Londen reageert sneller op mkz KRAS.NL boek online of bel 0900 - 9697 Groot-Brittannië trekt lering uit ramp mond en klauwzeer in 2001. Zeeuwse veehouders maken zich geen zorgen om vervoersverbod Er is weinig tot geen veehandel tussen Zeeland en Engeland. waarom zou je verder zoeken PZC Maandag 6 augustus 2007 7 door onze correspondent Esther Gotink LONDEN - Groot-Brittannië is we derom in opperste staat van paraat heid. Ditmaal vanwege de uitbraak van het besmettelijke mond- en klauwzeer (mkz) op een boerderij in het Zuid-Engelse graafschap Sur rey. Premier Gordon Brown keer de terug van zijn vakantie en be loofde alles te doen om versprei ding van de ziekte zoals in 2001 te voorkomen. Beelden van wat zes jaar geleden gebeurde, liggen bij de Britten nog vers in het geheugen: de bijna ze ven miljoen dieren die werden ge dood, de hijskranen die de kada vers op brandstapels gooiden, het wereldwijde exportverbod voor Brits vlees en de duizenden vier kante kilometers platteland die hermetisch werden afgesloten, wat een flinke aderlating betekende voor de toeristische sector. Groot-Brittannië liep toen 60 mil jard euro aan inkomsten mis. Opnieuw is de export van levende dieren, kadavers, vlees en melk uit Groot-Brittannië stilgelegd. Ver voer van koeien, schapen, geiten en varkens is verboden. Premier Brown en minister Hilary Benn van Plattelandszaken belegden een spoedvergadering met het crisis team Cobra, dat zich onlangs bezig hield met terreurdreiging in Lon den en Glasgow en de overstro mingen in West- en Midden-Enge- land. Daarmee reageerde de Britse over heid opvallend veel sneller dan in 2001. Het ministerie van Landbouw be loofde lering te trekken uit de erva ringen van 2001, zette een crisis centrum in Londen op en beloof de plannen voor de lange termijn Een boerderij met mkz in Surrey is afgesloten. foto epa als de ziekte verder om zich heen grijpt. „Het is onze hoogste priori teit snel en beslist te reageren", zei Brown gisteren. „Ik kan verzeke ren dat we alles doen om uit te vin den wat er is gebeurd en hoe we het virus in de kiem kunnen smo ren." Rond de boerderij in Surrey, waar 64 dieren preventief werden ge ruimd, is een restrictiezone inge steld van drie kilometer. Het exportverbod dat de Britten hebben afgekondigd, zal zeker drie maanden duren. Alleen al voor de 'Groot-Brittannië liep zes jaar geleden 60 miljard euro aan inkomsten mis' Schotse rundvleesmarkt betekent dat een inkomstenderving van 1,5 miljard euro, reden waarom minis ters daar willen onderzoeken of zij onder de ban uit kunnen komen als het mkz-virus beperkt blijft tot het zuiden van het land. „De mo gelijkheid van regionalisatie be staat", aldus Richard Lochhead, mi nister van Plattelandszaken in Edinburgh. Britse veeartsen berei den zich voor op massale vaccina tie. In 2001 werd er niet gevacci neerd en werden miljoenen dieren afgemaakt. Inmiddels is de wet ver anderd en moet de regering vacci natie op zijn minst overwegen. „Wij hebben al vaccinatieteams op getrommeld die binnen vijf dagen operatief zijn, mocht tot vaccinatie worden besloten", aldus topambte naar Charles Milne. Vaccinatie is controversieel omdat die tot gevolg heeft dat de Europe se Unie de exportban verlengt van drie naar zes maanden. Voor Groot-Brittannië is de mkz-uit- braak nu al een financiële aderla ting. Tien jaar lang mocht het land van wege de gekkekoeienziekte (bse) geen rundvlees exporteren naar het vasteland. Die export is pas in maart vorig jaar hervat. De ban leidde ertoe dat de export van 275.000 ton Brits rundvlees per jaar (plus 426.000 levende kalve ren en 10.500 koeien) slonk tot nog geen duizend ton. Het intrek ken van de exportban door de EU was het beste nieuws voor de Brit se boeren in jaren. Onderzoek naar mkz-laboratorium in Pirbright De mond- en klauwzeervariant die in het afgelopen weekeinde op een boerderij in het Engelse Surrey is aangetroffen, blijkt identiek aan een vi russoort die werd bewaard in een laboratorium in de buurt. Het laborato rium in het Pirbright, een dorpje op zestig kilometer van Londen, wordt geleid door een farmaceutisch staatsbedrijf dat het virus gebruikt voor de ontwikkeling van een vaccin. Mond- en klauwzeer is zeer besmettelijk en komt voor onder runderen, schapen en andere evenhoevige dieren. Minister