Ziek van verlangen naar A: a ül Chronische rugklachten beginnen vaak met spit 361 Maandag 6 augustus 2007 PZC land: het weer is goed, het eten te verdragen, de taal minder moeilijk dan gedacht en toch knaagt er iets. Heimwee. Deze 'huispijn' kan allerlei vormen aannemen l.Oy op door Patricia van der Zalm 'fSto'GPD f - ■y: Het verlaten van huis en haard, het achterlaten van de vertrouwde om geving en het doorbre ken van de alledaagse routine kan leiden tot het gevoel dat je de con trole verliest. Ook tijdens vakantie. De taal is anders, je kent er nie mand, alles en iedereen is je onbe kend. „Sommige mensen kunnen daar gewoon niet tegen," zegt Ad Vingerhoets, bijzonder hoogleraar gezondheidspsychologie aan de Universiteit van Tilburg. Wat er dan gebeurt, kan variëren van slecht eten en slapen, luste loosheid, piekeren, neerslachtig heid, je terugtrekken en het niet naar je zin hebben, tot huilen, va ge pijnen en zelfs hoge koorts en braken. „Heimwee heeft veel weg van een soort rouwproces of van verliefdheid", zegt Vingerhoets. „Ook dan slaap je slecht en ver lang je obsessief naar die vertrouw de maar afwezige persoon." Sinds zijn zoontje vroeger tijdens logeerpartijen en voetbalkampen H last leek te hebben van heimwee, is Vingerhoets zich in dit verschijn sel gaan verdiepen. Er bleek wei nig over bekend, en nog steeds is heimwee maar mondjesmaat we tenschappelijk onderzocht. „Zelfs in de Verenigde Staten met zijn 'summer camps'. Heimwee is daar iets voor kinderen. Over heimwee bij volwassenen wordt een beetje lacherig gedaan." Studentenpsycholoog C. Filippo van de Rijksuniversiteit Leiden be cijferde vijfjaar geleden na een in tern onderzoekje dat circa de helft van de verhuisde studenten wel eens last had van heimwee. Bij vijf procent nam het zulke ernstige vormen aan dat het hun dagelijks leven en presteren nadelig beïn vloedde. In de dikke Van Dale wordt heim wee omschreven als 'het verlangen naar de geboortegrond of naar huis bij verwijderd zijn daarvan, dat zo sterk kan zijn dat het als een ziekte is'. Vingerhoets onder scheidt 'katten- en hondenheim- 4 Ips i lite Wil wmm. i ia wee', ofwel heimwee naar huis/spullen/omgeving, en heim wee naar mensen. Hoe vaak beide soorten heimwee in de algemene bevolking voorkomen en bij wie - kinderen én volwassenen - is nau welijks bekend. „Het is geen officiële ziekte, van daar", zegt Vingerhoets. „In de DSM IV (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, het handboek voor de classificatie van psychiatrische ziekten - red) wordt het niet genoemd. Het komt nog het dichtst in de buurt van een 'aanpassingsstoornis' of reactieve depressie. Heimwee kan ontstaan in die gevallen waarin je - tijdelijk - moet breken met een vertrouw de situatie en je moet aanpassen aan een nieuwe. Soms hebben mensen daar moeite mee. Zij heb ben het gevoel dat ze de controle kwijt zijn. Dat is een stressfactor." Het ligt voor de hand, zegt hij, dat sommige mensen een wat grotere kans hebben om heimwee te krij gen. Mensen die verlegen zijn, wei nig zelfwaardering hebben, sociaal minder vaardig zijn, een grote be hoefte hebben aan sociale steun en aan vaste structuren, bijvoor beeld. „Maar omdat er nauwelijks onderzoek naar is gedaan, is het moeilijk te zeggen wat nu precies de relatie is tussen deze persoons kenmerken en heimwee. Mis schien is er wel een andere factor, bijvoorbeeld een aangeboren per soonlijkheidsstrek, die de verlegen heid en de heimwee kan verkla- Hoe weet je nu of dat nare gevoel op de camping in Italië heimwee is? Kijk naar de symptomen, zegt Vinger hoets. „Slecht eten en slapen, luste loos gevoel, piekeren, zelfs niet naar het toilet kunnen? Heel graag naar huis willen en niet kunnen genieten? Dan is er waarschijnlijk sprake van heimwee." Maar hoe geef je dat toe, als rond reizende student of als volwassen man of vrouw? Heimwee is im mers 'kinderachtig'. „Leer te begrij pen wat het is, probeer het te be schrijven en stop het niet weg. Ik heb het idee dat vrouwen er meer last van hebben dan mannen. Maar misschien zijn zij ook eerder bereid om het