookjesachtige burcht van Segovia, het kloosterpaleis El Escorial, de renaissancestad Salamanca en het trotse Toledo! Inclusief luchthaven- en toeristenbelastingen, 7 x ontbijt en 3 x diner. Reisnummer EZ 24.023, zie www.kras.nl/24023 Vertrekdata: 30/8,6-13-27/9 en 4-11/10 Een heerlijke combinatie van cultuur en strand, en dat vanaf slechts 899! Niet alleen bezoe ken we historierijke steden en pittoreske dorpjes, ook genieten we van een mooi landschap en de heerlijke Costa del Sol. We starten onze ontdekkingstocht in het hooggelegen dorpje Ronda en maken een rondje langs de meest indrukwekkende steden, waaronder de havenstad Cadiz, de Britse enclave Gibraltar, het schitterende Sevilla, Córdoba met zijn unieke Mezquita, de renaissancesteden Baeza en Ubeda en de oude koningsstad Granada. Uiteindelijk belanden we aan de zonnige Costa del Sol voor enkele stranddagen. Maakte u ooit zo'n complete reis? Inclusief luchthaven- en toeristenbelastingen, 14 x ontbijt en 12 x diner. Reisnummer EZ 74.724, zie www.kras.nl/74724 Vertrekdata: 6-20/9 Een fantastische rondreis met louter hoogtepunten! Tijdens deze reis, die u boekt vanaf 998, wisselen we indrukwekkende steden af met mooie en ruige natuurgebieden. De talloze kastelen, forten en paleizen zijn werkelijk een lust voor het oog. Wat dacht u van Sevilla met de imposante Santa Maria kathedraal of de voormalige koningsstad Granada, waar het wereldberoemde Alhambra met het Alzacaba op u wacht. Aan bod komen verder Salamanca, Toledo en Madrid, het kloppende hart van Castilië. Aan het einde van deze rondreis kunt u lekker genieten van het heerlijke Spaanse zonnetje op het strand van de Costa del Sol. Inclusief luchthaven- en toeristenbelastingen, 14 x ontbijt en 10 x diner. Reisnummer EZ 24.021, zie www.kras.nl/24021 8-daagse fly-driue Spanje Naar o a. Granada. Córdoba. Sev/illa en Ronda Nergens goedkoper! vanaf 8-daagse vlieg-/rondreis Met o.a. Madrid, Segevia, Avila en Toledo Voordeel topper! vanaf 15-daagse vlieg-/rondreis Spanje Met o.a Ronda, Gibraltar, Sevilla, Córdoba en Granada Zeer uitgebreide rondreis!^ vanaf 15-daagse viieg-/rondreis Alle highlights in één reis! vanaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5