eeland Agri Cult in polder Zonnemaire trekt landelijke belangstelling Luchtige vloer Goes geeft scholieren wat respijt Bond tegen vloeken timmert aan de weg Locatie in beeld voor groep met seksstoornis Fototentoonstelling als elk-weer-voorziening doorstaat regen en zon. Gemeente verwijdert fietsen bij station pas na aanvang schoolseizoen. Bruse jeugd spant zich in en leeft zich uit in Opblaasdorp. Fietstocht onderdeel werk van afdeling Schouwen-Duiveiand. 22 Dinsdag 7 augustus 2007 PZC door Ali Pankow ZONNEMAIRE - De openluchtfo- to-expositie Agri Cult aan de Scha- penweg en de Noord Langeweg in Zonnemaire manifesteert zich als een drukbezochte elk-weer-voor- ziening. De zestien foto's op grote frames van drie bij vier meter in de ak kerranden van het agrarisch bouw land trekken naast veel toevallige passanten, vooral ook bezoekers uit den lande die specifiek voor Agri Cult naar Zonnemaire ko men. De expositie staat sinds 23 juni op gesteld in de polder. De foto's zijn afgedrukt op PVC-doek en blijken de overvloedige regenval van de af gelopen weken en de af en toe fel le zon goed te doorstaan. „Het be treft een drive-by tentoonstelling. Je kunt de foto's gemakkelijk ook vanuit de auto bekijken en daar mee bieden we er echt een elk-weer-voorziening mee", zegt Verseput. De start van Agri Cult werd overi gens wel geteisterd door slecht weer. Tegen storm met wind kracht elf lijken de frames niet be stand. Derhalve besloot Verseput bij de aankondiging van een pitti ge zomerstorm twee dagen na de officiële opening, de foto's in het landschap uit voorzorg even neer te halen. Een dag later werd de expositie echter weer in ere hersteld. „Bewust of onbewust is er een gro te behoefte aan cultuur in groene omgeving, cultuur in de buiten lucht, cultuur geïnspireerd óp het platteland, in het platteland", al dus Verseput. Hij achtte deze zomer het juiste tijdstip om met een culturele ma nifestatie in te spelen op enkele on omkeerbare processen op het Ne derlandse platteland. „Landbouw grond wordt niet alleen meer voor voedselproductie ingezet." Hij doelt op schaalvergroting, globali sering, toerisme, het inzetten van landbouwgrond voor natuur. Tege lijkertijd signaleert hij het ont staan van een herwaardering en WJ Fototentoonstelling Agri Cult biedt een impressie van onom keerbare processen op het platte land. De belangstelling voor de foto's in de akkerranden is groot. nieuw respect vanuit de maat schappij voor boeren en het agra risch gebruik van de landbouw grond. Met die overwegingen in zijn ach terhoofd nodigde Verseput lande lijk en enkele internationaal beken de fotografen uit hun beeld te creë ren van die veranderende agrari sche wereld. Verder was de op dracht volkomen vrij: Wel of niet bewerkt, zwart-wit of kleur, wel of geen tekst, verhalend, geposeerd of documentair. Zelf beoogt Verseput met Agri Cult de bezoekers kennis te laten maken met de schoonheid van het platteland en de rol van de agrari sche cultuur daarin. De expositie biedt foto's van onder anderen: Teun Hoeks, Martin Luijendijk, Vincent Mentzel, Paul 8t Menno de Nooijer. Verseput koppelde er voor Scho lengemeenschap Pontes Pieter Zee man een wedstrijd aan. De win nende foto komt van Berend Kooi man (detailopname bij 'Levens strijd' aan de zeedijk bij Zierik- zee). Agri Cult wordt zondag 26 augus tus officieel besloten met een mu- ziekoptreden tussen 15.00 en 17.00 uur. door Frank Balkenende GOES - De gemeente Goes stelt de herinrichting van het Stations plein twee weken uit om scholie ren de kans te geven hun fiets weg te halen. De bedoeling was vanaf maandag 13 augustus geparkeerde fietsen te verwijderen. Dan zijn veel scholen echter nog niet begon nen, zodat veel leerlingen dan ver geefs hun fiets zouden zoeken. De betreffende datum staat wel op de borden beide zijden van het NS-station. De