Delta sleept Staat voor rechter HET WEER: Geregeld zon 30 t/m 33 w 1 f Toename elektronica bezorgt monteurs veel kopzorgen. 'Held' Ali B. verhuist Kosten van gedwongen splitsing loopt in de honderden miljoenen. Britse dienst meldt tweede geval mkz Terneuzen wil geen beste binnenstad zijn Bezorgklachten? Bel: 0800-023 12 31 zie pagina T 'w. Dinsdag 7 augustus 2007 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 249e jaargang nr. 184 - los nummer 1,30, zaterdag 1,85 www.pzc.nl Auto's zijn te complex door Rudi Buis en Jan Salden DEN HAAG - De toename van elek tronica in auto's bezorgt garages en pechhulpdiensten kopzorgen. De ANWB-Wegenwacht moet dit jaar naar schatting tachtigduizend keer specialistische hulp inschake len voor complexe pechgevallen. In 1999 werd vijfduizend keer een beroep te doen op de speciale tech nische helpdesk. Door alle computers en comfort zijn auto's tegenwoordig zo com plex, dat soms lang moet worden gezocht naar de oorzaak van man kementen. „Zeker 95 procent van de telefoontjes die we krijgen gaat over problemen met elektronica", zegt Peter Heemskerk van de ANWB. Ook concurrent Route Mobiel stelt dat reparaties door de toename van elektronica in wa gens 'steeds complexer' worden. In 1995 werd slechts 10 procent van de arbeidsuren in de werk plaats besteed aan elektronica, al dus Paul de Waal van de Bovag, de brancheorganisatie voor garagebe drijven. In 2000 was dat al 20 pro cent, en dit jaar zijn monteurs in garages bijna de helft van hun tijd bezig met het uitlezen en op nieuw programmeren van elektro nica in auto's. „Een auto is eigen lijk een computer op wielen", al dus De Waal. Bovag adviseert haar leden te investeren in apparatuur I** Monteurs in garages zijn tegen- woordig helft van de tijd bezig met het uitlezen en opnieuw pro grammeren van elektronica in au to's. waarmee ze zelf problemen met elektronica kunnen opsporen. Minister Camiel Eurlings van Ver keer heeft een voorstel gedaan om de apk te moderniseren. Uiterlijk in 2010 zou bij de apk ook moeten worden gecontroleerd op defecten aan elektrische systemen. De Rijks dienst voor het Wegverkeer vindt aanpassing van de apk hard nodig. „Voertuigen zijn steeds geavanceer der geworden met nieuwe veilig heids- en milieutechnologieën. De apk-eisen zijn hierop nauwelijks aangepast", zegt de woordvoerder. pagina 9: meer autoproblemen AMSTERDAM - Omstanders kijken toe terwijl het wassen beeld van Ali B over de Dam wordt gedra gen. Het evenbeeld van de rapzanger werd giste ren overgebracht van Madame Tussauds naar de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Daar wordt het ge bruikt voor de tentoonstelling Held die vanaf ko- door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Energiebedrijf Delta sleept de Nederlandse staat voor de rechter. Het wil de kosten ver halen die de gedwongen splitsing van het bedrijf met zich meebren gen. Naar schatting gaat het om en kele honderden miljoenen euro's. Eneco en Essent willen eenzelfde procedure aanspannen. Delta is - evenals de andere grote energiebedrijven - fel tegenstander van het opdelen van het bedrijf in een commercieel en een netwerk- deel. Delta stelde vorig jaar juni toenmalig minister Brinkhorst aan sprakelijk voor de schade. Nu zet Delta de procedure in gang voor de rechtbank in Den Haag. Volgens Delta is de gedwongen splitsing strijdig met de Europese wet inzake het vrij verkeer van ka pitaal en de vrijheid van vesting. Ook is het volgens Delta strijdig met het recht op ongestoord eigen dom dat is neergelegd in het Euro pees verdrag voor de rechten van de mens. „Delta leidt schade als ge volg van wetgeving", zegt woord voerder M. van Zuilen. „We beroe pen ons op Europese wetgeving. De rechter zal óf zelf een uitspraak doen, óf de zaak doorverwijzen naar het Europees Hof van Justitie. Die zal, totdat het een uitspraak doet, de wet schorsen. Met de uit spraak van het Europees Hof gaan we naar de Nederlandse rechter." Het internationaal advocatenkan toor Allan 8t Overy staat de juris- 1*5 Delta spant een procedure aan te- gen de Staat. Het energiebedrijf wil de kosten van de gedwongen splitsing verhalen. Eneco en Es- sent sluiten zich mogelijk aan. LONDEN - Het hoofd van de Britse veterinaire dienst Debby Reynolds heeft gisteren bekendgemaakt dat een tweede vermoedelijke besmet ting van mond-en-klauwzeer is ge meld in de buurt van de oorspron kelijke uitbraak. Tegen de BBC zei Reynolds: „Het is niet de eerste geïnfecteerde plek, maar het is in hetzelfde gebied." De mkz-crisis kost de veetranspor teurs een miljoen euro per week. Dat schat brancheorganisatie Transport en Logistiek Nederland. pagina 4: vervoersverbod blijft van kracht. TERNEUZEN - De bekendmaking gis teren wekte verbazing alom: Ter- neuzen bleek, samen met vijf an dere steden, in de race voor de ti tel 'Beste Binnenstad van Neder land'. Nog groter was de verbazing echter toen de Terneuzense onder nemers lieten weten zich terug te willen trekken uit de verkiezing. De winkeliers in het centrum zou den 'nog niet klaar zijn' voor de wedstrijd. Daarop trok de stad zich terug, tot grote spijt van lo co-burgemeester J. van Schaik en de landelijke organisatie. Pagina 23: 'gebrek aan zelfvertrou- In auto's zit te veel elektronica Mkz is niet te stuiten mende zaterdag te zien is. De expositie draait om heldendom en heldenverering in Nederland. foto Cynthia Bol/ANP EN Zeeland: 2, 3, 21 t/m 25; Binnen land: 4 t/m 6; Buitenland: 7 en 8; Beurs: 12; Economie: 13; Buitenge bied: 14 en 15; Extra: 17; Weer: 18; Strips: 19; Cultuur: 29; Zomer- krant: 30 t/m 33; Sport: 34 t/m 37; Televisie: 38 en 39. ten van Delta bij. De schade be draagt volgens Delta enkele hon derden miljoenen euro's. Ameri kaanse bedrijven die stukjes van het Delta-netwerk bezitten en die aan Delta leasen (cross border lea se) zullen bij Delta claims indie nen. Want de contracten worden door de splitsing verbroken. „De waarde van zowel het netwerk als het commerciële bedrijf zullen da len, de banen staan onder druk en we moeten kosten maken om de splitsing uit te voeren." pagina 2: marktplein van de overheid pagina 3: miscommunicatie grootste gevaar; commentaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 1