Het maakt de Amerikaan niet uit of het Zeeuws is Klederdrachten, zomer@pzc.nl www.pzc.nl Zomerredactie PZC We zijn vandaag op onderzoek gegaan in de souvenirshop. Wat neem je als toerist mee uit Zeeland? Wat ver koopt goed? Lang niet altijd Zeeuwse waar, blijkt uit de top vijf van populairste souvenirs. door Timo van de Kasteele Koploper van de afgelopen ja ren is, volgens Caspar Diesch van Tabac&Gifts uit Middelburg, zonder meer de koel kastmagneet. Deze magneten, voorzien van Zeeuwse taferelen als het Middelburgse stadhuis of de stormvloedkering, zijn niet ori gineel, toch vinden ze gretig af trek. Ze zijn goedkoop, klein en stralen het beeld uit van de vakan tiebestemming. „Amerikanen zijn hier dol op", vertelt Diesch. Het VOC-verleden wordt door de souvenirhandel sterk uitgebuit. Duitsers zijn er dol op. Minituurschepen als de Batavia en Fregata worden veel vuldig verkocht. Daarbij letten de Oosterburen vooral op kwaliteit. De modellen die minder gedetail leerd zijn vormgegeven laten zij links liggen. Diesch heeft zijn aan bod hier na een jaar al sterk op aangepast. „In de beginjaren waren het voor namelijk goedkope bootjes die ik inkocht. A snel kwam ik tot de conclusie dat de duurdere boten veel populairder waren. Zo popu lair dat ik de modelauto's die ik ook verkoop, waarschijnlijk ga ver vangen." soorten, veelal erg traditioneel. Een Nederlandse vlag met daarin het woord 'Zeeland'of simpel weg: 'I love Zeeland'. We blijven bij de vlaggen. Niet in stickerformaat, maar echt groot. De Zeeuwse vlag symboliseert de eeuwigdurende strijd tegen het wa ter. Niet alleen door de Leeuw die worstelt en bovenkomt, op een wapperende banier zijn de blauwe strepen net golven. 3 Wereldwijd is het geliefd, maar veel Nederlanders veraf schuwen het: Delftsblauw. Alweer putten we uit ons rijke ze ventiende eeuwse verleden. Toch is ook dit product razendpopulair. Amerikanen in het bijzonder ko pen het veelvuldig. „Amerika moet inmiddels zijn overgoten met Delftsblauw", zegt Diesch. Dat er geen Zeeuwse afbeeldingen op het Delftsblauwe aardewerk staan, maakt de gemiddelde Ame rikaans niks uit. Daarom is het ook in een Zeeuwse souvenirwin kel volop in voorraad. Met stickers geven mensen 4 aan waar zij zoal geweest zijn. Natuurlijk ontbreken ook deze niet in de giftshop. Cara vans en campers worden opge sierd met stickers die de vakantie bestemming verraden. Sommige mensen maken er hele kunstwer ken van. „Het is een goedkoop en leuk arti kel dat door veel mensen gekocht wordt." Ze zijn er in verschillende 5 Klompen, wie loopt er te genwoordig nog op? Van het totaal aantal verkochte klom pen wordt slechts twintig procent gebruikt door agrariërs. Tachtig procent wordt gebruikt als souve nir. De klomp in souvenirsvorm wordt in vele vormen verkocht. Van decoratieve miniklompjes tot klomp als sleutelhanger of bierope ner. Je kunt het zo gek niet beden ken of de klompvorm kan ervoor worden gebruikt. Zeeuwse motie ven ontbreken vaak. TTWTHiTTTTOT? I —Ifc I «ÏT1HI Geen mooiere provincie dan Zee land. ledereen die er woont, heeft wel zijn favoriete plekje. Laat het ons weten! In de rubriek Aanbevo len geven we tips van lezers door aan lezers. Voor de krant van don derdag willen we van u weten wat de mooiste vliedbergen in Zeeland zijn. Mail ons: Kijk ook op onze site: Of schrijf naar: Bellen kan ook: door Anoeska Gijzel Boeren, burgers en buitenlui. Het leven in en om de stad