erleefde het inferno van 1976 Hoe blus je een bosbrand? Militair komt om bij blussen Vuur Dubrovnik onder controle In het begin zei ik nog tegen mijn collega: 'Ach een bosbrandje'. Theo Spaan, bosarbeider PZC Dinsdag 7 augustus 2007 1 1 ken." Vaak is er sprake van opzet. „Langs de mediterrane kust worden branden soms expres aangestoken in opdracht van projectontwikke laars die hotels en woningen willen bouwen." Hoe vaak dat gebeurt is onbekend. „Alleen de oorzaak van grote bos branden wordt onderzocht en die is vaak niet meer te achterhalen", zegt Barbosa. En dan is de soort vegetatie in de landen rond de Middellandse Zee ook nog een nadeel. Nabuurs: „De olie in de eucalyptusboom brandt goed, net als de harsen in de den nenbomen." De branden kunnen voor grote el lende zorgen, zeker als de vlammen bewoonde gebieden bereiken. Het kan decennia duren voordat er weer een bos van redelijke omvang is ontstaan. „Zeker als de weersom standigheden extreem blijven kan het tientallen jaren duren voordat er weer wat substantieels groeit. Dan duurt het zo too tot 150 jaar voordat het bos weer is zoals het was voor de brand. Bodemerosie en verwoesting liggen dan op de loer." Maar los van alle ellende die deze branden veroorzaken, kunnen die ook voordelen hebben. „Als de om vang maar niet te groot is, is een brand goed voor de dynamiek in een bos. Verjonging krijgt dan een goede kans, waardoor er nieuwe soorten bij komen. Dieren vinden wel in naastgelegen gebieden een plek", zegt Nabuurs. Sommige boomsoorten gedijen juist goed op de verschroeide bodem. Voor ande re is brand zelfs een voorwaarde van bestaan. „Zaden van bijvoor beeld de parasolden hebben juist hitte nodig om te kunnen ontkie men", aldus Nabuurs. De bosbranden waar Nederland de laatste jaren mee te kampen had, hebben meer voor- dan nadelen. De laatste echt grote bosbrand foto Pedro Costa/EPA woedde in 1976 op de Veluwe. Dat het zo lang geleden is, is te danken aan de alertheid van de bosbeheer- ders en brandweer, maar ook aan de samenstelling van onze bossen. Dennen maken steeds meer plaats voor loofbomen, die minder snel branden. Oude bomen branden minder goed dan jonge.„Veel van ons bos is zo'n honderd jaar oud", vertelt Nabuurs. „Rond 1900 zijn veel heidevelden beplant met voor al dennen. In de jaren veertig en vijftig van de vorige eeuw kende ons land dan ook relatief veel bran den, toen de bomen nog jong wa ren." tare natuur verloren. „Alles was weg", weet Spaan. „Het was de tweede, droge zomer op rij. We had den een aantal jaren eerder stor men gehad, waarna we in het ge bied dennen hadden aangeplant. Eén zuchtje wind en al dat jonge spul had in de brand geen enkele kans. Vooral door al dat dennen hout kon het vuur zich razendsnel verspreiden." Slechts één beuk overleefde het in ferno. „Daar zijn we heel zuinig op", zegt Bart Lichtenberg, gebieds- manager Bos en Parken bij de ge meente Arnhem. Zelf was hij er in de warme zomer van 1976 niet bij. „Ik was zes jaar en woonde nog niet in Arnhem." Maar de verhalen kent hij. „Ik kan me ook een foto herinneren van de toenmalig faunabeheerder die een ree in zijn armen draagt. Het was een van de weinige reeën die het vuur had overleefd. Volgens mij heeft hij het dier zelf nog groot gebracht." De fauna heeft zich in ruim dertig jaar volledig hersteld. Er zijn das sen, reeën en veel vossen. De flora heeft na een ingrijpende bosbrand aanzienlijk meer tijd nodig. „Het getroffen gebied begint nu weer aantrekkelijk te worden", zegt Lichtenberg. ,Je kunt zien dat het nog een jong bos is. In Nederland hebben we een wet die bepaalt dat als een bosgebied van een bepaalde grootte ineens kaal wordt, je móet aanplanten. Dat is hier ook ge beurd. Lange tijd is het daardoor een nogal saai dennengebied ge weest. In Nederland wordt nog vaak gedacht: wat bos was, moet ook weer bos worden. Nederlan ders willen grote bomen, geen klein prutswerk. Grasland wordt onder schat. Nu is het hier weer een stuk gevarieerder. De heide staat in bloei. Echt heel mooi." Volgens Lichtenberg is het 'hele maal niet erg' als brand, zij het op kleine schaal, een bosgebied treft. „Dat kan zelfs goed zijn voor de va riatie." Wat Lichtenberg betreft was het voor de afwisseling van vegetatie in 1976 verstandig geweest om niet te herplanten. „Als je de boel de boel had gelaten, was er uiteindelijk meer variatie ontstaan, met meer boomsoorten en minder dennen die allemaal keurig op een rijtje staan." „Bij het blussen van een bosbrand zijn er twee vragen: waar brandt het en hoe krijg ik daar voldoende bluswater?" zegt J. Slakhorst, van de hulpverlening Gelderland Mid den. Zijn korps is gespecialiseerd in bosbranden omdat het een deel van de Veluwe onder zijn hoede heeft. „In het bos zijn geen straat namen, dus als een melding bin nenkomt, neemt een verkennings vliegtuig eerst poolshoogte. Die geeft de coördinaten door waarna twee terreinauto's een snelle ver kenning uitvoeren. Via gps kun nen we de blusvoertuigen bij de brand brengen." Het tweede probleem is het blus water. De brandweer heeftt alle waterwinpunten op de Veluwe in kaart gebracht. Daarnaast zijn er bluswagens die vijf- tot tiendui zend liter water mee kunnen ne men. Ook kunnen boeren worden opgeroepen om met giertanks (10.000 liter) water tebrengen. De luchtmacht houdt bij droogte twee blushelikopers stand-by. De strategie om een bosbrand aan te pakken is 'niet op de kop, maar op de flanken'. „Aan de kop van een brand heb je te veel last van rook. Bovendien kan het vuur zo snel om zich heen grijpen dat je geen tijd meer hebt om weg te ko men. Door het vuur aan de flan ken aan te pakken, maak je de brandende strook steeds smaller." ROME - Een Italiaanse man is giste ren om het leven gekomen bij de bestrijding van een bosbrand in de regio Calabrië. De 21-jarige militair woont in de regio waar de brand woedde. Hij was met verlof De man was sa men met enkele familieleden de brandweer te hulp geschoten. Zijn verkoolde lichaam werd gister middag gevonden, aldus Italiaanse media. Op verschillende plaatsen in Italië woeden (weer) bosbranden. ZACREB - Een grote bosbrand die de Kroatische kustplaats Dubrov nik bedreigde, is bedwongen. De brandweer heeft in de nacht van zondag op maandag de vijftien ki lometer lange vuurzee grotendeels weten te blussen nadat de harde wind van de afgelopen dagen was gaan liggen. Slechts op enkele plek ken woeden nog branden, meld den Kroatische media gisteren. De burgemeester van Dubrovnik had zondagavond de noodtoe stand uitgeroepen nadat het vuur de buitenwijken van de stad, die op de Unesco-Werelderfgoedlijst staat, had bereikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11