Vervoersverbod blijft van kracht m Extra beveiliging voorzitter comité ex-moslims 4 Dinsdag 7 augustus 2007 PZC Tot nu toe geen met mkz besmet vee gevonden in Nederland. <v DEN HAAG - De Voedsel- en Waren autoriteit verwacht donderdagoch tend alle risicodieren die sinds juni uit Engeland zijn geïmpor teerd op mond- en klauwzeer (mkz) te hebben gecontroleerd. Het gaat om zo'n 190.000 schapen, geiten, varkens en runderen ver deeld over 150 bedrijven in vooral Overijssel en Gelderland. Tot nog toe is er in Nederland geen besmet vee gevonden. Noch tans houdt het ministerie van Landbouw voorlopig vast aan het vervoersverbod van levende die ren. Wel is het mogelijk dat voor enkele dieren het vervoersverbod versoepeld wordt, meldt een woordvoerster. Voor welke dieren de versoepeling geldt en wanneer die ingaat kan het ministerie niet nog niet zeggen. Door het verbod zijn veel agrarische evenementen geheel of gedeeltelijk afgelast. Zo moest de organisatie van de Land- bouwdag in het Friese Opmeer gis teren de populaire beestenkeuring afgelasten. De aanvoer van vlees naar de supermarkten loopt geen gevaar. Wel lijden de slachterijen schade. Transporteurs mogen hun wagens niet op verschillende be drijven volladen, maar moeten rechtstreeks van de boerderij naar het slachthuis rijden. Nederlands grootste runder- en varkensslachte rij Vion Food (met verschillende vestigingen in Nederland) kan ech ter geen raming geven van wat het vervoersverbod het bedrijf kost. Ook het Productschap voor Vee en Vlees heeft nog geen beeld van de schade die de veehandel en het veetransport door de maatregelen lijden. De brancheorganisatie Transport en Logistiek Nederland schatte gisteravond dat de mkz-cri- sis de veetransporteurs een mil joen euro per week kost. De maatregelen in Nederland te gen mkz gaan verder dan die van Brussel. De Europese Unie ver biedt alleen de import van vee en zuivel uit Groot-Brittannië (met uitzondering van Noord-lerland). Britse boeren zijn boos omdat het mkz-virus mogelijk uit een labora torium komt dat er slordig mee lijkt te zijn omgesprongen. Het laboratorium in Surrey wordt gebruikt door IAH, een regerings instituut voor dierenwelzijn, en Merial, een Amerikaanse privéon- derneming die vaccins voor dieren ontwikkelt. Het mkz-type dat vori ge week is aangetroffen wordt door Merial op grote schaal ge kweekt voor de ontwikkeling van mkz-vaccinaties. Dit type van het virus werd geïsoleerd tijdens de mkz-uitbraak van 1967. Het insti- De Voedsel- en Warenautoriteit heeft komende donderdag al het geïmporteerde risicovee gecon troleerd op besmetting met mond- en klauwzeer. tuut ontkent dat het veiligheids procedures heeft geschonden en zegt dat het te vroeg is om de bron van de uitbraak vast te stellen. Maar Britse inspecteurs zeggen er welhaast zeker van te zijn dat het virus uit het lab afkomstig is. Vol gens Gareth Vaughan van de vak bond in Wales zijn veel boeren ontzettend kwaad en verbitterd. „Strenge hygiëne-eisen zijn inmid dels verankerd in onze dagelijkse werkzaamheden. Het zou ironisch zijn als een gebrek aan veiligheids maatregelen bij een laboratorium de oorzaak is van de uitbraak. He lemaal als het een instituut betreft waar dierenwelzijn namens de re gering wordt onderzocht." Boeren bond NFU is 'diep bezorgd': „Vee boeren door het hele land zullen woedend en verbaasd zijn bij het idee dat een dergelijk instituut dit vreselijke virus in onze veestapel heeft gebracht." De Britse regering heeft veel kritiek gekregen op haar trage reactie op de uitbraak van zes jaar geleden. PETER I STRAATE VOORBURG - Ehsan Jami, de voor zitter van het comité voor ex-mos lims, krijgt extra beveiliging. De Nationaal Coördinator Terrorisme bestrijding (NCTb), het OM en de politie hebben gistermiddag tij dens een overleg besloten dat 'aan vullende maatregelen' nodig zijn voor de beveiliging van het 22-jari- ge raadslid van de PvdA in Leid- schendam-Voorburg. Dat liet een woordvoerder van de NCTb giste ren desgevraagd weten. Jami is za terdag in Voorburg mishandeld. Zijn adviseur, wetenschapper en publicist Afshin Ellian, verklaarde gisteren dat de Iraniër Jami na een bezoek aan de supermarkt werd opgewacht door drie mannen van allochtone afkomst die hem aan vielen en uitscholden. 73AKICES WAT SC/VJ PRUK ■STiRAHp AANKONDIGING VAN EEN OPENBARE AANBESTEDING Opdrachtgever: Referentie: Omschrijving: Aard van opdracht: Procedure: Gemeente Terneuzen 07/9S2375.D0/K002 Rioleringswerken Serlippenspolder fase I te Terneuzen Werken Nationale openbare procedure overeenkomstig het U.A.R. 2001 M W M De volledige tekst van deze aankondiging is te vinden op: www.aanbestedingskalender.nl s b ROYAL HASKONING Door het vervoersverbod moest de organisatie van de Landbouwdag in Opmeer gisteren de populaire beestenkeuring afgelasten, foto Henk de Weerd/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4