PZC Dinsdag 7 augustus 2007 1 5 Klaproos en kamille in een berm in het Sloegebied. fotó Dirk-Jan Gjeltema Keur aan flora en fauna Planten die in voedselrijke ber men te vinden zijn: bereklauw, smeerwortel, pastinaak, peen, rode klaver. Planten van schrale bodem: zijn biggenkruid, duizendblad. In recent omgewoelde grond doen kamille en klaproos het goed. »- Soorten van de Rode Lijst van bedreigde planten: hondskruid, rietorchis, bijenorchis, agrimo- nie, wilde marjolein, kruisdistel, grote ratelaar. Algemenere soorten: teunis bloem, zilverschoon, vogelwik ke, witte klaver, boterbloem, zuring, margriet. Ook het in opspraak geraakte jacobskruiskruid (giftig voor paarden) is te vinden. Insecten Onderzoeksbureau Baaijens bekeek een aantal pro vinciale bermen in Midden-Zee land. De insectenmeting lever de 86 verschillende soorten op. Van de 29 in Zeeland voorko mende dagvlindersoorten werden er 22 in de bermen ge zien, waaronder kleine parel moervlinder, citroenvlinder, ei kenpage, oranje zandoogje en icarusblauwtje. De grote verras sing is de dagactieve nachtvlin dersoort bruine daguil. De greppelsprinkhaan voelt zich prima thuis in ecologisch beheerde bermen. In geklepel de bermen zijn sprinkhanen grote slachtoffers. De krasser komt in vrijwel alle bermen voor, de ratelaar in droge en zonnige bermen. Onder de 29 aangetroffen wil de bijensoorten bevinden zich 12 hommels. Drie staan op de Rode Lijst: grote veldhommel, veenhommel, grashommel. Andere bijensoorten in de ber men: grote bladsnijder, bloed- bij, meidoornzandbij, lathyrus bij, geurgroefbij. Graafwespen zijn bijna niet gezien. foto Chiel Jacobusse in de tien jaar gaat een berm wel op de schop ('er wordt wel eens een kabel gelegd, grond ge stort'), daardoor is een één op één vergelijking met een natuurgebied niet juist. Bij wegrecon- structies probeert de provincie streekeigen grond te gebruiken. „Af en toe lukt dat niet en dan krijg je soms leuke dingen. De Zandkreek- dam heeft zodoende een leuke, afwijkende ve getatie." Chiel Jacobusse, hoofd ecologie van stichting Het Zeeuwse Landschap vindt dat er hier en daar nogal wat schort aan het bermbeheer, hoe wel hij niet twijfelt aan de goede bedoelingen van Rijkswaterstaat en provincie met hun stre ven naar ecologisch beheer. Maar het gaat nog wel eens mis. „Tussen Bergen op Zoom en .Krabbendijke is langs de A58 afvalgrond van een tuinbedrijf ge stort. Daar staat het nu vol tuinplanten. Dat is floravervalsing, een incident met blijvende ge volgen", meent Jacobusse. „De Bernard- weg-oost in het Sloegebied had een hartstikke mooie bloemberm. Die is verloederd. Op veel plaatsen waar je marjolein en kattedoorn zag, zie je nu bramen en rietzwenkgras. Je ziet veel bermen verruigen." Weinig enthousiast is Jaco busse over de bermen van de waterschappen. „Die worden niet goed beheerd, ze stellen eco logisch gezien niks voor. Het levert niks op." Wilde marjolein kort te houden, zodat vogels er niet kun nen nestelen en zodoende voor vertraging zorgen, legt woordvoerder Danielle Steijn-Laing uit. Als het goed is, wordt niet in de broedtijd gemaaid. Zij geeft aan dat het water schap als proef (die in 2008 af loopt) ongeveer 33 kilometer berm enkele jaren ecologisch beheert. Volgend jaar wordt be keken wat die aanpak oplevert. De woordvoerdster tekent bij voorbaat aan dat niet overal ecologisch beheer mogelijk zal zijn. Smalle bermen zijn er niet geschikt voor. Van Ast en Rijk maken duide lijk dat het niet alleen om weg bermen gaat. Ook 'overhoekjes', dijken, par keerplaatsen en sluiscomplexen worden erbij gerekend. Langs de rijksweg A58 is op veel plaatsen goed te zien dat Rijkswaterstaat crea tief omspringt met het natuurlijkvriendelijk in richten ervan. Van Ast te kent aan dat de situatie langs de A58 ideaal is. „Wij hebben hier in vergelijking met elders best wel veel ruim te. Royale overhoeken, brede stukken naast de weg." Bij knooppunt De Poel laat de provincie de natuur haar gang gaan. Jaren geleden zijn daar de overhoeken grofweg in gericht met veel water en enkele dammetjes. Via kruiden, riet en struiken groeien daar in middels bomen. „Het is een snelkook panversie van hoe het poelgebied destijds ontstaan is. Omdat we er vrijwel niets doen, is het nog goedkoop ook", stelt Rijk. „Langs de Sloeweg hebben wij wat putten gegraven. Leuk voor amfibieën en salamanders." Sommige stukken worden bewust niet gemaaid, zodat er verruiging optreedt; dat is goed voor bepaalde dieren zoals kleine zoogdieren (schuilen, broe den, overwinteren). De provinciemedewerker ziet de bermen als 'een dynamische omgeving'. Gemiddeld eens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15