Slechts één beuk o\ 1 O Dinsdag 7 augustus 2007 PZC Grote bosbranden komen al decennia niet meer voor in Nederland. In Europa was juli echter een recordmaand. De branden hebben grote gevolgen voor het milieu en de economische schade is vaak groot. Maar een goede brand heeft ook z'n voordelen. door Harry Havekes, Niek Opten en Joost de Poel Brandhaarden t- Zuid-Europa is het gebied in Europa dat veruit het meest wordt geteisterd door bosbran den. In de recente geschiede nis was 1985 een rampjaar, toen 983.000 hectare aan bos werd verwoest. Op de tweede plaats staat 1989, met 766.000 hectare. Ter vergelij king: vorig jaar ging 358.500 hectare in vlammen op. De ergste branden in Neder land: 1976: 400 hectare van de Ko- ningsheide bij Arnhem, de grootste bosbrand uit de recen te geschiedenis. Het was een recordjaar: 400 branden leg den 2.500 hectare in de as. 1995: 80 hectare bij Kootwijk. 2006: 100 hectare bij Uddel. Voor een brand zijn drie din gen nodig: brandstof, zuurstof en een voldoende hoge tempe ratuur. In een bos is genoeg brandstof in de vorm van bo men, struiken en afgevallen do de takken. Zuurstof is er sowie so, extra zuurstof kan mogelijk aangezogen worden door het ontstaan van thermiek, maar gewoon een harde wind is ook al meer dan genoeg. Bosbranden kunnen op verschil lende manieren ontstaan: blik seminslag, brandstichting, on voorzichtigheid met barbecue of sigaret, het door de wind te gen elkaar wrijven van dode takken of doordat weggegooi de flessen als lens werken. De kans op een bosbrand daalt naarmate het bos ouder is. In Nederland neemt het risico ver der af omdat er meer loofbo men geplant worden. Die bran den minder goed dan naaldbo men. In de landen rond de Middel landse Zee is de kans op bos branden gegroeid. Door een te kort aan neerslag in de winter verdroogt het gebied en is het extra kwetsbaar als het voor jaar warm is. De lokale winden (sirocco, föhn, mistral) kunnen een klein vuur snel aanwakker- ren. Afgebrand bos in hectare 1980-2004 In de brand, De ene bosbrand is de andere niet. Op de Ca- narische Eilanden vie len vorige week grote delen kwetsbaar oer bos ten prooi aan de vlammen. Er gingen bomen in rook op die ner gens anders op de wereld groeien. De oerbossen in een land als Rus land daarentegen blijven al duizen den jaren in stand dankzij brandjes die op natuurlijke wijze ontstaan en weer doven; hierdoor krijgen jonge bomen de kans zich te ont wikkelen. Vorige maand woedden er in Euro pa meer bosbranden dan ooit. In to taal is dit jaar tot dusver al 337.600 hectare bos volledig in de as gelegd, in heel 2006 was dat in het hele jaar 358.500 hectare. Dat is te danken aan de extreme weersomstandighe den in Oost-en Zuid-Europa. „Ho ge temperaturen, weinig neerslag en straffe winden", aldus Paulo Bar- bosa van het Europese Bosbrand In formatiesysteem. Dit instituut houdt in opdracht van de Europese Unie de bossen in de gaten en pro duceert onder andere risicokaarten. Opvallend is dat de afgelopen maan den zich grote branden voordeden in landen die daar meestal weinig last van hebben, zoals Bulgarije en de Balkanlanden. „Daar duurt het blussen langer omdat ze weinig er varing hebben om met zulke grote branden om te gaan", weet Barbo- sa. Rondom de Middellandse Zee doen zich elke zomer omvangrijke bran den voor. Het eerste vlammetje ont staat meestal dankzij menselijk han delen. „Jaarlijks woeden gemiddeld 15.000 bosbranden in Europa. Bij 90 tot 95 procent van de branden, is de mens aanstichter", zegt Barbosa. Zo zijn boeren in landen als Spanje en Frankrijk van oudsher gewend om weiden in brand te steken, zo dat er weer verse grassen gaan groeien voor hun vee. „De open ge bieden groeien echter steeds meer dicht. Brand kan daardoor makke lijk overslaan", zegt Gert-Jan Na- buurs. Hij is senior-onderzoeker Eu ropees bos bij het Wageningse ken nisinstituut Alterra. Hij wijst ook op veranderingen bij het bosbe heer, die ook in de mediterrane lan den zijn ingevoerd. Zo worden afge storven bomen meestal niet meer afgevoerd, omdat oud hout een be langrijke rol heeft binnen het eco systeem van een bos. Maar dat dro ge hout brandt erg goed. „Het is aan de eigenaar om de keuze te ma- infographic: JvK bron: Europese Commissie De natuurliefhebbende wan delaars en fietsers die zich anno 2007 ontspannen op de Koningsheide bij Arnhem staan er nog nauwelijks bij stil. Toch woedde op deze rustgevende plek in 1976 een bosbrand die sindsdien zijn gelijke in Nederland niet meer heeft gevonden. De oorzaak is nooit met zekerheid vastgesteld. „In het begin zei ik nog tegen mijn collega: 'ach, een bosbrandje', maar al snel was duidelijk dat het om een heel grote brand ging", haalt Theo Spaan die fatale zevende juli in ge dachten terug. De Didammer was destijds bosarbeider. „Je zag overal rook. Angstaanjagend. Het was maar goed dat ik de weg wist in het gebied, anders had ik echt een pro bleem gehad." Vlammen bereikten hoogtes tot veertig meter. Brandweer rukte met groot materieel uit en kreeg later hulp van 600 militairen. Directeur Antoon van Hooff van Burgers' Zoo had een geweer klaar liggen voor het geval omvallende bo men de kooien zouden forceren en leeuwen de vrije doortocht zouden verschaffen. De dierentuin bleef ge spaard, maar verderop ging 400 hec-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10