Goes van de afgelopen eeuwen. Het is in een notendop terug te vinden in het Historisch Museum De Beve- landen in Goes. Het gebouw deed ooit dienst als klooster, weeshuis en armenschool, maar herbergt nu een uitgebreide collectie voor werpen, variërend van potjes, pan netjes en prulletjes tot schilderijen en klederdrachten. De grootste voorwerpen zijn de schutterstukken: vier enorme schil derijen met groepsportretten van wethouders, schuttersgilden en an dere hooggeplaatste personen van de stad in de zeventiende eeuw. Mannen met statige gezichten en witte, kanten kragen. „Wat de Nachtwacht is voor Amsterdam, y zijn de schutterstukken voor Goes", zegt directeur Hans Oomen om de status van de schil- m derijen aan te geven. fi Het kleinste voorwerp is onder deel van de wisselexpositie 'water, vroeger en later'. Het is een schab- beliertje van zeven millimeter doorsnee en nog geen halve milli meter dik. Rooms-katholieken droegen dergelijke hangertjes in de hoop dat zij hulp kregen van een heilige. In dezelfde expositie is het storendste element van het mu seum te vinden: een knaloranje bidon van het goedkoopste plastic, bedrukt met de naam van het wa terbedrijf dat de tentoonstelling sponsort. De drinkbeker valt jam merlijk uit de toon temidden van foto Timo van de Kasteele Koelkastmagneten blijken topsouvenirs te zijn ZOMERAGENDA OP PAD Tijdens een tocht met de paardeilra vanuit Grijpskerke vertelt koetsierSj de Visser over het ontstaan vanWak Inschrijven is noodzakelijk, bij Imker Poppendamme aan de Poppendans in Grijpskerke; tel. 01 1 8-616966. Belangstellenden kunnen deSintL Monstertoren in Zierikzee beklim Wie de moeite neemt 281 treden omhoog te gaan heeft een sdittj uitzicht over Zierikzee en omg* 11 tot 16 uur. Informatie: 06-2lh Avondmarkt 'Sluis in zomerse sferen'. Met muziek en entertainment. Sluis, 17-22 uur. Opblaasdorp Kindercircus Opblaasdorp, voor kinderen van 4 tot 12 jaar op sportveld Mevo aan de Lange Blokweg in Zierikzee. Van 10 tot 16 uur. Roofvogelshow Met diverse soorten roofvogels. Oostka- pelle, Terra Maris, 16.30 en 19 uur. Trekpaarden Historische oogstdemonstratie met 25 Zeeuwse trekpaarden. Landbouwbedrijf De President, Daleboutseweg, Burgh-Haamstede. Van 15 tot 20 uur. Stilte-avond Stilte-avonden, voor bezinning en gebed. Domburg, Sint-Willibrorduskapel, 20.30-21.30 uur. Jaarlijkse kermis Zierikzee. Van 11 tot 24 uur. Wandeltuin Rondleiding in de Vasthituin in Renesse. Renesse, kerk, 19 uur. Maritieme markt Met braderie, straattheater, kinderspelen, poppenkast, roofvogelshow en middel eeuwse ambachten. Zierikzee, 8-16 uur. Boekentafel Boekentafel met nieuwe boeken en orgel spel. Domburg, Dorpskerk, 20.30-21.30 uur. Historische markt. Veere, 10.00-17.00 uur. Oude ambachten Demonstraties van werken met oude trek paarden en andere ambachten. Museum Goemanszorg, Dreischor. Stadswandeling Wandeling door Biervliet. Telefoon: 0115-482880/481521. Biervliet, dorpshuis Hoogstraat 2,14 uur. Toeristenmarkt Zoutelande, 12.00-21.00 uur. Rondleiding kwekerij Belangstellenden kunnen een kijkje ne men in Kwekerij Het Ferdinandushof. Overslag, 14-16 uur. Diavoorstelling Diavoorstelling over de geschiedenis van slot Haamstede. Aanmelden via WV Schouwen-Duiveland: 0900-2020233. Burgh-Haamstede, Slot Haamstede, 19.00 uur. Tuinwandeiing Wandeltuin Hof Vasthi. Renesse, zijkant dorpskerk, 19.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 52