Hilary Benn van Platte landszaken verklaarde dat de veiligheid van het laboratorium wordt onder zocht om te zien of het virus daaruit is ontsnapt. „We weten het niet ze ker en daarom is het uiterst belangrijk dat mensen waakzaam blijven", al dus Benn. Om het laboratorium is net als om de boerderij waar de ziekte werd ontdekt, een restrictiezone ingesteld van drie kilometer. „De mkz-variant die werd ontdekt op de boerderij in Surrey, is niet van het soort dat onlangs is aangetroffen bij dieren", aldus een regeringsver klaring. „Het virus is verwant aan de soort die wordt gebruikt in internatio nale diagnostische laboratoria en in de productie van vaccins, waaronder het laboratorium van het Instituut voor Dierenwelzijn (IHA) in Pirbright." Het zou gaan om een '01 BFS67-achtig virus' dat werd geïsoleerd bij een uitbraak in 1967. Deze variant is aanwezig in Pirbright en werd een maand geleden gebruikt in een vaccin. Het laboratorium heeft de produc tie van het vaccin stilgelegd. Maar, zo onderstreepte dë directeur van het instituut, de strenge veiligheidseisen zijn op geen enkel moment ver waarloosd. goes - Zeeuwse veehouders en -handelaren maken zich nog niet druk om het vervoersverbod, dat zaterdag is afgekondigd na de mkz-uitbraak in Engeland. „Pas als het verbod langer dan 72 uur duurt, kan het vervelende gevol gen hebben", zegt R. Picavet van Picavet Import en Export uit Zaamslag. Hij heeft in Brakel 580 vaarzen staan voor export naar Rusland. Aangezien dat land eist dat importvee drie weken in qua rantaine blijft, is er voorlopig niets aan de hand. „De drachtige runde ren staan nu een week in quaran taine, dus hebben we nog even." Ook rundveehouder J. van Liere uit Axel ziet pas problemen opdoe men als het vervoersverbod maan den' aanhoudt. „Een keer moet het jongvee weg." Schapen- en rundveehouder J. Breel uit Veere heeft voorlopig evenmin vee te vervoeren. „Ik zie op korte termijn geen bedreiging voor Zeeland." Er is immers wei nig tot geen veehandel tussen Zee land en Engeland. De kalvermes- ters die met Britse runderen wer ken, zitten vooral op de Veluwe. Zeeuwse minicampings op boerde rijen, waar allerlei mensen vaak in contact komen met dieren, lijken zich ook niet zo druk te maken. Ontdek de prachtige Cöte d'Azur! Met KRAS natuurlijk... want een 8-daagse fly-drive naar het mondaine zuiden van Frankrijk boekt u bij ons al vanaf slechts 449! Deze spotprijs is inclusief de vliegreis, taxen, het ontbijtbuffet en 7x24 autohuur! Uw uitvalsbasis is Toulon, heerlijk aan zee gelegen en het is dé perfecte ligging voor het maken van uitstapjes! Geniet van het zonnige klimaat en bekende steden zoals Cannes, St. Tropez, Nice en Monaco. Maar let op: wacht niet te lang met boeken want voor deze bodemprijzen verwachten wij een enorme belangstelling! DIT MAG U NIET MISSEN Ontdek de vele hoogtepunten van de Cöte d'Azur! Breng zeker een bezoek aan Nice met de prachtige oude stad met kleine straatjes en het vorstendom Monaco. Bezoek hier zeker de botanische tuinen, het Koninklijk Paleis en de kathedraal. Ook kunt u hier belastingvrij winkelen. Absolute aanraders zijn ook de schit terende Grand Canyon du Verdon, de mon daine filmstad Cannes, de parfumstad Grasse en het luxe St. Tropez. Als laatste noemen we het schilderachtige Port Grimaud en het mooie kunstenaarsdorp St. Paul de Vence. MERCURE TOULON CENTRE Dit comfortabele hotel*** ligt in het centrum en dichtbij de haven van Toulon, de markt en het Nationale Maritiem Museum. Het strand ligt op ca. 10 minuten rijden met de auto. Het hotel beschikt o.a. over restaurant en bar. INCLUSIEF: vliegreis Rotterdam-Toulon v.v., per transavia.com, luchthavenbelastingen, brand stoftoeslagen, reserveringskosten, verblijf in Mercure Toulon Centre Congres*** in een 2- persoonskamer, ontbijtbuffet en 7/14 x 24 uur autohuur. Vertrekdata: dinsdag van 5/9 t/m 17/10 3 personen 8 dagen 15 dagen Sept. 5-12-19-26 v.a.€449 v.a.€689 Okt. 3-10-17 v.a. 449 v.a.€689 2 personen Sept. 5-12-19-26 Okt. 3-10-17 8 dagen 15 dagen v.a. 539 v.a. 939 v.a. 539 v.a. 939 Prijzen zijn per persoon, op basis van een 3-/2-persoonsbezetting. Voor meer informatie en prijzen l-/4-persoonsbezetting zie: Reisnr. EZ 24.212, zie www.kras.nl/24212

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7