Bermen zijn fijne aders voor Zeeuwse natuur 1 4 Dinsdag 7 augustus 2007 PZC H 3 NAMEN Roos en Doorn Aan de Roosjesweg in Aagte- kerke staat de boerderij Roos en Doorn. Op Biggekerke is ook een hof met die naam. Op Oud-Sabbinge bij Wol- phaartsdijk op Zuid-Beveland idem dito. In de Noordoost polder heb ik die naam ook eens op een damhek zien prij ken. In Den Haag is zelfs een laan die Roos en Doorn heet. Om ons tot Zeeland te beper ken: 'onze' Roos en Doorns zijn waarschijnlijk te herlei den tot een Middelburgse bui tenplaats met die naam aan de Noordsingel, nu inge bouwd tussen de huizen. De Biggekerkse en wellicht ook de Aagtekerkse hoeve waren ooit eigendom van de bewo ners van Roos en Doorn in de Zeeuwse hoofdstad. De vrouw van de Wolphaartsdijk- se Roos en Doorn hoeve kwam uit Aagtekerke. Zo doende. Vanwaar die naam? Eigenlijk is dat voor de hand liggend. De roos is een heel oud chris telijk symbool, terug te vin den in kerk en kathedraal, van het goede, van de vreug de, van voorspoed, van Ma ria, van de liefde. Dat vraagt om een tegenpool - de doorn dus, die prikt en pijn doet. Die doorn is het symbool van tegenspoed en slechtheid. Waarbij het intrigerend is, dat bij de roos bloem en doorn - goed en slecht - aan één steel/plant zitten. Roos en Doorn zijn een af spiegeling van het leven zelf. Van voor- en tegenspoed, van goede en kwade dagen, die op voor ons willekeurige wij ze over ons heen komen. Een mooi symbool voor een huis, en zeker voor een boerderij waar men zozeer afhankelijk was van de grillen van de na tuur. Gerard Smallegange Alles bij elkaar opgeteld gaat het om de grootste oppervlakte 'natuur' in Zeeland. In de wegbermen - want daar gaat het om - zitten gewone en bijzon dere planten en dieren. Hoe vriendelij ker het bermbeheer, des te waardevol ler. Per wegbeheerder zijn er wat dat betreft nogal wat verschillen. Rijkswa terstaat en de provincie zijn natuur vriendelijk bezig, de twee waterschap pen hebben daar veel minder oog voor. Die klepelen ouderwets. door Rinus Antonisse Een keurig gazonnetje met hier en daar een boom hoeft voor ons niet, zegt Anja van Ast van Rijkswaterstaat Zeeland. „Voor ons is ecologisch bermbeheer noodzaak. Dat betekent in voor- en najaar maaien en afvoeren. Daardoor verschraal je de bodem en krijg je een veel grotere plantenrijk- dom." Ook de provincie Zeeland heeft ecologisch bermbeheer hoog in het vaandel staan, te be ginnen achter de bermpalen. „De eerste meter van de berm wordt intensief gemaaid vanwege de verkeersveiligheid en ook op kruispunten waar je met zicht te maken hebt", vertelt Jean- net Rijk-Vermue. Aan de verkeersveiligheid mag niet worden getornd. Zij noemt bermen fijne aders. „Er ligt een lint door de provincie. De bermen slingeren overal doorheen, zij zijn verbindingszones voor plan ten en dieren. En het is ook aardig voor fietsers en wandelaars en als automobilist kun je er trouwens ook van genieten." Het uitgangspunt bij ecologisch bermbeheer is Gemaaide berm bij Hoofdplaat. foto Ronald den Dekker zo min mogelijk maaien. En als dat gebeurt, niet met een alles vernietigende klepelmaaier, waarbij al het afval blijft liggen. Het beste is maaien met een messenbalk en vervolgens het maaisel afvoeren. In plaats van een te voedselrijke bodem - met bijbehorende algemene woekerplanten en gras sen - ontstaat op die manier een schrale bo dem, waarop mooie en zeldzamere planten pri ma gedijen. Ecologisch beheer is wel duurder; dat komt vooral door het afvoeren van het maaisel. Jeannet Rijk wijst op onderzoek van de provin cie waaruit blijkt dat in geklepelde bermen slechts een tiental plantensoorten te vinden is en in natuurvriendelijk gemaaide bermen wel veertig tot vijftig. Anja van Ast onderstreept dat. „Bij onderzoek in Zeeuws-Vlaanderen zijn ongelooflijk veel or chideeën aangetroffen. Zomaar langs de kant van de weg. Heel mooi." Waar Rijkswaterstaat (ruim 6oo kilometer berm) en provincie (ruim 400 kilometer) zwe ren bij het ecologisch beheer, laten de water schappen het afweten. Dat zijn wel de wegbe- heerders met veruit de meeste kilometers ber men onder hun hoede. In Zeeuws-Vlaanderen voert het waterschap op de ruim 3000 kilometer wegberm maar liefst drie maairondes uit met een klepel maaier. Het maaisel blijft liggen. Woordvoerder Monique van de Pas meldt dat het waterschap vanwege de kosten het maaisel niet afvoert. Er loopt wel een proef met ecologisch beheer. „Voorlopig blijven we, louter om financiële re denen, werken zoals we nu doen." Waterschap Zeeuwse Eilanden onderhoudt de 4500 kilometer berm eveneens ouderwets met de klepelmaaier. Op plaatsen waar in de ber men werkzaamheden zijn gepland, wordt in fe bruari extra gemaaid. Dat gebeurt om de zaak Duizendblad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14