Miscommunicatie grootste gevaar het peloton Sterrenregen aan de 1 oostelijke hemel Netwerk NIOO stofzuigt op de Zuidpool PZC Dinsdag 7 augustus 2007 3 door Jeffrey Kutterink Gaan na het splitsen van de energiebedrijven de reke ningen omhoog? Wordt Delta opgekocht en verdwijnt het kantoor uit Middelburg? De energiebedrijven zeggen van wel. Maar het is koffiedik kijken. Want veel voorbeelden van wat er na splitsing gebeurt zijn er niet, zegt hoogleraar Eric van Damme minste, als je slaappillen niet mee rekent. Als die op de dopinglijst zouden staan, zou acuut het halve peloton uit de wedstrijd worden genomen. De tocht vergt veel van het lichaam en daarom komen sommige deelnemers maar moei lijk in slaap. Toch is iedereen vol gens Schouwenaar nog vol goede moed. Zelf is hij ervan overtuigd dat hij zaterdag op de fiets Goes in rijdt. „De sfeer binnen de groep is fantastisch. Als het even wat min der gaat, slepen we elkaar er door heen." van de Universiteit Tilburg. Alleen in het Verenigd Koninkrijk en in Nieuw-Zeeland zijn energiebedrij ven opgeknipt. In Engeland is dat overigens niet afgedwongen door de overheid. „In het Verenigd Koninkrijk is een aantal netten opgekocht door het Franse EDF. De Britten hebben zulke voorwaarden gesteld dat het onderhoud is gegarandeerd. In Ne- derland doen we daar spastisch over. Er is niet overtuigend aange toond dat het per definitie mis gaat met de stroomlevering omdat netten niet in handen zijn van de overheid. Als je zegt dat de leve ring onbetrouwbaar wordt, zeg je eigenlijk ook het vertrouwen in je eigen toezichthouder (DTE-red.) op." Of splitsing verstandig is, is vers door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De Perseïden, de lan ge stroom komeetresten die elke zomer in de baan van de aarde raakt, zijn dit weekeinde volop te zien, waarschuwt sterrenwacht Philippus Landsbergen. Maar be kijk de sterrenregen buiten in de tuin en kom niet naar het observa torium in Middelburg, raadt de voorzitter van de Middelburgse vereniging aan. De vallende ster twee, zegt Van Damme. „In het Verenigd Koninkrijk zie je dat het vooral misgaat in de communica tie tussen de twee bedrijfsonderde len. Een voorbeeld zijn de Engelse spoorwegen. Bij een spoorongeval is het niet altijd duidelijk of het on geluk te wijten is aan de machinist of de beheerder van het spoor. In dat soort gevallen is splitsing niet verstandig." ren gaan eenvoudig te snel om in een kijkerbeeld te volgen. De ster renregen is het beste te zien aan de oostelijke hemel, na midder nacht tot het ochtendgloren. De zwerm komeetstofdeeltjes pas seert nu al, maar is het beste te zien in de nacht van zondag op maandag. De nieuwe maan werkt mee aan een goed verduisterde achtergrond. Wel kan de verwach te regen de pret bederven. COMMENTAAR De risico's van hevige concurrentie op de internationale energiemarkt mogen de betrouwbaarheid van de levering niet in gevaar brengen. Publiek eigendom van het energienetwerk biedt de afnemers de meeste zekerheid en houdt de overheid betrokken in het geval van calamiteiten. Verder kunnen aanbieders van energie via dat publieke net concurreren op basis van gelijke gebruikstarieven, vergelijkbaar met transportbedrijven via de openbare weg. Zo heeft de consument de beste kans op een lage prijs. Dit is in grote lijnen de gedachte achter de opdracht tot splitsing van energiebedrijven. Als antwoord op de ondernemingslust en schaalvergroting in deze sector heeft Nederland geen betere optie dan het netwerk in eigen hand te houden. Daarom moeten de energiebedrijven hun netwerk in een apart bedrijf onderbrengen, afgesplitst van handel en productie. Tot zover geen probleem. Maar een commercieel energiebedrijf staat of valt bij waarde en kracht. Zonder netwerk is zo'n bedrijf gewoon een flinke kop kleiner. Concurreren op een Europese markt waar andere overheden (nog) geen splitsing afdwingen, wordt bovendien vechten met een hand op de rug. Het juridische offensief van Delta tegen de Staat is dus een begrijpelijke stap. Daarbij past het Zeeuwse energiebedrijf overigens wel enige terughoudendheid. Want bijvoorbeeld het claimen van schadevergoeding voor het afkopen van buitenlandse leasecontracten gaat ver. Juist met het verpanden van netwerkdelen om ze dan weer terug te huren, heeft Delta de twijfels over het beheer gevoed. YERSEKE - Het NIOO in Yerseke, het instituut voor ecologie, gaat op de Zuidpool onderzoek doen naar het binnendringen van nieuwe planten en dieren, die de oorspron kelijke soorten verdringen. Die nieuwe soorten gaan met de mens mee naar Antarctica. In de klittenband op iemands, jas, bij voorbeeld. Of via een fleecetrui of een rugzak. Volgens NlOO-onder- zoeker Ad Huiskes kunnen zaden, stekjes, ongewervelde dieren of hun rusteieren overal in zitten. „Als je naar Antarctica gaat, is voorzichtigheid op zijn plaats." Een internationaal team met men sen uit negen landen, waaronder dus Nederlanders van het NIOO, gaat het verschijnsel nu onderzoe ken en bestrijden. Dat laatste ge beurt met vijftig stofzuigers. In de komende Zuidpoolzomer (onze winter) wordt de kleding en baga ge van één op de tien bezoekers ge zogen. 07-06-2007 De energiebedrijven moeten toch split sen, vindt minister Van der Hoeven (CDA, Economische Zaken). Aanleidingen zijn de fusieplannen van Nuon en Essent en de overname van 28-06-2007 Splitsing is onontkoom baar. Meerderheid Tweede Kamer steunt Van der Hoeven. Op 3 juli stemt ook Eerste Kamer in. Uiterlijk 31 december 2010 moet de splitsing een feit zijn. Delta wil kosten van op delen op Staat verhalen. PZC Rolant Quist bron Jeffrey Kutterink 09-11-2005 30-11-2005 29-06-2006 november 2006 Het Energie Forum Nederland roept het kabinet op voorlopig af te zien van de splitsing. Energiebedrijven gaan anders vrijwel zeker over in buitenlandse handen, stellen energiedeskundi gen Wouter van Dieren, Paul van Soest. Personeel van Delta, Essent, Nuon en Eneco protesteert in Brussel tegen de splitsing. Diverse campagnes volgen onder de vlag Splitsing nee. Delta stelt minister aansprakelijk voor schade door splitsing van het bedrijf. De Senaat neemt de splitsingswet aan. Maar door ingrijpen van dezelfde Senaat op de wet hoeven energiebedrijven niet te splitsen zolang ze zich aan bepaalde regels houden. Met een hoogspanningsmast in de nationale kleur oranje, protesteerde Delta vorig voorjaar al tegen de splitisingswet. foto Willem Woznitza

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3