De loonwerkers kunnen lanè 'Kermis moet goedkoper in Terneuzen' Sluis krijgt ultimatum Oranjekwartier houdt speeldag bij C1000 Axel Coalitiepartij wil dat gemeente lasten voor exploitanten verlaagt. Asfalteren ■■Hl Hard werken op het eind van een niet zo best seizoen. Oppositie in gemeenteraad zet college mes op keel. 22 Dinsdag 7 augustus 2007 PZC door Raymond de Frel TERNEUZEN - De kermis in Terneu zen dreigt vanaf volgend jaar voor 'de gewone man' onbetaalbaar te worden. Dat stelt fractievoorzitter Giel van Boom van de Terneuzen- se coalitiepartij TOP/ Gemeentebe langen. Hij pleit daarom voor een reorganisatie van de kermis, die jaarlijks in september wordt gehou den. Van Boom baseert zich op een tus senrapportage van het Centraal Planbureau (CPB), die vooruit loopt op de ramingen die op Prins jesdag (derde dinsdag van septem ber) bekend worden gemaakt. Daaruit blijkt dat minister Wouter Bos de belastingen op kermisattrac ties en pretparken wil verhogen van zes naar negentien procent. De Terneuzense fractie vreest het ergste. „Door deze haast zekere btw-verhoging voor pretparken, sportaccommodaties en kermisat tracties moeten bij de huidige orga nisatie de toegangsprijzen voor ker misattracties zodanig worden ver hoogd, dat deze voor 'de gewone NV Raadslid Giel van Boom wil dat Terneuzen de jaarlijkse kermis re organiseert, omdat door een na derende btw-verhoging de prij zen de pan dreigen uit te rijzen. door Frank Balkenende GOES - De gemeente Goes stelt de herinrichting van het Stations plein twee weken uit om scholie ren de kans te geven hun fiets weg te halen. Doel was vanaf maandag 13 augustus geparkeerde fietsen te verwijderen, maar dan zijn veel scholen nog niet begonnen. Leer lingen zouden dan vergeefs naar hun rijwiel zoeken. De fatale datum van 13 augustus staat op borden die aan beide zij den van het NS-station zijn ge plaatst. De gemeente dacht na de bouwvakantie te kunnen begin nen met de aanleg van nieuwe fietsparkeervoorzieningen. Veel middelbare scholen en vervolgop leidingen, zoals het ROC Zeeland en de sportopleiding Cios, trap- Alle begin is moeilijk. Zo ook voor die twee Zeeuwse journalisten in spe. Een eerste opdracht van school luidde: 'het nieuws ligt op straat, ga op pad'. En zo slenterde dit vrolijke duo door de straten van hun nieuwe stad. Nieuws was er aanvankelijk niet te ontdekken. Totdat de een plots stilstond en naar de openge- man' onbetaalbaar worden. Dit zal vrijwel zeker de doodsteek beteke nen voor de Terneuzense kermis in zijn huidige vorm. Daardoor gaat toch een stukje folklore verlo ren, wat de middenstanders in Ter- neuzen ongetwijfeld zullen voe len", aldus Van Boom. Hij richt zich daarom tot het dage lijks bestuur van Terneuzen, dat volgens hem de helpende hand moet bieden. Zo wil Van Boom dat Terneuzen zoekt naar een mo gelijkheid om entreeprijzen na de btw-verhoging op een voor ieder een betaalbaar niveau te houden. Op die manier moet Terneuzen er naar streven om de kermis te laten uitgroeien tot een happening met een aantrekkingskracht op de hele provincie. Van Boom ziet daarin een rol weg gelegd voor energieleverancier Del ta. Hij wil dat de gemeente Delta benadert om als sponsor van de kermis op te treden, zodat de elek triciteitsprijzen voor de exploitan ten worden beperkt. Ook de ge meente Terneuzen moet een duit in het zakje doen. „Bent u bereid de pacht van een standplaats voor de exploitanten zodanig te verla gen, dat de toegangsprijs voor een attractie past binnen het modale gezinsbudget", vraagt hij aan het college van B en W. Ook het uitgeven van een kennis krant en het