gemeente dacht na de bouwvakantie te kunnen begin nen met de aanleg van nieuwe fietsparkeervoorzieningen. Veel middelbare scholen en vervolgop leidingen zoals het ROC Zeeland en de sportopleiding Cios trappen pas 27 augustus het nieuwe school seizoen af. „Daar hebben we even geen rekening mee gehouden", laat een woordvoerster van de ge meente Goes weten. Alle fietsen moeten echter weg zijn voordat het karwei begint. Om te voorkomen dat scholieren die hun rijwiel tijdens de vakantie bij het station hebben gestald, de ze straks kwijt zijn, heeft de ge meente besloten de aanpak van het Stationsplein twee weken uit te stellen, in elk geval tot 27 augus tus. Ze is ook van plan scholen op de hoogte te stellen van de ontrui ming. Het werk aan de zuidkant begint wel op 13 augustus. De aanleg van nieuwe fietsparkeer voorzieningen aan zowel de noord- als zuidzijde van het spoor, moet een einde maken aan de par- keerchaos bij het station. Bij ge brek aan voldoende klemmen, staan de fietsen daar zo'n beetje overal, ook op looproutes. Op het Stationsplein stijgt het aan tal fietsparkeerplaatsen van 460 naar 729. Tijdens de werkzaamheden kun nen de fietsen geparkeerd worden naast het TNT-gebouw. door Martijn de Koning BRUINISSE - Een heleboel paren kleine schoentjes sieren het voet balveld van Bruse Boys in Bruinis- se. Ze zijn van de plaatselijke kin deren. Zelf zitten die op één van de vele opblaasbare attracties die op het veld staan. Want daar mag je niet met je schoenen op. De springkussens en -kastelen vor men samen het Kindercircus Op blaasdorp, dat de afdelingen jeugd- en jongerenwerk en kinder opvang van het Welzijnshuis deze week drie keer naar het eiland haalt. Hoewel toeristen natuurlijk niet geweerd worden, is het evene ment in eerste instantie bedoeld voor de plaatselijke jeugd, die de laatste week van de zomervakan tie beleeft. In Bruinisse was gisteren de af trap. De opzet slaagt, blijkt in de loop van de dag. Een groot deel van de basisschoolleerlingen uit het dorp komt een kijkje nemen. Die laten overigens nogal een keer het woordje 'warm' vallen. Want aan het begin van de dag, wanneer de zon nog schijnt, lopen flink wat hoofden rood aan. De kids spannen zich flink in. „Warm aan mijn billen!" roept een meisje, ter wijl ze een glijbaankussen afkomt sjezen. „Warm!", roepen even ver der de kinderen die, vastgebonden aan een elastiek, zo ver mogelijk over een kussen proberen te ren nen. Het koord werkt niet echt mee, zo blijkt. „Warm", roepen ook de jongeren die in een sumo- pak worden gehesen. Doordat hun omhulsel wordt opgeblazen, veran deren ze in héél dikke mensen, die alleen nog waggelend door het le ven kunnen. De 'vechtpartijen' tus sen de worstelaars leveren hilari sche momenten op, omdat ze bij de meeste botsingen allebei omver duikelen en alleen met hulp van de spelleiders weer op de been kunnen komen. De meeste attracties horen bij een circuitje, waarvoor de kinderen een scorekaart hebben gekregen. De onderdelen zijn opvallend di vers. Veel 'gewone' spelletjes krij gen een extra dimensie dankzij de luchtige ondergrond. Zo vervangt een kussen het water bij het spel waarbij het ene kind het andere met een soort skippybal van een balk moet meppen. Geen nat pak, toch een zachte landing. En het spelletje Twister, waarbij de kinderen zich in de meest on: mogelijke bochten moeten wrin- De worstelaars veranderen in heel dikke mensen, die alleen nog kunnen waggelen gen om twee of drie gekleurde stip pen tegelijkertijd aan te raken, is al erg lastig op een harde onder grond. Met een verende, opblaasba re vloer eronder is het nóg lastiger om op je plek te blijven. Sommige jonge Bruenaren bezoe ken ongewild twee keer de spelle tjeslocatie. Want wie denkt er nu aan om zijn schoenen aan te trek ken als hij van het voetbalveld ver dwijnt? „Waarom heb jij niks