toe te geven en doen mannen zich vaak stoerder voor dan zij in werkelijkheid zijn. En doe er bij kinderen met heim wee vooral niet lacherig over. Dat maakt het alleen maar erger. Be grip tonen, afleiding zoeken en wat vertrouwde spullen van thuis meenemen werkt beter." Communicatie met thuis - via gsm of e-mail - kan ook helpen. Al zal het soms de heimwee juist ver sterken. „Het is lastig als je echt aan je ver trouwde omgeving gebonden bent. Ik heb wel eens gehoord van iemand die 's ochtends bij het op staan gewoon de toren van zijn dorp wilde kunnen zien. Dan was alles goed. Die persoon heeft dus een probleem als hij van huis weg is." Pijn in het onderste deel van de rug is -na hoofdpijn- de meest voorkomende gezondheidsklacht. door Harm Harkema Driekwart van de bevol king heeft volgens cij fers het het Rijksinsti tuut voor milieuhygiëne wel eens zogeheten lagerugklach- ten. Bij zo'n 2, 4 miljoen mensen houdt de pijn langer dan drie maanden aan. Wie naar de huisarts gaat, wordt meestal niet veel wijzer. Die zal de patiënt wat vragen stellen en bewe gingen laten maken en in negen van de tien gevallen concluderen dat het om a-specifieke klachten gaat. Maar geen nood, zegt de huis arts met de richtlijn van het Neder lands huisartsen Genootschap in de hand tegen de patiënt. „Uit on derzoek blijkt dat de klachten in acht van de tien gevallen binnen drie weken vanzelf verdwijnen. Ondertussen moet u zoveel moge lijk blijven bewegen." En inderdaad, dat klopt. Wel sneu voor de twee van de tien, bij wie de klachten aanhouden. Boven dien, wie wel eens last van de rug heeft gehad, moet er rekening mee houden dat de klachten weer te rugkeren. En daarna nog eens. Dan heeft men 'een zwakke rug', en blijft het kwakkelen. De Bra bantse arts en manueel geneeskun dige dr. Leo van Deursen wil pa tiënten met lage rugklachten een hart onder de riem steken met zijn boek Over rugklachten gespro ken, Wat heeft u eigenlijk? Van Deursenvindt dat er veel te weinig onderzoek plaatsheeft naar de oor zaak van lage rugklachten. Het lijkt er op, schrijft hij, dat de ge neeskunde zich erbij heeft neerge legd dat in negen van de tien geval len geen diagnose is te stellen. Het aardige van Van Deursens boek is dat hij enerzijds een groot ontzag heeft voor wetenschappelij ke feiten. Maar omdat die er op het gebied van lage rugklachten zo weinig zijn, en omdat hij dertig jaar praktijkervaring met patiën ten heeft, durft hij anderzijds ook buiten de wetenschappelijke pa den te treden en aannemelijk te speculeren. Verreweg de meeste a-specifieke rugklachten komen voort uit disco- pathie, een beschadigde tussenwer velschijf, is Van Deursen overtui ging. Vaak uit zo'n beschadiging zich in spit. Over de oorzaak daar van wordt in kringen van rugdes kundigen nog volop gestudeerd, al dus Van Deursen, „maar ik houd het hierbij op een verstuiking of een scheurtje in de wand van de tussenwervelschijf" Spit is vaak het begin van het treu rige vervolgverhaal dat een patiënt met chronische rugklachten te ver tellen heeft. Spit begint meestal op jongvolwassen leeftijd, zo tussen de 15 en 25 jaar, wanneer men zich aan iets zwaars vertilt. Later ziet men de kwaal steeds gemakkelij ker en vaker terugkeren: de scheur tjes in de tussenwervelschijf ver wijden zich. Soms scheurt de wand van zo'n tussenwervelschijf helemaal door en kan het binnenste van de schijf naar buiten komen. Beschadigin gen van tussenwervelschijven zijn onherstelbaar en dienen zo snel mogelijk te worden aangepakt om verergering te voorkomen. Hoe? Door te bewegen, ondanks de rug pijn. Fietsen.bijvoorbeeld. In tien tallen hoofdstukken legt Van Deur sen in zo simpel mogelijke bewoor dingen de werking van de rug uit en wat er allemaal mee mis kan gaan. Achterin staat een uitgebreid en handig schema aan de hand waarvan men zelf min of meer een diagnose van de eigen rug klachten kan stellen. - Dr. Leo van Deursen, Over rugklach- ten gesproken... Wat heeft u eigenlijk? Te bestellen via www.kabeljauws.nl 17.95 euro, excl portokosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 58