lanceren van een web site komt de kermis volgens Van Boom ten goede. pen pas 27 augustus het nieuwe schoolseizoen af „Daar hebben we even geen rekening mee gehou den", laat een woordvoerster van de gemeente weten. Alle fietsen moeten echter weg zijn voordat het karwei begint. Om te voorkomen dat scholieren die hun fiets tijdens de vakantie bij het station hebben gestald, de ze straks kwijt zijn, heeft Goes be sloten de aanpak van het Stations plein twee weken uit te stellen, in elk geval tot 27 augustus. Ze is ook van plan scholen op de hoogte te stellen van de ontruiming. Overigens begint het werk aan de zuidkant wel op 13 augustus. Fiet sers kunnen tijdelijk parkeren naast het TNT-gebouw aan het Sta tionsplein. Tip? redactie@pzc.nl broken straat wees. De eerste de beste bouwvakker werd aange klampt. „Gaan jullie hier asfalteren?", was de vraag van de enthousiaste speur neus. Waarop de man en de me destudent haar met mededogen aankeken en wezen naar de enor me stapel stenen die achter deze 'slimme' meid lag. door Frank Gijsel ZUIDZANDE - De tarweoogst is bijna binnen. In enkele dagen tijd zijn graantelers en loonwerkers op het land koortsachtig bezig geweest om vooral tarwe te oog sten. Om alle verregende dagen in te ha len, is er flink doorgewerkt. De voorspelde neerslag van gistermid dag gooide roet in het eten. Volgens Corné den Hamer van loonbedrijf Brasser van der Sluis uit Zuidzande zijn de laatste dagen door het vijftienkoppige personeel veel overuren gemaakt. Ieder uur tje dat er gedorst kon worden, is benut. Alles moet immers binnen enkele dagen verwerkt zijn. Voor Den Hamer moet het niet veel hectischer meer worden. ,Je kunt je afvragen of je onder deze condities nog wel loonwerker kunt zijn. Het personeel moet het maar doen." Bij Brasser van der Sluis ligt na de regen van gisteren nog twee dagen werk, voordat alles van het land af is. Bij loon - en mechanisatiebedrijf TERNEUZEN - De Terneuzense speel tuin Oranjekwartier hoopt voor één dag niet zoveel mogelijk kinde ren op haar eigen terrein te verwel komen, maar wel op het parkeer terrein van supermarkt C1000 in Axel. Het Oranjekwartier houdt daar op zaterdag 18 augustus tussen 11.00 en 15.00 uur) een speeldag voor kinderen van drie tot dertien jaar. Op die manier hoopt zij ook kinde ren van buiten Terneuzen te trek ken. Sinds 2002 is het bezoeker saantal volgens R. Roelands van het Oranjekwartier verdrievoudigd tot gemiddeld tachtig kinderen per dag. Een verzoek tot uitbrei ding bij de gemeente bleef tot nu toe zonder resultaat. Roelands: „Dat is eigenlijk te gek. De gemeen te stopt veel energie in nieuwe za ken, maar vergeet daarbij nogal eens dat bestaande organisaties ook behoeftes hebben." Paridaen-de Croock uit Sint-Kruis rest nog een areaal van zo'n vijf procent graan dat wacht op de combines. Albert Paridaen is niet ontevreden over de voortgang bij de oogstwer- ken. „We zijn vorige week dinsdag begonnen en zondagavond had den we ongeveer vijfennegentig procent van het graan eraf." Ook voor hem is de drukte bijna niet meer vol te houden. „Ik ben totaal kapot na zo'n week. Vanmid dag ga ik wat bijslapen. We kon den gelukkig zonder mankemen ten goed doordraaien." 