aan je voeten?", roept een moeder ver baasd tegen haar zoontje, dat op blote voeten naar huis wandelt. Tja, zie je het ventje denken, er gens op het voetbalveld. Maar staan ze nou bij de elastieken of toch bij de glijbaan...? Opblaasdorp gaat nog naar Zierikzee en Burgh-Haamstede Op het evenement in Bruinisse kwamen gisteren ruim honderd kinderen af. Jeugd- en jongerenwerker Jeroen Portier was daar 'dik tevreden' mee. Vandaag staat het Opblaasdorp op het sportveld van Mevo in Zierikzee en donderdag op de Beatrixweide in Burgh-Haamstede, beide keren van 10 tot 16 uur. Kinderen betalen vijf euro. Daarvoor krijgen ze, naast de spelletjes, onder meer een pakje sap, een broodje, een appel en een suikerspin. door Piet Kleemans BRUINSSE - Het brengt geld in het laatje en het is een manier om het werk van de bond nog eens onder de aandacht te brengen. De fiets tocht op zaterdag 18 augustus is één van de activiteiten van de afde ling Schouwen-Duiveiand van de Bond tegen het Vloeken. De afdeling, rekent afdelingswoord voerder Eline Aarnoudse uit Brui nisse voor, timmert nu ruim 13 jaar aan de weg. De afdeling is pre sent op menige braderie en er wordt voorlichting gegeven aan verenigingen en scholen. Het werk is nog onverminderd hard nodig, volgens de Bruse. „Ik geef zelf godsdienstles op openbare basis scholen en dan merk je dat kinde ren zonder daarbij na te denken, het woord Jezus gebruiken als uit roep. Dan zijn ze vaak verbaasd als je uitlegt dat het geen uitroep is, maar de naam van de zoon van God." Vloeken - en daaronder verstaat de bond het misbruiken van de naam van God of Jezus Christus - gebeurt vaak onnadenkend. „Wij zijn er ook echt van overtuigd dat het af te leren is. Er is pas een on derzoek geweest naar taalgebruik op televisie en radio. Daar zijn la ter Kamervragen over gesteld en dat heeft toch effect gehad. Zender Talpa heeft het vloeken in haar uit zendingen daarna met 45 procent teruggebracht. Het kan dus wel." De bond wil meer dan alleen gods lasteringen terugdringen. Aarnoud se: „Wij willen positief taalgebruik bevorderen. Praten is niet bedoeld om elkaar pijn te doen of anderen te kwetsen. Sport, bijvoorbeeld, Op meerdere plaatsen op Schouwen-Duiveiand roept de bond middels bor den op tot nadenken over taalgebruik. foto Marijke Folkertsma maakt veel emoties los en dan den ken mensen soms niet meer goed na bij wat ze zeggen Maar het kan toch niet zo zijn dat mensen el kaar echt onder de zoden wensen. Daarom hebben we ook op sport velden borden staan die mensen oproepen niet te vloeken." De Bond tegen het Vloeken pro beert mensen te bewegen om an dere dan godslasterlijke krachtter men te gebruiken. Aarnoudse: „Ik ben zelf heel driftig van aard en ik heb mezelf aangeleerd 'Salaman der' te zeggen als ik boos wordt. Maar vaak blijf het bij sissen." Wie met de 30 kilometer lange tocht mee wil, dient zich zaterdag 18 augustus tussen ro.oo en t3.oo uur te melden bij camping De Wei- blok aan de Nieuwe Groeneweg 2 in Oosterland. HULST - De gemeente Hulst en de Zeeuwse zorgstichtingen voor ver standelijk gehandicapten Tragel en Het Gors overwegen in het natuur gebied Groot Eiland een woon vorm in te richten voor een groep verstandelijk gehandicapten met seksueel grensoverschrijdend ge drag. Het natuurgebied ligt ten westen van Hulst. Directielid Jos van Hooydonk van Tragel wil weinig over de zaak kwijt. „Wij zijn met de gemeente Hulst aan het zoeken. Dit is een mogelijke locatie. In september be palen we onze definitieve keuze." Tragel en Het Gors zijn al twee jaar bezig met het project. Eerst wilde men het zorgcomplexje voor verstandelijk gehandicapten met een seksuele stoornis bouwen aan de Plattendijk bij Absdale. De bevolking van die buurtschap sprak zich echter massaal tegen de komst daarvan uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32