'In Zeeuws-Vlaanderen groeit het meeste vlas van Nederland' De ondernemer heeft nog wel een extra combine aangeschaft om ie dereen op tijd te kunnen bedie nen. „Nog gaat het niet snel ge noeg. Ik kan gerust stellen dat boe ren die laat oogsten in veel geval len sneller bediend worden dan boeren die over een eigen combi ne beschikken." Paridaen ziet de toekomst niet al te rooskleurig tegemoet. „Tien pro cent van het akkerland wordt in door Frank van Cooten SLUIS - Oppositiepartijen CDA, WD en Gemeentebelangen in de gemeenteraad van Sluis zetten het college het mes op de keel. In een eind vorige week gepubli ceerde open brief openen ze de frontale aanval op het collegebe- leid in het laatste halfjaar. De oppositie wil echter niet wach ten tot september of veel later om een reactie te krijgen van het dage lijks gemeentebestuur. Aanvullend op de brief stelt CDA-fractievoorzitter Lia Flik- weert, ook namens WD en Ge meentebelangen, een aantal vra gen waarop ze in de eerstvolgende vergadering van de raadscommis sie ruimte, op 14 augustus, ant woord op wil hebben. Het gaat de drie partijen om Groe- de Podium (het hertenpark is vol- dit gebied de komende jaren omge zet in natuur. Het gaat om driedui zend hectare. Dat beginnen we nu al te voelen." Zowel Den Hamer als Paridaen spreekt over een lagere tarweop- brengst. Ook de opbrengst gras zaad is laag. Den Hamer: „Dit is een slecht seizoen." De opbrengsten per hectare met tarwe variëren in Zeeland van 5,5 tot 8,5 ton per hectare. Het meerja rig gemiddelde ligt in dit werkge bied op 9,3 ton tarwe per hectare. Ondanks de lagere opbrengst dit jaar heeft de Coöperatieve Zeeuw se Aan- en Verkoopvereniging (CZAV) de hoogste voorschotprij- zen vastgesteld voor tarwe en brouwgerst in meer dan twintig jaar. De telers krijgen een voor schot op de oogst van dit jaar van 175 euro per ton tarwe en 200 euro per ton brouwgerst. Vorig jaar la gen de voorschot-prijzen van CZAV op 110 euro voor tarwe en 120 euro voor brouw-gerst. De oogst van het graan ligt vijftien tot twintig procent lager dan vorig jaar. Niet alleen in Zeeland, ook el ders liggen de tarwe-opbrengsten onder het niveau van vorig jaar. De vlasteelt staat eveneens onder zware druk. Vlasverwerker Mare Van de Bilt in Sluiskil spreekt van halvering van de vlasoogst. Van de Bilt: „De betere prijzen zul len het dan maar moeten recht trekken. We hebben nu drie jaar een slechte oogst gehad. Akkerbou wers mogen zich niet laten verlei den om alleen over te schakelen op andere teelten." Vlastelers neigen ernaar om over te stappen op graan. Dat geeft meer zekerheid. Van de Bilt denkt dat vlas nog steeds perspectief biedt voor telers. „We willen hier de vlasteelt in stand houden en zullen ons blij ven richten op de grotere mark ten. In Zeeuws - Vlaanderen groeit het meeste vlas van Nederland. La ten we dat niet vergeten. Door de twee slechte jaren is er nauwelijks voorraad vlaszaad in Europa. De vraag groeit wereldwijd, doordat de welvaart toeneemt in de we reld." Volgens Van de Bilt kan vlas zeker blijven concurreren met tarwe. gens de oppositie een enorme puinhoop), het niet doorgaan van het wellnesscentrum in het Hof van Europa, de stand van zaken omtrent het golfterrein, de situatie omtrent en subsidies voor de ont- haalparking in Nieuwvliet-Bad en de stand van zaken rondom het wel of niet doorgaan van de brede school in Breskens en de volgens de oppositie moeizame facelift van Cadzand-Bad. De drie partijen vragen ook naar de stand van zaken rondom de ad viesraden. Deze raden spraken on langs de vrees uit dat ze worden opgeheven omdat er geen subsidie meer is. De partijen willen deze maand ook de nota ontvangen over 'ver trouwelijkheid' en deze zo snel mogelijk openbaar behandelen. Het dagelijks gemeentebestuur van Sluis moet in de commissie vergadering van 14 augustus dui delijkheid scheppen over een groot aantal moeilijke dossiers. In Zaamslag is de familie Baert het stro aan het persen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 26